Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic KX-FP 82PD wysyła faksy, ale nie odbiera

20 Cze 2007 16:38 1724 12
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam problem z tym urządzeniem polegający na tym iż można z niego wysyłac faxy i dzwonić , natomiast nie sygnalizuje i nie odbiera połączeń przychodzących.

Był uszkodzony transoptor ,ale jego wymiana na nowy nic nie zmieniła,
    zwarcie na krótko tego transoptora uruchamia "dzwonek".
    Poszukuję schematu tego urządzenia (Panasonic KX-FP 82PD).
    Sprzęt był u "kogoś" w naprawie.
    Pozdrawiam wszystkich i czekam na pomoc.
    ajacom
  • Tektronix
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Sprawdź elementy pod strony linii do transoptora. Skoro zwracie "wtórnej" strony transoptora wyzwala dzwonek to oznacza, że coś jest ze sterowanie transoptora (dokładniej diody nadawczej w transoptorze). Być może wstawiłeś wadliwy lub nieopdowiedni transoptor.
    Gdyby był schemat, to łatwiej byłoby ci coś konkretniej doradzić.
  • Tektronix
  • Poziom 11  
    Witam.
    Bez schematu jest to prawie niemożliwe. Transoptor jest sprawdzony, na pewno brak sterowania z procesora bo przy wywołaniu z linii telefonicznej ,telefon całkowicie ignoruje połączenia przychodzące( na wyświetlaczu nic nie pokazuje...)
    Myślę że uszkodzenie niekoniecznie jest powiązane z transoptorem a z układem identyfikacji połączeń przychodzących.
    Tak czy inaczej potrzebuję schematu...... .
    pozdrawiam i dziękuję za podpowiedź.
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Jeśli dokładnie wczytać się w powyższą treść to widać od razu, że wszystkie elementy są sprawne a i sam faks także.

Zawsze lepiej działać ze schematem ale tu wystarczy rzut oka na ścieżki by zauważyć, że sygnał dzwonienia jest podawany na transoptor poprzez szeregowo połączone rezystor i kondensator.

Piszesz, że wymieniłeś transoptor.
    Na jaki?

Zastanów się, jaki musi być to transoptor, by mógł reagować na składową zmienną (w końcu w szeregu jest kondensator - chyba µ22/250V).
  • Poziom 11  
    Witam ponownie
    Schematy bardzo mi pomogły, nareszcie mogłem przeanalizować drogę sygnału do procesora.
    No cóż , jednak nadal nie działa- już piszę co odkryłem:
    układ z transoptorem działa poprawnie(??),na nóżkach 1i2 transoptora pojawia się napięcie sterujące podczas wywołania,na nóżkach 3i4 po stronie wtórnej na której normalnie jest 5V, napięcie spada do ok 0.3V i sygnał ten wchodzi do procesora - jednak dopiero podanie 0.0V na wejście procesora wywołuje sygnał dźwiękowy.Nie wiem czy to nie jest błąd procesora?, ale obejdę to bez problemu stosując dodatkowy układzik sterujący tym sygnałem.
    Apropo transoptora podstawiałem różne , na każdym ten sam efekt.
    Pozdrawiam wszystkich .
    ajacom
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    1. Czym mierzyłeś to napięcie (mam nadzieję, że nie miernikiem).
    2. Uchyl rąbka tajemnicy i podaj nam typ transoptora.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    ajacom napisał:
    napięcie spada do ok 0.3V i sygnał ten wchodzi do procesora - jednak dopiero podanie 0.0V na wejście procesora wywołuje sygnał dźwiękowy

Prawdopodobnie transpotor jest mimo wszystko nieodpowiedni, ale nawet nie mając właściwego można sobie z tym poradzić dorabiając jakiś prosty układ, nawet z fetem.
  • Poziom 11  
    Transoptory jakie wstawiałem pochodzą z innych telefonów, nie pamiętam typu ...., wstawiałem także P721, P621,..... i inne pochodzące z układów sterujących zasilaczem w monitorach PC i TV.
    Właśnie dorabiam prosty układzik z tranzystorem ,chociaż myślę że najlepiej(najpewniej ) byłoby z kontaktronem( z cewką na 5V).
    Teraz już tylko potrzeba mi troche czasu aby to dokończyć i potestować.
    Pozdrawiam wszystkich
    ajacom
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Pisałem Ci wcześniej, że wszystkie elementy są sprawne i dalej tak myślę.
    Problem w czym innym.

Zastanów się: Masz szeregowe połączenie kondensator - rezystor - i strona pierwotna transoptora.
    Piszesz, że pochodzą one (transoptory) z odzysku. OK, są sprawne ale zwykle po stronie pierwotnej wewnątrz jest dioda (jedna).

Jak sie nad tym zastanowić to takie połączenie nie ma sensu. Po pierwszym impulsie sygnału dzwonienia dioda zaświeci ale również naładuje się kondensator. Ujemna połówka nie przejdzie (dioda zaporowo). Kolejna tylko nieznacznie doładuje kondensator.

Nie chcę się nazbyt rozpisywać.
    Chciałem Cię naprowadzić ale widząc Twoje ambitne podejście do tematu podpowiem w czym problem.

Masz 2 rozwiązania.

1. Użyć transoptora z dwiema diodami świecącymi (połączone odwrotnie-równolegle) - typu np 814.
    2. Wykorzystać posiadany transoptor ale zasilić go przez mostek (dioda transoptora w przekątnej).

Oba powyższe rozwiązania spowodują przeładowywanie kondensatora szeregowego i oświetlanie fototranzystora z każdą połówką sygnału dzwonienia.

A co do pomiarów...
    Miernikiem można mierzyć bądź napięcia stałe (bateria, akumulator, punkty pracy elementów aktywnych itp), bądź przemienne nieodkształcone. Wtedy pomiar jest miarodajny.
    W pozostałych przypadkach miernik coś pokazuje ale często bardzo odbiega to od rzeczywistych wartości.
    Pozostaje tylko oscyloskop.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie
    Właśnie rozwiązałem problem z transoptorem.
    W tym układzie transoptor po stronie pierwotnej zasilany jest przez szeregowo połączony rezystor 18kOhm i kondensator 1uF na 250V i dwie diody Zenera 5.6V połączone w układ zasilania tego transoptora.
    Rzeczywiście transoptor nie był w pełni wysterowany- otóż wstawiłem tranzystor S8055 kolektorem do masy emiter przez rezystor 1MOhm do 5V, a bazę do transoptora (3 nóżka) 4 nóżka -masa. Emiter zasilony przez ten rezystor podłączony jest do procesora.... .nie muszę chyba pisać iż stare połączenie z procesorem przerwałem.
    Układ działa, przetestowałem go skrupulatnie.
    Wszystkim kolegom serdecznie dziękuję za pomoc i informacje.
    Temat zamykam.
    Pozdrawiam
    ajacom.
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Faks naprawiony - moje gratulacje.
    Zobacz teraz jak mylące są pomiary miernikiem. Pisałeś wcześniej, że napięcie 0,3V po stronie wtórnej transoptora nie powoduje wywołania dzwonienia.
    Teraz zastosowałeś wtórnik emiterowy.
    Gdyby fototranzystor transoptora przewodził jak np gwóźdź to najniższy potencjał emitera nie spadnie poniżej 0,4 - 0,5V.
    A faks dzwoni. :)
  • Poziom 11  
    Dzięki za gratulacje.
    Człowiek zawsze chce naprawić "w oryginale" ,przeróbki to ostateczność- tak tym razem postąpiłem.
    Dzięki tej przygodzie z KX-FP 82PD czegoś nauczyłem się o telefonach.
    Pozdrawiam
    ajacom