Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana diod w napędach. Jak zwykle problem.

18 Cze 2007 21:56 1835 11
  • Poziom 21  
    Witam. Już prawie mamy wakacje i czas wolny. Dwa miesiące temu porzuciłem moding kompa z powodu szkoły. Dzisiaj znowu do tego zasiadłem. Mam dwa napędy: CD i DVD. W tym pierwszym wymiana diody na UV poszła gładko. Dwa luty i koniec. Drugi zaś posiada diodę z trzema nóżkami (dioda jest dwukolorowa - zielono-żółta). Tu pojawia się problem. Którą nóżkę mogę pominąć aby przylutować tam diodę UV z dwoma "wyjściami" ? Istnieje taka możliwość? Z góry dzięki.

Pozdrawiam,

Mileś

PS. Jeżeli jest potrzebne zdjęcie to napiszcie.
  • Poziom 29  
    Jeśli jest to dioda dwukolorowa to najprawdopodobniej środkowa nóżka to katoda a zewnętrzne to anody. Podłącz jedną nóżkę do środka a drugą z boku. trzeba też wziąć pod uwagę, że ta dioda dwukolorowa świeciła jednym kolorem chyba przy odczycie danych a innym przy zapisie. Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    A czy to nie będzie tak, że na przykład podczas odczytu danych będzie świeciła a podczas zapisu już nie? Może zmostkować jedną nóżkę w diodzie UV?
  • Poziom 13  
    sprawdź w diodzie dwu kolorowej która nóżka to katoda a które to anody. następnie w miejsce katody z diody oryginalnej (dwu kolorowej) wlutuj katodę z diody UV a miejsca w których były przylutowane anody (najprawdopodobniej dwie skrajne nóżki) połącz razem a następnie połącz to z anoda diody UV. Powinno działać

Zdania rozpoczynamy z wielkiej litery. Zdania powinny być zakończone kropką.
    [_P_]
  • Poziom 21  
    Jak odróżnić katodę od anody? :D W starej diodzie widać jedną dużą elektrodę i po bokach dwie małe. Ta duża to katoda tak?

edit: Ok, polutowałem. Zrobiłem zdjęcia. Powiedzcie czy dobrze zanim zamontuję to w kompie.

PS. Stara dioda to ta z czarną końcówką. Widać ułożenie elektrod.

Wymiana diod w napędach. Jak zwykle problem.[/b]

PS. II. Czy w razie jakiegoś niepowodzenia nie poleci cały napęd? Mogę spokojnie to składać?
  • Poziom 29  
    nolab napisał:
    sprawdź w diodzie dwu kolorowej która nóżka to katoda a które to anody. następnie w miejsce katody z diody oryginalnej (dwu kolorowej) wlutuj katodę z diody UV a miejsca w których były przylutowane anody (najprawdopodobniej dwie skrajne nóżki) połącz razem a następnie połącz to z anoda diody UV. Powinno działać

Bardzo odradzam połączenie dwóch skrajnych nóżek. Załóżmy, że środkowa nóżka to katoda a zewnętrzne to anody. A także, że dioda jest sterowana z jakiś wyjść logicznych. Gdy logiczna jedynka jest na jednej anodzie to potencjał masy jest na drugiej anodzie. Gdy zewrzemy dwie anody to w tym wypadku spowodujemy zwarcie.
  • Poziom 29  
    Nie podejrzewam, że jest sterowane stanem logicznym; prędzej otwartym kolektorem/drenem. Ale ryzyko zawsze zostaje.

Możesz to rozwiążać w prosty sposób, dokładając dwie diody krzemowe. Sposób montażu będzie zależał od tego, czy środkowa nóżka starej diody to anoda, czy katoda.
    Jeżeli anoda, to:
    - anodę diody UV przyłączasz do dawnego środkowego wyprowadzenia
    - katodę pierwszej diody krzemowej (np. 1N4148) przyłączasz do lewego wyprowadzenia starej diody, a anodę do katody UV
    - katodę drugiej diody krzemowej (np. 1N4148) przyłączasz do prawego wyprowadzenia starej diody, a anodę do katody UV

Jeżeli katoda, to tak samo, tylko odwrotnie ;)

Code:

Wspólna anoda

o      o      o
      |      |      |
     ---    ---    ---
     / \    \ /->  / \
     ---    ---    ---
      |      |      |
      |      |      |
      +------*------+
    1n4148  UV    1n4148

Wspólna katoda

o      o      o
      |      |      |
     ---    ---    ---
     \ /    / \->  \ /
     ---    ---    ---
      |      |      |
      |      |      |
      +------*------+
    1n4148  UV    1n4148
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Heniu, przede wszystkim popraw temat.
    Jedna dioda, pięć diod.
  • Poziom 21  
    To powiecie jak odróżnić katodę od anody? Katoda to ta duża elektroda czy mała?
  • Poziom 29  
    Zwykłe diody krzemowe, na obudowie mają pasek przy katodzie. W diodach LED zwykle anoda ma dłuższą nóżkę.
    Najprościej mówiąc, anoda "+", a katoda "-".
  • Poziom 21  
    Z nudów znowu lutuję. Po "oględzinach" starej diody doszedłem do wniosku, że środkowe wyjście to katoda. Przerobiłem wszystko tak jak mówił forestx (mam nadzieję, że zrozumiałem dobrze).

Zdjęcie:

I pytanie jak w przedszkolu...dobrze? ;)
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Nadgorliwy mod conQeror skasował mój post, bardzo mi przykro z tego powodu. Może nic nie wnosił, ale rzeczowo odpowiadał na tak samo rzeczowe pytanie.
    Wygląda na zamontowane OK, nie widzę nic, do czego możnaby się doczepić. Skoro działa poprawnie, to odpowiedź jest twierdząca.