Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przekształcić wzór? Pomiar harmonicznych przebiegów.

Marcin81 10 Cze 2007 17:30 1145 4
  • #1 10 Cze 2007 17:30
    Marcin81
    Poziom 10  

Witam wszystkich
    Mam mały problem, opracowuję sprawozdanie: "Pomiar harmonicznych przebiegów odkształconych na przykładzie analizy napięć układów prostownikowych" i mam do wyznaczenia wartości napięć posczególnych harmonicznych w [V] na podstawie danych zczytanych z oscyloskopu cyfrowego w [dBV] i mam do tego wzór: dBV=20log*(U/1Vskut) który mam przekształcić by otrzymać wzór na U w [V], no i niemam pojęcia jak go przekształcić (straszny wstyd:( ) i co to jest ten 1Vskut?
    Jak ktoś wie co z tym zrobić to byłbym wdzięczny za odpowiedź.

0 4
  • #2 10 Cze 2007 18:43
    Paweł_S
    Poziom 18  

Żebym się nie zbłaźnił, ale:
    U [V] =1Vskut* 10^(dBV/20)

0
  • #3 10 Cze 2007 19:05
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Jeden wolt wartości skutecznej napięcia, czyli takiej równoważnej wartości napięcia stałego, która występując na tym samym obciążeniu i w tym samym okresie czasu spowoduje wydzielenie tej samej ilości ciepła.

Ogólnie wartości skuteczne służą do porównywania energetycznego przebiegów o różnych kształatach.

Dla sinusoidy:

$$U_{sk}=\frac{Up}{\sqrt{2})$$

gdzie

Up - amplituda sinusoidy

jednostki decybelowe są wyliczane ze stosunku mierzonego napięcia do napięcia odniesienia

$$dbX=20*log \frac{U}{Ux} $$

dla

dbV -> Ux=1V

dBu -> Ux=0.774 V (√(0.6) V) napięcie to wydziela 1 mW mocy na 600Ω

odwrotnie:

$$U=Ux*10^{\frac{db}{20}}$$

0
  • #4 11 Cze 2007 20:42
    Marcin81
    Poziom 10  

Ok, dzięki za pomoc, wszystko sie wyjaśniło, żle był troche wzór w instrukcji napisany, miało być dBV=20log(Uskut).
    Dzięki wszystkim za pomoc

0
  • #5 11 Cze 2007 20:47
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Wszystko wyjaśnione, temat zamykam!
    Jeśli zaistnieje taka potrzeba, by post został otwarty, proszę dać wiadomość na PW i podać link do postu/ tematu!

0