Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grundig Cinio AVR 5200DD po naprawie trzeszcze jeden kanał

jarol2002 14 Jun 2007 09:23 1188 5
 • #1
  jarol2002
  Level 11  
  Mam problem z amplitunerem Grundig Cinio AVR 5200DD. Amplituner miał spalony jeden kanał i po załączeniu na wyświetlaczu pojawiał się error. Postanowiłem go naprawić wymieniając tranzystory w tym kanale, które były uszkodzone (2sb817, 2sd1047 oraz 2sa1016) po czym amplituner załączył się i kanał zaczą grać. Niestety dżwięk przy niskiej głośności jest bardzo nieczysty, słychać lekkie charczenie. Po podkręceniu głośności gra w miarę dobrze. Prubując dalej poprawić tą końcówke wyminiłem już wszystkie tranzystory i kilka kondensatorów z końcówki obok która była dobra lecz ciągle dżwięk jest nieczysty. Proszę o pomoc co może być tego przyczyną.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  s_ebo_l
  Level 18  
  Sprawdz wartosci oporników , przy uszkodzonych tranzystorach , moze to one zle ustawiaja punkt pracy...
 • Helpful post
  #3
  miloon
  Level 19  
  Sprawdziłeś inne elementy w obwodach tych tranzystorów? Bez przyczyny pzecież się nie spaliły. Sprawdź rezystory, diody etc. Może np. któryś rezytor zmienił rezystancje i zmienił się punkt pracy tranzytora. A te tranzystory to wstawiłeś takie same czy jakieś zamienniki? Sprawdź jeszcze zasilanie, czy jest dobra filtracja (kondensatory).
 • #4
  jarol2002
  Level 11  
  Tranzystory wstawiłem takie same jak były a potem jeszcze je zamieniłem z innym kanałem niestety nic to nie dało. A końcówka padła dlatego bo podłączyłem do niej duży 4 omowy głośnik basowy. Rezystorów przy tranzystorach jeszcze nie sprawdzałem a zasilanie powinno być ok bo inne kanały grają dobrze.
 • #5
  miloon
  Level 19  
  To sprawdź te rezystory, obejrzyj lutowania, które robiłeś czy są ok i czy przypadkiem gdzieś coś nie zwiera (czasem "włosek" z cyny), czasem kawałek odciętej nóżki jakiegoś elementu do motażu siądzie gdzieś na pcb i robi figle, obejrzyj wszystko i daj znać.
 • #6
  jarol2002
  Level 11  
  Ok sprzęt juz gra tak jak należy uszkodzony był jeden mały rezystor. Dzięki za pomoc