Witam
Z tego co opisujesz wynika, że jeden kanał w torze wzmacniacza masz jeszcze sprawny. Wymaga to jednak dogłębnego sprawdzenia, więc na początek proponuję byś przeprowadził prosty test - opis poniżej:
- przełącznik zakresów przełącz na fale długie. Obserwując wskaźnik częstotliwości dostroj odbiornik do stacji w okolicach częstotliwości 227khz.Z chwilą dostrojenia sie do stacji wychyli się też wskaźnik poziomu sygnału.
- podłacz kolumnę pod sprawny kanał - może będzie grać poprawnie.
*************************
Naprawa wzmacniacza może przysporzyć Tobie trochę trudności. Ale jeśli potrafisz sprawdzić tranzystor i okręślić czy jest dobry, lub nie to kilka informacji.
Tranzystory końcowe wzmacniacza mocy 2N3055 stosowane w Radmorze OR5100 i OR5102 rzeczywiście padały rzadko. Częściej paliły się bezpieczni Br1001 i Br1002, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że te końcówki mocy są raczej sprawne. Ale swoją drogą @N3055 warto sprawdzić omomierzem, bo jak opisujesz ktoś zlicował bezpieczniki grubym drutem. Osobiście na tą ilość Radmorów którą naprawiłem tylko kilka razy wymieniałem 2N3055 i to tylko na gwarancji.
Najczęściej natomiast padają tranzystory sterujące.
Dlatego jeśli nie masz pewności czy dany tranzystor jest sprawny, możesz bez większego ryzyka użyć zestawu naprawczego zakupując tranzystory według niżej zamieszczonej listy:
BC211 - sztuk 2
BC313 - sztuk 1
BD135 - sztuk 1
BC157 - sztuk 2
Bezpieczniki zwłoczne 2,5A sztuk - 4
********************************
Przed zakupem tych części i ich wymianą wymontuj moduł z odbiornika i uważnie zlustruj wszystkie rezystory. Koniecznie sprawdź,czy któryś nie jest spalony, albo nadpalony.
Jeżeli któryś z tych R1013, albo R1014 o wartości 68Ω/0,125W jest spalony w rachubę wchodzi też ryzyko, że uszkodzeniu uległ też któryś z 2N3055, albo para.
Wszelkie spalone i nadpalone rezystory powinny być obowiązkowo wymienione na nowe.
*********************************
Kolejno sztuka po sztuce wymień te elementy.
Koszt wydatków / zakupu / powinien zmieścić się w granicach 15 do 20 złotych.
*********************************
Na płytce / module - PWM / znajdują się 2 potencjometry montażowe - NIE KRĘĆ nimi, bo są ustawione fabrycznie.
*********************************
Jeżeli chodzi o rezystory emiterowe / te nawinięte grubym miedzianym drutem / R1015,R1013 o wartości 0,33Ω mogą one być przegrzane i przydymione. Sprawdź jedynie, czy mają przejście. W razie gdyby drud był przepalony i miał przerwę możesz je zregenerować nawijając podobną ilość zwoi drutem miedzianym o zbliżonej grubości.
*********************************
W zakres ewentualnych usterek wchodzi jeszcze dioda zenera D1001 na 7,5V / pełne oznaczenie BZP611C7V5 /. W przypadku uszkodzenia diody zenera - dość często spotykałem się z charakterystycznym objawem widocznym nawet bez rozkręcania Radmora.
Wskaźnik poziomu sygnału mocy -wychyla się na 3/4 skali do przodu, lecz wzmacniacz gra poprawnie. Wymiana tej diody zenera na nową dobrą natychmiast skutkuje prawidłowym działaniem wskaźnika mocy.
**********************************
Usterka którą opisałeś jest złożona i dość skomplikowana, więc warto zastanowić się czy w warunkach amatorskich przy słabej znajomości elektroniki warto wogóle się tego podejmować.
Odbiornik najprawdopodobniej wymaga też przestrojenia na nowy zakres UKF / wyższe pasmo 88-108Mhz /, chcociaż znajdziesz na formum info jak to zrobić, to może warto jednak oddać radyjko do profesjonalnego serwisu. Radmor 5100 jest wart tej niewielkiej inwestycji i wydatków napewno nie będziesz żałować.
0