Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

system alarmowy ...etap rozważań ;)

r06ert 17 Jun 2007 18:34 1749 7
Optex
    r06ert
    Level 25  
    Witam!
    Ostatnio brat poprosił mnie o pomoc. Chce zainstalować na swojej działce system alarmowy. Założenie jest takie, że ma być chroniony domek z dwoma pokojami, a w przyszłości być może drewniana szopka z narzędziami. Ale póki co mam sie skupić na tych dwóch pokojach.

Znalazłem gdzieś w swoich rupieciach ( ;) ) dwa czujniki ruchu. Na etykietkach wewnątrz nich jest napisane ALARMCOM IR130. Mam zapas kilkudziesięciu metrów skrętki sieciowej (do sieci komputerowych) za pomocą którego chce połączy czujniki z centralką alarmową. Ale nasuwa mi sie wątpliwość czy taki kabel sie nada. Sercem centralki alarmowej ma być Atmega8. Zastanawiam się nad ochroną wejść (portów) mikrokontrolera przed ewentualnymi zakłóceniami lub przepięciami które mogą sie indukować w przewodach. W końcu przewody łączące czujniki z centralka mogą wynieść nawet kilka metrów. Myślałem o prostym filtrze RC i diodach podłączonych do szyn zasilających chroniących przed przepięciami. Czy to wystarczy? Oczywiście przewody będą zabezpieczone przed sabotażem. Jako element wyłączający alarm mam zamiar użyć IButton-a (pastylka Dallas-a). W budowanie syreny raczej nie będę się bawić, tylko mam zamiar kupić gotowca.

Mam ok 2 tygodnie na przemyśleniem wszystkiego. Potem kończy mi sie sesja i mogę zabrać sie do pracy.

Czekam na opinie, uwagi.
    Z góry dzięki, pozdrawiam.
  • Optex
  • Helpful post
    bulba1
    Level 24  
    Skretka UTP jak najbardziej się nada - ja bardzo często takowa stosuje choc zwykle jest drozsza od przewodów 6x0,5 .
    Co do indukowania się czegos w przewodach to nie martw sie raz, ze skretka jest przed tym sama w sobie zabezpieczona (w sieciach komputerowycgh pracuje na odcinkach często blisko 100 m i nic sie nie dzieje) dwa centrala tez jest odpowiednio zabezpieczona.
    Syrena czy raczej sygnalizator trzeba kupic i tyle najlepiej z antypianką - zabezpieczenie przed wstrzyknieciem pianki w spreyu aby syrena nie wyła.
  • Optex
    r06ert
    Level 25  
    Właśnie tego nie jestem pewien czy skrętka jest zabezpieczona przed indukowaniem sie w niej ładunków. W końcu to tylko przewód. W każdym sprzęcie sieciowym są transformatory separujące.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    r06ert
    Level 25  
    ...ale pewnie do fabrycznej centrali musiałbym kupić klawiaturę. Poza tym trzeba chyba odpowiednie sprzetu (kabel + oprogramowanie do PC) żeby zaprogramować taka centralkę (chodzi mi o opóźnienie czujki znajdującej sie w pokoju z drzwiami wejściowymi, tak aby można było wyłączyć alarm zanim sie uaktywni)

Dodano po 3 [minuty]:

sharp wrote:
    Za to wykorzystywane są warystory, diody Zenera itd.

Czyli zwykłe zabezpieczenie w postaci diod połączonych do szyny zasilającej da sobie radę? Pytam bo nigdy nie budowałem układów tego typu, gdzie będą podłączane wielometrowe kable do wejść.
  • Helpful post
    Wlodzimierz Piotrowski
    Level 17  
    Najlepiej kupic zwykłą analogową centralkę. Nie potrzeba wtedy klawiatury, można sterowac przez ukryty przełącznik lub pilota radiowego. To naprawdę niewielki koszt w porównaniu ze zrobieniem własnej niezawodnej centralki. Podstawowe problemy które:
    napotyka się przy konstrukcji takiego urządzenia:
    1 - niedostateczne zabezpieczenie wejśc procesora procesora będzie groziło jego uszkodzeniem lub wejsciem w stan pracy tyrystorowej (układ się grzeje i nie pracuje potrzebne wyłączenie zasilania) ponadto komplikacja oprogramowania w celu eliminacji przypadkowych impulsów.
    2 - trzeba skonsruowac zasilacz z podtrzymaniem akumulatorowym, to niby nie skomplikowane ale może się okazac ze np. trzeba nawinąc do tego transformator bo fabryczne nie dają odpowiedniego napięcia.
    3 - obudowa niby szczegół, ale dla sprawnego działania w dłuższej perspektywie też istotna

O ile pamiętam takie proste tanie centralki robi jeszcze firma Dantom
    User removed account
    Level 1  
    r06ert
    Level 25  
    OK, póki co rozejrzę się za jakąś fabryczną centralką. Na razie dzięki Panowie. Jak podejmę decyzję co i jak to napisze.