Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera Panasonic NV-RX22 - na dole ekranu jasny pasek

12 Cze 2007 07:51 2406 12
  • Poziom 23  
    Czyściłem głowicę .
    Tracking przesuwa pasek na sam dół , ale potem gubi się już synchronizacja - może źle wyczyściłem głowicę , albo jest już to jakieś trwałe jej uszkodzenie ?
    Naprawiałem kiedyś kamerę (czyściłem głowicę) z takimi paskami , ale nie był to taki szeroki pasek - tylko cienkie porozrzucane po całym ekranie .
  • Poziom 31  
    Witaj!
    Wygląda to na uszkodzenie któregoś z zabieraków (sprawdź czy jeden z nich po opasaniu taśmą głowicy wizyjnej nie jest luźny) lub rozregulowanie się punktu przełączania głowic.
    Pozdrawiam.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    :arrow: cyferblat
    Proszę wyedytować tytuł tematu i napisać poprawnie model kamery :!:
  • Poziom 23  
    Dziękuję Moderatorowi, za powiadomienie o błędzie w tytule postu dotyczącym modelu kamery - zmieniłem.

Wracając do tematu to prywatnie posiadam kamerę Panasonic NV-S6B .
    Mechanizm ten sam co w modelu RX22.
    Sprawdziłem luz tych prowadnic i nie ma różnic w stosunku do mojej sprawnej kamery.
    Może to jednak brudna głowica lub trwale uszkodzona?

Ps. Niedokładnie przeczytałem poradę - sprawdzić luz zabieraków po opasaniu głowicy... no to trzeba rozebrać całą kamerę - jest do w/w modeli service manual tutaj na Elektrodzie ? Pytam ponieważ wygląda na to ,że Panasonic zastosował ten sam mechanizm do wielu modeli - jakie to chassis ?
  • Poziom 27  
    Typową usterką tego typu kamer jest poluzowanie prowadnic odbierających taśmę (take-up). Należy rozebrać ten zespół prowadnic i wkleić tulejki prowadnic w podstawę klejem cyjanopan. Tulejki nie mogą wystawać od dołu podstawy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    To nie ma nic wspólnego z luzem zabieraka - tak mi się wydaje.
    Prawdopodobnie kamera ma zresetowane niektóre funkcje serwicsowe - wydaje mi się ,że tracking nie jest ustawiony centralnie .
    Chciałbym najpierw to sprawdzić - jak wygląda procedura wejścia w tryb serwisowy do ustawienia trackingu i w jakim jest on zakresie .
    Może mi ktoś pomóc w tym ?

ps
    W kamerze było uszkodzenie mechaniki loadingu kasety ( sworzeń wypadł z prowadnicy) , kasety nie można było włożyć a czasami wyciągnąć - może wtedy coś się pomieszało w tym trackingu ?
  • Poziom 27  
    Sprawdź jeszcze położenie taśmy na głowicy CTL, przy odtwarzaniu powinno być widoczne 0,2 mm czytnika CTL od dołu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Nie mam schematu mechaniki tego modelu ani żadnego innego typy palmcoder ( mam wielkoformatową instrukcję serwisową MV7) ale wydaje mi się ,że chodzi o głowicę odbierającą synchronizację - jest to ta przy takich dwóch chybotliwych i ukośnych chromowanych szpilkach obok kościosłoniowatego koloru rolek ?
    Rozumiem, że sugerujesz iż tor taśmy gdzieś jest nierówny i w/w głowica nie odbiera impulsów synchro lub odbiera zakłócone i tracking cały czas pracuje ?
    ..a nie byłoby w obrazie jakiegoś monitu ,że działa automatyka trackingu ?
    W tych kościosłoniowatego koloru rolkach jest śruba sześciokątna do regulacji wysokości rolki - może tym popróbować ?
  • Poziom 27  
    Sprawdź przy odtwarzniu czy taśma prawidłowo biegnie po głowicy CTL, ewentualnie później reguluj ustawienie samego zespołu głowic.
    Do prawidłowego ustawienia toru taśmy na głowicy CTL służy też ostatni post (regulowany sześciokątnym imbusem) zespołu prowadnic o którym pisałem poprzednio. Przed regulacjami sprawdź czy w ogóle regulacja jest potrzebna.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Nie umiem rozebrać tej kamery - po rozkręceniu wszystkich śrubek coś mi blokuje przy obiektywie - potrzebowałbym mechanicznej instrukcji tego modelu - lub podobnego ; schemat elektroniczny mam , ale to nie jest mi nie potrzebne
  • Poziom 23  
    Przepraszam , że tak późno odpowiadam - dzięki za pdf , mam tylko jedną prośbę - masz może jeszcze część pokazującą prowadzenie taśmy i miejsca do regulacji ?
    Nie chce kręcić przypadkowymi śrubami .
    Dzięki , za zainteresowanie .

PS: rozebrałem kamerę i w trakcie opasania taśmy wokół bębna nie zauważyłem jakiegoś nieprawidłowego prowadzenia taśmy. kiedy podginałem w górę, w dół trójkątną blachę chyba w pobliżu tej głowicy ctl 3cm pasek zakłóceniowy z dołu ekranu przesuwał się w górę i w dół.
    Wszystkie elementy łącznie z głowicą przemyłem izopropanolem.
    Jeszcze raz przypominam, że regulacja trackingiem przesuwa biały pasek na dół ekranu ale wtedy obraz jest gorszej jakości.
    Którą śrubą pokręcić by zlikwidować powyższe uszkodzenie?
  • Specjalista - kamery
    Ten mechanizm ma trzy podstawowe przypadłości:
    1. To o czym mówił pietran2 czyli wpadające mosiężne tulejki pachołków prowadzących taśmę we własną podstawę, dwie rolki mocowane we wspólnej podstawce wodzonej wokół głowicy. Demontaż i montaż tylko w pozycji pełnego opasania głowicy. Obie tulejki (te złote) należy odpowiednio trwale zamocować w podstawce. Jednocześnie należy zapewnić możliwość regulacji wysokości ustawienia pachołków kluczem imbusowym od góry, t.zn w przypadku klejenia nie wolno zasklepić otworów w mosiężnych tulejkach od spodu.
    2. Starzenie i twardnienie gumy rolki dociskowej co zazwyczaj powoduje niszczenie taśmy, choć we wczesnym stadium (rzadkość) może przypominać przypadłośc nr1, to łatwo stwierdzić chociażby dotykiem czy to guma czy coś twardego. Spory koszt (rolka z mocowaniem ok 90 zł).
    3. Łożysko ślizgowe bębna, powoduje charakterystyczne wibracje w zależności od położenia kamerki, które przenoszą się na wizję i fonię. Łatwy demontaż i smarowanie ale to już nie na temat.