Spodziewałem się takiej odpowiedzi, tyle że układ będzie zamontowany "na stałe" i wydawanie xxx PLN na sondę 1:100 jest dla mnie nieopłacalne, ponieważ nie potrzebuję porządnego chwytaka i dobrej izolacji, wolałbym zbudować taki układ samodzielnie...
Mógłbyś coś więcej podpowiedzieć odnośnie stosunku których rezystorów Bo jakoś sobie nie wyobrażam rezystora 99 MΩ w "końcówce" sondy.
P.S. A może kaskadowe połączenie dwóch dzielników 1:10 zdałoby egzamin
Rezystor 99 MΩ można zmieścić w końcówce sondy. Problem w tym, że przy wyższych napięciach pracy rozmiary sondy szybko rosną - potrzebna jest wewnętrzna dodatkowa izolacja:
Sonda 1:1000/20kV.
Tutaj masz pełny wybór sond WN Tektronixa:
Link.
Klasyczna sonda 1:10 dobrej jakości powinna wytrzymać ok. 300V RMS:
Sondy pasywne Tektronix.
Wynika stąd, że w Twoim przypadku raczej można mierzyć wprost na źródle.
EDIT: nie doczytałem parametrów układu pomiarowego. W takim razie proponuję dwa rozwiązania:
a) użycie tłumika 50 Ω/40dB - dużej mocy - profesjonalny niestety będzie drogi - Link3.
b) zrobienie własnej prostej sondy aktywnej - dzielnik 990 kΩ/10kΩ, na wyjściu z rezystora 10kΩ bufor szerokopasmowy na FET lub lepiej scalony, równolegle do rezystora 990 k trymer 10 pF, równolegle do rezystora 10k kondensator ceramiczny (nieregulowany - wartość dobrać) 330..680pF. rezystor 990 k oczywiście składany z kilku, całość zaekranować. Trymer powinien być na wyższe napięcia pracy, np. powietrzny płytkowy z frezowanymi okładkami.
Niestety tu też jest kłopot - potrzebne dodatkowe zasilanie wzmacniacza, ale możesz je wziąć z układu pomiarowego.
Możesz wybrać też stopień podziału sondy 1:1000 - wtedy bufor będzie miał szersze pasmo (praca przy mniejszych amplitudach sygnału). Dzielnik 999k/1k. Wtedy kondensator kompensacyjny przy 1 k będzie miał wartość (orientacyjnie) 3..6 nF.
Kompensację sondy wystarczy zrobić na sygnale TTL 1 MHz.
Jako wzmacniacz dobrze się nada scalony wzmacniacz prądowy, np. OPA694 Link TI. Można zamówić darmowe próbki
Aha, jeszcze przykład sondy domowej roboty o całkiem dobrych parametrach (pasmo 1 GHz) - Link. Zamiast trymera kompensacyjnego użyto tam taśmy miedzianej, która działa jak okładka kondensatora. Wystarczy odpowiednio dobrać jej długość.
Koledzy pomóżcie mi bo się pogubiłem chce zbudować sondę 1:10 wiem że trymer z tego co wyczytałem będzie przy sondzie do tego 1metr kabla koncentrycznego 50ohm i tak
C2=pojemność wejściowa oscyloskopu 27pF
R2=rezystancja wejściowa oscyloskopu 1M
R1=9M
C1=?
i tu się gubię wyliczając ze wzoru c2 powinno być na mój rozum 3pF ale napewno to nie to wiec jak to dokladnie liczyć jaki wstawić trymer i kondenator.
i do tej pojemnosci c2 powinienem jeszcze doliczyc około 100pF(koncentryk)
pomożcie mi to wyliczyć