Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana kierunku wirowania silnika indukcyjnego

czart_1 10 Jun 2007 19:11 3920 5
    czart_1
    Level 11  
    Mam taki silnik DPC 100-2/16 ET9-A. Mam go podłączonego dla obrotów 2800obr/min.
    Napięcie 230V podaje na zaciski 3-2.
    Kondensator 32uF na zaciski 6-2

Ale chcę żeby się obracał w druga stronę. Czy ten model ma taką możliwość, jeśli tak to co musze zmienić w tym połączeniu.

Dla pomocy dołączam schemat uzwojeń i wyprowadzenia na kostce.
    any56
    Level 39  
    Podłącz kondensator do 6 - 3.
    KACZOREK
    Level 21  
    w tym silniku bez rozbierania go nie można zmienić kierunku obrotów i do tego kondensator powinien być nie 32 a 16uF. jak chcesz to napiszę ci jak przełączyć uzwojenia żeby zmienić kierunek obrotów
    saratech
    Level 21  
    Bardzo proszę, napisz mi jak to zrobić ale bez przkładania wirnika bo to juz jest bez sensu...Lepiej kupić inny silnik.
    Poza tym fabrycznie jest kondensator 32 micro, więc nie wiem dlaczego twierdzisz ze ma być o polowę mniejszy...
    KACZOREK
    Level 21  
    musisz rozebrać silnik i znaleźć podłączenie wszystkich uzwojeń do czujnika temperatury. przeważnie z czujnika temperatury wychodzą dwa białe przewody i jeden z nich idzie do kostki a drugi to jest właśnie wspólny dla wszystkich uzwojeń. następnie musisz rozłączyć te wszystkie końce uzwojeń od czujnika. weź miernik i znajdź przejście między niebieskim i końcem tego uzwojenia. jak znajdziesz to do końca uzwojenia podłącz również niebieski przewód to samo zrób z czerwonym i obydwa wyprowadź na zewnątrz silnika. ostatni koniec uzwojenia(pranie) możesz(ale nie musisz jeśli nie będziesz korzystał z wolnych obrotów) z powrotem podłączyć pod czujnik. czasami może okazać się konieczne wsadzenie całego stojana do piekarnika i podgrzanie go do około 100-120 stopni żeby łatwiej było dostać się do punktu połączenia wszystkich uzwojeń jak już się z tym uporasz daj znać. reszta to już bajka