Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały zestaw nagłośnieniowy by byzio

byzio 09 Cze 2007 10:04 20083 38
  • Witam!

Chciałbym przedstawić moją skromną konstrukcję. Jest to mały zestaw nagłośnieniowy.
    Składa się z powermixera, czyli miksera z końcówkami mocy oraz dwóch kolumn.

Powermixer:
    1. posiada 7 wejść w tym
    - 5 wejść linowo-mikrofonowych (oparte o AVT2132 (NE5532) jednak z różnymi modyfikacjami) są niestety monofoniczne z „sztucznym stereo” na wyjściu. Można w nich regulować balans, treble, bass przełączać wzmocnienie linia/mikrofon no i oczywiście regulować głośność.
    - 2 wejścia CD/Tape - tylko z regulacją głośności
    - 1 wyjście słuchawkowe (oparte o NE5534)
    - 2 sumatory każdy z osobną regulacją bass, treble, volume (<AVT2132> z NE5532)
    - 2 VU meter’y (LM3916)
    - wyjścia na kolumny min. 4 ohm
    2. 2 końcówki mocy zbudowane w oparciu o AVT2762, 2 x IRFP250 – lewy 2x IRFP240 – prawy
    3. 2 zasilacze stabilizowane do wszystkich przedwzmacniaczy oraz od VU meter’ów.
    4. zasilacz do końcówek mocy: Transformator toroid. z ekranem 200VA, 2x30V przy obciążeniu prądem znamionowym, mostek – wybaczcie nie pamiętam, elektrolity 2 x 10000uF.

Obudowa nie jest może zbyt piękna, jednak wykonałem ja w 100% sam z płata blachy i kawałka płaskownika.
    Napisy na przedniej ścianie – wydruk komputerowy, taśma dwustronna i gotowe.
    Wszystkie płytki również wykonywałem samodzielnie – jak na DIY przystało ;)

Kolumny:
    wymiary: 0,32m x 0,43m x 0,70m
    Kształt jak widać graniastosłupa, może to jest obecnie nie modne, ale jak się na takiej kolumnie postawi wzmacniacz to jakoś to wygląda.
    Od razu mówię, że nie wyliczałem tych wymiarów.
    W każdej kolumnie 2 x GDS30/30 i GDWT 9/80/5F szeregowo z 2,2u i żarówką.
    Tradycyjnie płyta wiórowa, standardowa okleina z allegro, podobnie jak narożniki i uchwyty.
    Przednia krata to blacha perforowana (ok. 92zł/m2)

Odsłuch – przyjemnie to pracuje, oczywiście jakiegoś tam dołu zachwycającego nie ma jak to GDS’y, jednak nie przeszkadza mi to. Konstrukcja ma być głośna nie koniecznie audiofilska – na małą estradę. GDS’y dobrze się z tego zadania wywiązują.

Co do szacowania kosztów, to trudno mi jest dokładnie się wypowiedzieć, bo ta konstrukcja powstawała na przestrzeni 2 lat (z wieloma modyfikacjami ). Gdyby jednak ktoś koniecznie tego chciał – niech pisze.

Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w wykonaniu tej konstrukcji (może nawet o tym nie wiedząc).

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 09 Cze 2007 12:07
    mac_ker
    Poziom 12  

Witam pana ,fajnie wygląda ten wzmacniacz i kolumny :) daję ocenę 6/6
    jaką moc ma ten wzmacniacz??

• #3 09 Cze 2007 12:42
    gregor10
    Poziom 27  

Dobry zestaw , szkoda ze gds nie ma trabki , co do wzmacniacza to ma moc niecalych 2x150W /4R , czyli w sam raz.

daje 5/6

• #4 09 Cze 2007 13:18
    473752
    Usunięty  
  • #5 09 Cze 2007 14:25
    byzio
    Poziom 14  

Witam!

Dziękuję za komentarze.

Jeśli chodzi o moc tego wzmacniacza i ogólnie o jego konstrukcję, parametry to polecam dyskusję na forum elektrody z udziałem samego konstruktora - irek2

Co do tej blachy - kupiłem arkusz 1m x 1m za ok. 92zł w Castoramie.
    Bliższe dane na zdjęciu.

Pozdr

• #6 09 Cze 2007 16:40
    473752
    Usunięty  
  • #7 10 Cze 2007 09:53
    xifyh
    Poziom 20  

O co chodzi z tą zarówką ? Użyłeś zamiast rezystora?

• #8 10 Cze 2007 10:15
    byzio
    Poziom 14  

Witam!

Widziałem też gęściej perforowane z mniejszymi otworami, to jest jak dla mnie kwestia gustu, oczywiście do pewnych granic, bo jak ktoś da blachę z 1 małą dziurką to wiadomo,że coś będzie nie tak. Jednak nie potrafię Ci powiedzieć czy ta blacha którą założyłem jest w 100% dobra, nie jestem akustykiem.
    Mogę tylko powiedzieć, że mi ona pasuje - brzmieniowo i wizualnie ;)

Żarówka zabezpiecza wysokotonowca przed spaleniem.

• #9 11 Sty 2008 11:39
    byzio
    Poziom 14  

Witam!
    Caly zestaw uzupelnilem aktywnym subem i teraz to naprawde fajnie brzmi. Slyszy sie cale pasmo. Efekt jest zadziwiajaco dobry!

W przyplywie chwili wolnego czasu opisze konstrukcje suba i zamieszcze pare zdjec

Pozdrawiam

• #10 11 Sty 2008 14:11
    SzokalML
    Poziom 36  

odnośnie wzmacniacza - to jest 2xTDA?

czekamy na opis suba.

• #11 11 Sty 2008 19:16
    Hansol2_pl
    Poziom 20  

:arrow: SzokalML autor o tym napisal w pierwszym poscie
    "2. 2 końcówki mocy zbudowane w oparciu o AVT2762, 2 x IRFP250 – lewy 2x IRFP240 – prawy" czyli jest na tranzystorach zreszta widac na zdjeciach ze to nie TDA.

Ładnie wykonane kolumienki, jak znajdziesz chwilke daj kilka nowych fotek :)

• #12 11 Sty 2008 19:54
    losti17
    Poziom 13  

Witam, ocena 9+/10 :), teraz odrazu mówię dlaczego taka ocena:
    -Za to że wykorzystałeś GDS-Y 30/30 Wielki plus
    -za to że zrobiłeś sam też plus
    -9+ dlatego że blacha jest troszkę wgnieciona, no i jako gdwt mogłeś zastosowac 12-19/150 8ohm, na stronie e-tonsila jest teraz w super cenie.
    Sam obecnie robie nadstawki na 2x GDS 30/30 na kolumnę +dgwt 12-19/150 8ohm, ale jednak razem z ojcem. Swego czasu tata grywał dyskoteki na właśnie takich kolumnach i z tego co słyszę od niego, nie musisz mi mówic jak dobrze grają.
    Pozdrawiam!

• #13 12 Sty 2008 18:28
    miszal
    Poziom 19  

Witam.
    Bardzo ładnie wykonany projekt.
    Ładnie wyszły te napisy na "mixie".
    Co to za wysokotony głośnik?
    Na ten mixer mogła by być nawet troszka mniejsza obudowa ;)
    pozdrawiam.

• #14 12 Sty 2008 19:04
    byzio
    Poziom 14  

Witam,
    Dziekuje za Wasze wypowiedzi.
    Ten wysokotonowiec to GDWT9/80/5F o ile dobrze pamietam.
    Tez ubolewam nad tym ze to nie gdwt 12- 19/150, ale przestraszyla mnie cena.

Co do gds'ow wszyscy wiedza ze sa naprawde wytrzymale i glosne. Jednak musze podkreslic ze dopiero po uzupelnieniu zestawu subem dzwiek stal sie pelny. Samym gds'om niestety basu brakuje.

Pozdrawiam

• #15 12 Sty 2008 19:24
    miszal
    Poziom 19  

Witam.
    Bardzo ładnie wykonany projekt.
    Ładnie wyszły te napisy na "mixie".
    Co to za wysokotony głośnik?
    Na ten mixer mogła by być nawet troszka mniejsza obudowa ;)
    pozdrawiam.

• #16 17 Sty 2008 22:38
    _eddie_
    Poziom 32  

Ja mam ta blache na swoich paczkach i powiem tak: troszeczke tlumi/rozprasza ale z drugiej strony jest pancerna. Nadaje sie. Paczki super, powermixer ciekawy ale ja bym go w wiorce i kocyku wykonczyl ;).

• #17 18 Sty 2008 10:57
    byzio
    Poziom 14  

Witam!
    Mowiac szczerze jestem w trakcie realizacji pomyslu, ktory polega na przelozeniu mixera do mozna powiedziec typowej dla tego typu urzadzen obudowy, czyli to o czym piszesz wiorowka z kocem a sciana przednia i tylna z blachy.
    Przy okazji chce dodac pare nowych funkcji, ale jeszcze zobaczymy co z tego wyjdzie, bo duzo pracy przede mna.
    Pozdr

• #18 24 Sie 2008 15:37
    byzio
    Poziom 14  

Witam!
    Dawno się nie odzywałem bo byłem mocno zapracowany.

Zamieszczam zdjącia nowej wersji mixera. Elementy jakie dodałem, to:
    -reverb sprężynowy na 5 pierwszych wejściach
    -potencjometry aux na wszystkich wejściach (o ile się nie mylę co do nazwy, po prostu można robić dzięki nim niezależny mix)
    -wyjścia aux lewe i prawe
    - diody led informujące o włączniu się zabezpieczenia prądowego na końcówkach mocy, dla każdej końcówki osobna dioda
    - wyjście na subwoofer (z tyłu)
    - zmieniłem ledy na VU meterze na okrągłe

To tyle, może niedługo napiszę cos o subie i prześlę parę fotek.

• #19 24 Sie 2008 17:41
    Joker2
    Poziom 23  

Jestem pod wrażeniem precyzji wykonania. Jedynie radiatory mogły by być umieszczone żeberkami w pionie (lepsze oddawanie ciepła). Co do oddawaniej mocy będzie to myśle około 2x80W. Z trafa 200VA się więcej nie osiągnie. Akurat pod te kolumny.

• #20 24 Sie 2008 21:25
    398216
    Usunięty  
  • #21 24 Sie 2008 22:38
    byzio
    Poziom 14  

Co do mocy, zależy ona przecież też od napięcia zasilania. Można znaleźć obszerną dyskusję na temat tych końcówek mocy, dlatego nie chcę ciągnąć wątku.
    Radiatory podczas pracy nie grzeją się mocno, więc nie jest źle.
    Na wykonanie napisów do tej wersji mixera zabrakło mi zapału. Może kiedyś je zrobię.

Pozdrawiam

• #22 08 Wrz 2008 15:30
    byzio
    Poziom 14  

A jednak, zrobiłem napisy, to był dobry pomysł.

• #23 08 Wrz 2008 18:16
    398216
    Usunięty  
  • #24 08 Wrz 2008 18:58
    byzio
    Poziom 14  

Miałeś rację, dzięki za cenne uwagi i motywację!

Pozdrawiam ;-)

• #25 10 Wrz 2008 21:50
    kimofranek
    Poziom 16  

2x30V zasilania o którym piszesz to na kondensatorach, czy na trafie?

• #26 17 Wrz 2008 19:11
    byzio
    Poziom 14  

2x30V na trafie, ale przy obciążeniu prądem znamionowym (tak mówi sam producent), bez obciążenia 2x(30V+paręV).

• #27 05 Lis 2008 20:15
    byzio
    Poziom 14  

Witam!

Mam do zaprezentowania ostatni składnik zestawu, a mianowicie subwoofer aktywny ze wzmacniaczem.

Dane techniczne:

1.wymiary: 46cm x 48cm x 44cm, strojenie: 35Hz - Pawel S. DZIĘKI za pomoc!

2.głośnik: JBL M 115-8 z odzysku (wymiana dolnego zawieszenia, przewinięcie cewki )

3.wzmacniacz: AVT2762 (2xIRFP250)

4.zalilanie: Toroid 150VA, 2x40V napięcia skutecznego, przy obciążeniu prądem znamionowym, 2x10000uF/63V

5.filtr dolnoprzepustowy aktywny na TL072, regulacja częstotliwości granicznej filtru: 100-250Hz

Pozdrawiam!

• #28 06 Lis 2008 17:02
    _eddie_
    Poziom 32  

Troszke niedobrze, ze cieplo zostaje w srodku skrzynki.

• #29 07 Lis 2008 22:47
    byzio
    Poziom 14  

To prawda, jednak jak na razie nie ma z tym problemów, sub rzadko gra na pełnej mocy.
    Poza tym nie wiem jaki jest dokładny (chodzi o konkretne liczby) wpływ umiejscowienia radiatora na osiągi wzmacniacza. Myślę, że to zależy od konkretnego przypadku, choć na pewno lepiej gdy jest on na zewnątrz.
    Trzeba też pamiętać, że przy dużej mocy głośnik powoduje wymianę powietrza z otoczeniem,a co za tym idzie odprowadzanie ciepła z wnętrza.

• #30 11 Lis 2008 13:06
    losti17
    Poziom 13  

byzio napisał:
    A jednak, zrobiłem napisy, to był dobry pomysł.

Witam, podziwiam kolegę za to jakim sprzętem dysponuje. Najbardziej podoba mi się PowerMikser. Masz jakiś konkretny schemat tego PM-a? Mam kolumny podobne do Twoich o ile są to GDS 30/30. Także gratuluję, a jeśli mógłbyś to proszę o schemat.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME