Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odtwarzanie filmu z pamięci RAM - program jaki?

bomber 15 Jun 2007 15:43 1884 7
    bomber
    Level 24  
    Witam.
    Mam laptopa. I w pewnej chwili pomyślałem sobie, a może da się jakoś wczytać połowę/cały lub 1/3, w zależności od zainstalowanej pamięci filmu DivX (bo mam 512 MB) na RAM i potem z niego odtwarzać, a następnie to samo z 2. połową, na pewno by to wydłużyło długość życia baterii.
    :D
    SaraniS
    Level 26  
    Witam
    Kwestia ustawienia buforu w programie odtwarzacza :)
    Albo RAMdysk, i kopiujesz na niego film (to już dla posiadaczy minimum 1GB RAM).
    Jednak nie jestem pewien, czy to w tak znaczący sposób wydłuży życie baterii - na dobrą sprawę najlepiej by było, gdybyś mógł trzymać w RAMie cały system - inaczej tak czy tak dysk będzie pracował.
    Pozdrawiam
    bomber
    Level 24  
    A znasz taki program, który pozwoli na ustawienie buforu na ponad 100MB? :D
    syriuszblack
    Level 22  
    Dołączam się do pytania...też by mi się coś takiego przydało. A dysk się wyłączy, jeśli będzie idle odpowiednio długo,można to ustawić w systemie:) Oczywiście, jeśli nie będzie czegoś windows "mielić" znowu.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam, że w laptopie mam 2GB ramu, ale zabawa w ramdyski mi się nie widzi.
    ZeeWolf
    Level 28  
    bomber wrote:
    ... napewno by to wydluzylo dlugosc zycia baterii.
    :D

Wcale nie tak na pewno - dzisiejsze gnaty ramowe lubią sobie prądu łyknąć. Może nie najlepsze, ale dobre rozwiązanie - dysk z dużym buforem, do tego jakiś soft, optymalizujący pracę tegoż dysku (np.: MemoryBoost) tak, zeby jak najmniej zgrzytał i zajmował się tylko odczytem filmu, no i oczywiście powyłączanie wszystkiego, co chodzi w tle, a nie jest składnikiem niezbędnym do pracy systemu. Poza tym, wydaje mi się, że na prądożerność akurat przy filmach największy wpływ ma karta graficzna - jeżeli nie wspomaga dekodowania, to spora część idzie przez procek, który dekoduje za pomocą softu, a więc angażuje RAM i inne ustrojstwa, zwiększając chwilowy pobór mocy. Przetaktowanie sprzętu "w dół" może dać rezultaty.
    No a na koniec - rozumiem modę na laptopy, ale te zabawki naprawdę nie nadają się do pracy w pełnym obciążeniu (to nie media center :D) inaczej, niż pod stałym zasilaniem - a wtedy jaki sens posiadania laptopa na kablu? ;)
    Platon
    Level 42  
    ZeeWolf - a myslisz, ze jak karta graficzna (zamiast procesora) dekoduje video, to energii nie pobiera? Widziales dyski z "duzym buforem"? Przeciez to nie przydaje sie przy odczycie.

bomber - niewielka roznica czy najpierw naskrobiesz z dysku 300MB do ramu, czy bedziesz skrobal po kawałku. Suma summarum - 300MB i tak musisz odczytac.
    ZeeWolf
    Level 28  
    Platon wrote:
    ZeeWolf - a myslisz, ze jak karta graficzna (zamiast procesora) dekoduje video, to energii nie pobiera?

Owszem, pobiera, ale robi to sprzętowo, a więc wydajniej i oszczędniej, do tego nie angażuje dysku do samego dekodowania.
    Platon wrote:
    Widziales dyski z "duzym buforem"? Przeciez to nie przydaje sie przy odczycie.

Owszem, duży bufor odczytu się przydaje, zwłaszcza w przypadku dużych plików. Głowica zanim rozpocznie odczyt, musi znaleźć odpowiednie dane - jeżeli dane są wczytywane w mniejszych porcjach, częściej musi szukać, zanim rozpocznie odczyt następnej porcji. W pojedynczej operacji zwykle tego nie widać, ale zwiększa to żywotność dysków. Właśnie po to defragmentujemy dyski, żeby głowica mogła czytać "ciurkiem", bez zbędnego szukania.
    Platon wrote:
    bomber - niewielka roznica czy najpierw naskrobiesz z dysku 300MB do ramu, czy bedziesz skrobal po kawałku. Suma summarum - 300MB i tak musisz odczytac.

Bardzo spostrzegawcza uwaga, tyle że przy odczycie "po kawałku" dysk na pewno wykona więcej obrotów, a jeżeli każdy obrót pobiera X wat mocy, to mamy większy pobór mocy, a o tym tu rozmawiamy.
    SaraniS
    Level 26  
    bomber wrote:
    A znasz taki program ktory pozowli na ustawienei buforu na ponad 100mb ? :D

Nie jestem pewien, ile można ustawić w MPlayerze. W dokumentacji jest tylko podana nazwa opcji, wartość podaje się w kB. Z tym, że MPlayer nie należy do zbyt wygodnych dla typowych "klikaczy" ;)