Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica do Tonsilów

14 Cze 2007 16:28 4287 13
  • Poziom 19  
    Zwrotnica do Tonsilów

Kondensatory patrząc od góry:
    MKT 4.7 M 250 TGL 43199
    MKT 250 V 2.2 M
    MKT 250 V 2.2 M

Rezystor:
    8R2 K5W 8803

Posiadam stare ok 15 lat obudowy do głośników.
    Głośniki wymieniłem na nowe bo po tylu latach wiadomo co się stało ze starymi.
    Głośniki zakupiłem o takich samych parametrach co stare.

Na rysunku przedstawiłem schemat zwrotnicy elektrycznej.
    Czy wg was zwrotnica jest dobrze zbudowana?
    Czy po tylu latach mogło się coś tam przypalić?
    Jest to sprzęt zrobiony przez Tonsila. (Zwrotnica widać stara :-) )

Zwrotnica do TonsilówZwrotnica do TonsilówZwrotnica do Tonsilów
  • IGE-XAO
  • Poziom 37  
    Typowa, tonsilowska zwrotnica trójdrożna. Nachylenie 6 dB/okt w torach
    nisko- i średniotonowym, oraz 12 dB/okt w wysokotonowym. Układ kom-
    pensacyjny w torze niskotonowym, oraz rezystor zmniejszający efektywność
    głośnika wysokotonowego. Schemat poprawny (tylko inaczej narysowany).
    Nic nie powinno w zwrotnicy się stać. Pamiętaj, że głośnik średniotonowy
    podłącza się w przeciwfazie. Powodzenia...
  • Poziom 19  
    przeciw fazie... czyli zamiana minusa z plusem przy wlutowywaniu do głośnika kabelków ? No tak to wiem

a schemat jest dobrze narysowany - sam go rysowałem na podstawie zwrotnicy z kolumny. (jeśli możesz podaj inny schemat - chętnie zobaczę)

Proszę jeszcze o jedno. Jeśli ktoś ma taką zwrotnicę lub wie na 100 %, czy głosniki wysokotonowe (najmniejsze :) ) także muszą mieć zamienioną fazę (minus z plusem)
  • IGE-XAO
  • Poziom 23  
    Głośnik wysokotonowy również pracuje w przeciw fazie.
    Zwrotnica jest dobrej jakości więc nie ma sensu jej zmieniać.W space86 lub new mildton 80(te same konstrukcje) montowany był inny głośnik niskotonowy niż ten który kupiłeś.
  • Poziom 18  
    mam jedno pytanka co do tej zwrotnicy jak mozna zwiekszyc bass na głosniku niskotonowym >????
    odcioc wysokie tony aby pracował jak subwoofer
  • Poziom 10  
    david8213 napisał:
    przeciw fazie... czyli zamiana minusa z plusem przy wlutowywaniu do głośnika kabelków ? No tak to wiem

a schemat jest dobrze narysowany - sam go rysowałem na podstawie zwrotnicy z kolumny. (jeśli możesz podaj inny schemat - chętnie zobaczę)

Proszę jeszcze o jedno. Jeśli ktoś ma taką zwrotnicę lub wie na 100 %, czy głosniki wysokotonowe (najmniejsze :) ) także muszą mieć zamienioną fazę (minus z plusem)

Ja mam takie kolumny sa to Space'86. Ja je mocno zmodernizowałem :
    przerobiłem zwrotnicę(na srednim kond zmieniony na 10uF, rownolegle na na srednim cewka 1.8 mH, założona malutka obudowa na gdm 10/60/4) dorobiłem bassreflex ( potrzebne sa bardzo długie więc wstawiłem kolanka na rurkach ). głosnik basowy wstawiłem GDN 20/60/11 + dłuuugie bassreflex (tak mi wyszło z obliczeń dla małej objetości obudowy potrzeba przy śr ok 5 cm dać 2 bassreflexy 28 cm przy strojeniu na 40 Hz) , gł sredniotonowy zostawiłem bez zmian, głośnik wysokotonowy wstawiłem gdwk 9/120 (po rozwierceniu otworu).
    Wszystko to dało lepszą dynamikę no i bas ... Aha bassreflexy wstawione z boku obudowy.
    jeśli chcesz moge wysłać schemat zwrotnicy
  • Poziom 18  
    No w tym problem ze mam orginalne głosniki i sa w dobrym stanie tylko moło bassu wydobywa sie z tych kolumn i cciałbym przerobic ta orginalna zwrotnice o ile sie da ???
    w miejsce gwizdka wstawiłem bass-refleks jest troche lepiej ale to nie to wiec prosze o jakiec podpowiedzi co do przeróbki zwrotnicy wymiane kondesatora czy cos schemat jest w 1poscie
  • Poziom 18  
    co zrobic zeby odcioc pasmo na niskotonowy głosnik tak aby było 30-300Hz prosze podpowiecie cos
  • Poziom 15  
    Ze wzrotnicą pasywną nic nie wzmocnisz, Nie wiem czemu u ciebie wydobywa sie mało basu? może masz podłączone kolumny w przeciwfazie?? Napisz o co dokładnie ci chodzi, chcesz zrobić suba z tych kolumn?
  • Poziom 18  
    Chodzi o to ze z głosnika nisktonowego wydobywaja sie takie dzwieki jakby z sredniotonowego niesa to niskie tony tylko jeszcze pomieszane z wysokimi
    i własnie niewiem co odpowiada za odciecie wysokich tonów w tej zwrotnicy (moze ten rezystor) dajcie . Głosniki podpiołem tak jak były podpiete oryginalnie to niewiem
  • Poziom 15  
    a w takim razie co słychać z głośnika średniotonowego i wysokotonowego? ten rezystor słóży do wyciszenia głośnika wysokotonowego i musi tam być! najprawdopodobnie masz coś pomieszane w zwrotnicy.
  • Poziom 18  
    rezystor jest włoczony w obwód do niskotonowego !
    popatrz na schemat u góry z sredni i wysoko prawidłowe dzwieki wysokie tylko ten niskotonowy mało
    basuje
    a jeszcze co odpowiada za odciecie wysokich tonów w zwrotnicy>???? bo niemam pojecia
  • Poziom 15  
    Faktycznie rezystor przy basowym, najwidoczniej układ kompensacyjny i najlepiej jak by został:) za odcięcie wysokich tonów odpowiada w układzie 1 rzędu cewka włączona szeregowo z niskotonowym, a w układzie 2 rzędu dodatkowo kondensator połączony równolegle. oczywiście te elementy muszą być prawidłowo policzone. A jeśli chodzi o mały bas to być może te kolumny już tak mają? przez zamknięte obudowy.
  • Poziom 30  
    Poprzez przerabianie zwrotnicy ilości basu nie zwiększysz. Przerwornik gdn gra od dołu do filtra i jedyne co jesteś w stanie zrobić to manipulować jak wysoko ma grać. To, że słyszysz średnie tony z gdn to znaczy, że ma dosyć wysoko ustawione cięcie filtra dolnoprzepustowego (stąd układ kompensacji impedancji) i tu nie ma to większego wpływu bo gdny tonsila w tym rozmiarze dobrze przenoszą część niskiego pasma średnich tonów - tak do 2 khz mogą spokojnie grać słyszalnie.
    To są budy zamknięte do przetwornika ze znacznym qts czyli takim jak Ten co jest zamontowany i nie spodziwaj się z tego zejścia poniżej 40 hz z minimalnym spadkiem skuteczności :). W takim zestawie 40hz jest grane z ogromnym spadkiem spl i stąd go prawie nie ma i co byś nie zrobił ze zwrotnicą to go nie będzie. Tylko zwiększenie litrażu obudowy pozwoli mu niżej zejść ale to wiąże się ze spadkiem wytrzymałośći mocowej i spakiem szybkości gdna. W tej budzie nic więcej z niego nie wydusisz.