Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika krokowego - PWM?

16 Cze 2007 18:39 3590 11
  • #1 16 Cze 2007 18:39
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 16 Cze 2007 20:20
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

1. Czy lepiej (sprawność) PWM ma mieć wypełnienie sinusoidalne, czy może pierwiastek z sinusoidy? Pierwiastek z sinusoidy szybciej narasta i dłużej trzyma się przy 100% (uznałem że to może być bardziej sensowne niż sinus). Jak to jest zrealizowane w sterownikach stepperów? A może one podają na silnik "zwykły" prostokąt? Czy mógłby ktoś wkleić przebieg napięcia/prądu na wyjściu takiego nie obciążonego drivera do silnika krokowego?

Nie do końca rozumiem co kolega chce uzyskać.
    Na wyjściu starownika silnika skokowego będzie zwykły prostokąt. W przypadku modulacji PWM - również prostokąt, ale z jakimś wypełnieniem (wcześniej wypełnienie 0 lub 100%).
    Tranzystor ma najmniejsze straty w dwóch stanach:
    - gdy jest zamknięty
    - gdy jest w pełni otwarty

Wszystkie stany "po drodze" powodują powstawanie dużych strat (wtedy tranzystor stanowi pewną rezystancję (P=I^2*R)

Cytat:

2. Jak zabezpieczyć ULN2803A przed przepięciami? W załączniku schemat w którym zostawiłem miejsce na ew. kondensatory lub coś innego.

Co rozumiesz pod pojęciem przepięcia?
    Chodzi o napiecie indukowane w cewkach silnika podczas ich wyłączania?
    Rzuć okiem na notę katalogową - zobaczysz że tranzystory są zabezpieczone diodami zwrotnymi. Jeśli przepięcia to to co się zaindukuje - te diody wystarczą.

Cytat:

3. Jeżeli PWM nie ma przeciwwskazań - to czy mogę połączyć na żywca 2 wyjścia z ULN2803A do jednej fazy, przy czym załączać te wyjścia na przemian (na poziomie cykla PWM, nie cykla fazy silnika). Czy to coś w ogóle da?

A co chcesz tym osiągnąć?

Cytat:

4. Czy mogę połączyć 2 wyjścia ULN2803A i w ten sposób uzyskać 1A? (np. dać diody na wyjściu żeby jeden drugiego nie grzał)

Teoretycznie możesz, ale nie uzyskasz 1A. Zawsze któryś obciąży sie troche mocniej. Myśle że diody na wyjściach zbyt dużo nie dadzą. Diody też mają troche różniące się parametry, wiec wyjścia "rozjadą" się jeszcze bardziej (będą nierównomiernie obciązone). Do tego na diodzie odłoży się 0,7V, co przy niskim zasilaniu jest odczuwalne.
    Myśle że jeśli już - lepszym rozwiązaniem byłyby rezystorki o małej rezystancji (0,22ohma?).

0
  • #3 16 Cze 2007 22:27
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 16 Cze 2007 22:38
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Tak, o to mi chodzi. Nie tylko podczas wyłączania. Podczas włączania też.

A skąd podczas włączania przepięcie? :>?

0
  • #5 16 Cze 2007 22:59
    bogdan_p
    Poziom 39  

napisz do czego na to służyć
    jeżeli do prostego sterownia to zastąp ULN -na na coś bardziej wydajnego prądowo lub jeszcze prościej 4 tranzystory np TIP122
    pamiętaj o jednej sprawie , prąd silnika zależy w dużym stopniu od częstotliwości sterowania , a jedynym sensownym jego ograniczeniem to zastosowanie pomiaru prądu w obwodzie silnika lub tranzystorów sterujących następnie wykorzystnie go w układach analogowych lub analogowo - cyfrowych do regulacji i tu stosuje się sterownie czoperowe lub PWM
    przykład scalonego sterownika http://www.elenota.pl/pdf/Allegro/97024.pdf
    innym przykładem wprawdzie dla binarnego silnika jest znana para L297+L298 z czoperową regulacją prądu
    przeglądnij przyklejony temat o silnikach krokowych , jest wiele różnych przykładów sterownia i samych sterowników

0
  • #6 17 Cze 2007 00:41
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 17 Cze 2007 07:17
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Z samoidukcji :> Podczas zmian płynącego prądu w cewce powstaje napięcie. Kiedy prąd rośnie - indukuje się napięcie ujemne. Kiedy spada - dodatnie. Albo odwrotnie Smile

To chyba mój trzeci wykład z elektrotechniki dzisiaj

Nigdy nie powstaje coś z niczego.
    Zjawisko indukowania się napięcia występuje, ale tylko przy wyłączaniu indukcyjności.

Cewka silnika stanowi pewną sporą indukcyjność, a ta ma taką właściwość, że nie lubi gdy prąd przez nią płynący się zmienia (stara się przeciwdziałać zmianom prądu).
    Załóżmy że masz cewkę zasilaną napięciem 10V przez którą płynie 1A. Zgodnie z prawem ohma

$$R = \frac{U}{I}$$

rezystancja w obwodzie wynosi 10 ohm.

Pamiętając że prąd w cewce nie lubi zmian zobacz co się stanie gdy odłączysz cewkę od zasilania.
    Dalej działa prawo ohma

$$U = R \cdot I$$

tyle że rezystancja w obwodzie (wcześniej 10 ohm) dąży do nieskończoności (przerwa w obwodzie stanowi (teoretycznie) nieskończoną rezystancję).

Cewka nie chce dopuścić do przerwania prądu, więc, zgodnie z prawem ohma, wytwarza napięcie o dużej wartości (w rzeczywistości kilkadziesiąt/kilkaset V) i o zwrocie przeciwnym do wcześniej przyłożonego napięcia (tam gdzie był podłączony + cewka wygeneruje -).

Takie napięcie może przebić tranzystor, który ma określone maksymalne napięcie wsteczne. Możnaby oczywiście dać tranzystor wytrzymujący wyższe napięcia, ale po co.
    Wystarczy że pojawi się diodazwrotna. Wtedy po odłączeniu cewki prąd będzie dalej płynął - ale zamknie się przez tą właśnie diodę.

A co się dzieje przy włączaniu cewki?
    Generalnie nic złego. Prąd "wcześniej" wynosił 0, więc cewka "chce" żeby dalej wynosił 0. W efekcie po podaniu napięcia nie płynie od razu 1A (tak jak w przypadku przyłożenia napięcia do rezystora), a prąd powoli narasta i ustala się przy 1A.

0
  • Pomocny post
    #8 17 Cze 2007 08:29
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    To ma być uniwersalny sterownik. Chcę przy okazji "powalczyć" z silnikami krokowymi bo stosunkowo mało i nich wiem. Może uda mi się zrobić obrabiarkę CNC.

przecież to wszystko masz tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic594106.html
    konkretne sterowniki http://pminmo.com/
    forum o CNC http://www.cnc.info.pl/portal.php
    drivery z drukarek to praktycznie układy podobne do ULN-nów o prądzie ok 1A
    Cytat:
    Silników będzie sporo (4-5) - wyjdzie mi ferma tranzystorów.

tak właśnie się robi i nikt nie narzeka , koszt jest o wiele mniejszy niż scalone stopnie mocy , jeżeli tak bardzo nie lubisz tranzystorów to godnym polecenia jest STA 401a http://www.elenota.pl/pdf/Sanken/sta401ae.pdf
    wracając do sterownia to budując typowy sterownik CNC z sygnałami sterującymi step / dir / enable możesz również bez problemu sterować nimi z mikrokontrolera , nawet jest to prostsze od sterowania pełnym sygnałem na każde uzwojenie
    zdecyduj się na rodzaj zastosowanych silników unipolarne czy bipolarne i na pewno znajdziesz odpowiednie sterowniki w podanych wcześniej linkach

0
  • #9 17 Cze 2007 09:05
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 17 Cze 2007 09:32
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Sam napisałeś że podczas zmian.

Tak, zgadza się.
    Ale gdy silnik stoi, to na jego zaciskach jest 0V
    Gdy zaczynasz nim kręcić - przechodzi w tryb pracy prądnicowej. Jednak napięcie w ten sposób wygenerowane jest stosunkowo niewielkie (napewno mniejsze od znamionowego napięcia zasilania).

Cytat:

Jak to do Ciebie nie przemawia to weź sobie taki silnik, złap za 2 bieguny cewki i włącz.

Jeśli włącze do zasilania będą zachodziły zjawiska jak opisane wcześniej, jeśli będe przykładał zewnętrzny moment - silnik zacznie generować napiecie - pisałem o tym wyżej.

0
  • #11 17 Cze 2007 11:45
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 17 Cze 2007 17:49
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów