Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik na bazie MC3PHAC, AVR.

14 Cze 2007 21:42 9546 21
  • Poziom 12  
    Witam!
    Chciałbym zbudować falownik na MC3PHAC (sterowanie z jakiegoś AVR'ka). Obiektem zasilanym z falownika będzie silnik indukcyjny o mocy nie przekraczającej 0,18kW.
    Mam pytanie odnośnie doboru tranzystorów, driver'ów i diód w gałęziach...
    Jaki "zestaw" byście polecali do takiego projektu?

Pozdrawiam, Mateusz
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Jeśli to jeszcze aktualne to mogę pomóc
  • Poziom 12  
    Witam!
    Dzięki za zainteresowanie tematem :)
    Tak jak napisałem interesuje mnie dobór elementów mocy do takiego falownika. Jeżeli masz doświadczenie w obsłudze MC3PHAC, jakieś schematy, byłbym bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Zbudowałem falownik na tym układzie dla regulacji obrotów pompy 1,5 kW.
    Jako "stopień mocy" użyłem doskonałych modułów DIP-IPM PS21254-E (są moduły o mniejszych mocach) - napawdę trudno je zepsuć.
    Schemat falownika - dokładnie z not aplikacyjnych modułu i MC3PHAC w trybie standalone. Napisz co chcesz sterować tym AVR-em. Po prostu pytaj - postaram się odpowiadac.
  • Moderator Samochody
    Ja również byłbym zainteresowany, mógłby kolega Tom314 zamieścić schemat wykonanego przez siebie falownika ?. Wyszukiwarka nie znajduje nic interesującego na ten temat , chodzi mi o gotowe rozwiązania do ewentualnego skopiowania "żywcem".
    Chyba że kolega wolałby na PM (finanse) ?
  • Poziom 12  
    Więc tak - po koleji:
    Chciałbym sterować silnikiem indukcyjnym swego rodzaju wirówki. Jego moc wahać będzie się od 0,2kW do 1kW
    Z MC3PHAC chciałbym się kontaktować poprzez UART'a sprzętowego jakiegoś mikrokontrolera (np. ATtiny2313) więc jak rozumiem muszę zastosować tryb "MC3PHAC Configuration for Using a PC as a Master"
    Moduły DIP-IPM PS21254-E prezentują się faktycznie doskonale! Powiedz co z ich dostępnością i ceną, bo jeżeli są poza zasięgiem, to trzeba będzie jednak zastosować jakieś "bardziej znane" drivery i tranzystory.
    Czekam na odpowiedź, Mateusz.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Dla człowieka nie dość obeznanego z tematem (bez obrazy) moduł jest bezpiecznym rozwiązaniem - na którym projekt przy pewnym zgłębieniu tematu - na pewno się uda. Tranzystory i drivery też swoje kosztują - a czas i stracone nerwy przy układzie który wybucha nie wiadomo dlaczego i właściwie z układu nie ma już co zbierac - więc szczerze odradzam.
    Moduły bez problemu dostaniesz w firmach ELTRON i DACPOL i kosztuja poniżej 100 PLN. AVR-em możesz sterować też w standalone.[/b]

Dodano po 14 [minuty]:

Do kolegi robokop - schemat zamieszczę - jednak układu który opracowuje obecnie - to w sumie jednorazówka - więc bez zadnych finansów. Wrzucę moze jutro w protelu99 - cokolwiek sprawa zabezpieczenia nadprądowego - nie będzie w tym schemacie rozwiązana w sposób mnie zadawalający (musze jeszcze nad tym popracować) ale działa i falownik nie psuje sie nawet na przewodzie zapiętym miedzy dwie fazy. Wcześniej opracowaliśmy falownik na SA866 (już niedostepny) a obecnie na AT90PWM3 + układ PFC - a ten MC3PHAC to tak dla siebie.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Dla człowieka nie dość obeznanego z tematem (bez obrazy) moduł jest bezpiecznym rozwiązaniem

To prawda, w temacie falowników (od strony mocy) jestem zupełnie niedoświadczony. Na uczelni liznęliśmy trochę programowania falowników, więc chciałem się pokusić na zrobienie własnoręcznie takiego urządzenia.
    Oczywiście skorzystam z tego modułu, bo faktycznie wydaje się to najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Dziękuję za informacje. Jeśli zdecyduję się na zakup, to pewnie pojawią się kolejne pytania :)
    Dzięki za pomoc!
  • Poziom 10  
    Witam
    Z pewnością szukaliście informacji na elektrodzie dotyczącej budowy (projektowania) falownika. Może udostępnicie linki gdzie takie tematy są poruszane? Pytam się, ponieważ podejmuje się próby zbudowania falownika jednofazowego (na początek). Na razie wszystko jest na etapie koncepcji.
    Kilka tematów już odwiedziłem na elektrodzie, gdzie różne pomysły były przedstawiane. Mnie jednak interesuje na razie strona sprzętowa gdyż chciałbym mieć pogląd jakie się stosuje podzespoły np.:
    1. Jakie tranzystory stosować do mostka H. Tranzystory czy moduły?
    2. Czym sterować bramki tranzystorów mostka. TLP250 , IR2110 czy może cos jeszcze ciekawego? Jakie problemy sie pojawiaja przy tych układach?
    3. Diody prostujące napięcie na na wejściu czy tyrystory? Chodzi głównie tu o hamowanie silnikiem? Czy wystarczy tylko włączyć rezystor hamujący pomiędzy (+) a (-), czy należy odłączyć także zasilanie (tyrystory)?
    Może ktoś miał do czynienia z innymi układami które się doskonale spisały.
    Proszę o rady. Z pewnością przydadzą się nie tylko mnie.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Schemat pracującego prototypu falownika w załaczniku (Protel99).
    Mozna uruchomic go oczywiście i bez AVR-a.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam!
    tom314 - widzę, że jesteś faktycznie bardzo kompetentną osobą w temacie :)

Mam pytanie do schematu.
    Widzę, że zasilanie 5V procesora jest galwanicznie odseparowane od zasilania MC3PHAC. Czy jest to konieczne? Czy w przypadku kiedy chciałbym się komunikować przez UARTa też muszę rozdzielać obwody zasilania i stosować optoizolację na linie Rx, Tx?

Na tym schemacie silnik kręci się tylko do tyłu, tak?

Jakie jest zadanie tranzystora T2 (BC337) i PK1(RELAY40.61)?
  • Moderator Samochody
    tmgofer napisał:

Jakie jest zadanie tranzystora T2 (BC337) i PK1(RELAY40.61)?

Przekaźnik bocznikuje rezystor, moim zdaniem chodzi o powolne i delikatne naładowanie kondensatorów C69 - C70 w trakcie załączenia urządzenia do sieci. Ja mam z kolei pytanie, gdzie można zdobyć datasheeta układu Ps21245E, google niewiele na ten temat mówią ?
  • Poziom 12  
    No tak, na schemacie kręci do tyłu - w oryginale mam przełącznik for/rev.

Separacja galwaniczna - jak zauważyłeś do AVR-a podłączona jest "klawiatura" - lepiej jednak zabezpieczyc potencjalnego operatora falownika od porażenia 300V DC (może to sie oczywiście nie zdarzyć - ale w razie poważnej awarii sprzętu?)

Jeśli sterować falownikiem z PC-ta - separacja za pomocą optopar (zwykle szybszych niż PC817) chyba jest konieczna z racji filtra sieciowego zasilacza komputera - jest tam "dzielnik" na niedużych (ok. 4,7nF) kondesatorach Y2, miedzy fazą i PE i N a PE , a obudowa (PE) połączona z gnd np. portu szeregowego - bezpośrednie połączenie z gnd innego urządzenia może skutkować "wybuchem" i np. "spaleniem" portu RS232. Jeśli sterować AVR-em i byłby zasilany z jednego napięcia co i MC3PHAC - pewnie dałoby się i bez separacji - ale z racji tego że falownik pracujacy pod obciążeniem jest urządzeniem wytwarzającym wiele śmieci elektromagnetycznych - wolałem zrobić tak jak na schemacie - które to rozwiązanie spisuje sie znakomicie w falownikach na innych układach.
    Ale np. inny falownik na AT90PWM3 pracuje bezpośrednio z modułem PS21245 - jedynie sterownie kontrolerem za pomoca zmiennego wypełnienia PWM-a jest odseparowane - ale to dla bezpieczeństwa.

Tranzystor T2 załącza przekaźnik PK1 po kilku sekundach od załączenia zasilania urządzenia - co pozwala na "łagodne, wstępne" naładowanie sie kondensatorów C69, C70, C71 przez rezystor R35 - krótko mówiąc - nie wywali bezpieczników. Nie należ oczywiście startować falownika przed załączeniem się przekaźnika - R35 tego nie wytrzyma.
    Pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

PS21245 i PS21254 to praktycznie to samo - ten drugi może pracować za nośna dla PWM 15 kHz (ale sprawdzałem PS21245 na 20kHz i też pracuje bez problemów - mimo że w dokumentacji jest 5kHz)
  • Poziom 12  
    Bardzo proste menu - bo do bardzo prostego zastosowania, klient zażyczył sobie włącz/wyłącz, zwiększanie/zmniejszanie obrotów (+ i - ) i coś jak praca sinusoidalna (na zmianę powolne zwiększanie i zmniejszanie obrotów), indykacja stanu pracy na led , acceleration/deceleration time ustawiany potecjometrem. Ale może być menu i sterowanie jakie tylko komu się wymarzy, robiłem i z wyświetlaczem LCD, wyświetlającym wszystkie interesujace parametry z pomiarem prądu włącznie.
    Pozdrawiam
  • Moderator Samochody
    Tak sobie patrzę na schemat i myślę. Mi akurat potrzebny jest tylko przebieg trójfazowy bez regulacji częstotliwości i napięcia, tak że schemat można by chyba jeszcze uprościć. A tak z ciekawości - jaki zakres prędkości obrotowej uzyskiwałeś ?
    Czy oba te układy można kupić gdzieś w u nas ?
  • Poziom 12  
    Od kilku Hz do 60 Hz na pewno, nieobciążony silnik rozpędzałem do około 100Hz, dla znamionowych obrotów 2880 (silnik Besel) daje to 5Hz~290obr/min, 60Hz~3500 (tzn. powinno być i jest, jednak na nieobciążonym silniku, przy obciążeniu można (ten silnik) traktować jeszcze 53Hz co daje ok. 3000obr/min.

Dodano po 1 [minuty]:

Układ MC3PHAC można było dostać w firmie "PIEKARZ", moduły IGBT w Eltron i Dacpol
  • Poziom 12  
    tom314 napisał:
    MC3PHAC można było dostać w firmie "PIEKARZ"

Jeżeli dla siebie robimy falownik, to można też zamówić sample na stronie producenta w cenie wysyłki. Zamówiłem 2 i za 3 dni były u mnie w domu. Wysyłka chyba 4$.

Z Dacpol'u na pytanie o PS21254-E dostałem odpowiedź:
    Cytat:
    Witam,
    Układy w magazynie.
    Cena:120zł/szt.+VAT 22%.
    Przesyłka 18zł netto (DHL Pobranie).
  • Poziom 12  
    Poza tym polscy dystrybutorzy FREESCALE wg. ich strony :

EBV Elektronik - Wroclaw +480226402355
    Future Electronics - Warsaw +48 22 6189202 cast@future.ca
    Gamma Sp. z o.o. - Warsaw +48-22-8627500 info@gamma.pl
    Richardson Electronics +39 055 42083218 antonio@rell.com
    Rochester Electronics sales@rocelec.com
    Silica (An Avnet Company) +48.22.6344736 silica.warszawa@avnet.com
    Spoerle Electronic - Warsaw (An Arrow Company) +48 22 5588282 SalesOffice.Warsaw@arrowce