Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przeciwburzowe...

elektromonter 21 Cze 2007 11:07 6028 11
  • #1 21 Cze 2007 11:07
    elektromonter
    Poziom 15  

Witam

Burze w tym roku dają się we znaki, w tym roku już 2 krotnie mi spaliło router i płytę główną. Router się spalił po gnieździe rj11 a płyta przez gniazdko prądowe.

Proszę o jakąś propozycje rozwiazania tego problemu, urządzenia są w jednym miejscu, natomiast w grę wchodzi jeszcze dodatkowe zabezpieczenie na instalację telefoniczną (oprócz bezpieczników na zewnątrz domu gdzie dochodzi linia napowietrzna).

0 11
  • #2 21 Cze 2007 12:10
    waldekg
    Poziom 28  

Spotkałem w sklepie RTV listwy z zabezpieczeniem sieciowym i telefonicznym,aby te listwy zabezpieczały muszą mieć kołek zerujący w gnieździe zasilającym.Cena około 80zł.

0
  • #3 21 Cze 2007 13:31
    elektromonter
    Poziom 15  

Mi zależy na przetestowanym rozwiązaniu, słyszałem że postawienie takiego taniego ups załatwiłoby sprawę.

0
  • #4 21 Cze 2007 16:53
    skaktus
    Poziom 37  

elektromonter napisał:
    Mi zależy na przetestowanym rozwiązaniu, słyszałem że postawienie takiego taniego ups załatwiłoby sprawę.

Jak ups ma ci ochronić router jeśli kable będą wisieć gdzieś poza budynkiem,wtedy nic z tego.
    Ups nie zawsze daje rady z takimi wyładowaniami.

Po 2 najlepszym sposobem na burze jest po prostu odłączenie kompa od sieci (tej z prądem i netem)

0
  • #5 21 Cze 2007 19:59
    Wiech26
    Poziom 19  

Też tak sądzę ,że najlepszym wyjściem jest odłączenie się od sieci elektrycznej i telefonicznej.Urządzenia zabezpieczające nie zawsze pomogą.U mnie piorun uderzył ok. 150 m od domu w drzewo i poleciał telefon,choć też był zabezpieczony urządzeniem przepięciowym.Komputer i telewizor miałem odłączone to przeżyły.

0
  • #6 21 Cze 2007 23:57
    gukraw10
    Poziom 11  

Zabezpieczenia oczywiście są, ale z tego co słyszałem to raczej zbyt drogie żeby je stowować przy małych sieciach, więc najrozsądniej jednak na czas burzy wszystko odłączyć!!

0
  • #7 24 Cze 2007 18:05
    SaraniS
    Poziom 26  

Oczywiście, zabezpieczenia przed bezpośrednim uderzeniem pioruna raczej nie ma, natomiast istnieją, i to tanie, zabezpieczenia przed napięciem wyindukowanym, czy statycznym, w kablu LAN, tzw. netprotectory (schemat poniżej, zresztą był on już na Elce). I moje pytanie - co Koledzy sądzą o takim układzie, warto bawić się w lutowanie (lub tracić ~30pln - po tyle "chodzą one" na allegro)?

Zabezpieczenie przeciwburzowe...

0
  • #8 24 Cze 2007 18:28
    Mstasik
    Poziom 17  

Takie NetProtectory kosztują około 30 zł i są dostępne w każdym sklepie komputerowym, czy elektronicznym. Produkuje to np. Telos.
    Urządzenia działają na LAN'ie pod warunkiem, że są prawidłowo podłączone, tzn. uziemione. Kilka razy uratowało to już urządzenia w różnych firmach z którymi współpracuje. Ale efekt jest czasami taki, że to NetProtector się spali - za to router żyje.

0
  • #9 24 Cze 2007 21:37
    SaraniS
    Poziom 26  

OK, o tego typu opinię mi chodziło, czyli wniosek, że wart jest on tych 30PLN (lub kosztu diod i robocizny) :)
    Jeszcze tak co do uziemienia - czy można się tym netprotectem podłączyć pod bolec PE w gniazdku? Bolec jest "sprawny". Czy jednak musiałbym kombinować z wkopywaniem w ziemię jakiegoś złomu? :D

0
  • #10 24 Cze 2007 22:33
    lolo56
    Poziom 22  

Można zastosować specjalny filtr na gniazdko telefoniczne przed routerem, dawno temu kupiłem modem analogowy i jako gratis dodany był filtr przciwprzepięciowy.

0
  • #11 05 Lip 2007 08:38
    elektromonter
    Poziom 15  

Proszę o wskazanie kilku niedrogich rozwiązań - jakieś linki.. Pewnie jeszcze jakiś UPS wchodziłby w grę.

0