Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie co do lasera. Na jaką odległość będzie sięgał?

puszak 17 Cze 2007 12:37 5050 44
  • #1 17 Cze 2007 12:37
    puszak
    Poziom 28  

witam mam pytanie co do laserka chem sie troche pobawic laserem ale zeby to nie byl jakis taki jak te zabawki z allegro za 5zl
    interesuje mnie ten http://allegro.pl/item202916051_nowosc_modul_laser_uniwersalny_mocny_efekt.html
    i ten http://allegro.pl/item204963010_laser_czerwony_5mw_650nm_.html
    niby ten drugi ma wieksza moc ale jak to sie okaze w praktyce?
    interesuje mnie na jaka odleglosc siegal by taki laser ten 1 i 2 przy maksymalnym skupieniu wiazki poprzez ustawienie tej jego soczewki
    na laser chcial bym przeznaczyc okolo 30zl + przesylka czy znacie jakies sklepy z tanimi tego typu zabawkami
    a moze lepiej jest kupic uszkodzony dvdr i wymontowac z niego diode ?
    aha jeszcze jedno ile okolo kosztuje taka obudowa jak laserki z allegro z soczewka i czy diodka z dvd przypasuje tam do tej obudowki

0 29
  • #2 17 Cze 2007 13:12
    fald
    Poziom 13  

A nie lepiej wydrzeć taki laser ze starego DVD i to jakoś zasilać. Gdzieś ktoś pisał o tym na elektrodzie użyj szukaj a znajdziesz. Pozdrawiam : )

0
  • #3 17 Cze 2007 13:35
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Zależy do czego chcesz ten laser wykorzystać. Jeśli chcesz przepalać kartki to wymontuj diode z nagrywarki DVD i zrób driver na LM'e. A jak chcesz robić jakieś efekty laserowe to odradzam diode z nagrywarki ,ponieważ nawet jej odbicie jest niebezpieczne.
    Obudówka z soczekwą ? Chodzi Ci o kolimator ?
    Pzdr.[/GVideo]

0
  • #4 17 Cze 2007 13:41
    puszak
    Poziom 28  

laser ma sluzyc tylko i wylaxcznie do zabawy co do lasera z dvdrw to do niego trzeba by bylo zalatwic jakis dobry koltimator najlepiej taki jak te lasery na allegro
    moje zalozenie jest takie aby jak najdalej bylo widac plamke lasera chcem sobie troche poswiecic wieczorami ale zalozenie jest takie aby laser byl o wiele lepszy od wskaznika laserowego za 5zl
    doradzcie mi cos najlepiej niech sie wypowie ktos kto mial lub ma taki laser ktory przedstawilem w linku

0
  • #5 17 Cze 2007 15:51
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Jeśli chodzi o kolimator do lasera z DVD-R to fabryczna soczewka z głowicy w jakiejś tulejce powinna wystarczyć do "zabawy" (jeśi ten laser można nazwać zabawką).

0
  • #6 17 Cze 2007 16:39
    puszak
    Poziom 28  

na jaka odleglosc bedzie widoczna plamka z lasera dvdr a na jaka z podanych linkow??

0
  • #7 17 Cze 2007 17:55
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Światło nie ma zasięgu (tak ktoś napisał w jednej z dyskusji , ja nie wiem o co w tym chodzi ) ale mój moduł ładnie jest widoczny z 40-50 M.
    Jaka będzie widoczność lasera z nagrywarki ,nie wiem jeszcze nie bawiłem się takim cudem :D Myśle ,że ten moduł 4,5 mW powinien Ci wystarczyć . Poczekaj jeszcze na opinie kolegów... bo są na tym forum specjaliści od laserów :wink:

0
  • #9 17 Cze 2007 20:07
    mounter
    Poziom 21  

Krater28 napisał:
    A może by kupić cuś takiego??? ;)
    http://www.roithner-laser.com/GP-4.html
    (są do 200mW ;) )
    Na Youtub-ie można pooglądać jak przebijają baloniki albo zapalają zapałki :)

a ceny też są fajne :)

z początku posta była mowa o 5mW czerwieni...taniej czerwieni!

pozdrawiam!

0
  • #10 17 Cze 2007 20:49
    puszak
    Poziom 28  

mysle ze nie warto kupowac lasera za 200 zl tylko do zabawy chodzi mi o laser za 30-40zl
    a co do wypowiedzi kolegi HouseDeeJay to laserek za 5zl na tyle siega
    chcial bym sobie poswiecic na okolo 200-500M jakiej mocy laser musial bym sobie kupic? oczywiscie tak do 40zl

0
  • #11 17 Cze 2007 20:52
    mounter
    Poziom 21  

puszak napisał:
    mysle ze nie warto kupowac lasera za 200 zl tylko do zabawy chodzi mi o laser za 30-40zl
    chcial bym sobie poswiecic na okolo 200-500M jakiej mocy laser musial bym sobie kupic? oczywiscie tak do 40zl

czy większa moc tym lepiej,

a co do zasięgu.....niektórzy z tego forum są na to uczuleni ;)
    zasięg to raczej precyzja optyki, choć moc też ma znaczenie

0
  • #12 17 Cze 2007 23:43
    pdmk
    Poziom 18  

mori.pl napisał:
    puszak napisał:

czy większa moc tym lepiej,

a co do zasięgu.....niektórzy z tego forum są na to uczuleni ;)
    zasięg to raczej precyzja optyki, choć moc też ma znaczenie

Tak sie zastanawiam czy znow zaczac polemike o zasiegu :D
    :P

Do Puszak: Jak chcesz sie bardziej pobawic to wydlub z dvd diode - zrob zrodlo pradowe = otrzymasz cos okolo 50-150mW, mooooze wiecej (ale watpie).. 660nm laserek ;) Wiekszosc tego typu zabawek po pomiarach nie ma 100mW, no ale jak sie postaramy to wycisniemy z tego co nieco.

0
  • #13 17 Cze 2007 23:49
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Chyba będzie Ci ciężko kupić laser za 40 zł który będzie widoczny z 500 M. Chyba ,że w kolimatorze umieścisz kilka soczewek. Wtedy wiązka powinna być widoczna z większej odległości ,ale będzie cieńsza .

0
  • #14 18 Cze 2007 11:35
    puszak
    Poziom 28  

dobra zadam inne pytanie a wiec:
    co mam kupic lub zrobic prosze o konkrety aby poswiecic sobie jak najdalej do 40zl

0
  • #15 18 Cze 2007 20:32
    puszak
    Poziom 28  

ale madry jestes wiesz co to znaczy konkert chlopie taka pomoc to sobie wsadz gdzies !
    potrzebuje przykladowo linka z takim ktory byl by dalekosiezny a przy tym miescil sie w cenie ktora podalem

0
  • #16 19 Cze 2007 13:24
    Wojas
    Poziom 13  

Po prostu poszukaj coś z czerwieni (635-660nm)o jak największej mocy za to 40 zł , no nic innego nie pozostaje ... i sorki za "nie" konkret. Pozdrawiam !

0
  • #17 19 Cze 2007 16:32
    mounter
    Poziom 21  

puszak napisał:
    ale madry jestes wiesz co to znaczy konkert chlopie taka pomoc to sobie wsadz gdzies !
    potrzebuje przykladowo linka z takim ktory byl by dalekosiezny a przy tym miescil sie w cenie ktora podalem

człowieku nie irytuj sie!

a zansz pana Google? przyjaciel Allegro? albo mam jeszcze dziecinniej pisać
    do Ciebie abyś zrozumiał? poszukaj sobie! Ty jesteś kupującym, nie ja!

za taką wielką sumę jaką dysponujesz kupisz 5mW czerwieni, nic więcej!

0
  • #18 21 Cze 2007 07:51
    Krater28
    Poziom 17  

Panowie nie denerwujmy się - bądźmy dobrej myśli - zaczynają się wakacje więc "puszak" dorobi sobie parę złotych na coś lepszego ;)
    Pozdrawiam.

0
  • #20 21 Cze 2007 15:16
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

jaka dioda?
    Może warto dodac że laserowa. Nawet Chińczykom bardziej opłaca sie tam postawić strukture diody laserowej niż diody LED, tak że bez kitu...
    Jeśli Kolega od białego kota z kocem w tle chce tani moduł to mam takie 4,7mW. Tyle że tym to nawet nie dzie kota dobrze podenerwować.

0
  • #22 22 Cze 2007 12:23
    bolek

jeśli dasz rade to bym prosił

0
  • #23 23 Cze 2007 17:19
    Marcin{Tukan}
    Uczeń

może jeszcze dzisiaj zrobię a powinienem u siebie znależć ki9lka "laserów" z diodą smd
    pozdrawiam

0
  • #24 26 Cze 2007 15:07
    Marcin{Tukan}
    Uczeń

wklejam tak jak mówiłęm

0
  • #25 26 Cze 2007 17:11
    bolek

zrób dobre makro bo nic tam nie widać, dalej ostaje przy swoim

0
  • #26 26 Cze 2007 18:48
    Marcin{Tukan}
    Uczeń

na tym pierwszym wszystko widać
    jak mam zrobić to makro?
    jak mi nie wierzysz to kup sobie "laser" za 3 zł i go rozbierz jak tam nie będzie zwykłej diody smd to ci oddam te 3 zł
    pozdro

Dodano po 12 [minuty]:

wytłumacz mi jak mam zrobić to "makro" bo robie zdjęcia jedno za drugim z bliska i każde jest rozmazane (mam aparat 4.0 megapixela Nikon)

0
  • #27 26 Cze 2007 19:18
    Krater28
    Poziom 17  

Właśnie kolega tukan uświadomił mi bolesną prawdę :(.
    Jakiś rok temu wydałem na to cudo ponad 10zł chciałem doregulować soczewkę żeby było lepsze skupienie na większą odległość (a zapewniam że regulacja pomaga) ale niestety przy rozbieraniu rozwaliło mi się (płytka ze strukturą jest osobno doklejana do płytki z mikrostykiem - tak doklejana!!!) - klej puścił. Schowałem sobie to w pudełku żeby poczekało może coś wymyślę i leżało do dnia dzisiejszego.... i dziś zmieniło miejsce - kosz - tam jest jego miejsce!!!
    Laser (był) identyczny jak kolegi tukana
    Otóż co doprowadziło mnie do wniosku że jest to szmelc - ano to że diody laserowe mają trzy wyprowadzenia - anoda katoda no i wyjście fotodiody do sterowania laserem (stabilizacja światła). natomiast ten mój były laser jak i kolegi Tukana ma 2 wyprowadzenia (tak jak zwykła dioda LED) i laser nie posiada ŻADNEJ elektroniki. Jest tam tylko mikrostyk i rezystor SMD - zatem wnioskuję że jest to faktycznie zwykła dioda LED (może z lepiej ukierunkowanym światłem - ale nie sądzę żeby występowało tam zjawisko "laserowe" - czyli wzmacnianie światła - bo bez fotodiody wydaje się to być trudne do opanowania.

Rozbierałem wcześniej też inne lasery i tamte posiadały parę tranzystorów do sterowania diodą laserową - więc tamte były na 100% laserami - nie mówiąc już o tym że w tamtych dioda laserowa posiadała trzy wyprowadzenia... no i przy rozbieraniu nie rozwalały się :).

Kolego bolek - kolega Tukan może mieć rację!!!

0
  • #28 26 Cze 2007 19:20
    me_super
    Poziom 29  

Marcin{Tukan} napisał:
    może jeszcze dzisiaj zrobię a powinienem u siebie znależć ki9lka "laserów" z diodą smd
    pozdrawiam

Nie wiem w czym masz problem, bo występują diody laserowe SMD. Można nawet kupić same struktury półprzewodnikowe laserujące. Trzeba umieć rozpoznać światło laserowe.

0
  • #29 26 Cze 2007 20:34
    Marcin{Tukan}
    Uczeń

krater tamte lasery z prawdziwego zdarzenia z dioodami laserowymi ile cię kosztowały?
    me_super
    nie wiem nie znam się na świetle Pytanie co do lasera. Na jaką odległość będzie sięgał?
    ps zarąbisty avatar skąd go masz?

0
  • #30 26 Cze 2007 21:36
    bolek

jeszcze raz powtarzam, nawet najbardziej beznadziejny wskaźnik ma diode laserową a nie diode LED. Struktura o której wspomina ME-SUPER jest do kupienia za grosze http://www.roithner-laser.at/All_Datasheets/Pricelists/pricelist-c-070604.pdf.. (dół strony nr 6)
    Pozatym już raz było udowodnione,w innym temacie że w nawet najtańszym wskaźniku siedzi struktura z diodą laserową. To światło ma to do siebie (zwłaszacza z gołej diody laserowej) że doskonale widać charakterystyczne prążki.
    Struktura też jest bardzo charakterystyczna, jak zrobił byś dobre makro to było by to widać. I bynajmniej nie potrzeba do tego super aparatu :please:
    Żadna dioda led nie da takiej "wiązki" jak najgorsza dioda laserowa.

:arrow: Kolego krater. Niestety tukan nie ma racji, tak samo jak ty wypisując teorie obudów jak i układów zasilania? od kiedy to tranzystor jest wyznacznikiem akcji laserowej? :) diode można sobie zasilać... nawet bezprzewodowo i może ona być w obudowie o jakich Ci się nie śniło ;)

Poniżej fotka plamki z diody laserowej, w wolnej chwili możecie porównac z diodą led

0
  Szukaj w 5mln produktów