Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody i ich switching speed

16 Cze 2007 00:06 1101 3
 • Poziom 2  
  W notach katalogowych diod pojawia się pojęcie High switching speed.
  Co ta wartość wyraża. Jeśli nie ma sygnału na diodzie i pojawi się potencjał który przez nią przejdzie to ona puści po np 10ns?
  Niestety nie posiadam oscyloskopu żeby to zbadać doświadczalnie.
  pozdrawiam
 • Tektronix
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Witam.
  huberrt napisał:
  ... pojęcie High switching speed.
  Co ta wartość wyraża. Jeśli nie ma sygnału na diodzie i pojawi się potencjał który przez nią przejdzie to ona puści po np 10ns?
  Ano, tak.
  Dokladniej: Powolna dioda (jak np. zwykla prostownicza typu 1N400x etc.), jesli jest wylaczona, potrzebuje BARDZO wieeeelu nanosekund, aby sie zalaczyc, a do tego momentu zachowuje sie jak przerwa w obwodzie, gdyz brak jest w obszarze zlacza nosnikow (mozna na niej zmierzyc napiecia rzedu setek V w kierunku przewodzenia!). Czas zalaczenia podaje parametr "ton".

  Kiedy natomiast taka dioda jest wlaczona, potrzebny jest czas na usuniecie nosnikow ze strefy zlacza (proces tzw. "recovery") i do momentu ich usuniecia dioda przewodzi (zachowuje sie jak zwarcie w kierunku zaporowym!). Czas wylaczenia zalezy od pradu (przewodzenia) przed wylaczeniem (od koncentracji nosnikow w zlaczu) i podaje go parametr "toff" lub "recovery time" (lub "tr").

  Wielu inzynierow nie rozumie fizyki polprzewodnikow, co poznac po notorycznych bledach, jak np. uzywanie powolnych diod prostowniczych (jak 1N400x) do - w mniemaniu wannabe inzyniera - zabezpieczenia tranzystora sterujacego indukcyjne obciazenie (np. uzwojenie przekaznika). Otoz jest to zadne zabezpieczenie i to mozna wykazac na szybkim oscyloskopie. :D
  Google search: "fast soft hard recovery ultrafast switching diode"
  Pozdrawiam
 • Tektronix
 • Poziom 2  
  Dzięki za odpowiedź, mam jescze takie pytanie uzupełniające: Czy jeśli na diodę 1n4148 czy inną szybką bądź wolną podamy sygnał o wysokiej częstotliwości (raz będzie odetkana a raz zatkana) to ona będzie przewodziła cały czas (jeśli ta częstotliwość będzie na tyle duża)? Czy też to zależy od prądu jaki ma przez nią popłynąć?
  pozdrawiam
 • Poziom 36  
  huberrt napisał:
  Czy jeśli na diodę 1n4148 czy inną szybką bądź wolną podamy sygnał o wysokiej częstotliwości (raz będzie odetkana a raz zatkana) to ona będzie przewodziła cały czas (jeśli ta częstotliwość będzie na tyle duża)?
  Sprzecznosc w pytaniu. Jezeli bedzie "zatkana", to rozumiemy, ze wtedy nie przewodzi.
  Niemniej tzw. skutecznosc prostowania lub "dobroc prostownika" spada wraz ze wzrostem czestotliwosci, ale wklad do tej degradacji ma w zwyklych diodach (sygnalowych/prostowniczych) rowniez pojemnosc wlasna (tu schematy zastepcze diody dla w. cz. sie klaniaja ...).
  Inaczej ma sie sprawa w diodzie PIN, ktora ma bardzo duzy czas rekombinacji w porownaniu do efektow wynikajacych z pojemnosci wlasnych, dzieki czemu powyzej swojej (dolnej) czestotliwosci granicznej jest raczej regulowana rezystancja niz prostownikiem.
  http://www.google.de/search?hl=de&ie=ISO-8859-1&q=PIN+dioda+wiki&meta=