Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung DSB-S305G współpraca toru fonii z TV przez SCART

gumis3477 10 Cze 2007 12:43 1450 8
  • #1 10 Cze 2007 12:43
    gumis3477
    Poziom 12  

Witam!
    Mam następujący problem:
    Tuner Polsat Cyfrowy (nowy na gwarancji) Samsung DSB-S305G podłączony do TV Syriusz TC-502 (Elemis) za pomocą kabla SCART.
    Problem polega na tym że po podłączeniu kabla SCART spada drastycznie poziom głośności telewizora odbierającego sygnał TV z analogowej anteny, jest to niezależne czy tuner SAT jest włączony czy nie (Na włączonym ciężko sprawdzić bo automatycznie przełącza telewizor).
    Zgrubny pomiar miernikiem wykazał mi że wejście (piny 2,6) mają znikomą rezystancję (pojedyncze Ω do setek Ω) do masy na pinie 4 (gniazdo EURO w tunerze nr 1 do podłączania TV). Jak odpiołem te piny na kablu (2,6) to TV gra normalnie. Sprawdzałem jak to ma się na oscyloskopie - po podłączeniu kabla do tunera znika całkowicie sygnał audio (piny 2,6) czyli potwierdzałoby pomiar rezystancji do masy, co pewnie owocuje niższą głośnością TV.
    Chodzi mi o to czy jest to:
    1. wina starego TV,
    2. Samsung tak ma,
    3. Uszkodzony TUNER który należy reklamować.
    Osobiście mi sie to nie widzi bo według mnie rezystancja wejścia na SCART powinna być ok 10kΩ. Wcześniej miałem Philipsa z Cyfry i nie występowały takie problemy.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 13 Cze 2007 12:09
    Piotr2110
    Poziom 12  

Skoro mowisz ze po podlaczeniu samego kabla scart w tv zmienia sie poziom glosnosci to dekoder musi byc sprawny. Kabel scart miales w komplecie z dekoderem i moze on jest lipny!!! Jak wiadomo owe kable nie sa z gornej polki i czasem maja defekty. Oczywiscie nie wykluczam uszkodzenia wejscia scart w Tv.
    Podlacz inny scart, albo sprobuj przez czincze i daj znac jaki bedzie efekt!!!
    Pozdrawiam

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 13 Cze 2007 18:13
    gumis3477
    Poziom 12  

Problem nie występuje po podłączeniu samego kabla, problemem jest tuner, na innym kablu to samo, przy odpiętym kablu sygnał z tv ma prawidłowy poziom po podłączeniu tunera spada do 0. dlatego się pytam czy ktoś ma podobne doświadczenia bo dla mnie to jest nienormalne.

0
  • #4 14 Cze 2007 06:32
    kelkeszą
    Poziom 16  

Proponuję trochę przerobić kabel scart ( tzn . wyciąć wszystkie przewody oprócz video i audio ) .Zostawić tylko 4 przewody- 2 sygnały i 2 masy .

0
  • #5 14 Cze 2007 11:08
    krzychupar
    Poziom 40  

Sprawdzić na pilocie od tunera czy regulacja VOL+/ VOL- nie jest ustawiona na minimum.

0
  • #6 14 Cze 2007 18:58
    gumis3477
    Poziom 12  

krzychupar napisał:
    Sprawdzić na pilocie od tunera czy regulacja VOL+/ VOL- nie jest ustawiona na minimum.

Właśnie to sprawdziłem na początku, nie ma jakiekolwiek wpływu ustawienie głośności na tunerze, szczególnie ze zjawisko ma miejsce niezależnie od tego czy tuner jest na czuwaniu czy wogóle wyłączony z prądu.
    Pozatym tuner obciąża wyjście audio telewizora a nie wejście, wiec z drugiej strony głośność na tunerze nie powinna mieć wpływu.

Co do kabla w tej chwili po chamsku wyciągnołem kontakty z wtyczki przy tunerze na których jest sygnał audio wychodzący z TV i jest ok, ale nie jest to sytuacja normalna żeby na standardowym kablu robić przerwy, pozatym jak bym chciał teoretycznie nagrywać na video z TV to bym nie miał dźwięku, i taka sytuacja nie jest chyba normalna

0
  • #7 15 Cze 2007 07:11
    kelkeszą
    Poziom 16  

Jak produkowali ten TV to kable scart były 9 pin .
    Teraz przeważnie 21 pin .

0
  • #8 15 Cze 2007 08:03
    Preskaler
    Poziom 37  

Moim zdaniem ewidentnie powodem takiego stanu rzeczy jest DEKODER! Po zmianie powinno być OK!

0
  • #9 15 Cze 2007 21:41
    gumis3477
    Poziom 12  

kelkeszą napisał:
    Jak produkowali ten TV to kable scart były 9 pin .
    Teraz przeważnie 21 pin .

Nie wiem co masz dokładnie na myśli ale telewizor obsługuje wejście RGB a nie tylko kompozyt, natomiast nie ma sygnałów svhs jak i nowych Ycb (czy jakoś tak ), pozatym z tunerem philipsa nie było takich problemów.
    Zaczynam procedurę reklamacyjną samsunga, na razie u sprzedawcy polsatu dowiedziałem się że mam sie kontaktować z bezpośrednio z samsungiem, poinformuje o efektach.

0