Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Roźnicówka w bloku instalacja 2 przewodowa pilne

anders25 13 Jun 2007 11:04 35147 37
    anders25
    Level 11  
    Witam serdecznie posiadam
    Wyłacznik nadmiarowy:
    10A S301 2sztuki
    16A S301 1sztuka
    Róźnicówka
    25A P302 1 sztuka

Posiadam w bloku instalacjie 2 przewodową, i zastanawiam sie jak podłaczyc różnicówke i zabezpieczenie, a konkretnie zabezpieczenie 25A przedlicznikowe mam w piwnicy(mieszkam na 6 piętrze).

Zabespieczenie 10A czy 16A powinno byc przed różnicówka czy za różnicówką

nARYSUJCIE WASZĄ WERSJE INSTALACJI, I JAK WYDZIELIĆ OBÓW KUCHNI I ŁAZIENKI ABY RÓŻNICÓWKA CHRONIŁA TE OBWODY, ALBO WSZYSTKIE GNIAZDA W MIESZKANIU, BEZ OŚWIETLENIA
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    stomat
    Level 36  
    W instalacji dwuprzewodowej różnicówka nie będzie chroniła niczego. Powodować będzie za to fałszywe "ciemne noce". Należy wymienić istalację na trójprzewodową.
    Arturo2005
    Level 33  
    Dokładnie. Wymień instalacje na 3-przewodową a wtedy można dopiero popisac co i jak robic dalej.
    lisos
    Level 22  
    spokojnie, nie bedzie chyba prół ścian bo raczej w rurkach nie ma
    ja na jego miejscu założył bym tą różnicówke na łazienke bo jest ona z zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym a i różnicówka zabezpieczy delikwenta przed śmiercią bo wyłączy jak prąd popłynie przez niego i do rury a wyłączeń nie bedzie chyba że ma coś źle
    Arturo2005
    Level 33  
    A jak nie dotknie rury to co?
    neo_dc
    Level 32  
    A jesli by dokonal rozdzialu PEN na PE i N przed roznicowka ? Oczywiscie uziemic ten punkt jesli juz tak nie jest zrobione.

Czy takie cos zadziala ?

Jesli tak (tutaj opinia kolegow ) to proponuje dac roznicowke na lazienke i na kuchnie na gniazda ( jesli masz wyprowadzone takie obwody ).

Na oswietlenie zastosuj "eske" B10 a na gniazda B16. W miare mozliwosci na kuchenke elektryczna ( jesli masz ) powinna byc osobna "eska" - najczesciej B16 dla kuchenek 230V ale to powinno pisac juz na kuchence :)
    Arturo2005
    Level 33  
    Quote:
    A jesli by dokonal rozdzialu PEN na PE i N przed roznicowka ?

Żeby tego dokonac to i tak trzeba wymienic instalacje na 3-żyłową.
    neo_dc
    Level 32  
    A jesli zrobi tak ze do mieszkania wchodzi L i PEN, rozdzieli PEN na PE i N, dalej pojedzie przewodem 3 zylowym to powinno dzialac ?
    Arturo2005
    Level 33  
    Je

Edit. Sorki. Jakiś błąd się tu wkradł
    Goral-81
    Level 12  
    Różnicówkę mozesz smialo zalozyć do instalacji 2 przewodowej pod warunkiem, że nie będziesz miał w żadnym gniazdku za różnicówką bolca uziemiającego zmostkowanego (podłączonego) z przewodem neutralnym N (zerem). Dodatkowo mozesz uziemic takie urządzenia jak np.: pralka, lodówka, bojler podpinając bolec uziemiający w gniazdku do instalacji CO lub wodnej pod warunkiem, że są to rury metalowe. Zdecydowana większość pozostałych urządzeń, które używasz w domu i tak nie korzysta z przewwodu ochronnego.
    Arturo2005
    Level 33  
    Jezcze tylko uziemnic PE i będzie OK.

Dodano po 3 [minuty]:

Goral-81 wrote:
    Różnicówkę mozesz smialo zalozyć do instalacji 2 przewodowej pod warunkiem, że nie będziesz miał w żadnym gniazdku za różnicówką bolca uziemiającego zmostkowanego (podłączonego) z przewodem neutralnym N (zerem).

Taa..? A w jakim celu ta różnicówka?
    Quote:
    Dodatkowo mozesz uziemic takie urządzenia jak np.: pralka, lodówka, bojler podpinając bolec uziemiający w gniazdku do instalacji CO lub wodnej pod warunkiem, że są to rury metalowe.

Proponuje poczytac troche na temat prawa budowalnego.
    neo_dc
    Level 32  
    A jesli powiedzmy sobie sprawdzi czy np PEN jest uziemiony wczesniej ( rozdielnia itp ) to musi dodatkowo uziemiac punkt rozdzialu potem ?
    Arturo2005
    Level 33  
    neo_dc wrote:
    A jesli powiedzmy sobie sprawdzi czy np PEN jest uziemiony wczesniej ( rozdielnia itp ) to musi dodatkowo uziemiac punkt rozdzialu potem ?

Tak. Uziemiony ma byc PE a nie PEN.
    Goral-81
    Level 12  
    Arturo2005 wrote:
    Jezcze tylko uziemnic PE i będzie OK.

Dodano po 3 [minuty]:

Goral-81 wrote:
    Różnicówkę mozesz smialo zalozyć do instalacji 2 przewodowej pod warunkiem, że nie będziesz miał w żadnym gniazdku za różnicówką bolca uziemiającego zmostkowanego (podłączonego) z przewodem neutralnym N (zerem).

Taa..? A w jakim celu ta różnicówka?
    Quote:
    Dodatkowo mozesz uziemic takie urządzenia jak np.: pralka, lodówka, bojler podpinając bolec uziemiający w gniazdku do instalacji CO lub wodnej pod warunkiem, że są to rury metalowe.

Proponuje poczytac troche na temat prawa budowalnego.

A w takim celu, że przy jakim kolwiek upływie prądu poza obwód różnicówka wyłączy. Czyli łopatologicznie - jak złapiesz za przewód fazowy (lub neutralny gdy są w instalacji podłaczone pracujące urządzenia) to nastąpi upływ prądu poza obwód i różnicówka wyłączy. Czyli spełni swoją podstawową funkcję i uchroni przed porażeniem.

A co do prawa budowlanego, to wątpie żeby koledze chodziło o dokonywanie odbiorów czy co kolwiek. Chodzi o to, żeby to działało czyż nie?

Dodano po 2 [minuty]:

Arturo2005 wrote:
    neo_dc wrote:

Tak. Uziemiony ma byc PE a nie PEN.

Nie ma to większego znaczenia, ale jeśli rozdzielasz przed różnicówką PEN na PE i N to zdecydowanie lepiej uziemić PEN, co będzie ciężko zrobić w bloku.
    slaw_kic
    Level 11  
    Jeżeli masz intalacje przedlicznikową dwuprzewodową i chcesz wstawić różnicówkę musisz po prostu rozdzielić intalację przed różnicówką na trzyprzewodową nie ma innej możliwości. Różnicówkę stosuje się tylko według nowych przepisów: kuchnia i łazienka (żadnych uziemień przewodów to są kompletne bzdury, a jeszcze gniazda bez bolców to po co ta różnicówka. A co do tej instalacji na jpg to radzę zlecić fachowcowi albo komuś kto ma pojęcie mniej stracisz, ale ktoś będzie żył.
    Goral-81
    Level 12  
    slaw_kic wrote:
    Różnicówkę stosuje się tylko według nowych przepisów.

O ile się wczytałem koledze nie chodziło o aspekty prawne tylko sprawy technicze.
    slaw_kic
    Level 11  
    Goral-81 wrote:
    slaw_kic wrote:

O ile się wczytałem koledze nie chodziło o aspekty prawne tylko sprawy technicze.

Tak oczywiście sprawy tylko techniczne i dalej to podtrzymuję. Pozdrowienia.
    Popak
    Moderator on vacation ...
    Witam
    Ja bym tu wymienił nie tylko zabezpieczenia ale cała rozdzielnie (skrzynkę wraz z przewodami) Na fotkach wygląda to dość w opłakanym stanie (przewód nadpalony).

Pozdrawiam
    Goral-81
    Level 12  
    slaw_kic wrote:
    Goral-81 wrote:
    slaw_kic wrote:

Tak oczywiście sprawy tylko techniczne i dalej to podtrzymuję. Pozdrowienia.

Proponuje zapoznać się z zasadą działania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyłącznik_różnicowoprądowy

i dodatkowo

http://pl.wikipedia.org/wiki/Układ_sieciowy
    anders25
    Level 11  
    Zabić mnie nie zabije ponieważ jak widac na foto nie ma licznika, lokl mam po Eksmisji, więc prąd odłaczyli, teraz tylko potrzebuje elektryka z uprawnieniami 1kV aby mi mi podbił pieczatke ze wszystko ok, jak przyjdzie Spółka energetyczna założyć licznik, a co ja bede robił za licznikiem to mi powiedzieli ze mają to w ZUPIE, (Z=D).

Mam Gotowy schemat jak podłaczyć różnicówke, tylko czy wyłacznik nadmiarowy ma być przed czy za różnicówką. No i jak znaleść obwody gniazd i oświetlenia oraz od łazienki w instaklacji. W mieszkaniu jest jedna puszka na korytarzu. a w pokjach i innch pomieszczeniach nie ma puszek. dziwne???

Jutro podeśle schemat
    slaw_kic
    Level 11  
    Żaden szanowany elektryk tego Ci gościu nie podbije chyba że chce stracić uprawnienia. A jak dostałeś lokal z eksmisii to jak jestem zorientowany jesteś zobowjązany do wymiany instalacji i musisz mieć protokół odbioru, a zakład energetyczny bez tego Ci licznika nie założy chyba że pracuje tam szwagier. Pozdrowienia. Sorry jeszcze musisz mieć do tego pomiary ochronne.
    Goral-81
    Level 12  
    anders25 wrote:

Mam Gotowy schemat jak podłaczyć różnicówke, tylko czy wyłacznik nadmiarowy ma być przed czy za różnicówką. No i jak znaleść obwody gniazd i oświetlenia oraz od łazienki w instaklacji. W mieszkaniu jest jedna puszka na korytarzu. a w pokjach i innch pomieszczeniach nie ma puszek. dziwne???

Jutro podeśle schemat

Jeśli chcesz mieć wszystkie obwody pod różnicówką to nadmiarówki mószą byc za (patrząc od strony zasilania). Co do znalezienie obwodów, to najprościej podpinać je pojedynczo i sprawdzać gdzie jest napięcie. Można również przy pomocy omomieża, lub innego urządzenia np,. fazera z możliwością sprawdzenia ciągłość przewodów zwierasz przewody w gniazdku (oczywiście bez napięcia) i przy tablicy sprawdzasz w którym obwodzie jest ciągłość. Pamiętaj przy tym by nie byly wlaczone zadne odbiorniki do instalacji (mam na mysli rowniez zarówki).
    neo_dc
    Level 32  
    Obwody mozesz znalezc zwyklym omomierzem - zewrzyj gniazdo i sprawdz w rozdzielni gdzie jest przejscie pomiedzy fazą a zerem - taki przyklad :)

skoro koledzy wyrazili sie jak podlaczyc roznicowke to dalej pojdzie ci z gory.

A co do elektryka - nikt normalny tego nie podbije bez sprawdzenia, a skoro kolega ma troche czasu to jest to do wykonania ( oczywiscie jak sprawdzi to elektryk a nie samowolnie wlaczac napiecie )

Bezpieczniki z reguly stosuje sie za roznicowka ( nie jest to zadna teoria, po prostu tak widzialem w kilku rozdzielniach ).
    Arturo2005
    Level 33  
    Niepotrzebnie podwójnie zabezpieczasz gniazdo w łazience.
    Goral-81
    Level 12  
    Arturo2005 wrote:
    Niepotrzebnie podwójnie zabezpieczasz gniazdo w łazience.

Nie koniecznie podwójnie bo to 25A może być prądem znamionowym różnicówki, nie każda posiada człon nadmiarowo prądowy.
    Jakie są na niej oznaczenia (załącz zdjęcie jak możesz).
    Arturo2005
    Level 33  
    Sorry.... potrzebnie. Przeoczyłem typ. (zresztą nie tylko ja)
    User removed account
    User removed account  
    anders25
    Level 11  
    Skrzynka gotowa do montażu, tylko pociągnąć przed różnicówke 3 przwód od gniazda ochronnego, Różnicowka ro Legrand P302 bez członu nadmiarowego dlatego jest szeregowo połczony z nadmiarówką.

Człon nadmiarowy z różnicówką jest podłaczony szeregowo, pętla pod tablicą, a do tej listwy na górze przykręce kostki z obwodami, listwe z zerem przepne na listwe koło zabespieczenia.