Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bascom i AT89C2051 i TV

iNTELL 23 Oct 2003 23:19 2647 10
    iNTELL
    Level 30  
    Witam szanownych userów Elektrody,
    Mam pytanko, czy da się napisać program w Bascomie na procesor AT89C2051 który zapalałby lub wyłączał poszczególne pixele w TV ?? Chodzi tu o podłączenie tego procka do gniazda chinch, jeśli tak to można prosić o napisanie prościutkiego przykładu lub wskazanie do niego linka ??
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    genetix
    Level 24  
    ech... no jakby posiadział, toby napisał... ale sam MCU nie wystarczy na pewno. No i prościutki to program tyz nie bedzie.

Przedstaw scislej do czego zmierzasz z tym zapalaniem pixeli.
    iNTELL
    Level 30  
    Chodzi o to żeby były kolory tylko czarny i biały, i na przykład poprzez podanie w której linii i który pixel w tej linii miałby sie zapalić to zmienił by kolor z czarnego na biały.
    genetix
    Level 24  
    jeszcze jedna kwestia: podlaczenie tego calego ustrojstwa do TV wymaga jakiegos ukladu posredniczacego, bo sygnal "w tych gniazdach" jest analogowy. na niefart wymaga to dosc sporej wiedzy z zakresu techniki TV (mialem kiedys w technikum, ale spalem) wiec w tej materii moze sie kto inny wypowie, bo ja jestem cyfrowy :P chociaz moze daloby sie to zalatwic przez wyjscie PWM w AVR-ku, ale nie chce sie wypowiadac. poczekajmy na inne posty.
    szymtro
    Level 30  
    Witam
    Teoretycznie da sie to zalatwic - nie potrzeba przetwornika wystarczy sygnal dwustanowy - jeden kolor czarny- i drugi kolor inny. O ile dobrze pamietam to w ktoryms numerze PE byl projekt obrazu kontrolnego na mikrokontrolerze.
    etedio
    Level 24  
    hehe mój ulubiony temat :D

czarno-biały obraz można prosto zrobić na wejściu video - bierzesz AT89C2051 i musisz mieć prosty przetwornik na tranzystorach - 2 tranzystorki BC547 ujdą

juz na 4MHz da sie zrobic pionowe paski testowe, na szybszym 24MHz lub AVR możesz myśleć nad autentyczną kartą graficzną :roll:

obiecuje, że cosik fajnego przygotuje :D
    GienekS
    Level 32  
    Ja robiełem tester sygnału TV z kolorowymi pasami ale wchodziłem na wejście EURO na sygnały RGB i synchro. Przez chinch bez wspomagania układowego to raczej zapomnij. Najlepiej wykożystać do tego celu układ telegazety albo układ od "grafiki MENU" z jakiegoś tunera satelitarnego albo magnetowidu. Wtedy wchodzą w grę nawet różne funkcje typu miksy obrazu podstawowego z grafiką.
    Kwiatek X
    Level 12  
    Na sekundę jest 25 półobrazów, każdy półobraz ma ok. 312 lini. lość punktów w lini nie jest stała ale można przyjąć ok. 600. Zatem procek powinien wysyłać sygnały z f=4,6 MHz + sygnały synchro, to wykracza poza możliwości AT89c2051 (i zapomnij o BASCOMIE tylko asm.) oczywiście stocując więsze "piksle" można zejść z częstotliwością wielokrotnie niżej ale i tak powinieneś pomyśleć o czymś szybszym np. ATmega lub zastosować np. scalak do OSD sterowany po I2C (nie pamientam teraz symbolów)
    Powodzenia!
    Kwiatek X
    Level 12  
    Pare lat temu bawiłem się układem MC141540, może on wysterować 320 punktów w lini i podłącza się go pod RGB. Ma własne czcionki i można robić proste grafiki. Jest trudny do dostania i już przestarzały układy np. MTV021-.... są nieporównywalnie lepsze. Jak będziesz zainteresowany , poszukam PDF-a do MC141540
    Powodzenia
    GienekS
    Level 32  
    Jak pisałem w poprzednim poście takie scalaki do OSD np. z analogowegu tunera satelitarnego działają w taki sposób że nawet mogę się synchronizować do kompletnego sygnału TV i nakładać na ten sygnał swoją grafikę. Tak jak pisał Kwiatek X można też definiować swoje znaki i w ten sposób twożyć własną semigrafikę. Podobnie właśnie działa telegazeta tylko ma jeszcze większe możliwości niż te scalaki od OSD.
pcbway logo