Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)

DS 28 Jan 2009 23:49 155956 84
Helukabel
 • #61
  DS
  Level 15  
  Witam, powyższa spawarka jest w użytkowaniu u mojego znajomego, który używa jej do drobnych napraw w swojej bazie samochodowej. Ma oprócz niej dużą spawarkę Lincolna. Naprawiają drobne urwane elementy także z nierdzewki i innych. I praktycznie od tamtej pory spawarki już nie mam :-(
  Więc chcąc, nie chcąc, musiałem zrobić sobię drugą :-)
  Jeżeli ktoś posiada dostęp do argonu, uchwyt TIGa i jakiś stary transformator spawalniczy 220V/120A z prądem regulowanym bocznikiem, to może niewielkim kosztem, wykonać sobie bardzo prostą i jednocześnie dobrą spawarkę TIG.
  Warunkiem jest aby uzwojenia wtórne były dzielone na dwie połowy.
  Uzwojenie pierwotne i kondensator 20uF/300V zapobiegający wyrzucaniu bezpieczników przy włączaniu, pozostawiamy.
  Na łaczeniu obu połówek uzwojenia wtórnego, dolutowujemy łączówkę i przykręcamy uchwyt spawalniczy (-).
  Do obu końców uzwojenia wtórnego dolutowujemy łączówki i dokręcamy dwie diody np. 160A. Katody diód łączymy ze sobą i dokręcamy do wyprowadzenia dławika (10zwoi płaskownikiem, rdzeń około 20cm², szczelina 3-5mm). Do drugiego wyprowadzenia dławika dolutowujemy łączówkę i dokręcamy drugi uchwyt spawalniczy (+).
  Dla zwykłej stali : (+) do materiału (-) do palnika TIG.
  Pomimo, że zaginął mi kiedyś bocznik z tego transformatora i nie miałem regulacji prądu, no i spawałem na maksymalnym prądzie, to na blasze 1,5 i rurkach spawało się super. Przedłużałem też promiennik anteny CB o Φ3 i wyszło jak z fabryki. Elektroda φ2,5 gaz 5-8l/s.
  Jeżeli transformator jest kompletny z bocznikiem to mamy pełną regulacje prądu i bardzo tanią spawarkę.
  Ponieważ pilnie potrzebowałem na weekend to niestety jest bez obudowy - w wolnym czasie dorobię :
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)

  @akexander_m
  Do blacharki to masz rację - nie stosuje sie TIGa, migomatem jest i szybciej i prościej, ale do elementów kształtowych, kolektorów, uchwytów itp, TIG jest bardzo dobry.
  Do stalowych skorodowanych tłumików też prawda że się nie nadaje, ale jeżeli trzeba na szybko np. założyć dużą łatę czy opaskę z blachy, zamocować urwany uchwyt i pospawać to tigiem robią to chwilę i samochód wyjeżdża. Często też elementy układów są z nierdzewki no i wtedy TIG też się sprawdza.
  Pozdrawiam.
 • Helukabel
 • #62
  KLONIK06
  Level 11  
  witam, juz czytałem kilka razy ten temat.. bardzo mi sie podoba idea zrobienia takiej spawarki.... ale reasumujac... koszty to wcale tak tanio to nie wygląda jak trzeba wszystko kupic... moje pytanie jest bardzo proste , czy jest mozliwośc otrzmania kompletu płytek i opis do wykonania takiej spawarki uwzględniajacego wszystkie poprawki? zaznacze że nie mam takiej wiedzy aby poprawić ewentualne zmiany... byłbym bardzo wdzięczny.
  następna sprawa to pytanie co sądzicie o takich spawarkach:
  http://www.allegro.pl /item537461805_spawarka_tig_200p_ac_dc_przylbica_pokaz_szkolen.html
  http://www.allegro.pl /item538503565_spawarka_mma_elektroda_tig_250_wig_funkcja_puls.html
  pozd

  Moderated By Faces:

  Za takie coś to powinno ostrzeżenie polecieć.
  Proszę zapoznać się z regulaminem, punkt 10.11

 • #63
  DS
  Level 15  
  @KLONIK06
  Budowa tej spawarki nie jest taka zupełnie prosta, czyli polutować płytki, podłączyć i gotowe. Nie ma w handlu transformatorków sterujących i chcąc składać same płytki trzeba mieć dokładnie takie same transformatorki i zachować sposób i kierunek ich nawinięcia. Zdobyte części, przekaźniki też nieco mogą się różnić od siebie. Odnośnie kosztów to obecnie już bardzo trudno kupić na bazarach rosyjskie diody i tyrystory za grosze, tak samo z tanimi rosyjskimi spawarkami - dawcami transformatorów głównych - jak są, to małe i mają najczęściej uzwojenia z aluminium. Do uruchomienia konieczny jest ze sprzętu minimum oscyloskop.
  Sama konstrukcja tej spawarki to też już przeżytek. W zasadzie jest to jednofazowa realizacja konstrukcji oparta na schemacie blokowym spawarki PSP 630 (z lat '80) z dodatkowym jonizatorem i układem PULS.
  Do budowy zainspirował mnie ten wątek : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic128923.html
  Jeżeli już zdecydujesz się na budowę, to proponowałbym :
  1. Jeżeli będzie oparta o transformator spawalniczy - to bardzo prostą wersję z dwu postów powyżej : prostownik pełnookresowy na dwu diodach (koszty dwu tylko diod i zmniejszenie napięcia wyjściowego do 26-28V) + dławik lub droższą wersję - prostownik pełnokresowy ale trzeba odwinąć wtórne i ponownie nawinąć bifilarnie połową zwoi. Obie wersje bez żadnej sterującej elektroniki tylko z regulacją prądu za pomocą bocznika. Dołożyć można jedynie jonizator HF.
  2. Obecnie przy niewielkich kosztach rdzeni, tranzystorów IGBT i niezbyt trudnej konstrukcji warto zbudować spawarkę inwertorową np. z tych wątków :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic860076.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1158468.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic740626.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1021535.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1028516.html
  lub ewentualnie ta : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic745942.html
  No nie, żebym zniechęcał, ale przy mniejszym nakładzie pracy, mniejszych kosztach i podobnej trudności budowy zrobimy urządzenie technologicznie nowsze.
  Celem budowy spawarki z tego wątku była chęć zmierzenia się z problemem i wykorzystanie części które prawie wszystkie wcześniej już miałem.

  PS. Dodawanie linków z allegro jest bez sensu - ponieważ juz za około dwa tygodnie strona z alledrogo zostanie przeniesiona do archiwum i po kliknięciu w link wyświetli się pusta strona :cry: Już lepiej, jeżeli musisz zrób printscreena, zmniejsz objętość do około 200-400kb i wrzuć do wątku poprzez "dodaj obrazek". Przynajmniej później ktoś przeglądający za jakiś czas wątek będzie wiedział o co Ci chodzi.
  Pozdrawiam.
 • #64
  KLONIK06
  Level 11  
  Witam, dziekuje za odpowiedź, w sumie to spodziewałem sie że tak to będzie... ale zawsze sie łudzę że może może i może nie... ahahah ... tak podałem linki bo dotyczy to tylko tego .. i za jakis czas juz tych spawarek nie będzie.. ale oki nastepnym razem dołącze fotki... mam spawarke na 3x380v z regulacja pradu na tyrystorach robioną samemu.. i chyba skonczy sie na funkcji HF za 70zł. gotowa płytka z elementami tylko tego przewodu w oprawie wysokonapięciowej nie moge nigdzie dostać... i myślałem o zrobieniu przystawki AC/ DC aby można było spawać aluminium... dziękuje za linki..
  pozdrawiam.
 • Helukabel
 • #65
  Buba44
  Level 13  
  Witam,
  mam takie pytanie jakiej długości i Hz są impulsy na jonizatorze?
  potrzebuję taki układ do zupełnie innego zastosowania.
  zbudowałem układ na triaku, z układem generującym jakąś tam Hz, 0,15ms długość impusu, ale rdzenie mi się od razu nasycają i dupa nie ma żadnego HV na uzwojeniu wtórnym. i tak kombinuję jak to tobie działa a dlaczego mi nie działa.
  też użyłem czterech rdzeni z TV, ale tylko dwa od cewek HV a dwa miałem tylko od trafopowielaczy.
  jeden czy dwa czy wiecej zwoi na pierwotnym, napięcie 280V, a impuls tylko 170V. i układ prawie nie czuje żadnego rdzenia. bo się pewnie nasyca i teraz kombinuję jaki impuls ty masz by swój dopracować.

  Pozdrawiam
 • #66
  DS
  Level 15  
  Witam, wysokie napięcie w jonizatorze wytwarzane jest dwuetapowo. Najpierw podstawowe napiecie 12V transformowane jest poprzez przetwornicę i transformator średniego napięcia do około 600V-800V. Następnie, poprzez transformator o przekładni 1:10-15 transformowane jest do wymaganych 7000V - 10.000V potrzebnych do zjonizowania przestrzeni międzyelektrodowej, wyładowania w.cz i zapoczątkowania łuku spawalniczego.
  Częstotliwość przetwornicy 12V/600V to kilkadziesiąt KHz (około 40), natomiast częstotliwość wyładowań wysokiego napięcia to 500Hz. Same wyładowania są o częstotliwości około 100 kiloherców. Czasu ich trwania nie mierzyłem, ale bez kondensatora były bardzo krótkie, o niezbyt dużej energii i nie zawsze pewnie inicjowały łuk główny. Obwód rezonansowy zwiększający intenywność wyładowania i przedłużający nieco jego czas, wyznacza indukcyjność jednego zwoja uzwojenia piewrotnego transformatora i połączony równolegle kondensator 1,5nF/1600V.
  Pozdrawiam.
  Wrzuć schemat Twojego jonizatora, być może problemem nie są rdzenie...
 • #67
  Amanda
  Level 17  
  DS wrote:
  Jeżeli ktoś posiada dostęp do argonu, uchwyt TIGa i jakiś stary transformator spawalniczy 220V/120A z prądem regulowanym bocznikiem, to może niewielkim kosztem, wykonać sobie bardzo prostą i jednocześnie dobrą spawarkę TIG.
  Warunkiem jest aby uzwojenia wtórne były dzielone na dwie połowy.

  A nie może być z uzwojeniem wtórnym niedzielonym - poprostu dwa wyjścia?
  W tym wypadku 4 diody w mostku graetza i powinno być to samo.
  ???

  Drugie pytanie:
  Czy przy majstrowanym TIGu można zastosować patent z dodatkową diodą (lub 4 w mostku) + dławik z lampy sodowej 400W+ kondensatory - np TEN temat?
 • #68
  Edi
  Level 11  
  Witam Chciałbym się zapytać o uklad automatycznej regulacji składowej stałej na LM 358 i regulacji prądu na ATTiny15L. Czy udało się poskładać wszystki i uruchomić?
  Jeśli można by się podzielić sukcesami...
 • #69
  ZBIQ
  Level 17  
  Mam małe pytanko.
  Posiadam spawarkę z regulacją bocznikiem magnetycznym.
  Chciałbym zbudować tig DC. I teraz mam pytanie, jaki mostek prostowniczy zastosować ? 4 diody , czy 2 D i 2 tyrystory ?
  Jaki zastosować układ wyzwalający tyrystor ?
 • #70
  cross123
  Level 11  
  Mam pytanie czy trafo jonizatora mogę zrobić z 2 rdzeni E ??
 • #71
  Jacekgro
  Level 12  
  DS wrote:
  Co do max prądów spawania to ograniczone jest to tylko wydajnością transformatora zasilającego. W moim przypadku max prąd bezpośrednio za transformatorem zmierzony miernikiem cęgowym przy spawaniu elektrodą - wyniósł 140-150A. Tryb pracy przy tym prądzie oceniam na 50-60%. Koszt budowy - większość już miałem (trafo, diody, tyrystory itp.), ale wartość elementów elektronicznych to około 100-200zł + "trochę" robocizny.


  Witam
  Jestem pod wrażeniem tego co zrobiłeś i chciałbym zobaczyć na filmiku jak to spawa aluminium.Mnie interesowałaby taka spawarka z pulsem i balansem w AC i wypływ gazu przed i po spawaniu jak i 2/4 takt tylko
  ja będę robił ją pewnie z transformatora 3 fazowego spawarki elektrodowej dużej mocy 300-500A,który jest na boczniku.Jakby można było prosić o schemat układu pulsu,balansu od obu stron płytki.
  Pozdrawiam
  Jacekgro
 • #72
  BMW/SLU
  Level 9  
  Witam udało się komuś wykonać TIG AC tak żeby dało sie kwasówke?
 • #73
  Tomasz.W
  Level 35  
  BMW/SLU wrote:
  .....udało się komuś wykonać TIG AC tak żeby dało sie kwasówke?....
  A od kiedy to stal kwasoodporną robi się na AC :?:
 • #74
  BMW/SLU
  Level 9  
  a DC wystarczy bo gdzieś na jakimś forum przeczytałem że kwasówke trzeba na AC.
 • #75
  Jacekgro
  Level 12  
  BMW/SLU wrote:
  a DC wystarczy bo gdzieś na jakimś forum przeczytałem że kwasówke trzeba na AC.


  Witam
  Kwasówkę inne metale spawa się prądem stałym DC, a prądem przemiennym AC spawamy tylko aluminium i potrzebny jest balans czyli stosunek czasu trwania polaryzacji ujemnej do dodatniej.Bez balansu nie pospawasz dobrze aluminium.
  Pozdrawiam
  Jacekgro
 • #76
  DS
  Level 15  
  Jest tak jak napisał Jacekgro, z tym, że są jeszcze dwa parametry, które mają bardzo ważne znaczenie w spawaniu aluminium.
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
  Powyżej ściąga z weldbooka Millera dla spawania AC:

  Balans czyli wypełnienie : Podczas wykonywania spoiny odpowiada za oczyszczenie miejsca z tlenków. Jednocześnie, przy stałym zadanym prądzie, czym dłużej na palniku jest minus tym głębsze jest wtopienie, czym dłużej jest plus tym szersza spoina.

  Częstotliwość : Przy stałym prądzie, czym większa jest częstotliwość, tym bardziej skupiony jest łuk, czym mniejsza częstotliwość, tym szerszy łuk i spoina.

  Stałe wypełnienie, regulacja prądu : czym większy prąd przy minusie na palniku w stosunku do plusa tym głębsze wtopienie i możliwe zwiększenie prędkości spawania. Czym większy prąd dla plusa w stosunku do minusa na palniku, tym szerszy łuk i szersza spoina.

  Szczegóły na obrazku. Do stali kwasoodpornej wystarczy TIG DC.
  Pozdrawiam.
 • #77
  set666
  Level 12  
  mam takie pytanie.
  Czy transformator z polskiego prostownika z rozruchem i funkcją spawania elektrodami nada się do budowy tiga? Może być tylko tig nie będzie używany z elektrodami.
  Moc 5KW waga 17,5kg.
  Uzwojenie wtórne nawinięte płaskownikiem 12mm2 4 odczepy
  Napięcia jakie uzyskałem z łączenia różnych uzwojeń :
  16, 32, 48, 64 V AC.
  Wymiary blach transformatora: 19x19x5cm
 • #78
  DS
  Level 15  
  Ten transformator nadaje się ale :
  1. Dość mały jest przekrój przewodu uzwojenia wtórnego, którym nawinięty jest transformator. Przekrój 12mm2 umożliwi osiągnięcie około 100A przy gęstości prądu 8A/mm2, a max 120 A przy 10A/mm2
  2. Sposób nawinięcia który jest zastosowany, powoduje gorsze sprzężenie uzwojeń niż nawinięcie wtórnego na pierwotnym. Przypuszczam, że wspomniane w pkt 1 100A jest maksimum dla tego transformatora.
  3. Nie ma informacji, czy transformator jest zasilany jednofazowo czy trójfazowe. Wygląda na zasilany trójfazowo, ale podobnie wyglądają jednofazowe z odczepami na uzwojeniu pierwotnym. Jeżeli zasilany jest trójfazowo to można spokojnie wycisnąć z 120A, ale będzie się grzał dość szybko.
  4. Jeżeli zasilany jest jednofazowo to w grę wchodzi uzwojenie 48V dla TIGa ale dla małych prądów. Dla większych niż 40-50A wchodzi w grę tylko uzwojenie 64V. Jeżeli zasilany jest trójfazowo to spokojnie można wykorzystać zarówno uzwojenie 48V jak i 64V w zależności od wymaganego prądu.
  5. Wobec braku bocznika, w przypadku chęci płynnej regulacji prądu, w grę wchodzi tylko uzwojenie 64V. Jako układ regulacji prądu można wykorzystać np. pełnookresowy mostek diodowo-tyrystorowy na uzwojeniu wtórnym i sterowanie fazowe.
  6. Jeżeli planowane jest przewinięcie, to zależy czego masz więcej. Jeżeli więcej posiadasz diod prostowniczych i tyrystorów, a mało płaskownika z miedzi to możesz wykonać jedno uzwojenie wtórne. Do tego pełnookresowy mostek 2D+2T.
  Jeżeli masz dużo płaskownika to możesz nawinąć podwójne uzwojenie wtórne i do zbudowania pełnoookresowego prostownika wystarczą wtedy dwa tyrystory.
  Powodzenia.
 • #79
  set666
  Level 12  
  Na ten moment skompletowałem już trochę części do budowy TIG'a.
  Część kupiłem, część miałem w swoich zbiorach. Takie rzeczy jak maskę, rękawice itp. mam (mam już migomat)
  Wiem, że na pewno będę musiał kupić jeszcze butle z argonem (allegro koszt około 210zł z wysyłką za 8kg butle), przewód spawalniczy do masy.
  Na pewno dojdzie jeszcze trochę innych ale mam nadzieje, że to wyjaśni się w temacie.
  Ogólnie rzecz biorąc chcę zbudować spawarkę TIG o mocy poniżej 200A na 230V.
  Na napięcie stałe z regulacją oraz z zajarzeniem łuku wysokim napięciem (Jonizator HF).
  Być może później jeżeli dam radę rozbudowa o funkcję PULS (na podstawie np. projektu Pana S.Krasickiego), ewentualnie także o funkcję spawania aluminium AC ale wiem, że to już będzie bardziej skomplikowana sprawa.

  Na ten moment mam do dyspozycji:

  - Uchwyt TIG WP26 4m SR 26/4m oraz tulejki, łączniki i dysze ceramiczne.
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
  I tutaj mam pytanie jak to jest z tą wtyczką sterującą. Ma 5 bolców.
  W uchwycie jest jeden przyciski. Rozumiem że 2 będą do przełącznika a 1 do uziemienia a reszta?

  - elektrozawór 12V AC 8 bar
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)

  - Gniazda prądowe DIN50 do uchwytu oraz masy oraz wtyk din50 do masy
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)

  - Diody prostownicze:
  * Unitra Lamina D10-200-02 3 sztuki
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
  * VSF203 2 sztuki
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
  Jakby się uprzeć to jeszcze jakieś znajdę.

  - Tyrystory:
  * Rosyjskie T-50 3 sztuki
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
  * T-160-161 3 sztuki
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
  Dodatkowo mam też paręnaście sztuk tyrystorów BTP 10/25
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
  Tak samo jak wyżej, w razie czego jeszcze bym jakieś znalazł.

  - Transformator z prostownika z rozruchem polski zasilany 230V(kupiony okazyjnie).
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
  Moc 5KW waga 17,5kg.
  Uzwojenie wtórne nawinięte płaskownikiem 12mm2 4 odczepy
  Napięcia jakie uzyskałem z łączenia różnych uzwojeń :
  16, 32 48, 64 V AC.
  Wymiary blach transformatora: 19x19x5cm

  - Transformator moc 500W 11kg . Czy nada się na dławik?
  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF) Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
  Mam też inne mniejsze transformatory, zwykłe i toroidy, krokodyla do masy i złote elektrody wolframowe 1,6mm.
  Kolega przezwaja silniki także u niego mam do dyspozycji płaskownik podobny do tego na uzwojeniu wtórnym większego transformatora (został mu fragment jakiegoś transformatora) oraz tego typu rzeczy
  ( np. styczniki, przełączniki itp).

  Posiadam 2 multimetry, miernik cęgowy z pomiarem AC do 800A (w razie czego mogę pożyczyć z pomiarem DC), potrafię trawić płytki drukowane, używać lutownicy oraz posiadam trochę części elektronicznych (zawsze mogę coś dokupić).

  Nie wiem jak dokładnie robi się dławik do spawarki.
  Tak samo z układem jonizatora oraz ze sterowaniem prądu tego transformatora.
  Z rzeczami technicznymi typu obudowa spokojnie sobie poradzę.
  Dlatego też bardzo bym prosił o pomoc w złożeniu spawarki tig.

  Dodano po 11 [minuty]:

  DS wrote:
  Ten transformator nadaje się ale :
  1. Dość mały jest przekrój przewodu uzwojenia wtórnego, którym nawinięty jest transformator. Przekrój 12mm2 umożliwi osiągnięcie około 100A przy gęstości prądu 8A/mm2, a max 120 A przy 10A/mm2
  2. Sposób nawinięcia który jest zastosowany, powoduje gorsze sprzężenie uzwojeń niż nawinięcie wtórnego na pierwotnym. Przypuszczam, że wspomniane w pkt 1 100A jest maksimum dla tego transformatora.
  3. Nie ma informacji, czy transformator jest zasilany jednofazowo czy trójfazowe. Wygląda na zasilany trójfazowo, ale podobnie wyglądają jednofazowe z odczepami na uzwojeniu pierwotnym. Jeżeli zasilany jest trójfazowo to można spokojnie wycisnąć z 120A, ale będzie się grzał dość szybko.
  4. Jeżeli zasilany jest jednofazowo to w grę wchodzi uzwojenie 48V dla TIGa ale dla małych prądów. Dla większych niż 40-50A wchodzi w grę tylko uzwojenie 64V. Jeżeli zasilany jest trójfazowo to spokojnie można wykorzystać zarówno uzwojenie 48V jak i 64V w zależności od wymaganego prądu.
  5. Wobec braku bocznika, w przypadku chęci płynnej regulacji prądu, w grę wchodzi tylko uzwojenie 64V. Jako układ regulacji prądu można wykorzystać np. pełnookresowy mostek diodowo-tyrystorowy na uzwojeniu wtórnym i sterowanie fazowe.
  6. Jeżeli planowane jest przewinięcie, to zależy czego masz więcej. Jeżeli więcej posiadasz diod prostowniczych i tyrystorów, a mało płaskownika z miedzi to możesz wykonać jedno uzwojenie wtórne. Do tego pełnookresowy mostek 2D+2T.
  Jeżeli masz dużo płaskownika to możesz nawinąć podwójne uzwojenie wtórne i do zbudowania pełnoookresowego prostownika wystarczą wtedy dwa tyrystory.
  Powodzenia.

  Nie da się jakoś więcej Amper wyciągnąć z tego trafa? Może sobie je przewinąć tylko w jaki sposób albo odpuścić i poszukać innego?
  Sterowanie prądem chciałbym zrobić na wtórnym tylko za bardzo nie wiem jak to zrealizować. Jestem ogólnie początkujący w temacie elektroniki niestety
 • #80
  DS
  Level 15  
  Witam, tak na wstępie pragnę przestrzec przed pochopnym podjęciem decyzji o samodzielnej budowie, zwłaszcza w świetle tego zdania :
  Quote:
  Niestety w elektronice oraz elektryce jestem początkujący i wielu rzeczy po prostu nie wiem bądź nie rozumiem.

  Identyczny wpis jest także tutaj : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2489578.html z żadnym odzewem, co powinno dać do myślenia dlaczego.
  Budowa tego urządzenia jest trudna, bez dostępu do oscyloskopu i wiedzy co się robi - niemożliwa i niebezpieczna.
  Ze schematu blokowego urządzenia opisanego w tym wątku należy wyciąć bloki, które są konieczne do tej spawarki, na początek układ samostartu, przewinąć transformator lub zaakceptować max prądy w granicach 100-120A, zestawić mostek diodowo-tyrystorowy, przetestować i wykonać układ wyzwalania tyrystorów, zbudować chłodzenie mostka, połączenia wysokoprądowe, układy synchronicznej pracy mostka i połączyć to z układem wyzwalania tyrystorów, układ prądu pilotującego. Do tego zaprojektować płytki, uruchomić i przetestować. To byłaby tylko część DC.
  Część związana z zajarzaniem HF to drugie tyle + wiedza i praca przy napięciach 600-1000V.
  Ogólnie nie polecam, zresztą proponuję założyć odpowiedni wątek w dziale elektrotechnika, gdzie uzyskasz pomoc w przypadku, gdy jednak podejmiesz decyzję o budowie najprostszej nawet spawarki TIG o zajarzaniu stykowym i prądach do 100A.
  Przekazałem punkty do ściągania plików. Z pewnością się przydadzą.
  Pozdrawiam i powodzenia.
 • #81
  andrzejuro
  Level 1  
  Witam. Mam pytanie do kolegi DS czy opcję PULS da radę dobudować do każdej spawarki inwertorowej z funkcją TIG (mającej HF)?
 • #82
  Piotrne1
  Level 2  
  Witam,

  buduję ze znajomym robota spawającego metodą TIG - ma wykonywać serię spawań (w różnych miejscach) krótkimi impulsami prądu. Mechanika przesuwająca elektrodę działa, ale są problemy ze spawarką. Ma ona dawać w określonych momentach (wyzwalanych przez sterownik mechaniki) impulsy 30ms. Powtarzają się co ok. 1 sekundę. Układ spawarki jest prosty (za prosty?), wygląda w przybliżeniu jak na dołączonym schemacie.

  Włączaniem prądu (około 250A w zwarciu) zajmuje się duży tranzystor IGBT (600 A, 1200 V). Prostownik jest na 550 A. Średnia wartość prądu jest zależna od współczynnika wypełnienia PWM. Okazało się, że występują problemy z przepięciami na indukcyjnościach: dławiku Dł1 oraz uzwojeniu wtórnym transformatora. Dławik Dł1 jest "unieszkodliwiony" diodą gaszącą. Ale transformator jest zabezpieczony tylko warystorami 275 V na wyjściu prostownika. I właśnie te warystory palą się (ogniem!) już po sumarycznym czasie pracy rzędu jednej sekundy. Efektem dodatkowym jest zniszczenie (przebicie napięciowe?) prostownika, co jest dosyć kosztowne - 320 złotych za nowy prostownik.
  SIG to jest jonizator (generuje impulsy wysokiego napięcia zapalające łuk) - impulsy zwierane są przez kondensator 1uF. Dławik Dł1 ma indukcyjność około 200 uH.

  Mam pytanie do doświadczonych w konstruowaniu spawarek. Czy da się sensownie pozbyć przepięć? Można włączyć na prostownik duże kondensatory przez małą rezystancję (0,1 ohma)? Obawiam się o te kondensatory i zbyt duże prądy ładowania.

  Drugie pytanie: czy są w sprzedaży "tanie" (< 1500 zł) spawarki inwerterowe, które dałoby się sterować w opisany sposób? Tzn. generować impulsy 30 ms, 250 A? Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
 • #83
  105_n
  Level 11  
  Ściągnij sobie dokumentacje do faltiga 315 ac/dc i przyjrzyj się płytce fac800 znaczy się skopiuj zastosowane przez nich rozwiązanie a zwłaszcza c14 2n2. Tenże faltig oparty jest również na sigu. Generalnie jest tam w pierwszej kolejności prostownik,za nim dławik potem kondensatory 3x30u za nimi są igbty z falownika ac lub przełączania polaryzacji potem płytka fac800 i na końcu HF. Myślę że powinieneś zastosować taką samą kolejność ponieważ w faltigu sprawdza się świetnie,cierpią one głównie na problemy płytek sterowniczych.
 • #84
  furiio
  Level 2  
  Proszę zacne grono o poradę czy do p/w schematu jeśli podłącze sterowanie tyrystorów z układu opisanego tu w temacie uzyskam tig AC z pełnym sterowaniem jak w przypadku tig DC

  Zbudowałem spawarkę TIG DC (wersja PULS + HF)
 • #85
  maroo
  Level 21  
  Witam konstruktora DS.
  Zbudowałem układ według Twojego schematu.Niestety mam problem z płytką drivera. Jeżeli kolega mógłby udostępnić zdjęcia przebiegów na LM339, byłbym bardzo dźwięczny. Dodam tylko, że na JP1 (falow) przychodzą prawidłowe przebiegi na poziomie ok. 5V. Można je regulować. Na wyjściu 339 mam jakieś chaotyczne szpilki. Zasilanie jest ok, przebieg na wyjściu IC2 prawidłowy na poziomie ok. 9V. Sprawdzałem z kilkoma LM339, niestety efekt ten sam.
  pozdrawiam