Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany 20V/2A, sterowany z klawiatury PS/2

denooky 21 Cze 2007 13:18 13035 30
  • Zasilacz stabilizowany 20V/2A, sterowany z klawiatury PS/2

Witam!

Krzyżowy stabilizator (bardziej poprawną nazwą jest stabilizator o charakterystyce krzyżowej) integruje oba rodzaje stabilizatorów: napięcia i prądu. Uprzywilejowanym jest stabilizator napięcia, bo to z niego najczęściej chcemy korzystac. Dodatkowy jest stabilizator prądu, którego zadaniem jest niedopuszczenie do przekroczenia wartości prądu ustawionego przez użytkownika. Ma to robić możliwie szybko i bez efektów ubocznych typu przesterowania, itp.
    Przedstawiona konstrukcja stabilizatora liniowego (o pracy ciągłej) oparta jest na tranzystorze regulującym IRL3705N - MOSFET z wzbogacanym kanałem typu "n". Wykorzystane wzmacniacze operacyjne to LT1013. Trafo o mocy rzędu 70VA. Na wyjściu przekaźnik, wyjście czterozaciskowe. Sterowanie zasilaczem z klawiatury od PC-ta - efekt lenistwa, zresztą warto stosować już istniejące klawiatury, a nie męczyć się z konstrukcją nowych. Poza tym PS/2 to interfejs szeregowy, czyli do minimum zmniejszona liczba zużywanych pinów mikrokontrolera. No i finalnie, chyba każdy posiada co najmniej jedną klawiaturę w domu ;-).
    Funkcę interfejsu z użytkownikiem, czyli klawiatura + LCD, ale także i sterowanie samym modułem stabilizatora, pomiarem napięcia i prądu wyjściowego oraz temperatury na radiatorze i w ekefcie końcowym regulacją obrotów wentylatorów pełni moduł sterownika na mikrokontrolerze ADuC845. Jako żródła napięć odniesienia dla stabilizatorów wykorzystano AD5328, czyli 8-kanałowy, napięciowy przetwornik DAC.
    Na wyświetlaczu wskazywane są wartości ustawione napięcia i ograniczenia prądowego oraz wielkości mierzone na obciążeniu. Wartości mierzone na obciążeniu nigdy nie są tymi samymi na wyjściu zasilacza. Dodatkowo wskazywana jest temperatura na radiatorze oraz stan przekaźnika wyjściowego. Ciekawostka: do pomiaru temperatury wykorzystano właściwości najzwyklejszej diody półprzewodnikowej.
    Konstrukcja w pełni amatorska i wykonana przeze mnie - zero gotowych kit`ów. Od strony mechanicznej (czyt. obudowa) nie prezentuje się najlepiej, bo nie o piękno, a o funkcjonalność i innowatorstwo mi przede wszystkim chodziło. Zakres 20V i 2A pokrywa zapotrzebowanie na zasilanie większości typowych układów uruchamianych w domowym zaciszu.

Więcej szczegółów na stronie http://obniski.wemif.net/stab.html

Zasilacz stabilizowany 20V/2A, sterowany z klawiatury PS/2 Zasilacz stabilizowany 20V/2A, sterowany z klawiatury PS/2 Zasilacz stabilizowany 20V/2A, sterowany z klawiatury PS/2

Zasilacz stabilizowany 20V/2A, sterowany z klawiatury PS/2 Zasilacz stabilizowany 20V/2A, sterowany z klawiatury PS/2

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Cze 2007 13:22
    ciapciok
    Poziom 20  

Jeśli chodzi o tą klawiature, to trochę nie funkcjonalne, za dużo miejsca taka klawa zajmuje. Wyciągnij sam kontroler z klawy i zostaw tylko te przyciski, które potrzebujesz, gabaryty ulegną zmianie.

Oczywiście 10/10 za prawdziwe DIY.

Pozdrawiam

• #3 21 Cze 2007 15:27
    323493
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 21 Cze 2007 15:52
    mardar
    Poziom 21  

spoko konstrukcja 9/10:) może jakiś schemacik lub coś w tym stylu dało by się załatwić??:)

• #5 21 Cze 2007 16:01
    denooky
    Poziom 20  

mardar napisał:
    ...może jakiś schemacik lub voś w tym stylu dało by się załatwić??:)

Bedzie schemacik, bedzie dosc obszerny opis, itp. jak opracuje wersje do publikacji ;-). Z ta klawiatura to sprawa jest jak najbardziej otwarta, az tak się nad tym narazie nie rozwodzilem. Faktycznie jednak standardowa klawiatura PS/2 jest za duza (sprawdzone) i trzeba pomyslec nad mniejsza wersja, ale to juz mysle, ze nie problem.
    Pozdrawiam!

• #6 21 Cze 2007 16:27
    mlody91
    Poziom 20  

witam
    konstrukcja ładnie, bardzo dobrze wykonana. Jedyne co mi nie pasuje to ten nieład z kablami reszta jest OK. Pozdrawiam ;)

• #7 21 Cze 2007 16:32
    Uszol 1990
    Poziom 29  

:) witam
    projekcik spoko :D tylko wsadź klawiaturę numeryczna
    i będzie cacy :)
    a których przycisków używa zasilacz ?
    pozdrawiam

• Sklep HeluKabel
  • #8 21 Cze 2007 16:39
    denooky
    Poziom 20  

Uszol 1990 napisał:

a których przycisków używa zasilacz ?
    pozdrawiam

Sekcje napiecia wybiera sie przyciskiem 'V' (voltage), sekcje pradu przyciskiem 'C' (current), przekaznik zalacza i wylacza sie przyciskiem 'O' (output), a wartosci nastawiane reguluje sie kursorami.

mlody91 napisał:
    Jedyne co mi nie pasuje to ten nieład z kablami reszta jest OK.

Mi tez sie to nie podoba, ale chyba nie mam zdolnosci organizacyjnych :-D.

• #9 21 Cze 2007 17:04
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Konstrukcja ciekawa i na czasie - innowacja to takie modne słowo ostatnio a z tą klawiaturką to podchodzi :)
    Ta "amatorszczyzna" jest całkiem fachowa 10/10.
    Chętnie przestudiuję dokumentację.
    Pozdrawiam

• #10 21 Cze 2007 17:56
    Bigfoot
    Poziom 25  

Nie rozumiem skad ten zachwyt nad zastosowaniem klaiwtaury PS2 w zwyklym zasilaczu?! Moim zdaniem jest to totalne nieporozumienie by uzywac wielgasnej klawiatury i uzywac tylko 5 jej przyciskow (prad, napiecie, przekaznik, kurosr gora i dol), tym bardziej, ze Aduc845 ma caly szereg wolnych IO. Calkowita niefunkcjonalnosc, ktora mozna wytlumaczyc chyba jedynie checia pobawienia sie protokolem komunikacji uC<->PS2. Jesli tak, to OK ale w praktyce - moim zdaniem- pomysl calkowicie nietrafiony.

Pozdrawiam

BF

• #11 21 Cze 2007 18:15
    Tomas20
    Poziom 14  

Ciekawy pomysł z zastosowaniem klawiatury PS2 ale jest to zupełnie niepraktyczne.

• #12 21 Cze 2007 20:04
    drakon3
    Poziom 14  

Witam, ci, którzy piszą, że to rozwiązanie jest niepraktyczne niech wymyślą coś lepszego. Bardzo ciekawy pomysł i dość oryginalny.
    Szacunek

• #13 21 Cze 2007 20:58
    Bigfoot
    Poziom 25  

drakon3 napisał:
    ci, którzy piszą, że to rozwiązanie jest niepraktyczne niech wymyślą coś lepszego.

Czy naprawde taka filozofia jest podlaczenia pieciu przyciskow do jakiegos portu uC?? Kolego drakon3, bez przesady...

• #14 21 Cze 2007 23:43
    sk700
    Poziom 31  

Siema
    Za projekt 9/10.
    Zamiast klawiatury można było by wykorzystać myszkę z dwoma rolkami
    1do regulacji napięcia
    2do regulacji natężenia
    aby było prościej można wywalić elementy optyczne i wstawić potencjometry.
    Mniej miejsca by zajmowało:D
    Pozdrawiam sk700

• #15 22 Cze 2007 02:11
    denooky
    Poziom 20  

Bigfoot napisał:
    Moim zdaniem jest to totalne nieporozumienie by uzywac wielgasnej klawiatury i uzywac tylko 5 jej przyciskow (prad, napiecie, przekaznik, kurosr gora i dol), tym bardziej, ze Aduc845 ma caly szereg wolnych IO. Calkowita niefunkcjonalnosc, ktora mozna wytlumaczyc chyba jedynie checia pobawienia sie protokolem komunikacji uC<->PS2. Jesli tak, to OK ale w praktyce - moim zdaniem- pomysl calkowicie nietrafiony.

Pozdrawiam

BF

Zgadzam sie, rozwiazanie w tej postaci malo funkcjonalne ze wzgledu na wymiary klawiatury, te jednak mozna zmienic. Jesli jednak wziac pod uwage mozliwosc programowania zasilacza do automatycznego zadawania odpowiednich napiec/pradow w odpowiednich przedzialach czasu, to nie wyobrazam sobie robienia tego za pomoca kilku przyciskow. Dodanie tej funkcji jest problemem jedynie programowym.
    Troche prawdy jest tez w stwierdzeniu, ze kierowalem sie checia pobawienia protokolem PS2. Kolejna sprawa - znudzilo mnie juz ogladanie zasilaczy rozniacych sie miedzy soba... obudowa. Warto robic rzeczy, ktorych jeszcze nie zrobiono, a nie po raz setny odkrywac Ameryke. Tak naprawde, docelowo zasilacz mial byc byc sterowany z PC`ta z poziomu aplikacji.
    P.S. 1. Przy ADuC845 nie zostal ani jeden wolny port, ktory nadawalby sie do wykorzystania.
    P.S. 2. Wiecej szczegolow na temat konstrukcji na stronie http://obniski.wemif.net/stab.html
    P.S. 3. Dziekuje za wszystkie opinie!

• #16 22 Cze 2007 11:06
    TheWiktus
    Poziom 18  

Bigfoot napisał:
    drakon3 napisał:
    ci, którzy piszą, że to rozwiązanie jest niepraktyczne niech wymyślą coś lepszego.

Czy naprawde taka filozofia jest podlaczenia pieciu przyciskow do jakiegos portu uC?? Kolego drakon3, bez przesady...

Jeśli dobrze zrozumiałem uC komunikuje się z klawiaturą za pomocą PS2 a to już nie jest takie łatwe do zrobienia.

• #17 22 Cze 2007 11:24
    morph13
    Poziom 25  

Moim zdaniem ciekawa konstrukcja, wykonana bardzo solidnie.
    Osobiście nie stosowałbym klawiatury (z braku miejsca) niemniej jednak jeśli autor projektu ją zastosował to zapewne z jego punktu widzenia (zastosowania) jest to wskazane i w tej kwesti nie będę przekonywał nikogo co do słuszności lub nie takiego rozwiązania.

Od strony elektronicznej (schemat) "chwali się" zastosowanie tranzystora MOSFET jako elementu regulacyjnego. Dlaczego ??? wystarczy porównać tracone moce w mosfecie i tranzystorze bipolarnym a odpowiedz nasówa się sam.

Za wykonanie i projekt daję 5.

• #18 23 Cze 2007 13:43
    Wally50
    Poziom 12  

Niedawno, w jednym z urządzeń opartym o PIC18, do komunikacji z PC'tem, uruchomiłem łącze USB tylko po to, żeby ustawiać zegar w tym urządzeniu. Ale tak naprawdę chciałem nauczyć się obsługi protokołu USB.
    Funkcje urządzenia są dość proste: pomiar temperatury i jej rejestracja w czasie.
    Dzięki prostym funkcjom, nie "zaciemniłem" sobie obsługi USB.
    Teraz robiąc coś bardziej skomplikowanego, przyjąłem protokół USB jako "prościuchę".
    Może autor miał podobny zamysł. Jeżeli tak, to pochwalam. Poza tym PS2 daje możliwość spięcia z PC'tem i regulacji programowo, zmiennie w czasie itd. Nieszczęsna klawiatura może być np. tylko fazą przejściową do bardziej "inteligentnej" regulacji.
    Projekt podoba mi się i daję 6/6

Wally

• #19 23 Cze 2007 13:44
    Teres5
    Poziom 18  

Ci co krytycznie oceniają pomysł nie mają racji, do tej pory nie było zasilacza sterowanego z klawiatury. jak nie podoba się klawiatura duża to można elektronikę wsadzić do małej np z...obciętej dużej klawioatury. oceniam pomysł i wykonanie 7/10

• #20 23 Cze 2007 14:10
    Bigfoot
    Poziom 25  

Teres5 napisał:
    Ci co krytycznie oceniają pomysł nie mają racji, do tej pory nie było zasilacza sterowanego z klawiatury.

Prowadzac podobny tok myslenia co kolega Teres5 trzeba uznac za wspaniale rozwiazanie przewodowego pilota do telewizora z nawigacja GPS na samonaprowadzajacym sie wozku akumulatorowym. To, ze czegos jeszcze nie bylo nie znaczy ze, jesli powstanie bedzie wspaniale.
    A tak powazniej: caly czas uwazam, ze stosowanie klawiatutu do zasilacza to nieporozumienie natomiast w pelni rozumiem chec poznania protokolu PS/2. W stu procentach popieram kolege denooky i kolege, ktory pisal o zabawie USB - jak najbardziej - elektronika jest wspaniala i kazdy projekt uczy i rozwija. Moj negatywny stusunek do klawiaturowego rozwiazania podtrzymuje ale kolegi denooky bron Boze nie krytykuje - wrecz przeciwnie - gratuluje wspanialego zainteresowania jakim jest elektronika. I przy okazji dziekuje za ciekawe linki na jego domowej stronie http://obniski.wemif.net/stab.html

• #21 24 Cze 2007 12:41
    mirek301
    Poziom 19  

Moja ocena bardzo niska 2/6.

A to powody czemu taka niska !!!

Niedopuszczalna nie przestrzeganie przepisów bhp

1.)Zasilanie transformatora napięciem sieci energetycznej jak i połączenia pomiędzy transformatorem sieciowym, wyłącznikiem i gniazdem wykonane przewodem z miedzi beztlenowej w izolacji nadającej sie co najwyżej do instalacji głośnikowych.
    Izolacja całkowicie nie przystosowana do napiec rzędu 230V

2.)Totalny bałagan w okablowaniu.Przewody strony sieciowej i strony niskonapięciowej zbyt blisko siebie a w połączeniu z nieprawidłową izolacja na wcześniej wspomnianych przewodach daje zagrozenie porazenia prądem o napięciu sieci.
    Spięcie opaskami poprawiło by wygląd i bezpieczeństwo.

3.)Niepotrzebne stosowanie kostek przy łączenia przewodów do płytki, zwiększają one zawodność urządzenia jako całości.
    Przypadkowe luzowanie przewodu w kostce może spowodować awarie zasilacza lub nawet uszkodzenie urządzenia z niego zasilanego.
    Polecam przylutowanie.

Inne niedomagania.

1.)Doprowadzenie przewodów do wentylatorków na radiatorze wymaga chociaż wciągnięcia z jakąś rurkę aby na zewnątrz nie było pająka.
    2.)Na wlotach wentylatorków brak nakładek zabezpieczających przez wkręceniem sie czegokolwiek w wentylatorki.
    3.)Wentylator w górnej pokrywie przy takiej średnicy otworów prawie nic nie daje, najwyżej miesza powietrze w środku obudowy.
    4.)Wystarczyło porobić fazy w obudowie niebezpiecznie teraz wystające wkręty pochowały by sie poprawiając estetykę i bezpieczeństwo.

• #22 24 Cze 2007 13:25
    denooky
    Poziom 20  

A juz myslalem, ze nikt sie tych rzeczy nie dopatrzy ;-). Oczywiscie, ze to jeden wielki balagan i wszystko zrobione "po lebkach". Tak tez bylo w zamyslach, by nie tracic zbyt wiele czasu na opakowanie.
    Ad. 3. Wentylator jednak "troche daje", w sensie, ze wentyluje, poza tym mieszanie cieplego powietrza w srodku obudowy tez ma sens. Obudowa jako taka nie jest szczelna termicznie i pewna ilosc ciepla jest przez nia tracona.
    Dziekuje za prawdziwie krytyczne podejscie, bo tylko takie inspiruje do pracy nad poprawa jakosci czegokolwiek. Pozdrawiam.

• #23 24 Cze 2007 13:40
    mirek301
    Poziom 19  

Kolego Wally50 od krytycznego podejscia do jakiegos projektu nikomu nic sie nie stalo, a stosowanie przewodow z izolacja obliczona na 60 V przy napieciu sieci 230V to juz karygodny blad.
    O ile przy porazeniu ucierpi tworca to jego ryzyko !!! Ale jak ucierpi osoba trzecia to tworca ma prokuratora na glowie.

Inna sprawa kolego Wally50 ze i to co ma znak CE nie zawsze jest dopuszczane do uzytku. Prosty przyklad CB radia Uniden pro 510xl,520xl alan1001 .Radia te nie sa w polsce juz dopuszczone do do obrotu i uzytkowania.
    Homologacej UKE uniewaznila, a znaczek CE maja.

• #24 24 Cze 2007 14:07
    Wally50
    Poziom 12  

mirek301 napisał:

1.)Zasilanie transformatora napięciem sieci energetycznej jak i połączenia pomiędzy transformatorem sieciowym, wyłącznikiem i gniazdem wykonane przewodem z miedzi beztlenowej w izolacji nadającej sie co najwyżej do instalacji głośnikowych.

Robiąc prototyp, też mi się zdarzy połączyć coś "byle jakim drutem". I właśnie, miedzy innymi, z tego powodu mam w instalacji elektrycznej, "różnicówkę" p. porażeniową.
    Autor projektu też na pewno taką ma (?!)

Wally

• #25 24 Cze 2007 14:24
    mirek301
    Poziom 19  

Wally50 napisał:
    mirek301 napisał:

Robiąc prototyp, też mi się zdarzy połączyć coś "byle jakim drutem". I właśnie, miedzy innymi, z tego powodu mam w instalacji elektrycznej, "różnicówkę" p. porażeniową.
    Autor projektu też na pewno taką ma (?!)

Wally

Tez mam dobrze zabezpieczone zasialnie warsztaciku.

Ale jeżeli cos juz pokazac do niech to wyglada i spelnia chociaz podstawowe wymagania bhp i ile plataninka kabli nad plytka jest do pominiecia to izolacja i sasiedztwo obwodow napiecia sieci i niskonapieciowych jest karygodne

• #26 12 Lip 2007 13:17
    emillo
    Poziom 14  

Mam pytanie do Autora: Czy problemy ze stabilizacją prądu, opisane w dokumentacji, zostały już usunięte?
    Zastanawiam się nad zbudowaniem tego ciekawego zasilacza,
    ale nie jestem pewien czy zasilacz będzie poprawnie stabilizował prąd.

Przydałaby się nieco szersza regulacja napięcia, przynajmniej do 30V.

Jeśli chodzi o sterowanie klawiaturą PS/2, sądzę że jest to fajny pomysł,
    a kłopotliwą klawiaturę można z powodzeniem zmieścić w obudowę zasilacza,
    zostawiając tylko elektronikę klawiatury, i do niej podłączyć niezbędne przyciski.

Pozdrawiam :).

• #27 12 Lip 2007 15:05
    denooky
    Poziom 20  

emillo napisał:
    Mam pytanie do Autora: Czy problemy ze stabilizacją prądu, opisane w dokumentacji, zostały już usunięte?

Problemu ze stabilizacja pradu nie ma. Rezystancja wyjsciowa w zakresie stabilizacji pradu jest rzedu 1kΩ - zrodlo pradowe to to moze nie jest, ale jak na stabilizator pradu uwazam, ze wynik jest calkiem niezly. "Problem" jest moze tylko z dynamika, czyli czasem reakcji na przeciazenie. Jest to glownie kwestia ukladow calkujacych, konkretniej stalych czasowych stanowionych przez elementy R6, C10 oraz R19 i C11. Mozna probowac zmniejszyc stala czasowa, co jest rownoznaczne z poszerzeniem pasma ukladow calkujacych i zwiekszeniem szybkosci ich reakcji. To jednak moze objawic sie w postaci pogorszenia stabilnosci calego ukladu. Na drodze symulacji ustalilem rowniez, ze problem jest ze wspolpraca jednego stabilizatora z drugim. Efektem tego kiepskiego zgrania sa przedstawione na charakterystykach przeregulowania napiecia wyjsciowego.
    emillo napisał:

Zastanawiam się nad zbudowaniem tego ciekawego zasilacza,
    ale nie jestem pewien czy zasilacz będzie poprawnie stabilizował prąd.

Radze zastanowic sie nad zastosowaniem innych wzmacniaczy operacyjnych. LT1013 sa "koszmarnie" drogie. Z drugiej jednak strony, ich zastosowanie + stabilne temperaturowo napiecia odniesienia + precyzyjne, stabilne temperaturowo rezystory Tesli daly w efekcie bardzo duza stabilnosc zasilacza w funkcji czasu i temperatury.
    emillo napisał:

Przydałaby się nieco szersza regulacja napięcia, przynajmniej do 30V.

Faktycznie, ale jest to kwestia tylko i wylacznie wymiany transformatora, drobnej zmiany w programie dla uC oraz zastanowienia sie nad lepszym chlodzeniem, ewentualnie drugim tranzystorem regulacyjnym. 20V na wyjsciu wynika z zastosowanego przeze mnie pierwszego lepszego transformatora, ktory mialem pod reka.
    emillo napisał:

Jeśli chodzi o sterowanie klawiaturą PS/2, sądzę że jest to fajny pomysł,
    a kłopotliwą klawiaturę można z powodzeniem zmieścić w obudowę zasilacza,
    zostawiając tylko elektronikę klawiatury, i do niej podłączyć niezbędne przyciski.

Fajny, bo klawiatura wymaga zuzycia jedynie dwoch pinow mikrokontrolera, a daje niewykorzystane mozliwosci sterowania czymkolwiek. Niefajny, bo naklad pracy na oprogramowanie interfejsu PS/2 jest stosunkowo duzy. Jesli chodzi o rozmiary, to u mnie nie wystepuje ten problem, musze pomyslec jedynie o przelaczniku dla klawiatury, tak by latwo przelaczac ja miedzy komputerem a zasilaczem.

• #28 08 Sie 2007 19:46
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Można prosić o wsad do uC?? jakoś szukam i nie mogę znaleść listingu:(

• #29 23 Maj 2008 16:14
    zeniuzeniu
    Poziom 9  

mam pytanie i prośbę
    czy obsługa klawiatury jest może napisana w asemblerze pod ADuC845?
    czy mógłbyś przesłać mi program obsługę klawiatury bo bardzo by mi się przydał a jestem dopiero początkujący to by mi ułatwiło trochę życie ;)

• #30 23 Maj 2008 17:51
    denooky
    Poziom 20  

zeniuzeniu napisał:
    mam pytanie i prośbę
    czy obsługa klawiatury jest może napisana w asemblerze pod ADuC845?
    czy mógłbyś przesłać mi program obsługę klawiatury bo bardzo by mi się przydał a jestem dopiero początkujący to by mi ułatwiło trochę życie ;)

Wszystko pisane było w C. Jeśli jesteś początkujący, to nieśmiało postaram się odradzić Ci zabawę z interfejsem PS/2. Ewentualnie zostaw to sobie na długie i zimne wieczory. To bardzo nieprzyjazny interfejs, a jest wiele dużo fajniejszych rzeczy do opanowania. No chyba, że nie masz wyjścia i musisz wykorzystac klawiaturę..