Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik emisji lamp??

Jacekj 30 Aug 2002 11:53 3754 9
Tespol
 • #1
  Jacekj
  Level 20  
  Kupiłem dziś miernik do lamp :D za całe 5 zł. Jest w różowej obudowie, tył ma dokręcany na 4-ry śrubki i z przodu ma 3 wejścia na wtyczki bananowe oznaczone:
  1. +/Ohm
  2. = i obok ~
  3. ~

  Gniazdo do wkładania lamp ma też ładnie opisane. Wśrodku jest oryginalna bateria 9V CENTRA 8O . Na wskaźniku wychyłowym (radzieckim, 1966r.) są 3 skale:
  1. Ohm (0-nieskończoność)
  2. ~ (0-6)
  3. = (0-2,5) chyba prąd.

  Czy może ktoś z forumowiczów to widział i wie jak się tym posługiwać?? Czy tam, gdzie jest ~, to można podłączyć 220V (lub niższe, w zależności od lampy) do badania lamp?
  Wszelkie odpowiedzi mile widziane.
 • Tespol
 • #2
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Ponieważ, jak napisałeś, wszystkie odpowiedzi są mile widziane to ja wypowiem sie sceptycznie.
  Czy poza trzema wejściami, wskaźnikiem wychyłowym,baterią 9V i "gniazdem do wkładania lamp" coś jeszcze jest w środku? Jak wygląda to gniazdo do wkładania lamp,czy jest to typowa podstawka lampowa(jaka?) czy też gniazdo uniwersalne? Ten omomierz to chyba tylko po to aby sprawdzić włókno żarzenia.
  Żeby zmierzyć emisję lampy trzeba spełnić pewne warunki które dla różnych lamp są odmienne. Myślę,że jest to jeszcze jeden przykład radosnej twórczości majsterkowiczów. Ale za 5PLN - koszt wskaźnika może być większy.
 • Tespol
 • #3
  witt69
  Level 23  
  Posiadam w pełni profesjonalny przyrząd do sprawdzania lamp(pozostał mi jeszcze po ojcu),jest to kawał szafy i waży z 15kg,ale na nim można sprawdzić dokładnie, charakterystykę,praktycznie każdej lampy.....tylko pytanie,do czego ja to wykorzystam? 8O ,gdyby się cofnoć 20-lat wstecz....jednak bardziej przydałby się w miare porządny oscyloskop. :P
 • #4
  Jacekj
  Level 20  
  Gniazdo wygląda jak pod małą lampę z telewizora. W środku jest trochę oporników (różniastych), diody na wejściach oznaczonych ~, bateria z 75 roku (mógłbym oddać do muzeum :wink: ) . Znajomy elektronik ogldał i stwierdził, że to samoróbka. Tak, że nie spodziewam się cudów. Ale może się przydać np. do Ametystu :D . Słyszałem o poważnych testerach, mających różne rodzaje gniazd i specjalne karty. A ten mieści się w dłoni i myślę, że działa tak jak opisałem. Przy każdej nóżce lampy są opisy, np: 2,5A/6A, 250mA/ 1/2 600, 25 mA/60mA, Ohm/0-20T, 15mA/60mV, 2,5V/6V, 25V/60V, 125V/300V, 250V/1/2 600V. Podaję wszystkie. Dziękuję za odpowiedzi.
  Pozdrawiam
 • #5
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  :arrow: witt69
  Twoj przyrząd może jeszcze oddać cenne usługi. Zaczyna rosnąć rzesza audiofilów którzy we wzmacniaczach lampowych widzą jedyne źródło radości. Jeżeli ktoś bawił się w zamierzchłych czasach takimi konstrukcjami to wie jak ważną sprawą jest dobór lamp do pracy w układach symetrycznych jakimi są stopnie końcowe wzmacniaczy m.cz. pracujące w push-pull, że nie wspomnę o inwerterach.
 • #6
  KKK
  Level 31  
  :idea: Moim skromnym zdaniem może to być miernik uniwersalny :P
  Ta podstawka, to przełącznik zakresów :D

  Pozdrawiam
 • #7
  Jacekj
  Level 20  
  Jeszcze go przejrzę w środku, ale nie wydaje mi się. Na razie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
 • #9
  KKK
  Level 31  
  Podtrzymuję to, co napisałem powyżej, amatorski multimetr
 • #10
  Jacekj
  Level 20  
  Jak będę miał czas, to go rozrysuję :) .