Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eagle rozmiar padó♀w

y0yster 12 Cze 2007 17:20 9503 26
  • #1 12 Cze 2007 17:20
    y0yster
    Poziom 19  

Witam. Od jakiegoś czasu męczyłem się, aby w EAGLE zrobić kilka rzeczy.

Pierwsza z nich to dodawanie nowych elementów do płytki. Mając schemat, potem tworzymy płytkę, dajemy automatyczne prowadzenie ścieżek, albo ręczne. Zapisujemy to, a następnie dodajemy coś do schematu. Jak zrobić, aby do płytki zostały dodane te rzeczy, abym mógł sobie je ułożyć?

Drugie pytanie jest następujące. W jaki sposób po automatycznym poprowadzeniu ścieżek, gdy już wszystko jest gotowe usunąć te ścieżki, tak aby ponownie powstały te cienkie żółte linie i można było sobie jeszcze raz ułożyć elementy. Chodzi mi o to, aby elementy pozostały na swoich miejscach.

Po trzecie. Jak w eagle'u zmienić grubość ścieżek. Wiem jak to zrobić ręcznie, ale przy automatycznym prowadzeniu linii po prostu się gubię. Chciałbym również dowiedzieć się gdzie można ustawić odstępy między ścieżkami także przy automatycznym rysowaniu.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

0 26
  • Pomocny post
    #2 12 Cze 2007 17:45
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Jeżeli już do istniejącego projektu (schemat + płytka) dodasz jakikolwiek element, to na pewno pojawi on się i na płytce, tylko nie bezpośrednio na niej, ale pod spodem. W takim przypadku trzeba kliknąć na przycisk „Fit” (lupa z kwadratem), wtedy zobaczysz ten element.
    Aby usunąć wszystkie ścieżki, trzeba najpierw zaznaczyć obszar funkcją „Group” gdzie mają być ścieżki zlikwidowane, następnie włączyć „Ripup” i kliknąć prawym klawiszem myszy na zaznaczonym obszarze. Zostaną same cienkie żółte połączenia.
    Grubość ścieżek można zmieniać w zakładce „Sizes” modułu „DRC”, wpisując odpowiednio wartość w okienku „Minimum Width”, odstępy w zakładce „Clearance” tegoż modułu a odstępy od krawędzi płytki w zakładce „Distance”.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 12 Cze 2007 17:46
    Elektryk80
    Poziom 25  

Witam!

Ad.1 - Aby zmiany na schemacie były automatycznie aktualizowane na płytce musisz mieć otwarty plik schematu (*.sch) oraz plik płytki (*.brd). Obydwa te pliki muszą mieć taką samą nazwę!

Ad.2 - Żeby skasować wytrasowane ścieżki należy użyć polecenia RIPUP. Najeżdżasz na dany segment ścieżki i klikasz lewym klawiszem myszki. Dwukrotne szybkie klikniecie spowoduje skasowanie trasowania na całej jej długości. Jeżeli chcesz skasować wszystkie ścieżki to najpierw zaznaczasz je poleceniem GROUP a następnie aktywujesz polecenie RIPUP, najeżdżasz kursorem w dowolne miejsce w obrębie ścieżek i naciskasz prawy klawisz myszy.

Ad.3 - grubość ścieżek możesz ustawić w oknie DRC, zakładka SIZES, pole "Minimum Width". Natomiast ustawienia odstępów znajdziesz w zakładce CLEARANCE, pole WIRE/WIRE (inne pola służą do ustawień innych odstępów).

Pozdrawiam :)

0
  • #4 12 Cze 2007 18:04
    y0yster
    Poziom 19  

Oboje pomogliście co do 2 i 3 pytania. Ale z pierwszym problemem, żaden z was nie pomógł ponieważ dalej nie mam tych nowo dodanych elementów. Mama te same nazwy schematu i płytki, są umieszczone w tych samych katalogach. Polecenie Fit nic mi nie daje. Gdy włączam plik *.brd otrzymuję komunikat, że schemat i płytka nie są ze sobą zgodne i pisze abym sprawdził ERC.

Pozdrawiam.

0
  • #5 12 Cze 2007 18:12
    Elektryk80
    Poziom 25  

No tak, zgoda. musiałeś dodać przez przypadek jakiś element na płytce przy zamkniętym pliku schematu lub na odwrót. Teraz pozostaje albo dokładnie sprawdzić różnice i zbędne elementy usunąć albo wykonać płytkę od nowa. Trzeba pamiętać o tych dwóch otwartych plikach gdyż przez przypadek można jeden z nich zamknąć a niestety program zbytnio o tym nie ostrzega (tylko czy chcesz zapisać plik).

0
  • Pomocny post
    #7 12 Cze 2007 18:16
    Elektryk80
    Poziom 25  

Acha, program automatycznie tworzy kopie zapasowe plików przy ich modyfikacji. Sprobuj otworzyć te wcześniejsze wersje projektu, któryś napewno będzie prawidłowy przed wystąpieniem różnić w schematach.

0
  • #8 29 Cze 2007 22:18
    Christophorus
    Poziom 41  

Co do ustawień grubości ścieżek w Eagle w edytorze schematów jest dostępna funkcja definiowania klas połączeń. Menu Edit - Net Classes. W niej można sobie zdefiniować do ośmiu połączeń. Ich nazwy, szerokości ścieżek, odstępy między nimi i średnice otworów w tych ścieżkach. Wówczas już autorouter dostosuje się do ustalonych w "klasach połączeń" grubości ścieżek. Grubości tych ścieżek muszą być zgodne z tymi które są zdefiniowane w Eagle, lub musimy sobie zdefiniować inne grubości jeśli takie są nam potrzebne.

0
  • #9 30 Cze 2007 14:27
    y0yster
    Poziom 19  

Nie chciałem tworzyć nowego tematu więc piszę tutaj.

Jak w eagle stworzyć wspólną masę? Próbowałem coś z poligonami, ale mi nie wychodzi. Może jest jakaś opcja, która pozwoli stworzyć obramówkę na płytce, która będzie połączona do masy.

Drugie pytanie. Czy w eaglu jest możliwość automatycznego rozstawiania elementów?

0
  • #10 30 Cze 2007 14:43
    Elektryk80
    Poziom 25  

y0yster napisał:
    Nie chciałem tworzyć nowego tematu więc piszę tutaj.

Jak w eagle stworzyć wspólną masę? Próbowałem coś z poligonami, ale mi nie wychodzi. Może jest jakaś opcja, która pozwoli stworzyć obramówkę na płytce, która będzie połączona do masy.

Drugie pytanie. Cy w eaglu jest możliwość automatycznego rozstawiania elementów?

Właśnie opcją POLYGON to zrobisz. Rysujesz ramkę wokół wewnętrznej krawędzi płytki ( początek i koniec linii muszą się zbiegać w jednym punkcie), następnie poleceniem NAME zmieniasz nazwę tego obszaru (klikając na linię którą narysowałeś) na nazwę jaką nosi Twoja linia masy (standardowo "GND"). Teraz klikając RATSNEST cały obszar wewnątrz tej linii zostanie wypełniony a wszystkie punkty (pady elementów) noszące nazwę "GND" zostaną w odpowiedni sposób połączone do tego obszaru. Oczywiście sposób połączeń, odstępy i warstwa są do ustawienia w dowolnym momencie pracy. Jeżeli chcesz wykluczyć miejsca w których nie ma być tego wypełnienia, możesz to zrobić rysując prostokąt poleceniem RECT na warstwie "bRestrict" jeżeli wypełnienie jest na warstwie "bottom" lub "tRestrict" jeżeli jest na warstwie "top".

Pozdrawiam :)

0
  • #11 30 Cze 2007 16:38
    y0yster
    Poziom 19  

A co do automatycznego rozmieszczenia elementów da się to zrobić?

Mam jeszcze jedno pytanko, czy można dodać coś w rodzaju pina, który będzie łączył ze sobą 2 nóżki. O co mi chodzi? Mianowic chcę zrobić coś takiego na schemacie, aby pomiędzy 2 nóżkami nie rysować lini tylko doczepić do pinu A, a drugą nóżkę do pinu B. A na płytce, żeby było połączenie.

Chodzi mi o coś w rodzaju przelotek, które są połączone na schemacie, lecz nie widać tego połączenia na nim.

Czy to trzeba robić taki zabieg jak przy GND. Nazwać 2 elementy tak samo i na przód? Znalazłem coś takiego w supply2, nazywa się V--> oraz V<--. Czy to jest to. Mam jak narazie problemy z podłączeniem tego.

Już ten problem rozwiązałem nazwałem po prostu 2 linie tak samo :]. Ale czy jest inny sposób na takie połączenie?

0
  • #12 05 Lis 2009 10:05
    PF
    Poziom 19  

Witam !!!

Może ktoś podpowiedzieć jak i gdzie ustawić żeby zwory nie robiły się bezpośrednio od nóg elementów tak jak na zdjęciu tylko trochę dalej.

Eagle rozmiar padó&#9792;w

Czy jest opcja automatycznego rozmieszczenia elementów przy tworzeniu płytki ze schematu [ nie mam takiej dobrej wyobraźni przestrzennej ].

Dzięki za pomoc

0
  • #13 05 Lis 2009 15:03
    Christophorus
    Poziom 41  

W pierwszej kolejności "problem" ten można rozwiązać ręcznie trasując ścieżki. Działanie autoroutera często nie przynosi zadowalających efektów. Co prawda ścieżki są wytrasowane, ale płytka jest dwustronna z dużą ilością przelotek, jak choćby takich jak na Twoim rysunku i trudno taką płytkę wykonać w warunkach domowych.
    Oczywiście po użyciu autorutera można ręcznie nanieść odpowiednie korekty na płytce. Może to być jednak uciążliwe jeśli do skorygowania jest większa ilość ścieżek lub przelotek.
    Możesz też spróbować na warstwie Restrict (górna - tRestrict, dolna - bRestrict) w obrębie określonego pinu elementu np. kondensatora C8 z Twojego rysunku umieścić tzw. Polygon (wielokąt). Wówczas w jego obrębie na danej warstwie w Twoim przypadku górnej - Top (polygon na warstwie TRestrict) nie będzie można poprowadzić ścieżki na warstwie górnej - Top w obrębie polygonu.
    Natomiast co do automatycznego rozmieszczenia elementów Eagle jak do tej pory nie ma wbudowanej takiej funkcji. Jest co prawda skrypt (ULP), który rozmieszcza automatycznie elementy na płytce, ale jego działanie pozostawia wiele do życzenia, czyli ręcznych poprawek.

0
  • #14 06 Lis 2009 08:30
    PF
    Poziom 19  

Dzięki za podpowiedź.

A gdzie ustawić żeby jedne elementy układane były na warstwie TOP a inne na BOTTOM.

0
  • #15 06 Lis 2009 08:52
    esh0
    Poziom 19  

Jeśli robisz to ręcznie, to klikając 3 klawiszy myszy (środkowy ;-) ), przerzucasz elementy na drugą warstwę.

0
  • #16 06 Lis 2009 09:25
    PF
    Poziom 19  

U mnie niestety nie działa . Trzeci klawisz mam w kółku, naciskając kółko i trzymając je wciśnięte mogę tylko przesuwać cały np. schemat po ekranie, kręcenie kółkiem przybliża i oddala widok.

0
  • #17 06 Lis 2009 14:35
    esh0
    Poziom 19  

Ale musisz najpierw użyć polecenia MOVE, wybrać elementy i wtedt użyć trzeciego klawisza. Przy defaultowych ustawieniach powinno to działać. A jak nie, to przenosząc element spróbuj zmienić warstwę wybierając ją z rozwijanej listy w lewym górnym roku. Jest jeszcze polecenie CHANGE (ikona klucza) i tam wybierz LAYER i kliknij na dany element.

0
  • #18 16 Lis 2009 13:05
    PF
    Poziom 19  

Czy jest możliwość w Eaglu połączenia dwóch osobnych schematów w jeden.

0
  • #19 16 Lis 2009 15:59
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Oczywiście. Kopiujesz każdy z osobna i wklejasz na jeden arkusz.
    Pozdrawiam.

0
  • #20 17 Lis 2009 08:32
    PF
    Poziom 19  

ALE NUMER !!!

To ja mam chyba jakąś dziwną wersję eagle [ 5.6 ]
    Dość że nie działa przenoszenie elementów na warstwę BOTTOM o czym pisałem dwa posty wyżej , to jeszcze jak chcę skopiować jeden schemat do drugiego [ przy obydwu otwartych jednocześnie ] przy wklejaniu wyskakuje BUFOR PUSTY NIE MA NIC DO WKLEJENIA.
    Na schemacie na którym robię kopiuj , mogę wklejać skopiowaną część ile razy chcę natomiast na drugim wyskakuje jw BUFOR PUSTY.
    Czy to nie dziwne

A czy można w jednym CONTROL PANELU otworzyć dwa inne schematy.
    Jak ja chcę otworzyć drugi schemat to automatycznie zamyka mi ten pierwszy.

0
  • #21 17 Lis 2009 09:59
    Bonkot
    Poziom 39  

PF napisał:
    ALE NUMER !!!

To ja mam chyba jakąś dziwną wersję eagle [ 5.6 ]
    Dość że nie działa przenoszenie elementów na warstwę BOTTOM o czym pisałem dwa posty wyżej , to jeszcze jak chcę skopiować jeden schemat do drugiego [ przy obydwu otwartych jednocześnie ] przy wklejaniu wyskakuje BUFOR PUSTY NIE MA NIC DO WKLEJENIA.
    Na schemacie na którym robię kopiuj , mogę wklejać skopiowaną część ile razy chcę natomiast na drugim wyskakuje jw BUFOR PUSTY.
    Czy to nie dziwne

A czy można w jednym CONTROL PANELU otworzyć dwa inne schematy.
    Jak ja chcę otworzyć drugi schemat to automatycznie zamyka mi ten pierwszy.

Witam
    "Control panel" pozwala tylko na otwarcie jednego arkusza i jest to typowe jego zachowanie. Kopiowanie do innego schematu polega na zaznaczeniu schematu, użyciu funkcji wytnij (symbol nożyczek-fizycznie nic nie wycina) i otwarciu innego schematu oraz użycia funkcji wklej. Procedury te były już niejednokrotnie opisywane, wystarczyło poszukać.
    Pozdrawiam.

0
  • #22 11 Sie 2010 09:24
    PF
    Poziom 19  

Witam ponownie !!!

Poszukuję informacji jak dodać obrazek do widoku płyty od strony elementów tak jak poniżej [ puszka ;-) ] oczywiście w eagle.

Szukam i nic na ten temat .
    PF

0
  • #23 11 Sie 2010 12:43
    Bonkot
    Poziom 39  

PF napisał:
    Witam ponownie !!!

Poszukuję informacji jak dodać obrazek do widoku płyty od strony elementów tak jak poniżej [ puszka ;-) ] oczywiście w eagle.

Szukam i nic na ten temat .
    PF

Witam
    Przede wszystkim, obrazek (puszka) musi być zapisany w formacie *.bmp (paleta czarno biała). Aby taki obrazek przekonwertorować wystarczy włączyć skrypt "import-bmb.ulp" i postępować dalej zgodnie z instrukcjami.
    Pozdrawiam.

0
  • #24 18 Sie 2010 21:31
    Patryk
    Poziom 12  

Witam, przyłączę się z pytaniem.
    1.Dotyczy funkcji Polygon, po każdym otwarciu rysunku płytki muszę użyć Ratsnest żeby widzieć ten obszar, ponieważ otwiera tylko same zaznaczenie.
    Czy on nie zapisuje na stałe tego pola?
    2. Było pytanie o łączenie schematów, a czy można połączyć zaprojektowane dwie płytki mieszczące się w dozwolonej wielkości?

0
  • #25 19 Sie 2010 14:57
    qscgu
    Poziom 34  

1. Nie zapisuje tego pola na stałe i bardzo dobrze ponieważ gdybyś chciał zmienić ułożenie elementów albo zmienić rozmiar płytki to musiałbyś na nowo dodawać polygon.

2. możesz zrobić to w ten sposób że zapisujesz sobie do PDF poprzez np drukarkę pdf, otwierasz w programie do edycji grafiki wektorowej - tu musisz poszukać, (ja używam illustratora od adobe ale jest cholernie drogi. Na pewno znajdziesz darmowy odpowiednik) a następnie kopiujesz jedną płytkę na drugą i sklejasz jak ci wygodnie. Ma to swoje ograniczenia i jest upierdliwe ale da się zrobić "legalnie".

0
  • #26 02 Lip 2012 22:54
    mateuszkx80
    Poziom 9  

Witam.

Mam problem z otwarciem modułu mill-outlines. Gdy otwieram wyskakuje mi błąd CLEARANCE FROM CLASS 0 MUST BE....

Czy ktoś wie jak się z tym uporać?? Chciabym wyfrezować plytke na ploterze, dlatego pytam.

0
  • #27 30 Sty 2013 22:00
    HARPUNNIK1
    Poziom 6  

Ponawiam zapytanie mateuszkx80
    W ustawieniach Net classes, Clearance na 0.005mm, po próbie otworzenia mill-outlines wyskakuje błąd o treści:
    Clearance From CLASS 0 default =0.0050.
    Must be 0.005mm > Toll#1 0.2000

0
  Szukaj w 5mln produktów