Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny na dobrych przetwornikach

hipix 22 Jun 2007 20:26 19977 145
    Gilotyn@
    Level 30  
    Dla mnie tak samo troszeczkę przy ciemno wolę jaśniejsze kolorki. Każdy jednak wie o gustach sie ie dyskusje ;-)
    takero
    Level 32  
    nie no - po to dał foto tego wykończenia żebyśmy je ocenili :)

Wole jaśniejsze - http://www.zagloba.com.pl/wzornik.html z tych bardzo by pasowała np Sukupira, choć coś o ton bardziej czerwone by się przydało, coś jak nieco ciemniejsza Jatoba, albo Bubinga pomele czy też Acajou.
    Gilotyn@
    Level 30  
    Z tych co podałeś to ja widzę te kolumny w np akacja, tygrysie drzewo lub jesion ;-)
    hipix
    Level 11  
    Ten kolorek chyba będzie dobry, po zrobieniu próbek przypadł mi do gustu. Pytanie tylko który odcień zastosować ? Do próby użyłem krycie od 1 do 4 warstw bejcy no i trzy warstwy lakieru w sprayu. Chyba wybiorę podwójne krycie bejcą, a jak wam się to widzi ?. Dodam jeszcze jedno pytanie, jak oceniacie jako wytłumienie gąbkę akustyczną tą z allegro, czy warto się nią zainteresować.
    takero
    Level 32  
    jaśniejsze lepsze :P

do wytlumienia najlepiej użyć wielu materiałów - każdy tłumi dobrze dany zakres częstotliwości - kolejna sprawa do której przydaje się sprzęt pomiarowy :)
    hipix
    Level 11  
    W tym tygodniu postaram się o zakup głośników i pozostałych części.
    Widzę że będę musiał zainteresować się sprzętem pomiarowym, troszkę o tym poczytałem. Co do Jiga to czy ten schemat jest ok http://www.audio.dmkproject.pl/index2.html oraz jaki przedwzmacniacz mikrofonowy zastosować ( widziałem jakieś kity Jabela, czy mogą się nadawać ?) Komputery jakimi dysponuję to laptop Asus Z92R ( Takero raczej nie poleca, ale gdy uruchomiłem Speaker Workshop i wykonałem test karty dźwiękowej to informuje że wszystko jest dobrze, karta oparta jest o chip soundMax) oraz komputer stacjonarny wyposażony w zintegrowaną kartę dźwiękową 5.1 C-Media ( tu także test karty dźwiękowej wychodzi ok ) Czy jeżeli test jest poprawny to wiadomo że dana karta się nadaje czy może mogą być z nią jakieś inne kłopoty podczas pomiarów ? Najpierw chciałem się upewnić że posiadam odpowiedni komputer, potem zamierzam złożyć Jiga ( nie jest to skomplikowany sprzęt więc nie powinno być problemów ) następnym krokiem będzie montaż przedwzmacniacza mikrofonowego. Przepraszam że zboczyłem z tematu ale budowa kolumn jest szerokim zbiorem tematów pokrewnych. Pozdrawiam.
    takero
    Level 32  
    Informuje że wszystko jest ok oznacza dokladnie tyle że karta ma full duplex jedynie więc za wcześnie aby się cieszyć.
    Wszystkie współczesne dźwiękówki to mają co nie znaczy że wszystkie nadają się do pomiarów, wręcz przeciwnie.
    Nie przekonasz się póki pierwszego pomiaru nie będziesz chciał zrobić, lub tylko skalibrować JIGa.
    Gilotyn@
    Level 30  
    Fajna foto relacja ;-) czekamy na kolejne ;-) no i na efekt końcowy :-D
    hipix
    Level 11  
    Byłem w zaprzyjaźnionej firmie, gdzie zajmują się obróbką stali nierdzewnej
    i właśnie zamówiłem sobie kolce do podstawek. Efekt powinien być pozytywny, podstawki będą fornirowane i większe niż podstawa kolumny, kolce będą wykonane z dwóch części tzn będą miały część dolną w kształcie stożka średnica 30mm i wysokość 40mm w środku będzie gwint m6, co pozwoli na skręcenie dolnej części kolca z górną która będzie wystawać na górze podstawki i będzie wyglądała jak korektor fazy, będzie nawiązywała stylistycznie do kształtu korektora fazy głośnika zamontowanego w kolumnie.
    Co do bejcowania to na razie się wstrzymam i najpierw zamontuję głośniki do kolumn niepomalowanych i zobaczę jak to będzie się prezentować. W sumie to można sobie obrzydzić kolumny gdy pomaluje się je na jakiś kiepski kolor więc się nie śpieszę, lepiej to dobrze przemyśleć.
    hipix
    Level 11  
    Głośniki zamówione mają przyjść pod koniec tygodnia, chciałem odebrać osobiście ale człowiek z akustyka jutro rano ma wyjazd i przyjedzie dopiero w przyszłym tygodniu i dopiero wtedy mógł bym je osobiście odebrać tak więc czekam na przesyłkę. Tak na marginesie to ciekawą rzecz od niego usłyszałem, a mianowicie dowiedziałem się że uczestniczył przy odsłuchach i konstrukcji zwrotnic do Tritonów 3 ESY. Powiedział mi że konstrukcja różni się tylko tym od jego HX 2 iż w Tritonach 3 zastosowano pochyloną przednią ścianę obudowy, komory midbas mają po 20 litrów, jeżeli mam pochylone obudowy to wyśle mi taką zwrotnicę bo jeżeli zastosuję zwykłe skrzynki proste to będzie się to mijało z celem i efekt będzie bardziej negatywny niż pozytywny ( kurcze Przemo jest przecież zadowolony ze swoich kolumn, choć pewnie zwrotnica Jego nie jest identyczna z Tritonami ) tak więc nie wiem co o tym myśleć. Ja zamówiłem tą dedykowaną do HX 2 jak by co skonstruuję drugą tą od Tritona i będę miał porównanie. Czyli pozostało mi czekać na głośniki i tyle. Obudowy wyszły bardzo dobrze i poważnie zastanawiam się nad tym by kolumn nie sprzedawać, mało tego właśnie pociąłem płyty na monitory z tymi samymi przetwornikami, zastosuję je jako satelity do kina domowego. Może jak wszystko dobrze pójdzie to będziecie świadkami budowy mojej prywatnej sali kinowo odsłuchowej na moim poddaszu, pokój będzie miał 25m kw. ale to inna historia. Pozdrawiam wszystkich.
    takero
    Level 32  
    Najlepiej zrobić budy testowe z jakiś starych mebli i sobie je pochylać do woli :P
    hipix
    Level 11  
    Czyli co, jak sobie zwykłe proste kolumny pochylę do tyłu to uzyskuję ten sam efekt ? ( jeżeli tak to wystarczy tylko podstawkę odpowiednią zmontować i po problemie )
    Do Takero jak zbuduję te kolumny i się nasłucham to może kiedyś bym wyruszył do Ciebie z kolumnami na pomiary :D ? ( przy okazji bym się czegoś od Ciebie nauczył )
    takero
    Level 32  
    nie ma sprawy , tym bardziej ze w wakacje strasznie się opierdzielam u siebie na działce :)
    hipix
    Level 11  
    Może teraz małe podliczenie dotychczasowych kosztów.

1 Płyty wiórowe z pocięciem 68 zł

2 Klej Pattex expres 2 butle 52 zł ( zużyłem 1 i 1/2 butli )

3 Papier ścierny 5 arkuszy 5 zł

4 Fornir 5 metrów kw dąb modyfikowany 130 zł ( zużyłem 3 i 1/2 m kw reszta pójdzie na monitory )

5 Kolce ze stali nierdzewnej na zamówienie 0 zł będą gratis

6 Podstawki granitowe 2 szt 22cm x 52cm 150 zł ( koncepcja z drewnianymi podstawkami została zmieniona i będą granitowe podstawki z kolcami )

7 Terminale głośnikowe 2 szt. 20 zł ( Panu z Akustyka akurat zabrakło )

8 Bejca 8 zł

Razem 433 zł

Pozostało jeszcze

1 Zestaw głośników i zwrotnice oraz cała reszta 1760 ( zestaw wczoraj wysłany więc niecierpliwie czekam ) dodatkowo jeszcze przesyłka będzie doliczona.
    2 Lakier Hertz 1litr 42 zł
    3 Wytłumienie, przeznaczę jakieś 40 zł ( gąbka akustyczna oraz potestuję watolinę którą posiadam )

Pozostało do zapłaty 1842 i koszty przesyłki.

Czas który poświęciłem kolumnom

Cięcie, to wykonano w Praktikerze
    Klejenie około 2h.
    Wycinanie otworów ( w tym testy ) 2h
    Fornirowanie 1sz około 4h czyli razem 8h
    Szlifowanie 2sz około 4h
    Wycinanie otworów i frezy pod terminale 2h

Razem około 16h, oczywiście było to rozciągnięte w czasie ( ciągle gdzieś musiałem jeździć a to na zakupy albo po córę do szkoły i takie tam ) czyli w sumie było to rozciągnięte na jakieś 5 dni.

Do wykonania zostało

Wyciąć otwory pod basreflex,
    zmontować zwrotnicę i okablowanie oraz przykręcić głośniki oraz polakierować obudowę i zamontować kolce w podstawkach i kolumnach.
    Potem długie wygrzewanie i wreszcie będzie można słuchać

Jak myślicie czy było warto ?, pewnie niedługo się przekonam.
    Jeżeli macie jakieś uwagi i sugestie to piszcie. Pozdrawiam
    Gilotyn@
    Level 30  
    Fajne podsumowanie dotychczasowych zmagań. Czy było warto to po odsłuchu się przekonasz czy było czy nie i napiszesz nam :-D .
    takero
    Level 32  
    Quote:
    Fornir 5 metrów kw dąb modyfikowany 130 zł
    Drogo pieruńsko :/

Czy warto ? Odpowiedz sobie na to pytanie przeglądając co można kupić za ~2250zł :)
    Gilotyn@
    Level 30  
    odpowiem za niego

NIC CIEKAWEGO :-D hehehehe
    hipix
    Level 11  
    Zapytam jeszcze o jedno, czy głośnik wysokotonowy powinien mieć swoją komorę czy może jest na tyle szczelny że można to pominąć ? ( w sumie mam zamiar go odizolować od midbasu )
    Gilotyn@
    Level 30  
    Czym odizolować ? bo jeśli dechą o całej szerokości kolumny to dobrym pomysł wzmocni to obudowę dodatkowo.
    takero
    Level 32  
    Lepiej zrobić komore, litraż może mieć dowolnie mały ,ale grunt że mniej potem zabawy z uszczelkami pod głośniki , które nie zawsze dają rade.
    hipix
    Level 11  
    Kurcze dziś chyba już głośniki nie przyjdą, a ja taki niecierpliwy jestem.
    Nadal eksperymentuję z bejcą, zacząłem ją rozcieńczać i efekty są ciekawe, pewnie w końcu coś wybiorę. Wydaje mi się że lepiej jest zacząć robić kolumny gdy nie ma się głośników bo nie kusi żeby do surowych skrzynek je wsadzić i słuchać, przy okazji trzeba wiercić dziury żeby głośniki przykręcić potem odkręcamy i tak w kółko co powoduje że można skrzynki nieźle zmasakrować. Tak więc czekam.

ps. Widziałem się ze znajomym tym od B&W też jest ciekawy jak zagrają ale wie z góry że nie dorównają jego kolumną. Pożyjemy zobaczymy, zawiozę je do niego dopiero jak je wygrzeje żeby zbyt dużej satysfakcji mu nie robić.
    Pytanie - jak długo powinno się te kolumny wygrzewać żeby nabrały już docelowego brzmienia ?.
    Do Przemo - jak długo wygrzewałeś swoje kolumny zanim zaczęły grać tak jak powinny ?.
    Pozdrawiam wszystkich czytających, niedługo się przekonamy czy warto inwestować w sprzęt własnej produkcji ( cenowo wyjdzie na pewno bardzo korzystnie gdyż całość wraz z podstawkami wyjdzie jakieś 2300 a ESA Triton 3 kosztuje 8000 poza tym zestawy te grają w tej samej klasie jakości, różnią się nieznacznie brzmieniem, przynajmniej tak mówi człowiek który uczestniczył w odsłuchach Tritonów i konstruował do nich zwrotnice jak i stworzył kit HX 2 który składam ). Jeżeli konstrukcja się sprawdzi to w porównaniu do ceny jaką wydał bym na Tritony mógł bym zakupić za resztę wzmacniacz za 5700 zł, jak myślicie można za taką gotówkę kupić coś porządnego ?. No chyba każdy sam sobie powinien odpowiedzieć na to pytanie.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    hipix wrote:
    Do Przemo - jak długo wygrzewałeś swoje kolumny zanim zaczęły grać tak jak powinny ?.

tweeter zaczoł "grać" po 2 dniach "wygrzewania" Jednak cały procrs trwał kilka tygodni. Zresztą to widać po kolejnych moich wpisach. Może to była autosugestia, ale bardzo silna :D
    hipix wrote:
    w porównaniu do ceny jaką wydał bym na Tritony mógł bym zakupić za resztę wzmacniacz za 5700 zł, jak myślicie można za taką gotówkę kupić coś porządnego ?. No chyba każdy sam sobie powinien odpowiedzieć na to pytanie.

CAMBRIDGE AUDIO Azur 840A
    ARCAM A 90
    takero
    Level 32  
    Quote:
    CAMBRIDGE AUDIO Azur 840A
    ARCAM A 90
    ja znów poszedłbym w strone diy ;]
    Gilotyn@
    Level 30  
    takero- a co propnujuesz z diy za taką sumkę ?

hipix- sorry że wbiłem się z pytaniem w twój topic.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Albo komplecik CA 740 :D
    takero
    Level 32  
    za taką kase można wszystko - nie co się oszukiwać...

Obudowe zamawiasz u jakiegoś rzemieślnika , elektronike u jakiegoś pro elektronika, wszystko na topowych elementach , a i tak , choćbyś nie wiem jak się starał to do 1/3 tej kwoty nie dojdziesz...
    hipix
    Level 11  
    A co sądzicie o Azur 740A, powiem w tajemnicy że rozglądam się za jakimś wzmacniaczem stereo.

No i dziś znowu paczka nie dotarła do mnie, została wysłana we wtorek wieczorem więc w środę powinna już wyjechać a Warszawa od Radomia jest 100 kilometrów więc kurcze nie mogę tego zrozumieć czemu jeszcze nie dotarła. Nie ma to jak polska solidność i pełen profesjonalizm w wykonywanej pracy, nie wiele jest firm z prawdziwego zdarzenia a z całą pewnością Poczta Polska do nich nie należy. Nie mogę się doczekać kiedy wpakuję głośniki do skrzynek a tu trzeba czekać pewnie do poniedziałku. Pozdrawiam.