Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornik do resolwera AD2S1200 - problem z buforem

DosinskY 19 Cze 2007 17:16 2408 4
 • #1 19 Cze 2007 17:16
  DosinskY
  Poziom 18  

  Witam,

  W ramach projektu z robotyki na mojej uczelni wykonuję sterownik osi robota przemyslowego. Urządzenie ma sterować prędkością obrotową silnika napędzającego oś (przetwornik c/a zadający wartość z przedziału -10...+10V na sterowniki mocy) oraz odczytywać położenie i prędkość wału silnika na podstawie sygnałów z resolwera (przetwornik AD2S1200). Sterownik komunikuje się z PC poprzez LPT. Przetwornik AD2S1200 posiada wbudowany generator przebiegów, którymi poprzez wzmacniacze mocy (bufory) należy zasilić uzwojenie resolwera.

  Przetwornik do resolwera AD2S1200 - problem z buforem

  Z powodu zaległości w elektronice analogowej :) mój problem wiąże się właśnie z buforami. Jako wzmaniacz operacyjny wykorzystuję TL062 a tranzystory to BC337 i BC327. Układ bufora zasilam napięciem +15V. Na wyjsciach EXC i !EXC mam ładne sinusoidy o parametrach określonych w dokumentacj. Na nieobciążonym wyjściu buforów uzyskuję również ładne sinusoidy. Problem zaczyna się po podłączeniu pod wyjście buforów uzwojenia resolwera. Na wyjściu obciążonego bufora sinusoidy są "poobcinane" (niestety nie dysponuję zdjęciami oscyloskopu z przebiegami). Sygnał Vref (patrz rysunek) równy jest u mnie 5V. Wzmocnienie pierwszego stopnia aktualnie ustawione na 1 i na jego wyjsciu przebieg jest prawidłowy. Na wyjściu stopnia drugiego obciążonego bufora sinusoida jest zniekształcona (przypomnę ze przy buforze nieobciazonym wszystko jest w porzadku). Wszytsko wskazuje na to ze problem prawdopodobnie zwiazany jest z tranzystorami. Dyspouję resolwerem z 3 uzwojeniami nieruchomymi i jednym uzwojeniem ruchomym. Opory uzwojen to 42Ω, 42Ω oraz 17Ω.

  Przetwornik do resolwera AD2S1200 - problem z buforem

  Poprzez bufory zasilam uzwojenie o oporze 17Ω. Po włączeniu w szereg z uzwojeniem rezystora 100Ω (zmniejszenie prądu uzwojenia) przebiegi sprawiają wrażenie ładniejszych.

  Nie wiem czy to dobry dział na ten temat ale nie znalazłem odpowiedniejszego. Opis problemu jest nieco chaotyczny ale mam nadzieję, że ktoś z Was mi pomoże
  :idea:

  Dzięki,
  Dosinsky

  0 4
 • #2 20 Cze 2007 08:52
  dex
  Poziom 27  

  Tak z ciekawości ile tych osi tam masz?

  Może daj same tranzystory bez tych rezystorów, nawet tych od bazy. Zauważ że uzwojenie pierwotne ma 17 ohmów a te rezystory między kluczami mają koło 30 więc już zasilanie powinno być ok + 3x większe od nominalnego cewki. Na rezolwerach z reguły pisze jakie napięcia śą na uzwojeniach. BD135 i 136 w parze powinny dac radę lekko. Taki prosty układ można szybko przesymulować w jakimś programie.

  Dla mnie zasilanie nie wyrabia. Trzeba wiedzięć jakie ma byc napięcie na pierwotnym tak by na wtórnych amplitudy były akceptowalne przez wejścia przetwornika. Peerek w pętli wzmocnienia i mozna to dopasować. Jednak napięcia nie moze "brakować" .

  0
 • #3 20 Cze 2007 09:19
  DosinskY
  Poziom 18  

  Manipulator to IRp-6 i posiada on pięć stopni swobody. Układ z którym walczę jest tylko układem prototypowym i współpracuje on z jedną osią.
  Resolwer o ile dobrze pamietam to LTSa 11C... napisane jest na nim chyba 6/12V...w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć dokładnie. O zasilaniu też pomyslałem. Mierzyłem napięcie zasilania przy podłączonym uzwojeniu i żadnych spadków... :? Potencjometr w pętli wzmocnienia jest, wiec z regulacją zero problemów. Wyjściami w tej chwili (że tak się wyrażę) się nie przejmuję...ale przebiegi wyjściowe odzwierciedlają zniekształcony sygnał wejściowy.

  0
 • #4 20 Cze 2007 09:46
  dex
  Poziom 27  

  sądząc z tych rezystancji to jest to przekładnia podwyższająca. Kluczowe sprawy. Wartosc zalecana RMS na wejściu przetwornika, przkeładnia 1:2, ok 20 Ohm obciążenia - skoro są obcięte to brakuje.. Przemyśł to i wczesniejsze :)

  0
 • #5 20 Cze 2007 16:27
  DosinskY
  Poziom 18  

  Dzięki!

  Zastosuję się do Twoich wskazówek i spróbuje pozmieniać. Później napisze co osiągnąłem.

  0