Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM T30 24RF08 który po włączeniu ma ciemną matrycę !

lemtom 18 Cze 2007 14:09 5449 17
  • #1 18 Cze 2007 14:09
    lemtom
    Poziom 9  

Witam .
    Posiadam IBM-a T30 który po włączeniu ma ciemną matrycę, poczytałem na forum i wziąłem się za pamięć 24rf08 .
    Zrobiłem interfejs : załącznik 1.
    Podpiąłem się do pamięci nie wylutowując ją z płyty .
    Odpaliłem :R24RF08 v2.0b ,
    Wpisałem ścieżkę w Dos-ie :C:\ALLservice\24RF08\r24rf08 mytp.bin /x /d /i ,i kicha , Załącznik 2.
    Proszę o pomoc , gdzie popełniłem błąd ?
    Ewentualnie dokładny opis :
    lemtom(malpa)op.pl
    IBM T30 24RF08 który po włączeniu ma ciemną matrycę !IBM T30 24RF08 który po włączeniu ma ciemną matrycę !

Moderowany przez TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

0 17
  • #2 18 Cze 2007 20:22
    remzibi
    Poziom 24  

lemtom napisał:

Proszę o pomoc , gdzie popełniłem błąd ?

Ja myślę , ze podstawowy błąd to taki ze zabierasz sie za psucie tego laptopa, a nie naprawę .
    Może zacznij od rozebrania i poszukania usterki w okolicach matrycy i karty graficznej.
    Poprawiłem TJT

0
  • #3 20 Cze 2007 09:17
    lemtom
    Poziom 9  

Niestety Rozebrałem go przed próbą ingerencji w pamięć , sprawdziłem połączenia i tak dalej .

0
  • #4 20 Cze 2007 18:53
    Mstasik
    Poziom 17  

Czy matryca nie działała od kiedy posiadasz ten laptop?
    Czy jak podepniesz zewnętrzny monitor to jest OK ??

0
  • #5 22 Cze 2007 04:59
    lemtom
    Poziom 9  

Matryca działała wcześniej , przestała świecić po przylutowaniu kabli do r24rf08 , podłączony zewnętrzny monitor również nie świeci .

0
  • #6 22 Cze 2007 09:53
    Mstasik
    Poziom 17  

Piszesz, że wlutowałeś się bezpośrednio do kości. Nie wy lutowałeś jej z płyty.
    Czy robiłeś to stacją lutowniczą, czy transformatorową?
    Sprawdź czy gdzieś pomiędzy wyprowadzeniami układu nie znajduje się jakaś drobinka cyny robiąca zwarcie...

Czy podczas próby update'u nie powiesił ci się komputerek, albo nie wyskoczyła informacja o niezgodności wersji ?

0
  • #7 22 Cze 2007 10:34
    lemtom
    Poziom 9  

Wlutowałem się do kości transformatorówką , nie wylutowywałem jej z płyty , cyny raczej nigdzie nie widze , po odlutowaniu kabelków przemyłem płytę w okolicy eepromu , jedyny komunikat jaki miałem jest na zdjęcu w pierwszym poście .

0
  • #8 22 Cze 2007 11:05
    Mstasik
    Poziom 17  

Ale to jest pytanie czy podmienić istniejący wsad...
    co zrobiłeś ? Y czy N ?
    Nie uruchomił się proces nadpisywania EEpromu ?
    To co jest w komunikacie nie daje informacji o wyniku update'u...

Czy ten komunikat pojawił się gdy miałeś już wlutowane przewody ?
    Wtedy komputer dizałał - a po jego restarcie już nie ??

Ponadto narysuj schemat tak jak on powinien wyglądać...
    Jeśli ta dioda (obie) to dioda zenera, to nie wiem czy wiesz, ale działa ona w kierunku zaporowym, może podłączyłeś odwrotnie...

0
  • #9 22 Cze 2007 11:52
    lemtom
    Poziom 9  

Diody podłączyłem na pewno dobrze , mam kilkuletnią praktykę w elektronice , natomiast komunikat pojawił się gdy przewody były przylutowane do eepromu , co najciekawsze całą operację robiłem na wyłączonym laptopie . Później odlutowałem przewody i go odpaliłem i widzę ciemność , zapalają się wszystkie lampki na chwilę i zostaje tylko ta od zasilania , rusza wentylator i nic więcej .

0
  • #10 22 Cze 2007 12:18
    Mstasik
    Poziom 17  

Czyli ten komunikat pojawił ci sie na drugim komputerze z którego programowałeś eeproma w laptopie ?

Napisz co chciałeś osiągnąć poprzez zmianę wsadu w eepromie (za co jest odpowiedzialny), oraz czy przycisnąłeś coś gdy ten komunikat się wyświetlił...

Skoro masz praktykę w elektronice powinieneś wiedzieć, że do programowania eepromu powinieneś go bezapelacyjnie wy lutować, chyba że sprzęt który programujesz ma przygotowane wejście JTAG...
    Obawiam się, że mogłeś uszkodzić podczas podłączenia coś innego na płycie głównej laptopa a nie sam EEprom.
    Gdyby to był tylko EEprom -> wylutuj -> zaprogramuj na nowo -> Wlutuj podstawkę i załóż...

0
  • #11 22 Cze 2007 16:40
    lemtom
    Poziom 9  

OK.
    Podziałam i dam znać .
    Tak ten komunikat pojawił sie na drugim komputerze , chciałem zgrać zawartość eepromu ponieważ interesuje mnie hasełko.
    23 Cze 2007 01:48
    Witam ponownie .
    Dorwałem drugiego T30 i bez problemu zgrałem EEPROM, natomiast w tym wcześniejszym w jakiś sposób, albo uwaliłem kość albo ją wyczyściłem i mam T30 bez BIOSu .
    Co dalej zrobić proszę o konkretne rady ?( hasełko już mam )
    Przepraszam nie bez BIOSu lecz bo on jest gdzie indziej.Kolego lemtom:
    1. obowiązkowo popraw dotychczas popełnione błedy;
    2. na mocy regulaminu problemów odszyfrowywania/łamania haseł na tym forum nie poruszamy.
    [jankolo]

0
  • #12 23 Cze 2007 15:06
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego lemtom, kolega konsekwentnie ignoruje koniecznośc poprawiania własnych błedów. W związku z tym udzielam koledze OSTRZEŻENIA. Nie zwalnia to kolegi z obowiązku poprawienia wszystkich błedów.

0
  • #13 24 Cze 2007 12:37
    Mstasik
    Poziom 17  

Dlaczego pytałem o lutownice - Transformatorówka nie jest najlepszym rozwiązaniem do tego typu urządzeń. Lutując takim sprzętem mogłeś uszkodzić tą pamięć, ale na pewno nie podczas podłączania tylko odłączania przewodów, gdyż inaczej nie zgłosiłby się powyższy komunikat... Nie odpowiedziałeś mi jeszcze na pytanie czy coś wtedy wciskałeś... Y czy N ? Wydaje mi się, że to jest istota sprawy...

Piszesz : ... Dorwałem drugiego T30 i bez problemu zgrałem EEPROM , natomiast w tym wcześniejszym w jakiś sposób albo uwaliłem kość albo ją wyczyściłem ...

Jeśli masz kompletny, nie uszkodzony wsad postaraj się go wgrać to uszkodzonej T30-tki ten zgrany z innego wsad, jeśli to kwestia jego wyczyszczenia to po wsadzie ruszy. Jeśli to on jest spalony top mały klops. Teraz pozostaje Ci poszukać nowego takiego eepromu, przekopiować tym, który masz zgrany i wsadzić do laptopka ...

jankolo...
    Widzę, że powody dla których zawiesiłem swoją działalność na forum są teraz zaostrzone do granic absurdu. Mało kto komuś chce pomóc, a same mądrale i psełdo guru panoszą się jak w prywatnym ogródku ... A forum jest po to, aby pomagać a nie krytykować - tak mi się przynajmniej wydaje. Jeśli moderujesz to rób to obiektywnie i z głową...

Rozumiem, że dbasz o styl, ale o łamaniu haseł nikt tu nie pisze... Pytałem z ciekawości po co była zgrywana zawartość eepromu, a ty odbierasz to od razu jako łamanie kodów... Poczytaj i potem upominaj.

0
  • #14 24 Cze 2007 12:45
    lemtom
    Poziom 9  

A czy da się wgrać do tego na płycie ? Jeśli tak to w jaki sposób (sprawdzony ) ?

0
  • #15 24 Cze 2007 13:13
    Mstasik
    Poziom 17  

W taki jak robiłeś ...
    Tylko nie wiem, czy nie powinieneś go jednak wyjąć do tego zabiegu...
    Jeszcze raz jak podłączysz komp zapyta czy podmienić plik (komunikat z 1 postu) to go podmień....
    Jeśli przyłącz jest tylko do zgrywania - poszukaj programatora...

0
  • #16 25 Cze 2007 00:50
    lemtom
    Poziom 9  

Wszystkie próby komunikacji z pamięcią na płycie kończą się komunikatem not responding ,
    mimo faktu iż pamięć jest zasilana prawidłowo czyli 3,3 V .
    25 Cze 2007 10:17
    Witam .
    Pamięć mam wyjętą z płyty , czekam na SIproga .
    27 Cze 2007 12:57
    Witam ponownie .
    Mam już siproga śmiga ładnie z pamięciami typu 24cXX , ale z moim 24rf08 not responding , pytanie czy siprog przy programowaniu 24rf08 musi mieć podpięte zewnętrzne zasilanie czy nie bo wszystkie próby robię bez zasilania ?

0
  • #17 27 Cze 2007 16:08
    przekrent
    Poziom 32  

Jak ustawiłeś piny PROT i WPROT?
    Zasilanie układu to 3.3V - 5V.
    Jeśli w trakcie próby programowania na 8 pinie układu jest takie napięcie to nie powinno być problemów.

0
  • #18 28 Cze 2007 11:15
    lemtom
    Poziom 9  

Programator siprog pracuje poprawnie z pamięciami 24cXX i nie wymaga zasilania zewnętrznego a piny są ustalone tak jak na zdjęciu , natomiast pamięć 24rf08 jest nieco inna niż 24cXX .W siprogu PROT jest zwarty do masy i niewiem czy mogę podać zasilanie zewnętrzne na programator .
    IBM T30 24RF08 który po włączeniu ma ciemną matrycę !
    Link do mojego siproga :
    http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=203710400

02 Lip 2007 13:11
    Witam ponownie.
    Kość zaprogramowana , dziękuje za pomoc , po złożeniu T30 dam znać czy matryca świeci chyba że problem tkwi gdzie indziej .
    04 Lip 2007 10:13
    T 30 śmiga

0