Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

proszę o pomoc - Zadanie z automatyki

15 Cze 2007 22:23 2010 16
  • Poziom 11  
    Szukam pomocy u bardziej doświadczonych miłośników automatyki. Jest Problem szkolny i tak : narysować schemat montażowy funkcji logicznej y=x1 razy niex2 +niex1 razy x3 +x2 razy niex3 + niex2 razy x3 przy pomocy przekaźników elektromagnetycznych. Jeżeli ktoś może pomóc w tej sprawię będę niecierpliwie czekał na odp.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Po minimalizacji funkcji osiągamy:

$$y=X1\bar{X2}+X2\bar{X3}+\bar{X1}X3$$

Możemy więc narysować schemat na stykach przekaźników:

proszę o pomoc - Zadanie z automatyki

+ i - obowiązuje dla sterowania stałoprądowego. Dla sterowania zmiennoprądowego ten zapis nie obowiązuje.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Czy to znaczy że styki przekaźników są nieważne i można je pominąć?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Nie rozumiem Twojego pytania.
    Te przekreślone prostokąty to cewki przekaźników a styki są z prawej strony (podpowiem: jest ich 7 na schemacie) :)
    Jedne styki są NO (normalnie otwarte) a inne NZ (normalnie zamknięte)
  • Poziom 11  
    Niestety przykro mi ale jak dam taki rysunek ( 3 klasa technikum) to raczej mnie uwali bez pytania. Rysowaliśmy zawsze pełne schematy na poziomie szkolnym. Styk cewki , przekażnika itd. Ale dzieki za podpowiedź
  • Poziom 25  
    mtzbig napisał:
    Rysowaliśmy zawsze pełne schematy na poziomie szkolnym. Styk cewki , przekażnika itd.

A czego w tym rysunku brakuje?
    Narysuj jakiś przykładowy żebym wiedział o co Ci chodzi.
  • Pomocny dla użytkowników
    Może zamiast rozwiązywania za ciebie (od czego mało się nauczysz) podrzucę ci elementy rozwiązania.

1. Negacja (czyli nie x) jest realizowana przez styk ROZWIERNY przekaźnika, tj. zasilenie cewki przekaźnika powoduje rozwarcie styków.

2. Suma logiczna jest realizowana przez RÓWNOLEGŁE łączenie styków zwiernych różnych przekaźników,

3. Iloczyn logiczny jest realizowany przez SZEREGOWE połączenie styków zwiernych różnych przekaźników.

4. Wejście Xi (i - numer zmiennej) steruje cewką odpowiedniego przekaźnika.

5. Przekaźniki mają zwykle po kilka zestawów styków przełącznych.

6. Styki przekaźników mogą sterować następne przekaźniki.

Znając powyższe zasady narysuj schemat opisanej funkcji (zgodnie ze sposobem rysowania przekaźników wymaganym w szkole) i przedstaw
    go tu do oceny ! Jak zrobisz sam, to się nauczysz i następne takie zadanka nie będą dla ciebie problemem.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    no właśnie. skoro proponujecie mi naukę samodzielną tzn. że nie zgadzasz się z rozwiązaniem zamieszczonym powyżej przez "cackoarek"
  • Poziom 25  
    mtzbig napisał:
    [...]
    tzn. że nie zgadzasz się z rozwiązaniem zamieszczonym powyżej przez "cackoarek"

Chciałbym zauważyć kolego :arrow: mtzbig, że dokładnie to samo zrobiłem co mówił :arrow: Paweł Es..
    Widzę, że kompletnie nie znasz sie na temacie.
    Można powiedzieć, że jego wywód służył jedynie temu, abyś sam zrozumiał o co tu w zasadzie chodzi. Gdybyś spróbował to przeczytać i spróbował zrobić to wg. jego wskazówek to wyszłoby Ci to samo.

Daję Ci gwarancję, że to co zrobiłem jest dobrze. Trudno abym się pomylił w tak podstawowych rzeczach.
  • Poziom 25  
    Schemat jak najbardziej będzie działał poprawnie.
    Przyznam się, że dość dziwna konstrukcja.
    Mógłbyś zamieścić obliczenia które Cię do tego wyprowadziły?
  • Poziom 43  
    Witam,
    ja w kwestii formalnej; chciałem zauważyć, iż na schemacie zamieszczonym przez autora tematu, styki normalnie zamknięte (NZ) w stosunku do styków normalnie otwartych (NO), lub na odwrót, są narysowane źle... :cry:
    Jeden z w/w rodzai styków ruchomych należy narysować po drugiej stronie styku nieruchomego ze wszystkimi z tego wynikjącymi konsekwencjami (nie został zdefinowany kierunek ruchu zwory przy wzbudzeniu cewki, a więc jest dowolność).

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ok. styki zwarte narysowane źle - poprawię ale czy układ spełnia funkcję logiczną y? To miał być schemat montażowy a jeżeli to można jeszcze prościej to chętnie się zapoznam.
  • Poziom 11  
    w takim razie prosze o jeszcze jedną podpowiedź w związku z tym:
    trzeba narysować schemat montażowy połączeń przekaźników elektromagnetycznych realizujący bramkę logiczną NOR. Może jeszcze ktoś pomoże zrozumieć te proste dla niektórych sprawy a dla mnie niestety ...magia.
  • Poziom 43  
    mtzbig napisał:
    w takim razie prosze o jeszcze jedną podpowiedź w związku z tym:
    trzeba narysować schemat montażowy połączeń przekaźników elektromagnetycznych realizujący bramkę logiczną NOR.

ile wejść ma mieć ta bramka? Jeśli ma to być sterowane z napięcia stałego i dopuszczasz użycie diod półprzewodnikowych, to wystarczy tylko jeden przekaźnik ze stykiem NZ.

mtzbig napisał:
    Może jeszcze ktoś pomoże zrozumieć te proste dla niektórych sprawy a dla mnie niestety ...magia.

Dla chcącego nic trudnego, a logika przekaźnikowa jest historycznie najstarsza.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    do Quarz
    ile wejść ma mieć ta bramka? Jeśli ma to być sterowane z napięcia stałego i dopuszczasz użycie diod półprzewodnikowych, to wystarczy tylko jeden przekaźnik ze stykiem NZ.

Polecenie w zadaniu przepisałem b.dokładnie i i brzmi tak jak napisałem a te dodatkowe twoje pytania wywołują tylko niepotrzebną polemikę. Chyba nie sądzisz, że mogę się dopytać o szczegóły tego , który wydaje polecenie rozwiązania zadania które brzmi jak brzmi?
  • Poziom 11  
    DZiękuję wszystkim uważam temat za zakonczony