Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica WMS862M- uszkodzony moduł?

17 Cze 2007 10:34 5431 16
  • Poziom 10  
    Witam

Przejżałem wszystkie posty dotyczące Amici WMS862M na tym forum i ... Usterka wygląda podobnie jak w paru opisanych przypadkach, lecz nie całkiem tzn. Wstawiam pranie na 3 i :
    - czasem idzie jak należy do końca
    - czasem jeszcze przed 4 zaczyna wyrzucać i potem pobierać wodę,chwilę popracuje i od nowa to samo.
    - czasem pracuje normalnie, ale nie wypłucze prania i nie odwiruje w tym przypadku również grzałka nie grzeje, wtedy nawet po ustawieniu ręcznym na ponowne płukanie i wirowanie nie robiła tego poprawnie-zostawał proszek niewypłukany w praniu...

Grzałka jest nowa na zapas pozostały przy ostatniej usterce. Wtedy był wymieniany programator, w tamtej historii pralka świrowała tak, że brała i wylewała wodę.
    Po wymianie na nowy było OK. przez ok 5 lat.
    Styki we wszelkich połączeniach są oczyszczone. Te 2 czujniki-małe okrągłe wstawione w tył pralki w bęben były zakamienione-już są czyste.

Na płytce były widoczne 3 zimne luty-określę tą część jako mały prostopadłościan czarny na 3 nóżkach jego oznaczenia to:

ST MRC
    BTB 16
    600 BW

Cóż przelutowałem te 3 luty na nowo.
    1. pranie - idealnie, parę kolejnych też,
    2. potem znowu plucie
    3. parę dobrych
    4. znów porażka

Co myślicie o opisanej usterce:?:
    -czy opisana sytuacja może wskazywać na jakiś inny zużyty/szwankujący element pralki? Postaram się zrobić fotki obu płytek i pokazać w realu jak wyglądają, bo pewnie moje opisy w stylu "prostopadłościan" mało pomogą.

Dziś spróbuję jeszcze raz przelecieć całą płytkę, może coś nowego się znajdzie, ale tak prowizorycznie:

1. Szukam kogoś ze Szczecina kto jest w stanie sprawdzić/ożywić moje programatory.
    2. Ewentualnie dobrego sklepu elektronicznego, gdzie jest bardziej zorientowana w temacie obsługa.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator AGD
    Ale wielki poemat.
    Masz do wymiany cały moduł,niestety nie da się go naprawić.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 29  
    Witam.
    Ten element BTB 16 jest triakiem.

Z opisu sugeruję abyś ustawił wyłącznik sieci na płycie i podkleił go tzn.

przesunął go w lewą stronę ( patrzysz na płytę od strony BTB 16 i masz go po prawej stronie ). Wyłącznik sieci to kwadrat z krućcem.

Powodzenia.
  • Moderator AGD
    rychomuch napisał:
    Witam.
    Ten element BTB 16 jest triakiem.

Z opisu sugeruję abyś ustawił wyłącznik sieci na płycie i podkleił go tzn.

przesunął go w lewą stronę ( patrzysz na płytę od strony BTB 16 i masz go po prawej stronie ). Wyłącznik sieci to kwadrat z krućcem.

Powodzenia.

To nie ten typ.Tu jest REMCO 5153.
  • Poziom 28  
    Szkoda że poprzestałes na doczepieniu się triaka, że tam były zimne luty.
    Ten moduł ma jeszcze więcej miejsc gdzie moga one być- weź lupkę i popatrz dokładnie i usuń je.
    Jak kupisz nowy moduł za pare stówek problem też zniknie.
  • Poziom 10  
    Obecny programator zamontowany w pralce:
    Popalone luty były przy tym czarnym prostopadłościanie przymocowanym blaszką, a to jest ten stary pierwotnie zamontowany w pralce w fabryce:-a na nim popalone luty na tym szarym walcu wewnątrz:
    Niedawno próbowałem oba programatory-ten fabryczny po wstawieniu pralki na 3 od razu nabrał wody i zaczął wirowanie. Ten 2 zrobił cały cykl prania, powiedzmy dobrze - tzn. wyprane, czyste, odwirowane, początek prania na 3, koniec na 7 i 2 kropki, ale w trakcie prania np pod koniec 4 zaczęła wirować? Temperatura była na 60°C, lecz faktycznie nie nagrzała na 60°C tylko mniej...
  • Poziom 28  
    a to TY spalonego resytora nie portafisz rozpoznac -przecież to było iwdać gołym okiem, ale jak masz szmal to żaden problem.
    Miłych "Upiorów dziennych" czyli po polsku prań.!
  • Poziom 10  
    ludzie nie jeżdzcie mnie tak ostro!!!
    ,elektronikiem nie jestem,choć chrzest przeszedłem-naprawiłem swój licznik w aucie-za 5 zł w sumie,używka wtedy była za 250,nowy koło tysiaka

więc albo pomóżcie albo dzięki za przycinki

Dodano po 3 [minuty]:

jmk napisał:
    a to TY spalonego resytora nie portafisz rozpoznac -przecież to było iwdać gołym okiem, ale jak masz szmal to żaden problem.
    Miłych "Upiorów dziennych" czyli po polsku prań.!

właśnie szmalu chciałbym zaoszczędzić:idea::D,,,powiedzcie jak się te elementy nazywają,ja grzecznie i potulnie wymienię,o efektach poinformuję,a dla "pomocnego forumowicza"6-cio pak kurierem:D
  • Moderator AGD
    Obawiam się ,że to układ scalony powoduje te psikusy.Jest on nie osiągalny.Już nie jeden próbował to naprawić-bez efektu. Dziesięć razy wypierze dobrze a za jedenastym wariuje.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    cóż jestem dobrej myśli,sprubuję wymienić te elementy co opisałem powyżej,gdzie były luty popalone

nadal asekuracyjnie szukam namiarów na osobę zorientowaną w naprawie programatorów /w Szczecinie najlepiej/
  • Poziom 28  
    Zapewne masz trzy rzeczy do tego potrzebne;
    -LUpka lub szkło powiększjace
    -Lutownica
    -Oko
    -:Lut i topnik
    Jakby cos było walniete to by nie było tak jak opisujesz , że raz Ok a za jakiś czas żle, tylko byłoby stale, a więc zimne luty.
    Pamietaj że płytka wraz z połączeniami jest polakierowana i przed lutowaniem należy punkty lutownicze pozbawić lakieru.
  • Poziom 10  
    Wymieniłem obie części podejrzane...
    Przy 1 module po zamontowaniu, pralka zaczyna niby normalnie pracować/ust. na 3/, lecz nie grzeje. Obroty są gwałtowne i z okolic silnika słychać jakiś "metaliczny, skrzypliwy dźwięk"- ciężko opisać bo nie można do niczego porównać.

Przy 2 jakby tego odgłosu nie było takiego mocnego, lecz pralka i tak nie chodzi-po włączeniu na 3 chwilę programator cyka wodę nabierze i nagle pełną parą obroty na max aż "skacze" po podłodze.

Czy ktoś z forumowiczów ma dostęp do modułu w atrakcyjnej cenie? No chyba, że takie dziwne odgłosy wskazują na daną usterkę.
  • Moderator AGD
    Jak wlutowałeś triaka?
    Z tego widać, że silnik dostaje pełne napięcie, a powodem tego może być: zwarty triak lub wypadnięta prądniczka tacho na silniku.
  • Poziom 10  
    Triak - jeśli to ten czarny prostopadłościan na 3 nogach to po kupnie odpowiedniego w elektronicznym zamontowałem go tak samo jak był stary-2 boczne nogi z tyłu i środkowa do przodu, przylutowałem i zacisnąłem opaską metalową, która go dociska do tego daszku srebrnego-fot 1.

Okazało się również, że ten "metaliczny" dźwięk pojawiał się czasem wcześniej i było to w momencie gdy pralka zmieniała kierunki obrotu wirnikiem - (według mojej Mamuśki), a zdarzyło się to bodajże podczas 2 prań. Kręciłem wirnikiem pralki ręcznie w prawo i w lewo-wtedy nie ma tego odgłosu?
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Więc tak zbliżając się ku końcu:
    1. Jesteście "z branży"- może jakieś namiary na te moduły Procond i Remco
    2. Czy któryś z nich jest tańszy lub trwalszy zazwyczaj?
    3. Czy do Amici WMS862M pasuje jeszcze jakiś inny moduł?
    4. Zakładam, że spece dobrze mnie kierują i będzie tylko ten moduł do wymiany, lecz niepokoją mnie również te dziwne dźwięki z silnika :?:biorąc pod uwagę możliwość dodatkowej usterki opisanej przez kolegę cezeta - w jakich kosztach mieści się naprawa :?: Jak wyeliminować tą przypadłość.

Tak aby nie wyszło, że zsumowane koszty naprawy zbliżą się do ceny nowej pralki, a wtedy Amice podziękuję za współpracę

P.S.
    Rano rozłożyłem i złożyłem silnik-teraz ten dźwięk pojawia się już tylko podczas przechodzenia obrotów w 1 stronę, pralka zrobiła poprawne 2 prania (ust.na 3 i 60°C) grzałka grzała poprawnie.

- jedyni minus to ten dźwięk i czasem szarpnięcie obrotami.
    - na tym zamontowanym obecnie module grzeje się mocno miejsce tam gdzie są 2 przekaźniki.
    - wczoraj w nocy jednak po włączeniu pralki, przed rozkręcaniem silnika, podczas zmiany obrotów i tego dźwięku- żarówki w domu przygasały.
    Jeśli Amicę ożywię wtedy można przeredagować odpowiednio poemat, pod opisem usterki, zamieścić przyczynę i podziękowanie dla pomocnych

Pozdrowienia JACA
  • Poziom 10  
    Odświeżam temat.
    Szukam modułu w dobrej cenie. Trochę czasu minęło, a mając moduł w pozycji takiej jak na zdjęciach powyżej gdy prawidłowo wtyczki podpiąć, są 2 szerokie biała i czarna oraz 3 wąska, która idzie na środek. Która z tych szerokich na prawą, a która na lewą stronę?