Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wartością kondensatora

Remulis 19 Cze 2007 20:39 905 10
  • #1 19 Cze 2007 20:39
    Remulis
    Poziom 9  

Witam ~!

Moje pierwsze pytanie - potrzebuje kondensatora 150 pF, znalazłem taki na którym jest napisane 150 i nic więcej zadnego "p" na koncu .. nic co ma cos wspólnego z pojemnością. Więc te 150 mam uważać za 150 pF ? bo chyba powinno byc napisane albo 151 według kodu cyfrowego albo 150 p ?

Acha i jeszcze jedno... według pewnego schematu mam użyć kondensatory 1uF stałe , czy mogę włozyc tam 1uF elektrolit ? bo nie znalazłem stałych ;/

0 10
  • #2 19 Cze 2007 20:59
    joozwa
    Poziom 31  

Jeżeli na kondziołku pisze "150" to ma na pewno 150pF, jest to oznaczenie zamienne z "151", w tym przypadku oba znaczą to samo. Jeżeli chodzi o zastąpienie kond. stałego elektrolitem, to PRZEWAżNIE jest dopuszczalne, jeżeli nie boisz się, że elektrolit z czasem np. podeschnie i złapie upływność, oraz oczywiście nie będzie napięć przemiennych ~ Wszystko zależy od wymaganych parametrów kondensatora :)

0
  • #3 20 Cze 2007 14:05
    BolzZ
    Poziom 26  

Jesli masz wyraznie napisane ze ma byc 1u nieelektrolit, to pewnie bedzie tam przebieg zmienny. Bez problemu w kazdym sklepie kupisz 1u MKT.

0
  • #4 20 Cze 2007 16:50
    Remulis
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi :) Pytałem czy moge zamienić te kondenstaroy bo nie chciało mi się jechać do sklepu ( a całkiem spory kawałek mam :P) ale i tak musze się przejechać po transformator... ;]

~~~~

Acha jeszcze jedno takie pytanie ;) na płytce końcówki mocy z zasilaczem znajduje się + , - , i masa Więc głosnik podłączam + do wyjscia sygnału a minusem do masy ? czy do minusa ? bo na kilku płytkach widzialem ze minusem do masy i teraz mi pomotali ; p

0
  • #5 20 Cze 2007 19:38
    BolzZ
    Poziom 26  

moze wrzuc jakis rysunek, bo chyba opis ci nie wyszedl... :P chodzi ci o zasilanie ukladu, czy o podlaczenie glosnika ?

0
  • #6 20 Cze 2007 20:20
    Remulis
    Poziom 9  

Chodzi mi o podłączenie głosnika :) humm. to jest ten układ z piecyka gitarowego tego o :)

0
  • #7 20 Cze 2007 22:08
    BolzZ
    Poziom 26  

tam jest milion schematow... moze inni maja nadmiar czasu.... ja mam tylko chec pomocy, wiec jesli zadasz precyzyjnie pytanie, wkleisz schemat, to Ci odpowiem, ale odpowiadanie kiedy nie mam pewnosci czy wiem o co pytasz nie ma najmniejszego sensu, bo moze tylko spowodowac klopoty.

glosnik podlaczasz miedzy rezystory emiterowe a mase (jesli o to pytasz...), koncowka zasilana jest symetrysznie ( + , - , 0 ).

0
  • #8 21 Cze 2007 07:48
    joozwa
    Poziom 31  

O ten schemat chodzi? (tak dla pewności)
    Problem z wartością kondensatora
    Dokładnie jak napisał kolega powyżej, głośnik "+" do wyjścia sygnału a "-" do MASY. Inaczej by chyba długo nie podziałał :D

0
  • #10 21 Cze 2007 12:22
    Calypsett
    Poziom 23  

Najprościej zmierzyć pojemność miernikiem. Będziesz miał pewność.

0
  • #11 21 Cze 2007 15:04
    Remulis
    Poziom 9  

Dzięki :) juz wyszystko wiem ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo