Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie zasilacza impulsowego na regulowany.

patryk-84a 18 Jun 2007 09:30 2468 4
    patryk-84a
    Level 28  
    Mam stary zasilacz impulsowy na układzie M51996P. Ma on wyjścia +5V,
    -5V, +12V. Interesuje mnie +5V ponieważ ma obciążalność do 3A. Potrzebuję jakiejś regulacji napięcia do silnika prądu stałego na 12V. Bez obciążenia pobiera on ok. 1,5A (silnik od wycieraczek od 126p). Próbowałem zbudować regulator PWM na układzie NE555 i tranzystorze IRF640, ale nie jestem zadowolony z tego układu ponieważ silnik traci dużo na mocy nawet na najwyższych obrotach. Podłączyłem ten silnik do wyżej wymienionego zasilacza i przy 5V kręci powoli ale i tak nie da się go zatrzymać. Dało by rade w tym zasilaczu podłączyć gdzieś do układu potencjometr i regulować to napięcie 5V w zakresie od ok. 3V do 12V?
    Może ktoś miałby inny pomysł na regulator obrotów, ale żeby silnik nie tracił dużo na mocy.
    Może miałby ktoś PDF o układzie M51996P?
    patryk-84a
    Level 28  
    Czy zasilacz zbudowany na tym stabilizatorze będzie działał z moim silnikiem podobnie jak zasilacz impulsowy? Tzn. przy niskim napięciu silnik mało straci na mocy?Czy zamiast LT1084 można zastosować LT1584? Bo takiego znalazłem w sprzedaży za 10zł.
    pawelob
    Level 14  
    Witam,

Myślę, że sterowanie silnikiem lepiej jednak zrobić na PWM, niż na regulowanym napięciu.

Pozdrawiam
    patryk-84a
    Level 28  
    Zrobiłem sterowanie na stabilizatorze LM317 i zewnętrznym tranzystorze mocy. Steruje sie teraz nim w dużym zakresie, a niewiele traci na mocy. Na PWM przy małych obrotach bardzo tracił na mocy i szło go ręką zatrzymać. A na stabilizatorze nie! Wiec nikt mi nie powie że lepiej na PWM.