Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do TV - działka pod Radomiem

21 Cze 2007 17:56 3866 12
 • Poziom 14  
  Witam,
  Moj problem polega na tym, że nie mogę dobrac anteny do optymalnego odbioru na działce zalesionej pod Radomiem - dokładnie Wola Chodkowska. Kupilem Dextę ze wzmacniaczem ale niestety: jak TVP w miare to inne do kitu.
  Obraz nie jest czysty na zadnym kanale. Wiem, drzewa, nisko zawieszona.
  Zastanawiam sie jaka była by najlepsza? Moglem kupic siatkę - pewnie było by 100x lepiej niż na dextcie która ładnie odbiera w Wawie i okolicach.

  Jeśli mozecie poradzcie, ew. podeslijcie linka do odpowiedniej wg Was anteny.

  Michał
 • Poziom 15  
  Dla twojego położenia bedzie najlepszy układ 2 anten:kierunkowa z dobrym zyskiem na Radom + antena na polsat z Kozienic mozesz wykozstac tą co juz masz bo z przysuchy bedzie ciezko odebrac polsat,masz dobre usytuowanie bo Kielce i Radom masz w 1 linii wiec z kielc pójdzie tvp1 tvp2 z Radomia tv4 tvn i może region z Przysuchy.Polecam antene ATX+ ewentualnie wzmacniacz z zasilaczem, być może złapiesz polsat na niej z przysuchy a jak nie to musisz zrobic układ 2 anten.
 • Poziom 14  
  Dzieki wielkie. Czyli tak: co musze dopkupic?Jak mozesz podaj mi linki.
  Potrzebny bedzie rozgaleziacz na te dwie anteny.

  A nie da sie zalatwic tego jedna anteną?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie baw sie w siatke. Mam 6 km. od skierniewic dzialke w lesie. Kilka lat temu postawilem siatke ze wzmacniaczem. Odbior jest wyjatkowo zalezny od warunkow pogodowych... Oczywiscie najlepszy jak jest mokro i wieczoram ;)
  Podczas wiatru lata wszystko i wszedzie.


  Tragicznie nie jest, ale pewnie duzo lepiej moglo by byc (nie chce mi sie kombinowac).
 • Poziom 14  
  Moze rzeczywiscie zostane przy dexcie tylko powiesze ja wyzej. Na razie łapie z 1 pietra domku..
 • Moderator
  Tez uważam ze te minimum 8 metrów nad ziemię to trzeba wystawić.
  Rozrzut stacji masz rzeczywiście spory:
  Deblin:
  TVP1 na 25 - powinno byc dobrze
  TVP2 na 42 - podobnie
  TVP3 Lublin na 40 raczej bez szans....
  Polsat na 59 - powinien iść jak drut,
  Przysucha:
  TVP1 na 48 - bez rewelacji
  TVP2 na 30 - podobnie bez rewelacji
  TVP3 na 57 - j/w.
  POLSAT na 60 tez bez rewelacji,
  Z Radomia:
  TV4 na 34 - może byc cieniutko
  TVN na 53 - tu moze być jeszcze gorzej
  Święty Krzyż:
  TVP 28/38 ale to to nawet pod ziemia widac... :)

  Na odbiór kanałów 48 i 55 z Warszawy raczej bym nie liczył.
  Warto by najpier pokręcic się antena dookoła i zobaczyć co z jakiego kierunku leci.
 • Poziom 14  
  Irekr: masz racje i dokladnie tak jest. TVP3 jest ale śniezy, polsat da sie podciagnac do ladnego obrazu. jednak jak ustawie na tvp3 to reszta do kitu i odwrotnie. W ten weekend sprobuje dac ja wyzej ale widac ze typowo kierunkowa jest.
 • Poziom 20  
  Miszelos, zajrzyj do swego własnego zapytania na forum radiopolska.
  Może umieszczenie (zakupionej już) Dexty ponad lasem, jak sugeruje tam, Magdaryn, wystarczy na twoje potrzeby?
  Na forum elektrody był też podobny temat związany z zasłanianiem sygnału TV-UHF, przez drzewa w lesie.
  (link); Problem z sygnałem TV za lasem
  W wyszukiwaniu parametrów RTCN bardzo przydatne są, zamieszczone na radiopolska;
  (link); Wykazy lokalizacji nadajników R i TV
  ps.
  Obecnie nie ma nadajników TV w Dęblinie i w Kozienicach.
  Są natomiast; RTCN w Rykach, Radom-"Wacyn" i Radom-"Komin CM-Południe".
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W/g mnie nie ma sily na drzewa. Mozna pobawic sie w kilka polaczonych ze soba anten, zeby zmniejszyc efekt kolyszacych sie drzew.
  Albo wokonac anteny na konkretne kanaly... W obydwu przypadkach gra nie warta swieczki, bo dobry system antenowy to niemale pieniadze... Lepiej posluchac radia i pospacerowac po lesie ;)
 • Moderator
  Dla sprostowania: Ryki i Dęblin to ta sama lokalizacja. W "żargonie obiektowym" może to wygląda dziwnie ale tak jest. To zaszłość z dawnych lat kiedy obiekt powstawał jako "DĘBLIN" (tak jest określany w dokumentach koordynacyjnych GE82) ale został ostatecznie powstawać tam gdzie teraz stoi.
  Opisane objawy potwierdzają że albo charakterystyka anteny jest mocno niejednorodna albo pole jest na tyle nierówne że sygnały odbite są czasami silniejsze od bezpośrednich. Jedyna antena o niemal powtarzalnej charakterystyce w całym pasmie to logarytmiczno - perodyczna (już wiem że co niektórzy sie uśmiechają, ale taka jest niestety prawda). Nie ma ona BARDZO DUŻEGO ZYSKU (dla tej szerokości pasma ma około 11 dB) ale nie ma wzmacniacza, co w tym przypadku jest jej zaletą.

  Czyli wniosek na koniec; trzeba poeksperymentować, a antena LP jest do tego idealna...
 • Poziom 15  
  Kolego Jerzy Cieślański Tvn w radomiu nadaje z z masztu z Wacyna tak dla dokładności,choć w tym przypadku nie ma to znaczenia
 • Poziom 20  
  To świetnie, że na forum są obecni specjaliści obeznani z "żargonem obiektowym".
  Ich gruntowna znajomość tematyki Radiowo-Telewizyjnych Centrów Nadawczych (RTCN), z których transmitowane są ogólno-dostępne programy R i TV (radiowe i telewizyjne), to szansa na udzielanie jasnych, zrozumiałych, dokładnych i prostych odpowiedzi, wszystkim "dyletantom" zadającym pytania w sprawie poprawy odbioru.
  W dawnych czasach, kiedy wszystko było tajemnicą państwową, (ale już nie dla ówczesnych amerykańskich satelitów szpiegowskich), takie "uogólnianie" pozycji masztu nadajnika, i powszechne zakazy fotografowania, świetnie podsycało nastroje ksenofobicznego patridjotyzmu ludzi "zamkniętych we oblężonej twierdzy".

  Dzisiaj jednak, dla pytającego z Woli Chodkowskiej, "żargon obiektowy" to kłopotliwa w praktyce, różnica kątowa kierunku ustawienia anteny, równa około 15° stopni.
  A dla niektórych innych odbiorców mieszkających pomiędzy Dęblinem a odległymi od Dęblina o 10 km, -Rykami, to może być różnica kierunku wynosząca nawet 180° stopni.
  Innymi słowy, moim zdaniem warto czasem zmusić się i zrezygnować z "żargonu obiektowego", by zwykły właściciel telewizora nie musiał się po 10 razy dopytywać o "rzeczy oczywiste" dla profesjonalistów.
  Znacznie bardziej przydatne dla pytającego mogłoby być; np, podanie kierunków ustawienia anteny odbiorczej w "jego miejscowości" na maszty poszczególnych nadajników.

  Najpierw kierunki (na interesujące nas nadajniki) należy znaleć na mapie z użyciem linijki i kątomierza a następnie wykorzystać je do praktycznego ustawienia kierunku anteny odbiorczej.
  Ponieważ najbardziej kierunkowe anteny stosowane w odbiorze naziemnym R iTV mają kąt odbioru "połowy mocy" nie mniejszy niż 18° (stopni),
  (tzn. kąt odbioru anteny, w zakresie zmiany którego, moc sygnału uzyskiwanego na danej antenie nie spada więcej niż o połowę, czyli o 3dB w skali logarytmicznej),
  to wystarczająca (dla nas), dokładność określenia kąta kierunku nie musi być większa niż +/_2° (stopnie) w 360 stopniowej mierze kątowej.
  Zwłaszcza, że w większości sposobów mocowania anten odbiorczych, i tak istnieje możliwość ustawienia kierunku na podstawie oceny jakości obrazu telewizora, z uwzględnieniem możliwości uniknięcia niektórych zakłóceń.
  UWAGA
  Jeśli "w okolicy" naszego miejsca odbioru, istnieje kilka nadajników TV, (w odległościach umożliwiających zadowalający odbiór nadawanych z nich programów), ale z różnych kierunków "świata", to warto zastosować rotor antenowy z jedną kierunkową anteną np. XC-91, zamiast wielu anten kierunkowych i zwrotnic antenowych.
  Antena zamocowana na takim rotorze (zwanym też obrotnicą antenową) może być zdalnie obracana na pożądane kierunki odbioru, za pomocą sterownika umieszczonego obok odbiornika telewizyjnego, tak, że użytkownik może ustawiać najlepszy "kierunek odbioru anteny" obserwując jakość obrazu na ekranie TV.

  Ale wróćmy do sytuacji, kiedy rotora antenowego nie posiadamy.
  Praktycznie, w terenie, kierunki odczytane z mapy, mogą być określone zarówno z pomocą kompasu (busoli) jak i położeniem słońca na niebie o określonej porze dnia.
  Wiadomo, że w strefie czasowej środkowo-europejskiej, o godzinie 12.00 (w czasie standardowym ), lub o godz. 13.00 (w czasie letnim, czyli pospieszonym o 1 godz.) pozycja słońca określa w przybliżeniu kierunek "południe" (South, azymut +180°), a cień pionowego słupka wskazuje kierunek "północ (North, azymut 0°).
  A ściślej rzecz opisując, w naszej strefie czasowej, dokładnie o 12.00 (13.00 czasu letniego) kierunek S -> N (azymut 180°-> azymut 0°), wskazywany jest przez cały rok, tylko dla miejscowości położonych na południku odległym o 15° na wschód od południka 0° (zerowego) w Greenich.
  Dla miejscowości położonych na wschód od południka 15°, słońce wskazuje kierunek S przed godziną 12.00 (13.00).
  Dla miejscowości położonych na zachód od południka 15°, słońce wskazuje kierunek S po godzinie 12.00 (13.00).

  W okresie zrównania dnia z nocą, pozycja słońca o godz 6.00 (rano) wskazuje dokładnie kierunek wschodni (East, azymut+90°) a o godzinie 18.00 (po południu) kierunek zachodni (West, azymut +270).
  Pośrednie kierunki można wyznaczyć przeliczając; miarę katową (czyli; 360 stopni, 60 minut, 60 sekund miary kątowej) na pozycję czasową (czyli; 24 godziny, 60 minut, 60 sekund).
  360stopni/24godziny=15stopni
  15stopni=1godzina zegarowa,
  10stopni=40minut zegarowych,
  05stopni=20minut zegarowych,
  01stopień=4minuty zegarowe,
  30minut kątowy=2minuty zegarowe,
  15 minut kątowych=1minuta zegarowa,
  10 minut kątowych=40 sekund zegarowych,
  1minuta kątowa= 4sekundy zegarowe
  itd,
  Jeśli przykładowo;
  pozycja geograficzna "centrum" Woli Chodkowskiej (znaleziona automatycznie) na http://mapa.szukacz.pl/ wynosi;
  N = 51°40'17'' = 51,67141° = 425504 m
  E = 21°24'04,4'' = 21,40123° = 665989 m
  to znaczy, że ten punkt znajduje się; 21°24'04,4'' minus 15°= 6°24'04,4''na wschód od południka 15°.
  05stopni=20minut zegarowych,
  01stopień=4minuty zegarowe,
  30minut kątowy=2minuty zegarowe,
  Innymi słowy kierunek S odczytamy w tym miejscu z pozycji słońca o godz. 11.34 (12.34 czasu letniego), czyli ok. 26 minut zegarowych przed wybiciem godziny 12.00 (13.00 czasu letniego).
  (Ten sposób jest również przydatny przy amatorskim ustawianiu anten satelitarnych na Astrę lub HotBird.)

  Mamy więc, dwa razy w roku, sposobność wyznaczenia dokładnie kierunków na nadajniki osiągalne z "naszej miejscowości, bez kompasu a jedynie "według zegarka", czyli położenia słońca o konkretnie wyliczonej porze dnia.
  W pozostałe dni w roku, dokładnie możemy jedynie określić według położenia słońca o określonej godzinie tylko kieruek S, (oraz N za pomocą cienia), gdyż ze względu na zmianę nachylenia osi obrotu ziemi, tak określane kierunki pośrednie będą tym mniej dokładne, im bliżej terminu najdłuższego dnia lub najdłuższej nocy.
  Oczywiście jeśli ktoś z czytelników poznał tajniki nawigacji i obliczania pozycji geograficznej -stosowanej w żeglarstwie morskim, to może kierunki kątowe wyliczyć sobie w słoneczny dzień, o każdej porze roku.
  O kurcze, a miało być krótko, prosto i zrozumiale. :)

  O rety, a teraz konkrety.
  Po zamocowaniu anteny szerokopasmowej np. firmy Ryniak, z przedwzmacniaczem antenowym SWA MGF-01, lub GPS-04, nad poziomem lasu, np. na czubku drzewa o wys. 20-25m, to wszystkie programy, po ustawieniu odpowiedniego kierunku powinny być odbierane z przyzwoitą jakością (nawet te "słabe" z Warszawy, jak TV4 i Puls, oraz TVN i TV4 z Radomia lub TVP3 z Ryk)
  Zwłaszcza, że na działce w lesie, jest bardzo mało źródeł zakłóceń elektromagnetycznych, pogarszających jakość odbioru R iTV, co widać i słychać wyraźnie podczas odbioru na obszarach zabudowanych i uprzemysłowionych, (nawet stosunkowo silnych stacji radiowych i telewizyjnych).

  Z "centrum" Woli Chodkowskiej, w lini prostej odległości do poszczególnych (osiągalnych) nadajników wynoszą;
  - do nadajnika RTCN RYKI 38km,
  - do RTCN-PKiN w Warszawie 68km,
  - do RTCN-Przysucha-Kozłowiec 67km,
  - do Radom-"Wacyn" 35km,
  - do Radom-"Komin CM-Południe" 41km,
  - do RTCN Kielce-Świętykrzyż 93.5km
  Na czerwono zaznaczone są linki do opisów poszczególnych centrów nadawczych i ich parametrów nadawania według dynamicznego wykazu lokalizacji na portalu Radiopolska.
  Po drugiej stronie Wisły -od Woli Chodkowskiej, (na prawym brzegu) w pobliskiej wypoczynkowej miejscowości Wilga, można znaleźć kilku niezależnych "drwali", którzy wyspecjalizowali się w usuwaniu zbędnych gałęzi z drzew i w zakładaniu anten na czubkach drzew, dla właścicieli tutejszych działek rekreacyjnych w lesie.
  Dojazd do Wilgi przez most w Górze Kalwarii lub przez przeprawę promową przy elektrowni Kozienice-Świerże Górne.
  I to by było na tyle.
 • Poziom 14  
  Na poczatku pragne wszystkim podziekowac za pomoc i wyczerpujące informacje.


  Wrocilem z działki. Poeksperymentowalem troche i oto wyniki:
  1. najlepszy odbior mam z masztu z Ryk.
  Odbieram: TVP1, TVP2, Polsat i - o dziwo! TVP3 WARSZAWA!
  Na wykazie powinienem z tamtego kierunku miec TVP3 LUBLIN. A tu niespodzianka.
  Czy to mozliwie zeby sygnal dochodzil z masztu na PKiN? toż to 70km!
  2. TVN niestety nie ma mimo iż do Radomia jest mniej km niz do Ryk. Dziwne ale tak jest. Zero czegokolwiek na tym kanale. A szkoda...
  Zrobie chyba tak ze bede wystawial antene na dlugim kiju i osadzal na domku.
  Montaz na drzewie odpada: nie dam rady wejsc!
  Poza tym obraz jest nawet niezły. Ale z uwagi na kierunkowa DEXTĘ musze minimalnie korygowac (recznie) polozenie "kija".

  Cos mnie kusi zeby sprobowac z siatką. Ciekawe czy bez wzmacniacza sie obejdzie?

  Pozdrawiam
  Michał