Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar Nixie na PIC16F84 #2

dir3ctor 03 Jan 2008 07:49 41563 81
lampy.pl
    wojnar
    Level 16  
    A tylko dopełnić ten o DCF by nie szło?
    Wiesz, mnie by wystarczył tylko taki prosty zegar, bez bajerków, ze sekundnikiem, właśnie ten twój jest dla mnie ten prawy, ale gdyby tak był jeszcze sterowany .... pycha :D
  • lampy.pl
    dir3ctor
    Level 27  
    Na allegro zegarki z DCF sa po 30zl. Ciekawe czy ten modul maja zintegrowany czy dalo by sie go jakos wyciagnac...
    wojnar
    Level 16  
    To jest prawie pytanie. Chce to kogoś odważnego by kupił i stwierdził. :D
    Parę razy tu znalazłem :" ....moduł DCF wydłubałem z zegarka co kupiłem na Allegro...."
    Były i linki, ale posty są tak stare, że linki są już nie płatne.
    nicram_ac
    Level 11  
    Witam
    Mam takie nietypowe pytanie:) Gdzie sie zaopatrywałeś w lampy?? Ich koszt jest dość duży ( allego ok 300 zl za 6 sztuk ). A poza tym dość ciężko znaleźć sklepy z tego typu lampami.
    dir3ctor
    Level 27  
    W sklepie raczej nie znajdziesz, najpredzej na jakims wolumenie albo wlasnie allegro. A zeby tanio kupic to faktycznie trzeba sie nabiegac, albo miec farta. Te o ktorych piszesz (6szt za 300zl) to pewnie jedne z wiekszych lamp. Mi udalo sie kupic lampki stojace w cenie 6-7zl za sztuke, ale sa na prawde malutkie.
  • lampy.pl
    nicram_ac
    Level 11  
    Dzięki , jeszcze jedno pytanko , czy ta przetwornica napięcia pasuje do lamp Z5370M generalnie potrzebuje ona 140 V ale wole sie upewnić , bo mam takowe na oku:) Czy do regulacji napięcia służy ten potencjometr 1k ??
    Michal_b1
    Level 18  
    Pewnie, że pasuje.
    Ten potencjometr służy do regulacji napięcia (w mojej wersji zegara dało się regulować napięcie od 120V-180V).
    nicram_ac
    Level 11  
    Czy do obwodu anody można wykorzystać napięcie ok 320-330V ( stalego) Chodzi o lamy Z5730M ??? Chodzi o uproszczenie przetwornicy , a nawet jej wyeliminowanie i wykorzystanie napięcie sieciowego => mostku greatz'a => kond. filtrujący co daje ok 330 V.Nie uszkodze lamp??
    wojnar
    Level 16  
    Miałbym trochę strach z galwanicznego połączenia z siecią. Ale jeśli wszystko jest w "bezpiecznej" obudowie ...
    W każdym wypadku trzeba dopasować rezystor szeregowy.
    nicram_ac
    Level 11  
    Gdzieś odnalazłem na necie takowy schemacik i pytam, bo trudno odnaleźć w katalogu maxymalne napięcie na anodzie. Owszem jest rezystor ograniczający 1k w przed mostkiem i i 47k w obwodzie anody. I mam nadzieję że to wystarczy:)
    wojnar
    Level 16  
    W załączniku masz notę.
    Jest tam dobrze widać napięcie anodowe 140 V a prąd min 1,5 mA, max 2,5 mA.
    Z tego mi wychodzi przy rezystorze 47k prąd około 4 mA, ale inaczej będzie przy multiplexowym sterowaniu wyświetlacza.
    Ale raczej dałbym na początek większy a potem go zmniejszał.
    nicram_ac
    Level 11  
    Dziś przeprowadziłem udaną próbę wg. parametrów podanych w poście wyżej. Zasialnie było bezpośrednio z mostka bez kondensatora wyszło ok 170 V. Próba była przy wyświetlaniu statycznym i pewnie będę musiał zmienić rezystancje ale wszystko w swoim czasie. Poniżej przedstawiam schemat:
    Korko_czong
    Level 13  
    Witam
    Chcąc podszkolić się nieco w projektowaniu płytek PCB zrobiłem płytkę pod projekt zegara 6-cio lampowego kolegi dir3ctor. Jest to moja ogólnnie druga płytka, mam nadzieje że błędów chyba nie ma :) Starałem się żeby płytka była maksymalnie upakowana i dość wąska. Cyfry są nieco nie po kolei, podłączenie cyfr (katod) do lamp należy więc zrobić indywidualnie dla każdego typu lampy. Można ewentualnie też zmienić wsad procka.
    W załączniku mamy widok całej płytki z elementami, widok ścieżek do termotransferu oraz widok elementów do termotransferu (lustrzane odbicie). Pozdrawiam i zachęcam do budowania :)

Edit: był mały błąd przy podłączeniu BAT. Już poprawiłem.
    Edit2 : znalazłem kolejny błąd na płytce, tym razem poważniejszy. Przy 74141 było pomylone zasilanie z masą. Powinno być +5V na pin 5 i GND na pin 12. Płytki poprawiłem.
    dir3ctor
    Level 27  
    Noo... powiem ci ze calkiem niezle wyszlo :-) Podejrzewam ze robiac to w SMD mozna by uciac dalsze 50% powierzchni.
    dir3ctor
    Level 27  
    Ciezka sprawa. W zasadzie pol programu by trzeba przerobic, tak zeby przy zmianie cyfry wywolywac stara i nowa cyfre zmieniajacym sie PWM-em. Dla starej cyfry PWM z malejacym wypelnieniem, dla nowej PWM z rosnacym wypelnieniem.

Zamiast robic raka przerobke w moim assemblerowym zrodle chyba latwiej by bylo napisac nowy soft od zera w C.

Aaaaa...
    i szczerze mowiac nie mam pojecia jak zareagowala by nixie na zasilanie PWM.
    Trabi
    Level 36  
    Zmajstrowałem taki zegar (Z566M + Z537M) ale mam duchy na wszystkich lampach. Niby jedna cyfra świeci jaśniej ale reszta też się pojawia. Zegar (sekundnik) chodzi - widać jak zmieniają się cyfry - ale co chwilę zatrzymuje się na 1,5...2 sekundy i rusza dalej. Procek zaprogramowany dobrze, błędów nie było, niby wszystko gra a jednak... . Na katodach jest 30...60V (zmienia się). Przetwornica działa poprawnie, na wyjściu mogę ustawić 110...260V. Neonówki które robią za przecinki świecą jasno a lampy - jakby nie starczało im prądu :( . Co ciekawe, wciśnięcie przycisku nastawiania godzin/minut powoduje rozświetlenie lampy z jednostkami sekund (zmieniają się w tym czasie normalnie) a reszta lamp jest wygaszona. Oczywiście nic nie daje naciskanie na przyciski bo czas się nie przestawia tylko to jaskrawe świecenie sekundnika (tylko 1-sza lampa po prawej).

A tak wygląda "świecenie" lamp:

Jakieś pomysły?

-- EDIT 21.06.09 23:00 --
    Chyba :?: znalazłem błąd. Przejrzałem schemat i wstawiłem dwa razy rezystroki do anod lamp. Jeden na wyjściu z przetwornicy (56k) i po jednym do każdej z anod. Ale czy to to, odpowiem później.
    wyrko
    Level 11  
    Czy posiada ktos zmodyfikowany wsad (dodanie opoznien miedzy lampami lub zmiana czestotliwosci przemiatania) w ktorym wyeliminowal duchy?
    dir3ctor
    Level 27  
    Witam wszystkich.

Ostatnio odezwalo sie do mnie kilka osob w temacie duchow na lampach. Panowie, na 1 stronie tematu sa 2 wsady hex, napiszcie mi jeszcze czy probowaliscie obydwu? Jesli tak i za kazdym razem byly duchy, sprobuje przypomniec sobie tego smiesznego asemblera i zwiekszyc opoznienia przy przemiataniu lamp :-)
    Trabi
    Level 36  
    Jeżeli nie ładowałeś nowych plików z wsadem, to ten pierwszy u mnie daje właśnie duchy:

Wygląda jakby kolejna cyfra zapalała się na ułamek ms wcześniej zamin poprzednia wygaśnie:

Natomiast drugi wsad u mnie zapala wszystkie cyfry naraz (np. same jedynki, same czwórki itp).

Dodam - może dla innych się ta informacja przyda - że jak zasilanie anod było podane w ten sposób, że między każdą anodą a transoptorem TLP był osobny rezystor obniżający prąd lampy, to duchy były znacznie wyraźniejsze. Dopiero zmostkowanie tych rezystorków i danie jednego na wyjściu z przetwornicy dało efekt taki, że duchy są mniej widoczne; niestety są widoczne nadal :(
    wyrko
    Level 11  
    Mam identyczne objawy co Trabi, na obydwu wsadach.
    Takaszi
    Level 14  
    dir3ctor wrote:
    Witam wszystkich.

Ostatnio odezwalo sie do mnie kilka osob w temacie duchow na lampach.

Witam. Od razu zaznaczę że w te klocki (programowanie układów) jestem w skali 1 do 10 na pozycji 3. Ale Twój zegar mi zaimponował. Pobrałem wszystko z 1 strony + rozmieszczenie elementów. I mam pytanko, czy mogę użyć takich lamp
    http://sklep.avt.pl/p/pl/485517/lampa+z570m+nixie.html. Nie rozumie jeszcze wielu spraw ale sie zawziąłem żeby się nauczyć. No i mam innowacyjny pomysł na obudowę. A twoja wersja z hh mm ss bardziej sie mi podoba.
    Trabi
    Level 36  
    Z570M są ok. Do zegara właściwie można użyć każdych lamp nixie (ja użyłem już z powodzeniem trzech rodzajów). Różnica jest w wyprowadzenaich, więc czeka Cię zaprojektowanie na nowo druku.
    Takaszi
    Level 14  
    Trabi wrote:
    Z570M są ok. Do zegara właściwie można użyć każdych lamp nixie (ja użyłem już z powodzeniem trzech rodzajów). Różnica jest w wyprowadzenaich, więc czeka Cię zaprojektowanie na nowo druku.

Z tym od dir3ctor to chyba nie?

Zegar Nixie na PIC16F84 #2[/url]

Autor łączył to przewodami, tylko do końca nie rozumiem jak. Tzn. w miejscu opisu Lampy od 1 do 6 to co ma być anoda? bo w miejscu cyfry od 9 do 0 to rozumiem, że wszystkie nóżki od 6 lamp w te miejsca.
    Szkoda tylko, że autor nie pokusił się o zamieszczenie bardziej czytelnego projektu, dla takich nowicjuszy jak ja było by to ułatwieniem.
    Ale jakoś to będzie, chyba.
    Trabi
    Level 36  
    Druk który podałeś to płytka ze sterownikiem (czyli zasilanie, procek, dekoder etc.). Jak dla lamp, to musisz albo połaczyć kabelkami albo zrobić sobie druk pod te lampy i obie płytki połączyć odpowiednio ze sobą.

1...6 to anody lamp 1-szej, 2-giej, 3-ciej itd.
    0...9 to katody poszczególnych cyfr w każdej lampie. Wszystkie odpowiednie katody łączysz ze sobą: 6x0, 6x1, 6x2 ..... 6x9
    Połaczone dlatego, że taki jest sposób wyświetlania cyfr na lapmach: któa lampa i która cyfra. Zmiana lampy i zmiana cyfry.
    Takaszi
    Level 14  
    Trabi wrote:
    Druk który podałeś to płytka ze sterownikiem (czyli zasilanie, procek, dekoder etc.). Jak dla lamp, to musisz albo połaczyć kabelkami albo zrobić sobie druk pod te lampy i obie płytki połączyć odpowiednio ze sobą.

1...6 to anody lamp 1-szej, 2-giej, 3-ciej itd.
    0...9 to katody poszczególnych cyfr w każdej lampie. Wszystkie odpowiednie katody łączysz ze sobą: 6x0, 6x1, 6x2 ..... 6x9
    Połaczone dlatego, że taki jest sposób wyświetlania cyfr na lapmach: któa lampa i która cyfra. Zmiana lampy i zmiana cyfry.

Dzięki, za podpowiedź. Utwierdziłeś mnie w moim rozumieniu schematu.

Lampki zamówiłem w sklepie ATV, są to Z570M, po 10 zł brutto.
    Mają ostatnie sztuki, ja wziąłem 6, zostało 5. Z tego co mówili to nikt ich już nie produkuje a to są ostatnie zapasy i koniec.

Nasuwa się pytanie czy wziąć 1 szt. na zapas? Jaka jest awaryjność tych lampek, tzn. czas bezawaryjnej pracy.
    Takaszi
    Level 14  
    Witam.
    Coś na forum cisza taka, wakacje? :D .
    Ale ja z innej beczki. Nie mogę dorwać nigdzie dokumentacji lamp Z570M. Chodzi mi o wymiary fizyczne, konieczne do mojego pomysłu na obudowę. Może ktoś ma możliwość zmierzenia wysokości tych lampek i podania wymiaru. Był bym wdzięczny.

Pozdrawiam i dziękuję.