Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV watson fa 7040-przetwornica nie żyje

zembe 21 Jun 2007 21:29 3318 13
Relpol
 • #1
  zembe
  Level 20  
  Witam
  Tv martwy-nie pali dioda STby oraz nie można włączyć.
  W przetwornicy wymieniłem diody prostownicze(zwarcia) po pierwotnej stronie oraz spalony tranzystor K1507, zamiast niego wstawiłem IRF 740, ale nie wiem czy ta przetwornica może pociągnąć na nim. Po włączeniu coś cicho "trzasnęło", dioda lekko zaświeciła i nadal nic, jutro wymieniam kondensatory
  oraz sterownik przetwornicy MC44604P, czy dobrze zrobiłem wstawiając IRF 740 zamiast tego? BU oraz diody po wtórnej też sprawdzone.
  pozdrawiam
 • Relpol
 • #2
  Remeknapr
  Level 33  
  zembe wrote:
  spalony tranzystor K1507, zamiast niego wstawiłem IRF 740

  2SK1507 600V/27A
  IRF 740 400V/10A

  Wydaje się, że to za duże różnice.

  zembe wrote:
  BU oraz diody po wtórnej też sprawdzone.
  pozdrawiam

  Elektrolity i półprzewodniki w przetwornicy wymienia się bez sprawdzania.
 • #3
  zembe
  Level 20  
  Wymieniłem wszystkie kondensatory, niestety w Bydgoszczy nie ma nigdzie MC4406P i K1507 więc zamawiam przez internet, we wtorek poinformuje o rezultatach.
  Pozdrawiam
 • #4
  zembe
  Level 20  
  Wymieniony sterownik przetwornicy oraz FET K1507, po podłączeniu słychać trzaśnięcie (rozmagnesowanie) i nic się nie dzieje. Uszkadza się K1507, gdzie szukać jeszcze przyczyny?
 • #5
  LeDy
  Level 43  
  Sprawdzenie rezystorów wysokoomowych przy MC, elementy R,C, D w Drenie K 1507 i uruchamianie przetwornicy na włączonej w szereg żarówce 60W i potem 100W pomiędzy + > 300V z C głównego a nóżkę trafa przetwornicy odłączoną blisko trafa.. Spr. czy po wtórnej nie ma zwarć.
 • #6
  zembe
  Level 20  
  wlutowane BU koło trafa między baza-emiter wykazuje zwarcie, po wylutowaniu i sprawdzeniu tranzystora złączem P-N wszystko, ok, przejrzałem wszystko w około i nie znajduje zawarć.

  Dodano po 40 [minuty]:

  W przetwornicy jest też rezystor o oznaczeniu 5W 2R2J, jak na moje to powinien on mieć 2,2 Ohm, jak na mierniku ustawie najwiekszy zakres 20MOhm to też nic nie wskazuje, w drenie K1507 nie ma żadnych uszkodzonych elementów, jeżeli chodzi o żarówkę to w które miejsce mam ją podłączyć, bo trochę nie rozumiem

  Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

  Jest lepiej:-)
  Przetwornica ruszyła(spalony rezystor wymieniony wyżej),pali się dioda STby, ale przy próbie uruchomienia zapala się na chwileczkę dioda zielona i z powrotem czerwona, sprawdziłem wszystkie punkty lutownicze, elementów, które wymieniałem - brak zimnych lutów, co jeszcze mogę sprawdzić?
 • #7
  LeDy
  Level 43  
  2R2 to 2,2 OHma. Tą żarówkę włączasz z kondensatora głównego przetwornicy na którym jest ok 300V jak najbliżej trafa przetwornicy. Chodzi o to, żeby zmniejszyć prąd jaki pobierze K 1507 i się nie uszkodzi. Praktycznie przecina się ścieżkę z tego + 300V blisko trafa( aby inne elementy zasilane z + 300V miały zasilanie a tylko tranzystor wykonawczy przetwornicy miał ograniczenie prądowe) i w szereg żarówka a wyjście z trafa idzie na kolektor( dren) tranzystora.-Jak przetwornica się już nie uszkadza to sprawdź wtórną jej stronę - zwarcia lub może tylko trzeba włączyć pilotem, klawiaturą.
 • #8
  zembe
  Level 20  
  Po wtórnej tylko ten BU wydaje mi sie coś nie tak, po odłączeniu z sieci telewizora i ponownym włączeniu dioda STBY znów nie chce się zapalić:-(. Słychać piśnięcie przetwornicy.
  Mam jeszcze jedną sztukę K1507 wstawić i zobaczyć ? Na kondensatorze głównym napięcie 360 V.

  Dodano po 33 [minuty]:

  Ok podmieniłem K1507 i jest tak jak było, czyli pali sie czerwona dioda, po włączeniu pilotem czy klawiaturą lokalną startuje na chwile WN, ekran jaśnieje i przechodzi z powrotem w STby. Jak pisałem wcześniej po wtórnej nie zauważyłem żadnych zwarć.
 • #9
  elec
  Level 16  
  A spróbuj zamiast HOT-a wstawić żarówkę, jeśli nie odpali, to spróbuj choć przez chwilkę zmierzyć jakie masz napięcie na wyjściu przetwornicy. Interesuje mnie jeszcze czy w przetwornicy są jakieś transoptory ?? Jeśli tak to spróbuj w okolicy ich poszukać oporów, bo często one wysiadają.

  Pozdrawiam
 • #10
  zembe
  Level 20  
  Jest transoptor od stby, opory w pobliżu wszystkie sprawdziłem, tak samo jak diody itranzystory, Hota już wymieniłem, nie wydaje mi się, że to od tego.
 • #11
  elec
  Level 16  
  Jeśli w okolicy transoptora są jakieś smd-ki to je też sprawdź, to raz a dwa podstaw jednak żarówe zamiast HOT-a i sprawdź czy zaświeci, jeśli to nie pomoże to próbuj odpinać poszczególne bloki... Zacznij od V, PK , cewki etc.
  Może być,że jest ona zbyt obciążona i nie może wystartować.

  Pozdrawiam
 • #12
  zembe
  Level 20  
  Żarówka między Emiter i Colector ma być, oczywiście przy wylutowanym HOCIE?

  Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

  smd-ki koło transoptora sprawdzone, wylutowałem TDA8351 z Vertcal-a nadal to samo. Jakieś pomysły? Czy tą żarówkę podłączyć między C-E HOT-a? i ile Watt? POmocy

  Dodano po 3 [godziny] 56 [minuty]:

  Wymieniłem LM317 - stabilizator od Stby oraz transoptor, nadal nic:-(. Może trafopowielacz powoduje, że wysokie nie może wystartować?. Nie wiem co jeszcze mogę sprawdzić...

  Dodano po 47 [minuty]:

  Podmieniłem również 2 stabilizatory na 8 i 5 V, nadal nic, brakuje mi już sił...
  Pomóżcie
 • #13
  zembe
  Level 20  
  czy na prawdę nikt nie ma już żadnych pomysłów? Przecież wymieniłem już prawie cały telewizor:-)???
 • #14
  LeDy
  Level 43  
  zembe wrote:


  Ok podmieniłem K1507 i jest tak jak było, czyli pali sie czerwona dioda, po włączeniu pilotem czy klawiaturą lokalną startuje na chwile WN, ekran jaśnieje i przechodzi z powrotem w STby. Jak pisałem wcześniej po wtórnej nie zauważyłem żadnych zwarć.
  Jaśnieje ekran tzn . robi się biały z powrotami? Jak tak to spr. czy wzm. wizji mają zasilanie ok. 200V na PK - może przerwa lub zwarcie .