Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmak tda1554Q-mostek prostowniczy sie spalil-pomocy

rafx205 09 Jun 2007 17:26 1913 15
    rafx205
    Level 18  
    a wiec tak wlaczylem wzmak do 230v i zaczelo tak lekko syczec myslalem ze to trafo i tak ma byc ale za chwile wylaczylem podlanczam kabel do mp3 i znow wlaczylem cos zaczelo cicho buczec w glosniku i dym trach poszedlll przestraszylem sie oczywiscie wzmak z gnazka odpiolem i na 100% myslalem ze to tda sie spalilo rozkrecilem obudowe i mostek prostowniczy normalnie pekl i sie spalil chyba i nie wiem dla czego sprawdzalem byl podpiety dobrze a wiec nie mam pojecia pewnien koles mi proponowal ze to moze wina trafa trafo kupilem na allegro no nie wiem moze wy macie jakies pomysly albo nawet sie wam cos takiego kiedys wydarzylo???
    a i prosze nie usowac tego postu bo juz byl usuniety i nie wiem dlaczego??
    kiciusienka111
    Level 13  
    stawiam na końcówy mocy i kondziory w zasilaczu
    User removed account
    User removed account  
    elek555
    Level 37  
    Mostki pękają gdy są podłączone, zwarte lub obciążone bez sensu. Np odwróconymi kondensatorami :)
    Kuczus
    Level 19  
    Najpierw sprawdź zasilacz i w stanie jałowym pomierz napięcia za mostkiem :) później będziemy kombinowali co dalej ;) a mierzyłeś to trafo że od razu wymieniałeś? lepiej kasę szykuj bo na moje oko zwarcia w zasilaczu równe są upaleniem tadzików :)
    Pozdrawiam KuczuŚ
    rafx205
    Level 18  
    mostek 1000v na 1a byl
    kruczus napisal :a mierzyłeś to trafo że od razu wymieniałeś? ja nie wymienialem trafa
    a to w koncu przez co to zwarcie czy cos?? bo kondensator chyba dobrze podlaczylem nie wiem teraz bo nie mam juz mostak (w koszu) a wiec przez co to konkretnie??
    Kuczus
    Level 19  
    Przepraszam źle zinterpretowałem to że trafo kupiłeś na allegro. A więc mostek 1 Amper to zdecydowanie za mało jak na TDA. Kup nowy na 10 Amper :) i tutaj już masz odpowiedź dlaczego Mostek się rozwalił :) ps. Kuczuś a nie kruczuś buhehe :D:D
    User removed account
    User removed account  
    rafx205
    Level 18  
    1 dobra to juz wiem ale mam jeszcze pytanie czy przez to ze mi sie mostek rozwalil moglo to zniszczyc inne elementy??

2 a i czy to mozliwe ze to przez zwarcie bo ja mialem tda 1554Q i radiator a plytka z kondem i mostkiem lezala kolo radiatora bo nie byla przykrecona i czy przez radiator moglo sie zrobic zwarcie bo radiator jest metalowy??
    User removed account
    User removed account  
    rafx205
    Level 18  
    no nie gadaj bo juz raz spalilem tda to bedzie moje juz 3!!!! zwracam sie teraz do doswiadczonych uzytkownikow czy to ze mi sie mostek spalil moglo to zniszczyc inne elementy takie jak np tda bo kondy to chyba raczej sie nie zepsuly???
    Kuczus
    Level 19  
    Źle pojmujesz to co ja napisałem o zwarciu!
    mi chodziło o to ze plus i minus z zasilacza sie zwarł podczas uszkodzenia mostka i do układu TDA mogło złe napięcie dojść i upaliło tadka :) najpierw zrób zasilacz czyli trafo-mostek-bezpieczniki-Kondy i pomierz napięcia :) a potem podłącz resztę :) myśle że lepiej warto sprawdzić tego TaDzikA bo mogłeś mieć farta i żadne prądy nie dostały się do końcówki :) pamiętaj że najpierw pomierz czy na wyjściu TDA nie ma stałego na wyjściu! Czyli musi być 0V jeśli będzie stałe to znaczy kostka do wymiany:) dodam że napięcie występujące tam może oscylować w granicach 0mV-50mV nie więcej !!

edit:
    a kondy też mogły się uszkodzić :) w zasadzie przy zwarciu +- mogło paść wszystko:) ale nie martw się nie będzie aż tak źle, kup nowy mostek będzie OK a jeśli zamawiasz na necie to lepiej już TDA też dokup a jak masz blisko sklep to tylko mostek na początek:) musisz wiedzieć dokładnie co robisz:) a jak nie wiesz to najpierw pytaj :) najpierw trochę teorii co do elementów :) mam nadzieje ze kondensatory na odpowiednie napięcie skoro już jesteśmy przy pomyłkach "parametrowych" części czyli napięcia prądy znamionowe itp.:)
    rafx205
    Level 18  
    nie rozumie ale ja mam tylko trafo mostek i konda a czeba jeszcze bezpiecznik??
    a po 2 jak mam sprawdzic czy tda chodzi??
  • Helpful post
    Kuczus
    Level 19  
    Hmm no bezpiecznik to zazwyczaj zabezpiecza zasilacz w pewnym sensie:) a TDA sprawdzić czy chodzi musisz go wmontować w podstawowy układ czyli Twoją końcówkę i sprawdzić jakie napięcie występuje na wyjściu głośnikowym !! napisałem przecież! staraj sie bardziej zrozumiale czytać posty innych :)
    elek555
    Level 37  
    Po prostu przez bezpiecznik około 5A podłącz pod akumulator 12V lub instalację samochodową 12V
    dowodca_armii
    Level 30  
    Widzisz gdybys dal bezpiecznik to prwdopodobnie mostek nie spaliby sie :D Teraz zostaje ci tylko kupienie mostka - najmniej 5A i przykrecenie go do radiatora ! Jak sprawdzic czy kondensator jest dobry ?
    Podlacz go pod baterie a potem pod LEDa i jak bedzie swiecic to jest dobry - oczywiscie musi trzymac pojemnosc.