Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar okresu sygnału dla kilku wartości amplitudy

11 Cze 2007 09:54 1050 3
  • Poziom 21  
    Witam
    Przeprowadziłem pomiary okresu sygnału sinusoidalnego dla kilku wartości amplitudy (10;5;2;1;0,5;0,2;0,18;0,1;0,05;0,02) częstościomierzem C-570. Wartość częstotliwości wynosiła 90Hz, wartość częstotliwości generatora 1MHz.
    Odczytywałem po kilka wartości okresu dla każdej amplitudy. Przy amplitudzie poniżej 0,5V pomiędzy odczytywanymi wynikami występują duże rozbieżności, natomiast poniżej amplitudy 0,18V częstotliwościomierz pokazuję wynik 0.

Rozbieżność wyników poniżej 0,5V wynika z błędu określenia okresu, który zależy od parametrów sygnału mierzonego i jest tym mniejszy im stromszy jest narost napięcia (zmniejszając amplitudę przyczyniamy się do narastania tego błędu).

Moje pytanie jednak dotyczy tego, dlaczego poniżej amplitudy 0,18V częstotliwościomierz nie pokazuje wyniku. Czy jest to związane również z tym błędem?
  • Poziom 34  
    A przebiegi o jakiej minimalnej amplitudzie jest w stanie bezbłędnie mierzyć ten miernik? To jeden z jego parametrów...
  • Poziom 43  
    Witam,
    stromość narastania napięcia (którego częstotliwość mierzono) w zerze du(t)/dt to hasło powinno być Tobie przewodnikiem w poszukiwaniu odpowiedzi.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Dziekuje za odpowiedzi.

Znalazłem rozwiązanie tego problemu.
    Chodzi tu o układ formujący, który przekształca sygnał sinusoidalny na sygnał prostokątny.
    Im niższa amplituda tym sygnał ten jest mniej dokładnie przetwarzany. Tym samym okresomierz poniżej amplitudy 1V zaczyna wskazywać wynik z błędem, natomiast poniżej 0,18V nie pokazuje wyniku wogole (pokazuje wynik 0,000)