Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do odbioru TV naziemnej

knrdk 09 Cze 2007 20:51 8460 13
  • #1 09 Cze 2007 20:51
    knrdk
    Poziom 9  

Jako że to mój pierwszy post na tym forum wypada się przywitać, tak więc WITAM !

Do tej pory odbieram programy TV za pomocą zwykłej anteny siatkowej, niestety jakość obrazu pozostawia trochę do życzenia (aczkolwiek nie jest tragicznie). Postanowiłem rozejrzeć się za jakąś lepszą anteną, poszperałem trochę po internecie i tak ot dotarłem tutaj. Z tego co się zdarzyłem zorientować to antenę dopiera się dla każdego miejsca indywidualnie, niestety to jest ponad moje umiejętności. Chciałbym więc prosić o zaproponowanie jakiegoś zestawu (antena, symetryzator, ew. zwrotnica).

Mieszkam na Podkarpaciu w miejscowości Cieszanów, teraz antenę mam ustawioną w kierunku południowo-zachodnim

Programy które chciałbym odbierać to:

TVP1
    TVP2
    TVP3 Rzeszów
    TVN
    Polsat

Pozdrawiam i z góry dziękuję, Konrad

0 13
  • #3 09 Cze 2007 21:55
    pajo21
    Poziom 35  

Zapewne programy odbierasz z nadajnika Przemyśl / Tatarska Góra
    1. POLSAT kanał 56 moc 100[kW]
    2. TVN 31 3[kW]
    3. TVP1 24 100[kW]
    4. TVP2 41 100[kW]
    5. TVP3 59 10[kW]
    Jak widać z powyższych danych TVN nadaje z niewielka mocą i nie można liczyć na dobrą jakość odbioru,mozliwe że zasięg TVNu nie sięga do twojej miejscowości.TVN jest dostępny w analogowym przekazie satelitarnym(bez płacenia abonamentu) i wystarczy posiadać tuner analogowy(allegro 20zł) oraz antene satelitarną.
    Co do anteny to mozna zamontować ATX-a 91 i dobrać odpowiedni przedwzmacniacz.
    http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...ory_id=984e8388b2101713115359a4590b1e9c&sort=

0
  • #5 09 Cze 2007 22:21
    pajo21
    Poziom 35  

http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...ory_id=984e8388b2101713115359a4590b1e9c&sort=
    To jest taka sama antena ale produkowana przez inną firme i nie wiem czy jest sens kupowania tej drozszej.
    Przedwzmacniacz dobiera sie zaleznie od warunków odbioru(zysku z anteny) nie wiem o jakim wzmocnieniu jest potrzebny przy twojej lokalizacji.
    Bardzo dobrym przedwzmacniaczem jest PAP-630 do niego mozna dokupić zasilacz z regulowanym napieciem i w razie przesterowania sygnału zmniejszyć wzmocnienie przedwzmacniacza.

0
  • #6 09 Cze 2007 22:30
    arik92
    Poziom 14  

Witam. Tak jak wyżej kolega @pajo21 napisał zapewne odbierasz z Przemyśła i również co do anteny się z kolegą zgadzam. Od ciebie do nadajnika jest gdzieś ok. 57 km. Do anteny zastosuj najpierw symetryzator SA-IV-V http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...ory_id=229db570258ef5665bd8f70e35200d5c&sort= . Jeśli chodzi o przedwzmacniacz na UHF to dla mnie najlepszym przedwzmacniaczem jest PAP-630 firmy telmor http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...ory_id=0aeace6a10494af3e47d6386a4437f98&sort=
    Za przedwzmacniaczem można by zastosować tłumik regulowany T-10+DC http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...ory_id=401ca5d63afcfc26c6f9d565f648fcb8&sort= z przenoszeniem napięcia stałego aby nie przesterować sygnału bo w końcu to 30 db.

Pozdrawiam.

0
  • #7 09 Cze 2007 22:34
    knrdk
    Poziom 9  

Jeśli do anteny podłącze SYMETRYZATOR to jak później podłączyć ten wzmacniacz ?

Czy zamiast tłumika nie wystarczy zasilacz z regulowanym napięciem ?

Skoro wzmacniacz ma wzmocnienie 30dB, a ten tłumik tylko 15dB to czy będzie to ze sobą dobrze współpracować ?

0
  • #8 09 Cze 2007 22:45
    arik92
    Poziom 14  

Do puszki anteny wkłada się albo przedwzmacniacz albo symetryzator to już zależy do poziomu sygnału. Myśle że zasilacz też mógł by być tylko ja po prostu proponuje taki tłumik dlatego że jeżeli byłaby instalacja z kilkoma antenami to może być konieczność wytłumienia poziomu sygnału np. z jednej anteny i wtedy taki zasilacz się nie przyda tylko tłumik, ale jeżeli u ciebie będzie jedna antena i tylko jeden Tv to taki zasialacz z regulacją można zastosować. Jeżeli przedwzmacniacz podniesie sygnał o 30 db i bedzię potrzeba wytłumienia to uwierz mi że wytłumienie sygnału o 15 db daje bardzo dużo.

Pozdrawiam.

0
  • #9 10 Cze 2007 09:40
    knrdk
    Poziom 9  

Cytat:
    Do puszki anteny wkłada się albo przedwzmacniacz albo symetryzator to już zależy do poziomu sygnału.

Czyli w moim wypadku (słaby sygnał) powinien być to przedwzmacniacz ? Czy naleleży szeregowo podłączyć i symetryzator i przedwzmacniacz ?

Cytat:
    Myśle że zasilacz też mógł by być tylko ja po prostu proponuje taki tłumik dlatego że jeżeli byłaby instalacja z kilkoma antenami to może być konieczność wytłumienia poziomu sygnału np. z jednej anteny i wtedy taki zasilacz się nie przyda tylko tłumik, ale jeżeli u ciebie będzie jedna antena i tylko jeden Tv to taki zasialacz z regulacją można zastosować.

W przypadku takiego (LINK) rozgałęźnika w jaki sposób podłącza się zasilanie ?

Cytat:
    Jeżeli przedwzmacniacz podniesie sygnał o 30 db i bedzię potrzeba wytłumienia to uwierz mi że wytłumienie sygnału o 15 db daje bardzo dużo.

Na jakiej zasadzie działa ten tłumik ? Chodzi mi o to czy jeśli ustawie go na 3dB to otrzymam sygnał (w wypadku wzmacniacza PAP-630 - 29dB) 26dB czy 3dB ?

Czym objawia się przesterowanie sygnału ?

0
  • #10 10 Cze 2007 10:37
    arik92
    Poziom 14  

Cytat:
    Czyli w moim wypadku (słaby sygnał) powinien być to przedwzmacniacz ? Czy naleleży szeregowo podłączyć i symetryzator i przedwzmacniacz ?

Może to troche wyjaśni:

Każda typowa antena radiowa i telewizyjna typu yagi-uda posiada wyjście symetryczne o impedancji 300 omów. Natomiast kabel koncentryczny jest obciążeniem niesymetrycznym o impedancji 75 omów. Dlatego aby te dwa elementy razem połączyć (antenę i kabel koncentryczny) i zachowując impedancję stosuje się element pośredniczący - symetryzator. Symetryzator przystosowany jest do zamontowania w puszcze antenowej. Montuje się go na zaciskach dipola anteny gdzie przykręcona jest puszka antenowa. Symetryzator na wejściu ma 300 omów gdzie przykręcony jest do puszki antenowej, na wyjściu natomiast ma impedancję 75 omów gdzie przykręca się się kabel koncentryczny. Gdy w antenie zamontowany jest symetryzator to na drugim końcu kabla zakłada się zwykł wtyczkę tzw. męską http://www.satserwis.pl/pokaz.php?na...ta/25/2548.dat którą podłącza si ę do telewizora. Nie montuje się natomiast zasilacza antenowego wraz z separatorem ponieważ dojdzie do zwarcia. Sygnał na symetryzatorze to sygnał który odbiera sama antena. Inaczej ma się sytuacja z przedwzmacniaczem antenowym. Jest on również montowany tak samo jak symetryzator i na wejściu posiada impedancję 300 omów a na wyjściu 75 omów. Przedwzmacniacz ma za zadanie podnieść poziom sygnału który odbiera antena od kilku do kilkunastu db. Jednak aby przedwzmcniacz wzmacniał sygnał musi być zasilany stałym napięciem dlatego też na drugim końcu kabla nie montuje się zwykłej wtyczki tylko zasilacz stabilizowany wraz z separatorem o napięciu 12V.

Najpierw zamontuj w antenie symetryzator i zobacz jaki jest poziom sygnału, a dopiero potem można myśleć o przedwzmacniaczu.

Cytat:
    W przypadku takiego (LINK) rozgałęźnika w jaki sposób podłącza się zasilanie ?

Nie stosuj takiego trójnika. Jak już chcesz rozdzielić sygnał to kup taki rozgałęźnik http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...ory_id=0428e5d0eeb640a878d1d1babd85befc&sort=

Cytat:
    Na jakiej zasadzie działa ten tłumik ? Chodzi mi o to czy jeśli ustawie go na 3dB to otrzymam sygnał (w wypadku wzmacniacza PAP-630 - 29dB) 26dB czy 3dB ?

Jeśli przedwzmacniacz podniesie sygnał o 29 db a tłumikiem ustawimy żeby sygnał tłumił 5 db to poziom sygnału obniżymy do 24db.

Cytat:
    Czym objawia się przesterowanie sygnału ?

Przesterowanie objawia się zakłóceniami na obrazie TV. Troche o zakóceniach tutaj:
    http://skysunsat.pl/tematy46/zaklocenia-obraz...4654.htm?sid=dca96261a19b21d036a39eda4b9df2fd
    http://abc.net.au/reception/tv/tv_interference.htm

Pozdrawiam.

0
  • #11 10 Cze 2007 11:35
    knrdk
    Poziom 9  

Jeśli do anteny zamontuje przedwzmacniacz i rozdzielę sygnał za pomocą tego rozgałęźnika to zasilacz muszę podłączyć przy jednym, czy przy wszystkich telewizorach ?

Co jakiś czas na kilkanaście sekund obraz TVP1/TVP2/Polsat jest idealny. Zakłócenia są takie: http://efotek.pl/show.php?file=sd6b27p0.jpg

Na drugim telewizorze (anteny obok siebie, takie same) obraz jest dużo lepszy.

arik92 -> dziękuje za pomoc, 5pkt. dla ciebie :)

0
  • #12 10 Cze 2007 13:06
    pajo21
    Poziom 35  

Zasilacz podłączasz przy jednym TV.Rozgałężnik ma jedno wyjście z przejściem napięcia i do tego wyjścia podłącza się kabel od TV z zasilaczem.

Zakłócenia może powodować wzmacniacz lub uszkodzony zasilacz.
    Także antena ze wzbudzonym przedwzmacniaczem umieszczona obok wpływa na odbiór.

0
  • #13 10 Cze 2007 15:03
    arik92
    Poziom 14  

Tak jak mówi kolega @pajo21 umieszczasz tylko jeden zasilacz. Zamieszczam schemat tej instalacji na rozgałęźniku:

Jaka antena do odbioru TV naziemnej

Tam gdzie jest czerwony kwadracik to oznacza że to wyjście nie przepuszcza zasilania na wejście rozgałęźnika.

Pozdrawiam.

0
  • #14 09 Wrz 2007 19:07
    SHVSHV
    Poziom 10  

Chciałabym, żeby ktoś z Was doradził mi jaką antenę TV mam kupić. Anteny potrzebuję do karty telewizyjnej, mieszkać bedę w Poznaniu niedaleko linii tramwajowej pestka, blok stoi wzdłuż wału tej linii, a okno będę miała po stronie pestki, czyli od strony północnej, poszukuje dobrej anteny wewnętrznej. O ile mi wiadomo większość nadajników znajduje się na południe od Poznania w miejscowości Śrem. Jeśli moje pytanie nie jest na to forum, proszę o pokierowanie mnie na właściwy dział tematyczny, dziękuję :) a i jeszcze dane nadajników:
    TVP1: 9/duża/H/D NICAM Śrem 33/średnia/H/D ul. Powst. Wielkopol.
    TVP2: 27/duża/H/D NICAM Śrem11/średnia/H/D ul. Powst. Wielkopol.
    Polsat: 50/duża/H/D Śrem
    TVN: 47/średnia, 1kW/H/D NICAM Poznań - Piątkowo
    TVP3: 31/60km Chełmce k. Kalisza52/100kW/H/K Poznań - Śrem

pozdrawiam,
    Ewa
    (przez przypadek napisałam z konta brata, wiec nie zwracajcie uwagi, że jest inaczej podpisany :P)

0