Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protokół komunikacyjny wyświetlacz -> radio Renault!

rafmat 18 Cze 2007 09:27 2916 8
  • #1 18 Cze 2007 09:27
    rafmat
    Poziom 10  

Witam! Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada jakieś informacje, ewentualnie linki do stron zawierających informacje na temat protokołu komunikacyjnego pomiędzy radiem a wyświetlaczem w samochodach Renault? Za wszelkie informacje i pomoc byłbym bardzo wdzięczny. Bardzo prosze o pomoc.

0 8
  • #2 18 Cze 2007 18:51
    szymtro
    Poziom 30  

Nikt ci tego nie napisze bo nikt tego oficjalnie nie robi.
    Protokół to i2c z dodatkową linią mrq(podobne do opla - pewnie ci sami ludzie z philipsa opracowali). Starsza i nowsza wersja (przed i po '99) różni się adresami z/pod które czyta/zapisuje.
    5V.

1
  • #3 24 Gru 2015 10:15
    szymtro
    Poziom 30  

Trochę późno ale niech zostanie dla potomności.

Ostatnio miałem plan wykasowania wyświetlacza oryginalnego z renault scenic 1(ale dotyczy to też clio, laguna i megane z tuner list) i zamontowania innego zupełnie gdzie indziej(oryginalne miejsce potrzebne mi było do zamontowania nawigacji).

Radio tuner list i wyświetlacza affa2++ rozmawiają po 3 kabelkach protokółem i2c.
    Sygnały to 5v
    mrq - jest ściągane do masy przed komunikacją.
    1. robi to radio przed wysłaniem danych do wyświetlacza
    2. robi to wyświetlacz chcąc aby radio przeczytało stan klawiszy(bo się zmienił). Wtedy wyświetlacz ściąga linię mrq do masy i trzyma aż do zaadresowania jako $47(do odczytu) i wtedy odpuszcza zwieranie lini do masy.

scl i sda to standardowe linie i2c i działa standardowo(tzn są sygnały start i stop tak jak powinny)

Wyświetlacz ma adres $46(70dec) do zapisu i $47(71dec) do odczytu

Protokół komunikacyjny ma zmienną liczbę bajtów.
    Mam 3 namierzone do wyświetlacza i jeden do odczytu klawiszy.
    W załącznikach kilka plików logu.
    Na obecnym etapie mam opracowane urzadzenie na uC które pasywnie podsłuchuje (poprzez przerwania) komunikację pomiędzy wyświetlaczem i radiem i pokazuje ją na standardowym lcd 16x2.

Testowałem też zbudowanie standardowego slave i też udało się ale potrzebuję wyświetlać jeszcze temperaturę a jeżeli ktoś ma klimatronik to wyświetlacz oryginalny przekazuje temperaturę zewnętrzną do klimatronika na pinie 10 ale cyfrowo(tego jeszcze nie ustaliłem, jest tylko jeden pin sygnał zwierany do masy w spoczynku 3.3v)

0
  • #4 26 Paź 2016 13:19
    zi.ko
    Poziom 25  

Witam.
    Też próbuję rozgryźć komunikację z wyświetlaczem. Chciałbym wyświetlić jakiś tekst na pustym teraz wyświetlaczu.
    Szymtro, Wiem że pisałeś to prawie rok temu, ale może zostały Ci jakieś materiały odnośnie protokołu komunikacji z wyświetlaczem Renault. Ja męczę się od kilku dni i nie mogę się połączyć przez i2c.
    Proszę udostępnij to co udało Ci się zrobić, może uda mi się ruszyć z miejsca.
    Dzięki

0
  • #5 27 Paź 2016 05:42
    szymtro
    Poziom 30  

Informację masz przecież u góry.
    Linia mrq jaki ma stan?
    Jak uruchomisz prosty program do skanowania i2c to jakie adresy Ci znajduje?

0
  • #6 27 Paź 2016 14:43
    zi.ko
    Poziom 25  

Nie znajduje żadnych adresów. Żeby się upewnić że wszystko dobrze podłączyłem, równolegle do linii sda i scl podłączyłem PCF8583P i jego wykryło pod adresem 0x51.
    Linia mrq zachowuje się w ten sposób, że gdy nic nie podłączę pojawia się na niej masa co około 1s bez względu na to czy używam joysticka czy nie. Masa znika i przez dłuższą chwilę nie pojawia się jeśli ja z programu podam na tą linię stan niski.
    Znikanie stanu niskiego z linii mrq to jedyna reakcja wyświetlacza jaką udało mi się wywołać.
    Mam utrudnione zadanie bo nie mam radia więc nie mam jak podsłuchać dialogu i nie wiem czy wyświetlacz jest w pełni sprawny.
    Wyświetlacz się włącza po podaniu sygnału na pin radio-on.

0
  • #7 19 Sie 2017 08:38
    dj-raszit
    Poziom 9  

Witam. A ja rozgryzłęm komunikacje z tym wyswietlaczem, dzięki logom zamieszczonym przez szymtro.
    Na githuba wrzuciłem program na avr. https://github.com/djraszit/sagem_affa2

To nie jest ostateczna wersja. Jak narazie można pisać na wyświetlaczu dowolny tekst z przewijaniem lub przełączaniem tekstu,
    zapalać i gasić "ikonki".

0
  • #8 28 Maj 2018 09:11
    zi.ko
    Poziom 25  

Skompilowałem Twój program i działa bardzo dobrze. Muszę pomyśleć tylko nad odczytem komend z joysticka.
    Wielkie dzięki!

0
  • #9 29 Maj 2018 06:22
    dj-raszit
    Poziom 9  

Ja u siebie nie mam joysticka, dlatego już nie kombinowałem jak go odczytywać.
    A co do wersji v1 to nie do końca działa, a mianowicie można wysłać text tylko raz. Gdyby ktoś chciał wypisać inny text
    w dalszej części programu, to niestety, nie wypisze go.
    Już nie długo wrzuce nową wersje, a właściwie projekt z ELM327, wyświetlający między innymi prędkość, obroty, temperature.

0
  Szukaj w 5mln produktów