Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podwójnu multimetr do zasilacza

gigabyte400 14 Cze 2007 21:24 1188 6
  • #1 14 Cze 2007 21:24
    gigabyte400
    Poziom 11  

Witam wszystkich szukałem schematu multimetru
    Takiego jak w poście :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic620956.html
    Tylko żeby był w stanei zmierzyć 2 różne napięcia i 2 rózne prądy Np do zasilacze 2 kanałowego a wyświetlanie odbywało by się tak że po 1 stronie wyświetlacza np 2*16 był by pierwszy kanał a po drógierj drógi .
    Zkonstruowal ktoś coś takiego ?? Czy Atmega 8 Sobie z tym poradzi ??
    Nie pisałem jeszcze poważniejszych programów na AVR jestem początkującym w tym temacie , ale może udało by się taki podwójny miernik opracować na tej stronie jak niema gotowego projektu nigdzie :]

0 6
  • #2 15 Cze 2007 14:23
    szelus
    Specjalista - Mikrokontrolery

To nie jest takie proste. Jeżeli kanały mają być całkiem niezależne (a nie np. zasilacz symetryczny) to muszą byc galwanicznie odizolowane. Czyli, albo np. przetworniki pomiarowe niezależne od mikrokontrolera z dostępem szegowym (SPI czy I2C) podłaczone poprzez transoptory, albo (prościej) dwa AVR-ki połączone poprzez transoptory, przy czym jeden ma podłączony wyświetlacz (i wyświetla pomiary z obu).

Takie rozwiązanie to trochę przerost formy nad treścią - jednak prościej, i niespecjalnie drożej, dać dwa wyświetlacze np. 2X8 albo LED.

Z drugiej strony, akurat pracuję nad takim projektem - ale jego podstawowym celem jest zrobienie jakiegoś ciekawego układu z AVR-ami. A że przy okazji zrobię sobie zasilacz... :D
    Niestety, jeszcze troche potrwa zanim ten projekt ujrzy światło dzienne, bo jednak na to hobby mam trochę mało czasu.

0
  • #3 15 Cze 2007 14:33
    Ch.M.
    Poziom 27  

e tam, kolega szelus przesadza :)
    wystarczy kilka wzmacniaczy operacyjnych i przetworniki zawarte w M8. Napisz dokładne jakie napięcia wyciagasz z tego zasilacza i polaryzację, oraz prądy. Mysle ze wyswietlenie pomiarow z dokladnoscia do 1% spokojnie Cie zadowoli a to da sie spokojnie zrealizować :)
    Pozdrawiam

0
  • #4 15 Cze 2007 14:48
    szelus
    Specjalista - Mikrokontrolery

No, nie wiem. Pisałem o dwóch niezależnych kanałach, bo tak było w pytaniu. W praktyce, jest to może rzadko potrzebne (i mój projekt jest, jak mówią amerykanie "overegineered"), ale jeżeli kanały zasilacza nie są ze sobą połaczone to na opercyjnych raczej tego nie rozwiążesz.

0
  • #5 15 Cze 2007 14:59
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

Ch.M. napisał:
    e tam, kolega szelus przesadza :)
    wystarczy kilka wzmacniaczy operacyjnych i przetworniki zawarte w M8.

A jak chcesz przeskoczyć separację galwaniczną? skoro to mają być dwa oddzielne zasilacze?

0
  • #6 15 Cze 2007 20:32
    gigabyte400
    Poziom 11  

Posiadam zasilacz 2 x 30V do 3A zbudowany w oparciu o shemat z Electronics-Lab myślę że masy można by było połączyć o dokonywać tylko 2 odrębnych pomiarów zmiany spadku napięcia na rezystorze . Galwaniczne odseparowanie było by chyba zbędne
    Nie wiem zabardzo jak miał by wyglądać plik źródłowy miernika takiego jak : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic620956.html ??!!?? W Bascom'ie pisałem jedynei proste programiki sterujące jakimiś diodami czy oświetleniem .

0
  • #7 16 Cze 2007 12:32
    Ch.M.
    Poziom 27  

Przeciez multimetr mierzy odseparowane od niego (jego zasilania) sygnały. Zawsze mozna zastosować przekaźnik do zmiany wejsc pomiarowych jesli juz sie boisz napięć różnicowych między poszczególnymi kanałami. Mozesz takze zastosować dwa kontrolery i dwa wyswietlacze. Mozesz także zastosować izolacje optyczną, chociaż tutaj na pewno nie uzyskasz zbyt duzej rozdzielczosci pomiaru.

0