Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wyprowadzic dzwiek wydawany przez biper z plyty

Olgierd 17 Jun 2007 11:43 2176 17
    Olgierd
    Level 15  
    Witam,

Jak wyprowadzic i wzmocnic na zewnatrz dzwieki wydawane przez biper umieszczony na plycie glownej?

Rozwiazanie takiego problemu stoi przede mna, probe jaka przeprowadze bedzie umieszczenie mikrofonu wew. obudowy komputera przy samym biperze i puszczenie tego na standardowe glosniki komputerowe.

Czy sa inne rozwiazania tego zagadnienia? czy juz ktos spotkal sie z takim problemem i jak rozwiazal ta sprawe?

Prosze o podpowiedzi

Pozdrawiam
    Olgierd
    Dydzio
    Level 30  
    Przecież beeper, jeśli nie jest wlutowany w płytę, to jest przypięty pinami do front panela, więc po prostu go wypinasz i w jego miejsce wpinasz wzmacniacz... Ofkors wtedy będziesz miał dźwięk mono :)
    woytekp
    Level 26  
    Możesz też przez jakiś nieduży kondensatorek puścić ten sygnał na wejście liniowe karty dźwiękowej i słuchać go na głośnikach. Będziesz miał wtedy nawet możliwość programowej regulacji głośności za pomocą standardowego miksera audio Windows.
    skaktus
    Level 37  
    Dydzio wrote:
    Przecież beeper, jeśli nie jest wlutowany w płytę

W niektórych płytach jest wlutowany na stałe...
    Olgierd
    Level 15  
    Dydzio wrote:
    Przecież beeper, jeśli nie jest wlutowany w płytę,

Witam,
    Komputery na ktorych przyjdzie mi to przeprowadzic maja bipery wlutowane na plycie, ingerencja w plyte glowna ( odlutowanie ) odpada, maszyny sa prosto od dystrybutora.

Przez chwile zastanawialem sie nad zastosowaniem urzadzen stosowanych do podsluchu niemowlakow.

Narazie skupie sie nad mikrofonem.

Dzieki za rady i prosze o kolejne :)

Poz
    Olgierd
    fanick
    Level 11  
    Witam,
    Mnie tez kiedyś ten temat zaintrygował (mam płytę intel d850gb z wlutowanym na stałe pc-speakerem i karte dzwiekowa sound-blaster-live 5.1). szukalem wielu programow, grzebalem w regulacji glosnosci, niestety - nic nie pomoglo aby dzwiek z pc speakera dal sie slyszec w glosnikach.

o dziwo, na moim drugim starym komputerze gdzie karta dzwiekowa jest na port isa, bez zadnych dodatkowych ustawien dzwiek z bipera jest takze slyszalny w glosnikach wiec moze jesli twoja plyta glowna ma takie wejscie, zakup na allegro tanią karte dzwiekowa na isa.
    d-t-x
    Level 21  
    A zobacz, czy nie ma wyjscia na zewnetrzny speaker (np. niektore modele Della maja, pomimo beepera wlutowanego w plyte).
    tzok
    Moderator of Cars
    Wszystkie płyty które widziałem, które miały wlutowany PC-Speker miały go też wyprowadzony na złączu FrontPanel (czasem były tam założone 2 zworki.

Niektóre karty dźwiękowe potrafią przejąć działanie pc-speakera.

Możesz zdradzić po co Ci coś takiego?
    Janton
    Level 11  
    A może coś w tym stylu:

1. Na obudowę beepera przyklejasz przetwornik piezo.
    2. Podłączasz piezo do wzmacniacza/bufora na wzmacniaczu operacyjnym
    3. Wyjście wzamcniacza do wejścia karty; można spróbować bez wzmacniacza, bezpośrednio z piezo do karty, lecz obciążenie piezo małą impedancją wejściową karty zmniejszy sygnał (być może, że będzie wystarczający - spróbuj)

Jedyną ingerencją w płytę to klej, lecz można go łatwo usunąć jeżeli zastosujesz np. silikon.
    fanick
    Level 11  
    Mi cos takiego bylo potrzebne po to, ze takie wlutowane pc-speakery sa duzo cichsze od takich 'wpinanych' i jakosc dzwieku z nich tez jest gorsza, wiec chcialem w glosnikach to uslyszec dla lepszego brzmienia i glosnosci.
    Mam starszą wersję mks_vira (z 1997r) taka pod dosa i tam jest leksykon wirusow, niektore wydaja cieakwe efekty dzwiekowe (muzyczki) na spikera i warto ich posluchac, np hymn polski, yankee doddle czy 'ludzki glos': precz z wałęsą, k...a twoja mać, itp.
    d-t-x
    Level 21  
    fanick, w mks_virze same probki sa marnej jakosci, wiec nie licz na duzo lepsza jakosc dzwieku.
    Olgierd
    Level 15  
    tzok wrote:
    Możesz zdradzić po co Ci coś takiego?

Witam,

Magazyn, w szczycie pracuje na nim 45 osob, w tym rozgardiaszu pracuje 6 osob ktore za pomoca recznego radiowego skanera kodow kreskowych przyjmuje i wydaje towar, soft ktory to obsluguje blad/problem sygnalizuje przez pc-speaker oraz przez komunikat na monitorze, rozmiary magazynu oraz rozgardiasz jaki panuje utrudnia ciagle obserwowanie monitora a dziwiek jest nie slyszalny juz 5-8 m od komputera :(
    Jezeli uda mi sie wyprowadzic i wzmocnic dzwiek poza komputer bede w domu, w pierwszej kolejnosci beda glosniki, w drugiej sluchawki bezprzewodowe.

Dzisiaj 19-06-07 zabralem sie za jedna z maszyn ( MAXDATA ) nie wiem jakim cudem ale przez przypadek ustalilem ze w momencie gdy sterowniki karty dziwiekowej nie sa zainstalowane plyta glowna dzwieki pc-speaker'a kieruje bezposrednio na gniazdo Line Out :D

Pozdrawiam
    Olgierd
    Dentka
    Level 12  
    Zobacz czy między power switch jest jakiś zworek. Zawsze się spotykałem że jak zworek jest to prąd idzie na głośnik na płycie. jak się podłączało inny głośniczek to należało wyjąć zworek bo inaczej nie dało się podłączyć głośniczka bo przeszkadzał zworek.