Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altivar ustawienia

16 Cze 2007 01:54 1961 7
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie
    Mam pewien problem
    W maszynie mam zainstalowane 2 falowniki Altivar.
    Jeden starego typu a drugi jak sie spalil to zostal zastapiony nowym Altivar 31.
    Falowniki te steruja predkosciami dwoch "tasmociagow" a tym,ze tasmociag 2 ma sie poruszac z predkoscia najczesciej 0,5 metra na minute wolniej.
    Sa one sterowane "zadajnikiem predkosci" i to na nim sie ustawia predkosc tasmociagu nr 1 i roznice -0,5
    Dodam tez,ze najczesciej silniki te pracuja na czestotliwosci okolo 18-20Hz co przeklada sie w tym konkretnym wypadku na predkosci pierwszy- 4,2 m/min a co za tym idzie, drugi - 3,7 m/min.
    I teraz pojawia sie problem.
    O ile pierwszy tasmociag porusza sie z predkoscia taka jak zadamy, to ten drugi nie zawsze porusza sie z predkoscia 0,5 metra mniejsza.
    Zdarza sie,ze na zadajniku pokazuje predkosc taka jak potrzebujemy (3,7 m/min) ale jak mierze tachometrem to pokazuje np.3 m/min a to juz nie jest dobrze.
    Kiedys dobralem doswiadczalnie parametry HSP oraz LSP i udalo mi sie osiagnac taka predkosc jaka potrzebuje,ale po paru godzinach pracy znow predkosc sie zmienila.
    Kolejna kombinacja parametrami HSP oraz LSP i udalo mi sie znow osiagnac to co chcialem,jednakze znow tylko na jakis czas.
    Drugim problemem jest to,ze obciazajac ten tasmociag silnik potrafi sie zatrzymac,tak jakby nie mial sily ciagnac. (maly moment obrotowy przy niskiej czestotliwosci) ?
    Czy jest tu ktos obeznany w tego typu falownikach i moglby mi podpowiedziec,ktore ustawienia moge jeszcze pozmieniac aby wszystko bylo OK.
  • Spec od Falowników
    Dobrze dobrany falownik będzie utrzymywał prędkość z dokładnością rzędu 2%. Jeśli wystąpi przeciążenie, to moment zostanie ograniczony, a prędkość spadnie w sposób zamierzony. Jeśli tak jest, to jest to najprostsza droga do przegrzania i spalenia silnika, zwłaszcza, jeśli brak dodatkowego chłodzenia. Standardowo fabryczny falownik ma ustawienia bliskie "optymalnym ogólnego stosowania" i nie radziłbym żyłować ustawień momentu max. i prądu max., bo zapewne jest 150%, a można dojść do 200 i stanie się jak wyżej.

Proszę na wyświetlaczu ustawić monitorowanie częstotliwości wyjściowej (generowanej przez falownik) - i jeśli będzie się wahać, to proszę w ten sam sposób prześledzić prąd silnika. Jeśli przeciążenia są chwilowe, to może coś pomóc włączenie trybu wektorowego (nowe falowniki z reguły to mają). Jeśli trwają znaczną część czasu pracy - trzeba się zdecydować na zakup większego zestawu (stary falownik tego nie wytrzymał, jak Pan pisze).

Przyczyna może być też całkiem banalna - pływanie napięcia zadającego (0-10V) - to będzie widoczne jako wahanie wyświetlanej częstotliwości wyjściowej - albo poślizg na pasku czy ścięty klin - tego Pan na wyświetlaczu nie zauważy.
  • Poziom 24  
    Jeśli chcesz mieć 100% pewności prędkości na wale silnika to najlepiej zastosować aplikację z enkoderem na wale silnika - wtedy prędkość zadana zawsze jest stała - falownik kompensuje poślizgi itd pracując w zamkniętej pętli regulacji - ale tylko do granic swojej możliwości :cry: - teraz masz pętlę otwartą - falownik częściowo wróży z parametrów co masz faktycznie na wale :D i odpowiednio do wyników wróżby reaguje :D - a jak wiadomo wróżby mają 50% prawdopodobieństwa :D:D:D
  • Spec od Falowników
    Enkoder do taśmociągu to strzelanie Pershingiem do wróbla. Jak silnik będzie za słaby, to i tak nie pomoże. I jedna rzecz do kupienia i do psucia więcej. Tak uważam, ale oczywiście można próbować.
  • Poziom 24  
    Nie znam konkretów aplikacji kolegi, być może to bardzo precyzyjne "taśmociągi" - doradzam tylko jedną z możliwych metod stabilizacji prędkości - z Jego wypowiedzi wynika, że jest to bardzo ważny parametr - i być może aplikacja jest na tyle wymagająca, że enkoder nie będzie strzałem armatnim? Nie wiem. Swoją drogą, enkoder to faktycznie zwiększenie ilości problemów - ale, jak napisałem może okazać się przydatny. Dlatego propozycję podtrzymuję :D i oczekuję na dokładniejsze informacje o szczegółach aplikacji (zwłaszcza jaka jest dopuszczalna "niedokładność" stosunku prędkości obu "taśmociągów"?).
  • Poziom 10  
    Witam
    Niedokladnosc predkosci tasmociagow nie powinna przekraczac 0,2 m/min.
    Tasmociagi pracuja w zakresie predkosci: pierwszy od 3,6 m/min do 4,3 m/min a co za tym idzie drugi odpowiednio 3,1 do 3,8 m/min.
    Jesli dobierajac na falowniku parametry HSP oraz LSP uda mi sie osiagnac idealne predkosci przy np 3,9 m/min (drugi 3,4 m/min) no to po przestawieniu predkosci pierwszego na 4,3 m/min to drugi juz nie utrzymuje predkosci 0,5 m/min mniejszej tylko np bedzie mial 4,1 m/min.
    Tak samo obnizajac predkosc piewszego do minimum (3,6 m/min) pojawia sie ten sam problem.
    Falownik,ktory byl zainstalowany oryginalnie spalil sie,ale takich juz nie produkuja, a sprzedawca polecil mi ten jako zamiennik.
  • Poziom 24  
    Wychodzi mi tak na szybko różnica ≈4,5% (po 2,25% na napęd) - tyle to może pływać poślizg. Ja bym coraz bardziej optował w stronę enkodera...

Ale mam jeszcze jedno dodatkowe pytanie: Czy poprzedni falownik prawidłowo utrzymywał tę różnicę? I jaki to był falownik?
  • Poziom 10  
    PIXOSTAT napisał:

Ale mam jeszcze jedno dodatkowe pytanie: Czy poprzedni falownik prawidłowo utrzymywał tę różnicę? I jaki to był falownik?

Poprzedni falownik pracowal idealnie,tez byl to jakis ALTIVAR ale juz niepamietam jaki byl dokladnie jego numer,wyrzucilem go juz.

Moge jeszcze dodac,ze w maszynie obok,dzialajacej tak samo, tez sa 2 falowniki ALTiVAR ale widac ze juz nowsze,jednakze tam jest ALTIVAR 28 a w tej problemowej maszynie jest ALTIVAR 31 i roznia sie parametrami.

W sobote montowalem w szafie wentylator,dzis jest troche chlodniej wiec problemu nie bylo.Moze to przez to ze chlodniej w szafie,a moze przez to,ze ustawilem go na pewna predkosc i nie byla ona dzis zmieniana.

Jak tylko problem sie powtorzy to napisze

W najgorszym przypadku bede musial sciagnac od producenta maszyny falownik z ustawionymi juz parametrami.