Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy kolumny JBL E60 + Yamaha AX 450 to dobre połączenie ?

Lukasz55 15 Cze 2007 17:28 6667 13
  • #1 15 Cze 2007 17:28
    Lukasz55
    Poziom 9  

Witam po raz kolejny :)

Już kilka miesięcy szukam kolumn i wzmacniacza i ciągle bez efektów. Zaczynałem z zamiarem kupna STX , później Altusów, aż po tym czasie doszedłem do wniosku żeby kupić raz a dobrze :!: Cała kasę jaką mam + to co miało być na wakacje chce przeznaczyć tylko na to

Zdecydowałem się na JBL E60. Jeszcze nie kupiłem, bo wolę po nie pojechać do Warszawy niż kupić i żeby mieli mi je przysłać. Pomyślałem, że może najpierw zaryzykować i kupić jakiś wzmacniacz (w razie czego mniej pieniędzy stracę niż przy wyborze kolumn) i jeśli się da z nim pojechać do sklepu i zrobić odsłuch (nie wiem czy to jest możliwe i dlatego proszę Was o poradę). Co myślicie o takim połączeniu : JBL E60 + Yamaha AX 450 (ewentualnie inna Yamaha –jaka? Może 550RS (musi być możliwość podpięcia kompa) ). Wydaje mi się, że 450 jest zadurzy do JBL E60.

Jedni piszą, że Yamaha się nie nadaje do słuchania muzyki i opłaca się ją kupić tylko do kina. Inni, że do małego pomieszczenia jest najlepsza. Jaka jest prawda ?

Mój pokój to prostokąt ok. 13mk (520cm x250cm). Ze względu na jego szerokość odpada postawienie kolumn wszerz (minimalna odległość od ściany + szerokość kolumn i zostaje tylko ok. 150cm między kolumnami –więc odpada).
    Postanowiłem, że postawie kolumny wzdłuż i uzyskam trójkąt równoboczny (190cm kolumny od kolumny i 190cm od kolumn odsłuch) –czyli wychodzi dość mała powierzchnia na której mi najbardziej zależy.

Lubię słuchać głośno muzyki, ale nie zawsze (słucham jej ok. 11-15 godzin dziennie i przez większość czasu jest to spokojne słuchanie ;) )
    Zależy również na jakości.
    Słucham prawie wszystkiego: z mała przewagą szeroko rozumianego techno, ale równie często electro, muzki klasycznej, trance, house czasem pop (nie słucham tylko rocka i jazzu oraz disco polo )

Trochę się rozpisałem ale będzie to mój życiowy zakup i nie mogę sobie pozwolić na wpadkę :D

Z góry dziękuje za odzew :)
    Pozdrawiam

0 13
  • #2 15 Cze 2007 18:20
    RADUL
    Poziom 21  

Witam
    Ax 450 to wzmacniacz stereo i to z trochę lepszych czasów Yamahy.
    Kolumny w zbliżonej cenie można jednak wybrać zdecydowanie lepiej.
    Cała seria E jest mocno przereklamowana, a E60 to jeden z jej najsłabszych modeli.Do 13 mkw polecam jakieś dobre monitory np. Tonsil Premium S lub Excellence Ex-1S (obydwa na tych samych midwooferach) cena około 600zł.
    Podobno Yamaha dobrze zgrywa się z Waflami Diamond 9.2 cena około 800zł
    W cenie E60 można przebierać w całej masie dobrych monitorów.
    Pozdrawiam,Radul

0
  • #3 15 Cze 2007 19:26
    Gilotyn@
    Poziom 30  

ile masz kasy na wzmaka ?

0
  • #4 15 Cze 2007 20:37
    Lukasz55
    Poziom 9  

Gilotyn@ napisał:
    ile masz kasy na wzmaka ?

na wzmacniacz w sumie nie mam kasy :D Mam na kolumny a na wzmacniacz będę pożyczał. Słyszałem, że tych nowych tańszych za 900-1000 i tak się nie opłaca kupować dlatego zaproponowałem te używane, tylko nie wiem jaki i z jaką mocą

0
  • #5 15 Cze 2007 20:45
    Gilotyn@
    Poziom 30  

to chociaż napisz przybliżona orientacyjna kwotę jaką masz bo tak na strzelanie slepakami

0
  • #6 15 Cze 2007 21:08
    Lukasz55
    Poziom 9  

max. 500zł

0
  • #7 15 Cze 2007 22:03
    RADUL
    Poziom 21  

Ta Yamaha jest całkiem przyzwoita. Do 5 stów można też ustrzelić jakiegoś fajnego Marantza lub Nada.

0
  • #8 15 Cze 2007 22:47
    Gilotyn@
    Poziom 30  

To jak masz tyle kasy to hmmm np poluj na YAMAHA A-720, PIONEER A-503r, MARANTZ PM-65 szukaj czegoś takiego pokroju.

0
  • #9 16 Cze 2007 11:28
    Lukasz55
    Poziom 9  

ok. Dzięki wszystkim za pomoc :) Porozglądam się i mam nadzieje że wybiorę dobrze.
    Jeśli jeszcze ktoś będzie miał propozycje albo ma E60 to niech da znać :D

0
  • #10 16 Cze 2007 22:51
    czaroslaww
    Poziom 26  

e60 na pewno nie jest kolumną audiofilską....
    jednak jest to jedna z bardziej udanych kolumn serii northridge...
    generalnie przewwagą jest bas.... wysokie tony delikatnie podbarwione (tytanowa kopulka)
    jeśli sluchasz techno to są ok... jeśli masz czule ucho to proponuję wlasną konstrukcję...

0
  • #11 17 Cze 2007 15:04
    Lukasz55
    Poziom 9  

Jednak nadal nie wiem :/ Byłem przez weekend u kilku znajomych i się zastanawiam czy naprawdę potrzebny mi tak potężny wzmacniacz . A może wystarczyłaby mi np. Yamaha A 550 ? (2x70, a pobiera ok. 260W).

Z tego co się przyjrzałem to np. jakaś Diora (nazwy nie pamiętam) która ma 2x35 i pobór ok. 110 porządnie (głośno) gra z Altusami 110. U innych też wzmacniacze mają gdzie po 60 na kanał a pobór po 200-220 i to gra ładnie i wystarczająco głośno. Więc czy mi do takiego pomieszczenia nie wystarcz Yamaha A 550 (albo coś innego) ? Po co kupić wzmacniacz i go później wykorzystywać w 40-50%

I jeszcze takie pytanie :) Większość kolumn ma chyba cos takiego, że jesli moc znamionowa to np. 70 to muzyczna jest ok. dwa razy większa. W JBL E60 jest to 90/360 ! Czy na to też powinienem jakoś zwrócić uwagę ?

pozdrawiam

0
  • #12 17 Cze 2007 15:53
    RADUL
    Poziom 21  

Im mocniejszy piecyk tym łatwiej wysteruje większość kolumn.
    Przełoży się to na dynamikę i wyższą moc bez zniekształceń, co oddali niebezpieczeństwo przesterowania i uszkodzenia głośników wysokotonowych.

0
  • #13 20 Cze 2007 00:09
    Lukasz55
    Poziom 9  

RADUL ---> ok. dzieki :) ale też chyba bez przesady ;)

Czy ktoś się jeszcze może ustosunkować do mojej wcześniejszej wypowiedzi ?

0
  • #14 21 Cze 2007 09:29
    Pablo1964
    Moderator

Lukasz55 napisał:
    Jedni piszą, że Yamaha się nie nadaje do słuchania muzyki i opłaca się ją kupić tylko do kina. Inni, że do małego pomieszczenia jest najlepsza. Jaka jest prawda ?

To stwierdzenie wymaga usystematyzowania. Do słuchania muzyki nie nadają się wielokanałowe amplitunery Yamahy - sam się pod tym podpisuję.
    Do małego pomieszczenia idealna jest Yamaha Pianocraft - również jest to prawdą.

Te dwie opinie nie są ze sobą sprzeczne - one nie dotyczą firmy jako takiej ale konkretnych grup sprzętu.

Do pokoju 13 m2 wystarczy Ci wzmacniacz o mocy znamionowej ok. 2 x 30 W. Jeżeli kupisz mocniejszy, nie zaszkodzi. Dla mocy znamionowej określane są zniekształcenia harmoniczne - im mniejszy procent mocy wykorzystujesz tym będą one niższe. Oczywiście, do konretnego wzmacniacza musisz dobrać odpowiednie kolumny. JBL Northridge grają uwypuklonym sopranem i basem z wycofanym środkiem pasma. Doskonale nadają się do ostrej muzyki i kina, mniej do muzyki klasycznej lub jazzu. Sam mam E100 i jestem zadowolony z ich brzmienia, ale mają one także wielu zdecydowanych przeciwników. Nie kupuj bez odsłuchu !

0