Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyścig w bramkach logicznych

08 Cze 2007 21:34 3836 3
 • Poziom 9  
  Witam

  Co to jest ten wyścig w bramkach logicznych ?

  Pozdrawiam
 • Poziom 34  
  W bramkach nie mówi się o wyścigach, tylko o hazardzie. Wyścigi to zmora automatów asynchronicznych.
 • Poziom 11  
  najlepiej jest to przeczytać w jakiejś książce do układów logicznych..

  Ale po krótce:
  Wyścig ujawnia się przy przerzutnikach realizujących automaty asynchroniczne, które mają tą własność, że sygnał z wyjścia przerzutników jest wpuszczany na ich wejście który odpowiednio zmienia stan, lub nie.

  W wyścigu problem jest w tym, iż przerzutniki na których realizujemy automat mogą mieć różne czasy propagacji (opóźnienia na wyjściu względem wejścia) i jeśli stan automaty zmienia się na jakiś inny jednocześnie na kilku (np 2) przerzutnikach to na ich wyjściach sygnał zmienia się w różnej kolejności. W momencie gdy jeden przerzutnik już zmienił sygnał na wyjściu a inny nie, mamy stan przejściowy, inną wartość logiczną, niż pokazuje to tablica przejsć automaty, i zostaje on podany z powrotem na wejścia przerzutników, a nie było to przewidzane.

  Aby zapobiec wyścigom należy w ten sposób zakodować zmiany stanów, aby dany stan przechodził na dowolny inny, ale o kodowaniu różniącym się nie więcej niż na 1 bicie! czyli np: 011 -> 010 -> 110
  dlatego, żeby przejść od stanu 011 do 110 musimy wprowadzić pośredni 010

  Etc etc.. trochę bałaganu jaki mi pozostał po ULOG'ach mam nadzieję, że coś da się zrozumieć :P
 • Pomocny dla użytkowników
  Wyścigi wynikają z tego, że rzeczywiste bramki logiczne i przerzutniki mają niezerowe czasy reakcji (tzw. czas propagacji stanu wejściowego na wyjście) na stany wejściowe (w odróżnieniu od tych na papierze :).

  W źle zaprojektowanych układach, nie uwzględnienie tych nieidealności może prowadzić do powstawania wąskich szpilek na wyjściach bramek, których stany wejściowe są "rozjechane" o czasy propagacji.

  Szpilki te nie pojawiają się przy "papierowej" analizie układu, gdzie wszystkie sygnały zaczynają się i kończą równo z kratką na papierze ;).

  Np. przy minimalizacji układów logicznych, złe zaznaczenie grupy jedynek lub oszczędzenie na bramce realizującej sklejenie przylegających grup objętych innymi bramkami może prowadzić do szpilek "wyścigowych". W rzeczywistym układzie te dwie grupy jedynek mogą się ustalać w różnym czasie co powoduje niejednoczesne ustalenie wejść bramki wyjściowej i szpila gotowa (i np. licznik liczy impulsy, których nie ma na papierze).

  W układach wielostanowych z przerzutnikami może się pojawić przechodzenie do błędnych stanów przy pozornie poprawnym stanie sygnałów stanowiących warunek przejścia.