Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zaprogramowac uklad ST M29F040B70N1 kosc BIOS???

15 Cze 2007 14:52 855 3
  • Poziom 18  
    Witam

Jakim programatorem moge zaprogramowac uklad M29F040B70N1, jest to scalak ST.?

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Zakładam że chodzi o zaprogramowanie do pamięci BIOSa płyty głównej. Wielokrotnie robiłem tego typu sztuki metodą na żywca, to znaczy:
    - przygotowywałem sobie na dysku programik do flashowania wraz z potrzebnymi plikami
    - odpalałem komputer w trybie MS-DOS
    - wyjmowałem z włączonego kompa pamięć BIOSa
    - wkładałem tę którą chciałem zaprogramować
    - odpalałem program do flashowania z odpowiednimi parametrami
    - programowanie.....(trzymamy kciuki)
    - restart, wiadomo że nie zastartuje bo BIOS nie pasuje do płyty ;)
    - wyłączamy zasilanie, wyjmujemy zaprogramowany scalak, wkładamy do płyty oryginalny a zaprogramowany wkładamy do reanimowanej płyty :)

Metoda jest bardzo ryzykowna, wymaga sporo zręczności i odwagi, niemniej robiłem to już bardzo wiele razy na różnych kompach i nic nigdy nie upaliłem :) Widocznie miałem szczęście ;)

PS. Z doświadczenia gorąco odradzam robienie tego w serwisie w obecności klienta :)
  • Poziom 26  
    Broń boże od takiego sposobu programowania kości BIOS-u. Odradzam to wszystkim. Chcesz zaprogramować kość, która jest 4Mbittowa czyli posiada dokładnie 512kB pamięci. Poleca dla celów serwisowych zbudowanie programatora WillemProg, który umożliwia zaprogramowanie kości 8Mbitowej. Jest to najpewniejszy i najbezpieczniejszy sposób.

Dodano po 1 [minuty]:

P.S.
    Krzemowy masz rzeczywiście więcej szczęścia niż rozumu.
  • Poziom 18  
    Hej dzieki za odpowiedz.

krzemowy - co do sposobu podanego przez Ciebie to go uzywalem kiedys za dawnych lat w plytami ze slotem I lub socket 7, w moim przypadku kosc biosu jest wlutowana a na dodatek tego jest w obudowie tsop32 i tu jest piec pogrzebany.

dexter - mam willema ale on nie chce zapisac nic na tej pamieci, mam tez fabrycznie nowa kosc i lipa, sadze ze jakis bit trzeba odbezpieczyc zeby to zaczelo dzialac. Chyba ze masz jakis inny schemat programatora ktory moge zastosowac.

pozdrawiam i czekam na wiecej odpowiedzi.