Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAO
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Oznaczenia, p造tka drukowalna, co znaczy PRE i POST?

15 Cze 2007 19:43 1720 5
  • Poziom 10  
    na pocz徠ek link
    http://www.albertkreuzer.com/start.htm
    i moje pytanie dotyczy p造tki drukowanej, a konkretnie oznaczen na obrazku z rozmieszczonymi elementami.
    co oznacza PRE i POST?? s to mo瞠 jakie wyj軼ia s逝chawkowe albo co takiego??

nie wiem tez co zrobi z potencjometrem P6, gdzie podpiac jego 3 nozki??

Wyj軼ie out jest do wzmacniacza?? tak??
  • IGE-XAO
  • Pomocny dla u篡tkownik闚
    Kt鏎ej p造tki drukowanej, bo da貫 link do strony g堯wnej ? :)
  • IGE-XAO
  • Poziom 11  
    Kolego - jak dla mnie PRE i POST to nic innego jak wybor toru sygna逝 na wejscie wzmacniacza (a raczej na wyjscie z przedwzmacniacza).

PRE - sygnal dociera do koncowki mocy z pominieciem korekcji
    POST - sygnal przechodzi przez urzadzenie uk豉d korekcji i dociera na wejscie koncowki mocy.

Co do drugiego pytania o potencjometr P6 nie moge tak ad hoc odpowiedziec....

Dodano po 1 [minuty]:

A jeszcze mi umknelo - zgadza sie - wyjscie z pre-ampa jest (jak jego nazwa wskazuje) na amp, czyli na wzmacniacz :)
  • Poziom 10  
    dzieki wielkie.
    w takim razie mam kolejne pytanie:P:P
    skoro mam juz wyjscie do konc闚ki mocy, to te 2 pozosta貫 tory moge traktowac jako wyjscia sluchawkowe?? mi sie wydaje ze moge, ale ja sie nie znam:P

Dodano po 42 [minuty]:

wydaje mi sie jednak ze to nie sa wyjscia...
    po dokladnym przeczytaniu artykulu na stronie projektu i przeanaliuzowaniu schemau wydaje mi sie ze to sa wyjscie/wejscia ktore sa ze soba polaczone poprzez ponencjometr i kondensator, tyle ze nie ma ich na plytce bo kondensator lutowany jest bezposrednio do potencjometru.

poprawcie mnie jesli sie myle, podkreslam ze sie na tym zabardzo nie znam ale takie wytlumaczenie wydaje mi sie sensowne. tak ja to widze.

Dodano po 18 [minuty]:

mam jeszcze jedno pytanie

http://www.albertkreuzer.com/pics/el/pre/schem/psu01_sch.gif

co to za element oznaczony F1??

I cos wiecej moglibyscie powiedziec o tym transformatorze??
  • Poziom 34  
    Tak nawiasem m闚i帷 to prezentowany uk豉d jest jednym z wielu istniej帷ych rozwi您a przedwzmacniacza gitarowego. Ten tutaj posiada do嗆 rozbudowane mo磧iwo軼i korekcji charakterystyki cz瘰totliwo軼iowej d德i瘯u (szczeg鏊nie pod wzgl璠em charakterystyki basowej).

Faktycznie schemat ideowy uk豉du posiada pewne "skr鏒y my郵owe" i nie oznaczono na nim punkt闚 PRE i POST - po prostu po oznaczeniach element闚 na PCB mo積a doj嗆 "co jest co" - a monta (po陰czenia) potencjometru P6 wraz z uk豉dem korekcji fizjologicznej (C15 i S6) i prze陰cznikiem korekcja-bypass (S5) nale篡 wykona "w powietrzu" czyli bezpo鈔ednio na wyprowadzeniach tych element闚 oraz kabelk闚 ekranowanych.

Nie mo積a tych tor闚 traktowa jako stricte wyj軼ia s逝chawkowe - s to li wy陰cznie wyj軼ia napi璚iowe i to na dodatek steruj帷e stopniami na FET-ach. Wzmacniacz s逝chawkowy (audio monitor) mo積a pod陰czy pod OUT (wyj軼ie na ko鎍闚k mocy). Zreszt i tak wi瘯szo嗆 audio mixer'闚 ma wbudowany monitoring ka盥ego kana逝 z osobna i kana逝 sumy.
    Wyj軼ie "Tuner" s逝篡 do pod陰czenia elektronicznego tunera (stroika) gitarowego i te si nie nadaje jako wyj軼ie na audio monitor.

Natomiast na tym schemacie zasilacza element F1 to "Fuse" czyli bezpiecznik topikowy zw這czny (literka T na ko鎍u) o warto軼i 30 mA. Co wi璚ej o tym trafo? - jest to standardowy transformator sieciowy o mocy 2-3 Wat闚 z tym, 瞠 po stronie wt鏎nej posiada 2 uzwojenia po 15 VAC/50 mA ka盥e, nawini皻e bifilarnie, ze wzgl璠u i jest to potrzebne do uzyskania napi璚ia symetrycznego +/- 15V do zasilenia wzmacniaczy operacyjnych.