Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do wzmacniacza samochodowego na imprezy w remizie

pawel24c 15 Cze 2007 18:47 1854 6
  • #1 15 Cze 2007 18:47
    pawel24c
    Poziom 9  

Witam wszystkich zainteresowanych moim tematem :)

Od razu mówię, że jestem początkującym na elektroda.pl ...

Posiadam wzmacniacz samochodowy 4x60W RMS (w mostku 2x150W RMS) Chciałbym użyć tego wzmacniacza do nagłaśniania imprez w małej remizie (wymiary ok: 15x10x3 metry) Wzmacniacz jest dla mnie wystarczający (wiem może to trochę głupi pomysł, ale gdy wysteruję go na połowę mocy to z pewnością wystarczy...), posiada "wspaniałe" chłodzenie (wentylator dmuchający 280 m3 powietrza na 1h - gdy go włączę, to robi się zimno w całym pokoju :D, więc wzmacniacz spalić się nie powinien:D). Odwieczny problem to zasilanie tego wzmacniacza...
    Do tej pory zasilałem go 2 połączonymi równolegle zasilaczami komputerowymi, jednak gdy "daję głośno" dioda power na wzmaku przy mocniejszym bassie zaczyna przygasać i słychać zniekształcenie :/ (wniosek - BRAK MOCY w zasilaniu)
    W tych zasilaczach komputerowych specjalnie zmieniłem kable na bardzo grube (sytuacja trochę się polepszyła, gdyż tak cieniutkimi kabelkami jakie są w oryginałach nie może przepłynąć tak duży prąd...)

Planuję zamówić transformator 230V na ok. 12/14V o mocy ok. 800 - 1000W (W tym przypadku mocy nie powinno zabraknąć) i zrobić z tego jakiś zasilacz... - tylko nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić - jestem kompletnie "zielony"
    Nie wiem czy temat jest umieszczony w odpowiednim miejscu - myślę że tak (w końcu chodzi o zasilanie :])

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś kto się na tym bardzo dobrze zna powiedział mi jakie "części mam zakupić i jak to połączyć bo ja jestem "bezradny" :)

Pozdrawiam wszystkich!!!

0 6
  • #2 15 Cze 2007 18:54
    mrrudzin
    Poziom 39  

A może lepiej kupić po prostu jakiś używany wzmacniacz (np. na allegro)?

Do takiego najprostszego zasilacza potrzebujesz trafo + mostek prostowniczy + troche kondensatorów (kilkadziesiąt tysięcy uF). Koszt takie zasilacza też nie jest mały.

0
  • #3 15 Cze 2007 19:18
    pawel24c
    Poziom 9  

Też tak myślałem ale jest problem - taki, że musiał bym kupić jakiś Crossover i do tego 2 wzmacniacze. Mam 4 kolumny (2 średnio wysoko tonowe i 2 niskotonowe)
    Na tym wzmaku mam możliwość odcięcia niskich jak i wysokich częstotliwości, a że moc mi wystarczy, bo sala jest mała (już robiłem tam imprezy i musiałem na komputerze odcinać niskie tony, bo zasilacze nie wyrabiały, a kolumny aż się proszą o więcej:D) to nie chce nic kupować - tylko "zrobić coś" samemu:D taki zasilacz może się przydać też do innyc celów...

Dzięki za odpowiedź

Dodano po 9 [minuty]:

Przeglądam tak kondensatory na allegro i jedne wpadły mi w oko - cena to 40 zł za 5 sztuk

KONDENSATOR BC 15000uF 50V 85'C

Jak myślicie nadają się do tego co chcę zmontować:D??

Dodano po 2 [minuty]:

Nie wiem czy wymiary są istotne ale odaje je bo zapomniałem napisać:)

80x30 mm

0
  • Pomocny post
    #4 15 Cze 2007 21:50
    lechoo
    Poziom 39  

Potrzebujesz transformatora który na uzwojeniu wtórnym zapewni nie więcej niż 11,5V bez obciążenia - po wyprostowaniu około 14,5V. Warunek ten będzie trudny do spełniania, biorąc pod uwagę wahania napięcia w sieci zasilającej. Większość wzmacniaczy posiada bowiem zabezpieczenie nadnapięciowe wyłączające przetwornicę przy wzroście napięcia zasilającego ponad 15-16V.
    Kondensatory filtrujące wystarczą na 16V, im więcej (połączonych równolegle) tym lepiej, o sumarycznej pojemności 50-100mF.

0
  • #5 15 Cze 2007 23:49
    mrrudzin
    Poziom 39  

Tylko przy obciążeniu takiego zestawu napięcie i tak i tak będzie przysiadać...

Jeśli chodzi o trafo - kup toroida. Jest stabilniejsze w f-cji obciążenia, troche tańsze i lżejsze.

0
  • #6 16 Cze 2007 09:41
    lechoo
    Poziom 39  

Będzie przysiadać i należy się z tym pogodzić... Ja zasilanie tego wzmacniacza rozwiązałbym w inny sposób - pomijając przetwornicę zasiliłbym końcówki mocy bezpośrednio napięciem symetrycznym. Jednak wymaga to interwencji w układ wzmacniacza i trochę większej wiedzy niż podłączenie prostownika z baterią kondensatorów.

0
  • #7 16 Cze 2007 11:42
    pawel24c
    Poziom 9  

Mój wzmacniacz samochodowy ma 2 bezpieczniki po 30A, czyli potrzebuje prądu 60A przy 12V.

60*12=720W

Czyli transformator o mocy 800W powinien mi wystarczyć - biorąc pod uwagę, że nigdy nie będę grał na max. (połowa mocy wzmacniacza jest dla mnie wystarczająca :D)

Czy moge zakupić 2 transformatowy 230/12V po 400W (33,3A) i połączyć je jakoś, żeby zastąpiły ten jeden o mocy 800W?? - Takie rozwiązanie wychodzi taniej... :)

Czy te kondensatory co wyżej napisałem mogą być - proszę o potwierdzenie :)

Dodano po 4 [minuty]:

Tutaj jest link do tego transformatora:)

http://www.toroidy.pl/index.php?page=shop.pro...ufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=2

Moderowany przez Błażej:

O podłączaniu wzmacniaczy samochodowych do zasilaczy sieciowych są tu dziesiątki tematów, gdzie problem jest opisany na wszelkie możliwe sposoby. Wystarczy użyć funkcji SZUKAJ. Zamykam jako temat całkowicie wtórny.

0