Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór odpowiedniej pompy do hydroforu

09 Cze 2007 21:09 21181 20
  • Poziom 28  
    Posiadam zbiornik do hydroforu 200l wraz z czujnikiem ciśnieniowym. Pracowała przy nim pompa tzw. "grudziądzka" i silnik 1,5kw na siłę. Pompa znajdowała sie przy studni, a zbiornik w piwnicy (jakieś 60m od studni). Pompy i silnika już nie mam i siły też nie mam (były użyczone). Teraz chciałbym zamontować do tego zbiornika własną pompę na 230V i najlepiej w piwnicy, aby nie ciągnąć kabla (kolejny koszt). Pompę również jakąś z tańszych i najlepiej zintegrowaną z silnikiem. Taki system jaki był poprzednio wyniósł by mnie jakieś 1100zł. A ja szukam czegoś tańszego. Znalazłem taką pompę na allegro:
    http://www.allegro.pl/item203471562_pompa_do_hydroforu_mh_1300_1_3kw_230v_gwar_faktura.html

Czy będzie odpowiednia aby ciągnąć wodę rurą 1" o długości ok 60m? Lustro wody na głębokości 4-5m, ale woda pobierana z ok 7m. Pompa wraz ze zbiornikiem będzie w piwnicy, więc ok 1,5m niżej od gruntu. Woda dochodzić ma tylko do parteru maksymalnie ok 3m.
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 28  
    Zmontowałem wszystko według rysunku jak niżej i zalałem pompę przez korek do zalewania i włączyłem ją ale niestety nie pompuje. Woda z górnej częśi pompy zostanie wypchnięta do zbiornika i tyle z pompowania. Przed pompą dałem jeszcze jeden zawór zwrotny w razie czego, jakby nie adziałał ten w studni. Pompa jest dosyć daleko od studni. Próbowałem zalać wąż i wlałem kilka litrów aż woda się wylewała, podłączyłem i dalej nic. Pewnie się poduszka zrobiła i zmieściło się kilka litrów a dalej było powietrze. Może trzeba cały wąż zalać? Ale wtedy 2 osoby by musiały być, jedna przy pompie wlewała by wodę, a druga odczepiła by wąż od studni z drugiej strony i w azie potrzeby otwierałaby lub zamykała przepływ. Musiałbym mieć kontakt z tą osobą. Czy to pomoże?

Hmmm... A może wystarczy za pompą zamocować zawór, wtedy zalać do pełna pompę i zasysać przy zamkniętym zaworze wyjściowym? A korek zalewowy zostawić otwarty aby się układ odpowietrzył. Dobry pomysł, czy nie zadziała?
  • Poziom 10  
    Hej wydaje mi się ze problem tkwi w tym drugim zaworze zwrotnym przed pompą (ale się moge mylić). Jak zalewasz pompe woda przez korek to woda musi dotrzeć tą całą rura aż to tego sitka i zaworu co masz w studni a przez ten zawór nie dopływa i temu nie pompuje bo tam jest powietrze. Ten zawór zwrotny lepiej było by zastosować między pompa a zbiornikiem ale najlepiej zastosować tam zwykły zawór w razie jakichś prac przy pompie zakrecasz i woda nie wraca do pompy
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Zastosowanie zaworu zwrotnego przed pompą było opisane w instrukcji od pompy. Sprzedawca w sklepie też mi tak doradzał. Ma to zapobiegać spłynięciu wody z węża w przypadku uszkodzenia zaworu zwrotnego w studni. Po za tym bez tego zaworu też próbowałem. Wodę wlewałem do węża ale na 100% nie dotarła ona do końcówki w studni bo tam jest zawór i zrobiła się poduszka powietrza nie pozwalając płynąć wodzie. Musiałbym wyczepić wąż ze smoka w studni i dopiero zalewać wąż.
  • Poziom 39  
    Trochę mi to mi pasuje, ale pewno czegoś nie wiem. Na pierwszy rzut podejrzewam, że pompa nie należy do grupy dawniej określanej jako S. Nawet pompy S miały kłopot z zasysaniem na pełną wysokość. W tym przypadku raczej należałoby zalać cały układ ssący tylko jak to zrobisz jeśli masz przy pompie po stronie ssania zawór zwrotny? Ten zawór ja montowałbym po stronie tłocznej aby odciąć zbiornik od pompy. Kolejne pytanie to jakim wężem dokonujesz ssania? Czy czasem nie błąd w sztuce? 60 mb linii i 4 m podnoszenia wydaje się być do pokonania jeśli informacje odpowiadają prawdzie. Uważam, że rozwiązania z długim odcinkiem ssącym zawsze są kłopotliwe ale skoro inaczej nie można.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Może zawór zwrotny przy sitku w studni ma za silną sprężynę? Jednak to 60m ssania.
  • Poziom 28  
    Pompa jest taka jak w pierwszym poście wyżej. Wąż nie jest za gruby bo 25mm tylko. Jutro będę na wsi to się będę bawił. Zawór przy pompie to nie problem, zawsze można zdemontować. Any56 doradził, że pompa będzie dobra. mogłem chyba jakąś samo zasysającą kupić.
  • Poziom 33  
    Mógłbyś bardziej sprecyzować pojęcie "wąż", bo jak masz miękki przewód w studni to nie ma mocnych żeby ci wodę ciągnęło.
  • Specjalista Automatyk
    1.Szczelny układ po stronie ssania (zasysane powietrze powoduje zmniejszenie wydajności ssania, w skrajnym przypadku zupełnie przerywa proces pompowania)
    2. Całkowicie zalana wodą rura od zaworu ssawnego (kosza) do pompy.
    3. Warunkiem zalania rury jest spadek w stronę studni i nie może być syfonów (szczególnie patrz na wężu PCV).
    4.Maksymalna teoretyczna wysokość ssania to 10m od poziomu kosza do pompy, wartość ta zależna jest między innymi poziomu w stosunku do poziomu morza, gęstości czynnika pompowanego itd. Dla Ciebie istotnym parametrem wysokość ssania zimnej wody teoretyczna 10m, a praktycznie 7m! ( w twoim miejscu zamieszkania).
    Jeżeli warunki te będą spełnione to pompa zassie wodę, jeżeli nie to pompę należy umieścić w studni (lub w studzience obok studni) tak aby spełnić podane warunki. Pompa wirowa dobrze znosi tłoczenie w przeciwieństwie do ssania niestety taka jest fizyka.
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Niewiem jak to jest z tym spadem w stronę studni. Kopaliśmy jak szło razem z sąsiadem i mamy węże położone w tym samym rowie. On kupił hydrofor gotowy z marketu, taki za 300zł i działa mu. A ja niestety postawiłem na droższy układ. To pewnie przez brak zalania całego rurociągu. Będe musiał się pomęczyć z zalaniem.
  • Specjalista Automatyk
    Jeżeli nie będziesz miał spadku, to może się okazać że nie zalejesz rury i będziesz miał poprzerywany słup wody "poduszkami powietrza". Jako,że masz zawór zwrotny przy pompie to musisz przez niego zalać rurę, następnie zamknąć go i resztę wody uzupełnić korkiem na pompie. Przy okazji zalewnia rury sprawdź czy nie "popuszcza" zawór zwrotny w koszu to też może być problemem (pusta rura).
  • Poziom 28  
    Wiec tak. Wymieniłem zawór zwrotny w studni. Zalałem ten odcinek co do studni wchodzi. Pompę na moment przeniosłem obok studni i wpiąłem ją w wodociąg. Końcówkę wodociągu podłączyłem do beczki. Włączyłem pompę i zalałem w ten sposób wodociąg i zrobiłem ciśnienie w beczce ok 1 bara. Wypiąłem pompę i połączyłem węże (troszkę zmokłem :)). Pompę z powrotem przyniosłem do beczki podłączyłem (znowu zmokłem) i teraz ciągnie jak nie wiem :).
  • Poziom 10  
    Ja rowniez mam podobną instalacje i to wedlug mnie jest tylko kwestia zalania instalacji wadą a nie zadnych tam zaworów jak bylo pisane na początku.
    A zachowanie spadków tez robi swoje, tymbardziej ze posiadasz pompe malej mocy ssania
  • Poziom 28  
    Ssa słabo, bo jak pchała to zbiornik w mig na pompowała, a ssąc to już wolniej. I chyba ten zawór zwrotny co przy pompie jest to wywalę go i zostawię tylko ten co w studni jest. Pompa będzie miała lżej. Nie sądzę żeby miała ona wydajność 100l na min, chyba że w jakiś nie ziemskich warunkach. Może na księżycu :)?
  • Poziom 14  
    Wiem, że temat bardzo stary ale dodam swoje trzy grosze :)
    Ja posiadam zbiornik w piwnicy ok 200 l. Mam studnię wierconą ok 10 m. W studni zwykła, najzwyklejsza ruska pompa membranowa. Na zbiorniku wyłącznik ciśnieniowy, ustawiony na załączanie 2 Bar wyłączanie 4.6 Bar. Do zbiornika napompowałem kompresorem ok. 1.6 Bar powietrza aby utworzyła sie poduszka i dłużej wyciskało wodę, jak wiadomo powietrze jest łatwiej ścieśliwe jak woda. Po 4 latach użytkowania tego zestawu mogę powiedzieć, że spokojnie wystarcza na domowe potrzeby z równoczesnym podlewaniem. Oczywiście nieraz ciśnienie troszke słabnie ale jest i tak wystarczające. Zważywszy na koszty zakupu pompy ( ok 100 zl) i zużycie energii oraz praktycznie bezszelestna pracę jak i łatwość wykonania zestawu polecam to rozwiązanie nie tylko dla działkowiczów ale także dla posiadaczy altanek a nawet domów jednorodzinnych.
    Pozdrawiam
  • Poziom 1  
    Witam
    Mam problem z pompą membranową taką do czystej wody, a mianowicie zamiast wodę pompowac to ona wodę wyrzuca przez górny ssący otwór.
    Czy ktoś moze mi powiedziec jaka jest tego przyczyna???