Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik czasowy odbiornika 230V

Chroost 08 Jun 2007 19:28 6167 17
  • Sterownik czasowy odbiornika 230V
    Timer fotograficzny zaprojektowałem około dwa lata temu na zamówienie znajomego zajmującego się amatorsko fotografią. Układ ma za zadanie włączyć na ściśle określony czas lampę powiększalnika. Przy pomocy 8-przyciskowej klawiatury ustawiamy żądany czas z dokładnością do 0,1 sekundy i naciskamy przycisk Start/Stop. Kolejne wyświetlacze zaczynając od lewej pokazują minuty, dziesiątki sekund, jednostki sekund oraz dziesiąte części sekund, tak więc maksymalny czas jaki możemy ustawić to 10 minut (wskazanie 0.00.0 na wyświetlaczach - domyślnie po włączeniu). Koniec odliczania sygnalizowany jest krótkim efektem biegającego dookoła jednego świecącego segmentu na każdym z wyświetlaczy i po chwili można ponownie włączyć timer na ustawiony wcześniej czas. Przyciskiem Start/Stop można również w każdej chwili podczas odliczania wyłączyć lampę i zresetować odliczanie czasu. Przycisk Wł/Wył służy do ręcznego włączania/wyłączania lampy bez uruchamiania odliczania czasu.

Konstrukcja timera oparta jest o mikrokontroler AT89C2051, który jest bardzo tani i łatwo dostępny, a ponieważ nie jest wymagana duża moc obliczeniowa sprawdził się idealnie w tej konstrukcji - układ wciąż pracuje bezawaryjnie. Ze względu na małą liczbę wyprowadzeń mikrokontrolera wyświetlacze są multipleksowane. Mimo, że zastosowane wyświetlacze produkcji Polamp pochodzą ze starych zapasów, rozkład wyprowadzeń i rozmiary powinny być zgodne z dostępnymi dziś w handlu wyświetlaczami o wysokości cyfry 8 mm (DL307, DL707, LQ410, HDSP5082-7730). Lampa załączana jest przy pomocy triaka sterowanego optotriakiem, aby zapewnić izolację galwaniczną. Ponieważ każdy wyświetlacz ma oddzielne przyciski (+) i (-) zwiększające o jeden lub zmniejszające o jeden wyświetlaną na nim cyfrę do szybkiego i wygodnego ustawiania czasu, podłączenie całej klawiatury musiało być wykonane za pomocą dziesięciu dodatkowych diod. W trakcie odliczania przyciski są zablokowane. Układ zawiera mostek prostowniczy i stabilizator, więc wystarczy zasilić go małym dwuwatowym transformatorkiem dającym napięcie przemienne około 8 V. Płytka ma dosyć duże rozmiary, ponieważ została zaprojektowana pod obudowę po starym sterowniku lampek choinkowych, a także aby łatwo było wykonać płytkę na przykład metodą na papier kredowy.

Zastosowanie timera nie musi kończyć się w fotografii, można użyć go na przykład do sterowania naświetlarką UV przy wykonywaniu płytek metodą fotochemiczną, ale jeśli moc sterowanej lampy (urządzenia) będzie znaczna do triaka należy przykręcić radiator o odpowiednich rozmiarach. Lampę podłączamy odpowiednio przewodami na zewnątrz płytki do sieci, zalecane jest również użycie bezpiecznika o krótkim czasie reakcji.

Model został wykonany przez kolegę. Jako przód zastosował szczotkowaną blachę aluminiową przyklejoną do plastikowej obudowy. Wyświetlacze są pod kawałkiem wywołanej, ale nie naświetlonej kolorowej kliszy, co poprawia kontrast. Wydruk nad przyciskami klawiatury przykryty jest cienką warstwą przezroczystej folii, a przyciski są łatwo wyczuwalne. Timer docelowo w zależności od potrzeby współpracuje z przystawką - umieszczonym w obudowie po zasilaczu wtyczkowym przekaźnikiem z cewką na napięcie sieci i steruje halogenem zasilanym napięciem stałym 12V. Przystawka jest włączana bezpośrednio w gniazdo w timerze. Ponieważ część układu jest pod niebezpiecznym napięciem sieci należy zachować szczególną ostrożność. Płytka ma wymiary 98 x 117,3 mm.

Poniżej zamieszczam w formacie PDF schemat układu, schemat montażowy, wzór ścieżek na płytce oraz wsad do mikrokontrolera w pliku BIN (niestety tylko to mi pozostało po projekcie).

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Chroost
    Level 13  
    Chroost wrote 129 posts with rating 410, helped 1 times. Been with us since 2003 year.
    rockyr14
    Level 10  
    no no bardzo fajna sprawa i podoba mi sie wykonanie
    powerm
    Level 23  
    Piekne. Prosilbym jeszcze o zdjecia samej klawiatury z dokladnym opisem produkcji bo mi sie ona bardzo podoba.
    kortyleski
    Level 42  
    wreszcie coś fajnego chodzi oczywiście o wykonanie. Staranne i przemyślane.
    Wielu ze mną włącznie powinno do autora po nauki przychodzić...10/10
    mirekk36
    Level 42  
    Witam,

na szczęście są ludziska na elektrodzie, dla których estetyka wykonania to podstawa. Jak smutno tu oglądać ostatnio inne projekty, gdzie autorzy twierdzą " ...nie ważne jak wygląda, byle by działało..." co jest całkowitą bzdurą.

Taki projekt jak ten naprawdę zasługuje na wyróżnienie oczywiście ja również przyłączam się do ocen 10/10 za pomysł a szczególnie za bardzo staranne wykonanie - to bardzo ważne.

Tacy ludzie jak ty na pewno znajdą dobrą pracę, a wszystkie leniuchy, którym nie chce się dopracować czegokolwiek do końca zawsze będą tylko mlaskać z zazdrości, że nie mogą zagrzać nigdzie miejsca w firmie ;)

pozdrawiam
    Teres5
    Level 19  
    Do tego co napisał mirekk36 dodam, że do zamieszczanych konstrukcji obowiązkowo powinne być zamieszczane schematy, unikinie się w ten sposób niepotrzebnej "korespondencji" typu "daj schemat" a gdzie schemacik itd itp. Z kolei schematy to nie powinne być odręczne z fotką zna kartce papieru. tylko porządnie, starannie i czytelnie wykonane. Dbajmy o estetykę naszej witryny. Walka z błędami ortograficznymi przyniosła już widoczny skutek. Teraz kolej na estetykę zamieszczanych prac.
    hubiwit
    Level 25  
    Witam
    Gratuluje starannego wykonania, podoba mi się pomysł z klawiaturą,
    można wprowadzić czas szybko i praktycznie.
    Jedyną wadą jaką dostrzegam jest to że po wyłączeniu czas się resetuje, chyba że kolega nie naświetla dużej ilości zdjęć i nie zależy mu na czasie to oczywiście to nie przeszkadza, wyświetlacze nie zaświetlają papieru :?:
    Czy obsługa klawiatury nie sprawia problemów w ciemności, idzie wyczuć klawisze :?:
    przemek_d20
    Level 17  
    Bardzo fajny pomysł> Wykonanie wręcz profesjonalne ode mnie też 10/10. Hehe jak znajde troche czasu to sam sobie takie coś zrobie:)
    Chroost
    Level 13  
    Pochwały za wykonanie oczywiście dla mojego znajomego, bo to on wykonał ten projekt, z resztą robił go dla siebie... Ja zaprojektowałem to tylko od strony elektronicznej. Klawiatura jest wykonana najprościej jak się da, powiercone otwory na przyciski przykryte wydrukiem z grafiką i folią. Wszystko co jest potrzebne do wykonania tego projektu jest w pliku. Aby zapamiętywać czas trzeba by było zastosować jakąś pamięć zewnętrzną, ale brakuje wolnych wyprowadzeń. Wyświetlacze są czerwone, dodatkowo przyciemnione filtrem z kliszy, więc o zaświetlaniu papieru nie ma mowy. :)
    Gigantor
    Level 19  
    Projekt ładny, wykonanie także. Uwagi:
    Lepiej było zastosować np ATMega8 - dołożyc te 3zl i mieć nieulotną pamięć - koszt żaden, funkcjonalność o wiele większa.
    Czy ustawianie czasu z dokładnością do 0,1s jest niezbędne? (Nie znam się na fotografii, dlatego się pytam).
    Chroost
    Level 13  
    Chciałbym zaznaczyć, że projekt został wykonany dwa lata temu, kiedy to łatwo dostępnym mikrokontrolerem był zastosowany w projekcie AT89C2051, a AVR'y nie były jeszcze tak popularne i przede wszystkim tanie jak dziś. Rozdzielczość 0,1 sekundy jest przydatna przy zastosowaniu timera w fotografii, na pewno bardziej niż zakres 100 minut z rozdzielczością 1 sekundy.
    Neron
    Level 10  
    Bardzo ładne wykonanie, starannie zaprojektowana płytka, panuje na niej porządek, solidna obudowa, i co najważniejsze jak zauważył kolega "Gigantor" duża dokładność sam zajmuje się amatorsko fotografią i muszę powiedzieć że jest to istotna rzecz. 10/10. TRZYMAJ TAK DALEJ
    akon***
    Level 2  
    no bardzo fajne podoba mi sie wykonanie
    patryk1412
    Level 10  
    profesionalne wykonanie! bardzo fajne! 10/10
    piochuxl
    Level 20  
    A ja będę okrutny.
    podoba mi się projekt, wykonanie jest super ale.....
    Taki kolor klawiatury przy szczotkowanym aluminium mówi o braku smaku.
    Szczotkowane aluminium powinno być pozbawione wszelkich kolorystycznych ozdób.
    projekt 10/10
    za kolor klawiatury obudowa 3/10
    servgsm
    Level 23  
    Witam!
    fajne takie urządzonko... sam zajmuję się fotografią i ostatnio robiłem 2 zegary dla MDK na podstawie kitu AVT o nazwie "zegar fotograficzny" http://sklep.avt.pl/go/_info/?id=32212 tyle że Pan który wykonał ten zegar nie dokońca go dopracował :) Mam na myśli to iż po uruchomieniu nie wszystkie segmenty wyświetlaczy sie zapalają i od razu zegar startuje od domyślnych wartości co jest dużym minusem... Cóż... pracuję nad systemem resetu i wyślę go do AVT... może poprawią projekt... :) A co do kolegi rozwiązania... Dosyć pomysłowe i proste rowiązanie i przede wszystkim tanie :)

Pozdrawiam!
    leszek65
    Level 16  
    Witam!
    Ponieważ potrzebowałem taki zegar do powiększalnika skorzystałem z pomysłu kolegi. Dodałem drugi triak do sterowania lampą cimniową, wykonałem układ na 3 płytkach (główna, wyświetlacze i przyciski). Zegar jest bardzo fajny, prosty i przyjemny w obsłudze. Działa bez problemu, precyzyjnie odmierza czas, nie komplikuje pracy. Uważam że to przemyślany projekt i w ciemni sprawdzi się na 100%. Pozostaje mi umieścić go w jakiejś sensownej obudowie.
    Dziekuję autorowi za udostepnienie opisu i programu
    Pozdrawiam
    Leszek