Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SEP do 1 kV - info nt egzaminu i zakresu materialu

22 Cze 2007 11:00 26009 13
 • Poziom 21  
  Witam wszystkich.

  Chciałbym zrobić sobie uprawnienia SEP do 1kV.
  Jako ze z wykształcenia jestem elektronikiem teorii się nie boję - elektrotechnika szła mi jako tako, mam doświadczenie praktyczne z zakresy instalacji el. w domkach.
  Dlatego pomyslałem sobie ze douczę się tego i owego i pójdę na sam edzamin.
  W ośrodku szkolenia zawodowego w moim mieście za kurs chcą 700 a samego egzaminu nie robią. Czy to zgodne z prawem skoro cena samego egzaminu regulowana jest ustawą?

  Wreszcie jaki jest zakres egzaminu, co daje zdany egzamin?
  Czy zdany egzamin daje możliwośc projektowania i wykonywania instalacji el? Co ewentualnie trzba jescze spełnic?
  Będę wdzięczny za każdą informacje na ten temat.

  pozdrawiam
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 21  
  dzieki za odpowiedz.
  reasumujac.
  Egzamin moge sobie zrobic i wtedy będę mógł w zgodzie z przepisamy naprawić gniazdko, wykręcić zarówke.
  Zeby zaprojektować instalacje potrzebuje dodatkowe (nie czyto elektryczne) uprawnienia.
  Zeby wykonać wg projektu (uprawnionego projektanta) instalacje (np w domku) także potrzebuje dodatkowe uprawnienia.
  Zeby odebrać instalację el. oprócz stosownych uprawnieni SEP muszę mieć coś jeszcze?
  spotkałem sie z opinia ze trzeba mieć dział gosp.
  Czy to prawda?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 19  
  uprawnienia uprawniają cię do dozoru, pomiarów i eksploatacji urządzeń elektrycznych nie do projektowania

  Dodano po 1 [minuty]:

  jeżeli chodzi o wykonanie instalacji według projektu to jak najbardziej z tymi uprawnieniami możesz wykonać
 • Poziom 19  
  Jak masz wiedzę o elektryce i przeczytasz z dwie dobre ksiązki to kurs jest Ci nie potrzebny.
  Sam przechodziłem taki kurs 4 razy i często zdarzało mi się poprawiać prowadzącego.
  Często podejście komisji jest takie że jak chcesz mieć uprwanienia zdane bez problemu to powinieneś przejśc kurs ;-(


  Pozdro.
  M

  PS>Czepiają się przewaznie jak pierwszy raz zdajesz uprawnienia na dany zakres.
 • Poziom 21  
  Dziekuję za odpowiedzi.
  Ja chciałem sie zając wykonaniem instalacji w domkach jednorodzinnych (niekoniecznie muszę je projektowac) ale chciałbym robić to kompleksowo, tzn po zakończeniu prac chciałbym wykonac też i odbior (pomiary?).
  Czy eksploatacja+dozór do 1kV wystarczy? czy trzeba coś jeszcze.
  Czy to prawda ze mając włściwe uprawnienia trzeba mieć dział. gosp zeby wykonywać odbiory (cały czas chodzi mi o istalacje między licznikiem a gniezdkiem)
  Moje obecna wiedza z zakresu el. pozwala na wyłapywanie błedów w podręcznikach. Myśle ze z drobnym doszkoleniem egzamin nie powinien być trudny.
  Tym bardziejze tak jak posał Mathevp rzeczywiście odnosze wrazenie ze chodzi bardziej o wtopienie paru stuwek za kurs niż zdanie samego egzaminu.
 • Spec od Falowników
  Jeśi masz wiedzę, to wybierz się do instytucji, która wydaje świadectwa kwalifikacji (czyli egzaminuje) i obadaj sprawę - jeśli ludzie są życzliwi i sprzyjający, to wyczujesz to już w pierwszym kontakcie, a jeśli odniesiesz wrażenie, że bez zaliczenia kursu będziesz zdawał 10 razy jak prawo jazdy - to zmień komisję. Wcale nie musi to być SEP.
 • Poziom 21  
  Tak własnie było w Głogowskiej Madzie (zrobie im reklame, a co!) chcieli abym zdawał tylko i wtedy kiedy zaliczę u nich kurs za 700zł.
  szkoda gadać.
  Panowie a co z tymi odbiorami ?
  co trzba miec zeby odebrać instalacje w domku jednorodzinnym?
 • Poziom 26  
  Witam!

  Z tymi kursami to jak widzę bardzo ale to bardzo zależy od komisji. Ja dopiero co zdawałem egzamin na takie uprawnienia (E bo tylko to było mi potrzebne) i kurs był tylko symboliczny - trwał 3godz. (pan inżynier głównie mówił o co może zapytać komisja ;-) ) kosztowało mnie to 190zł, a egzamin to była zwykła formalność - śmiem twierdzić, że nawet moja mama by zdała. Był to mój pierwszy egzamin na te uprawnienia i nie ukrywam trochę się przejąłem - naściągałem materiałów z netu, uczyłem się pojęć i regułek (oczywiście nie żałuję, że się uczyłem), a tu... bułka z masłem!
 • Poziom 21  
  Pnowie jeszcze raz ważne pytanie:
  jakie uprawnienia sa potrzebne żeby wykonywać i odbierać instalcje el. w domkach jednorodzinnych.
  Widzę ze cięzko idzie wyłuskanie tej informacji. czyzbym juz teraz był postrzegany jako konkurencja :-)
  pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Witam,

  Aby rozjaśnić troche temat :

  Uprawnienia budowlane
  31 maja 2006 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się jednak przepisy dotychczasowe. Wykształcenie, uzyskane przed dniem 31 maja 2006 r., którego kierunek lub zawód techniczny był określany w sposób odbiegający od przyjętego w rozporządzeniu, podlega indywidualnemu rozpatrzeniu i zakwalifikowaniu przez izbę architektów czy izbę inżynierów budownictwa, na podstawie programu kształcenia, jako wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności.

  Zgodnie z Prawem budowlanym, za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:

  projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
  kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
  kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
  wykonywanie nadzoru inwestorskiego;
  sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych;
  rzeczoznawstwo budowlane.
  Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, oprócz rzeczoznawstwa budowlanego, mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją, zwaną „uprawnieniami budowlanymi”, wydaną przez organ samorządu zawodowego. Warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest zdanie egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

  Egzamin składa się przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez organ samorządu zawodowego albo inny upoważniony organ. Koszty postępowania kwalifikacyjnego, obejmujące w szczególności wynagrodzenie członków komisji egzaminacyjnej, ponosi osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień budowlanych.

  Podstwawa prawna:

  Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. 2006 r., Nr 83, poz. 578);
  Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. 2003 r., Nr 207, poz. 2016, ze zm.);
  Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. 2001 r., Nr 5, poz. 42, ze zm.);
  Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. 2002 r., Nr 200, poz. 1679, ze zm.)

  Inne uprawnienia zwane potocznie grupą sepowską

  a o tym było powyżej ;-)  Aby odebrać budynek mieszkalny potrzebujesz :
  komplet protokołów pomiarowych:
  - Rezystancji izolacji
  - RCD
  - Ciąglości przewodow ochronnych
  - Badanie ochrony przed porażeniem przez samoczynne wyłączenie
  Pod tym musi się podpisac osoba z Uprawnieniami Budowlanymi
 • Poziom 28  
  Do obsługi, konserwacji, remontów, montażu - egzamin robisz "z marszu" bez jakiś cudownych widomości w SEP-ie. Tu chodzi o to, żeby sobie i komuś nie zrobić krzywdy. Teraz możesz szyć rozdzielnie, szafy, instalacje, robić awarie. Z tym papierem to porobiło się w zasadzie tak, że jak się zabijesz w rozdzielni to pracodawca jest kryty. W zasadzie jedyna funkcja tych uprawnień.

  Pomiary - grubsza sprawa. Potrzeba w świadectwie wpis "w zakresie kotrolno-pomiarowym" - tu już mogą ładnie wymaglować. Mi nie chcięli dać, bo nie jestem elektrykiem z zawodu. ;-). Oprócz tego potrzebny ponoć wspólnik z uprawnieniami dozorowymi, ale nie jestem pewien - koniecznie trzeba zweryfikować. Słyszałem jeszcze (jak pisał Mathevp) coś o uprawnieniach budowlanych, ale to chyba tylko przy odbiorze nowej instalacji elektrycznej. Nie wiem, nie odbierałem nowych instalacji.

  Jak się nie mylę, to do projektowania potrzebne są uprawnienia projektowe, czyli specjalny kurs, egzamin, jeszcze przed tym wszystkim ponoć trzeba mieć praktyki u kogoś z takim papierem. Nie jestem pewien, nie chcę nakłamać. Pewne jest tylko to, że za rzucenie okiem, dotknięcie pieczatką samemu zrobionego projektu trzeba zabulić ~100zł.

  Właśnie, jak jestesmy przy temacie to jak się ma sprawa z pomiarami ochronnymi - ktoś jest na bierząco? Do samego wykonywania pomiarów potrzeba zdaje się jednego z kontrolno-pomiarowymi i towarzysza z eksploatacją. Ktoś mi powiedział, że protokoły musi podbić jeden z pomiarowymi, a drugi z dozorem. Jak to jest?
  Nie starczy pomiarowiec z pieczątką i obstawa przy grzebaniu po gniazdach? Trzeba jeszcze kogoś z dozorem?

  Aha, może ktoś zna warunki przystąpienia do kursu/egzaminu na uprawnienia projektowe. Też mnie ciekawi, chociaż się niespecjalnie na nie wybieram. Koniecznie trzeba być inżynierem?
 • Poziom 19  
  Właśnie, jak jestesmy przy temacie to jak się ma sprawa z pomiarami ochronnymi - ktoś jest na bierząco? Do samego wykonywania pomiarów potrzeba zdaje się jednego z kontrolno-pomiarowymi i towarzysza z eksploatacją. Ktoś mi powiedział, że protokoły musi podbić jeden z pomiarowymi, a drugi z dozorem. Jak to jest?
  Nie starczy pomiarowiec z pieczątką i obstawa przy grzebaniu po gniazdach? Trzeba jeszcze kogoś z dozorem?


  To zależy od właściciela obiektu.
  Mozna to zorganizować na kilka sposobów.

  Temat związany jest z bezpieczeństwem wykonywania pomiarów.

  Pozdro.
  M

  Egzamin na uprawnienia budowlane.

  POLSKA IZBA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA
  KRAJOWA KOMISJA KWALIFIKACYJNA
  SZCZEGÓŁOWY PROGRAM EGZAMINÓW NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE
  dla osób posiadających wykształcenie wyższe magisterskie oraz inżynierskie w specjalnościach i zakresach należących do kompetencji Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa określonych w ustawie z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane i w ustawie z 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów

  i
  NA SPECJALIZACJE TECHNICZNO-BUDOWLANE
  określone w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
  część I - określa
  TRYB EGZAMINÓW W OKRĘGOWYCH IZBACH INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA
  część II - zawiera
  WYKAZ PRZEPISÓW I OBOWIĄZUJĄCY ZAKRES ICH ZNAJOMOŚCI
  program uwzględnia
  wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
  Szczegółowy program został ustalony przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną PIIB uchwałą z dnia 5.09.2006 r.

  --------------------------------------------------------------------------------

  PROGRAM UWZGLĘDNIA ZASADY PRZEPROWADZENIA EGZAMINÓW OKREŚLONE W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA Z DNIA 28 KWIETNIA 2006 R. W SPRAWIE SAMODZIELNYCH FUNKCJI TECHNICZNYCH W BUDOWNICTWIE (Dz. U. Nr 83, poz.578).

  EGZAMINY WG NINIEJSZEGO PROGRAMU PRZEPROWADZAJĄ OKRĘGOWE KOMISJE KWALIFIKACYJNE WŁAŚCIWYCH OKRĘGOWYCH IZB INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA.

  SZCZEGÓŁOWY PROGRAM EGZAMINÓW NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE I SPECJALIZACJE ZAWODOWE SKŁADA SIĘ Z DWÓCH CZĘŚCI:
  I - TRYB EGZAMINÓW W OKRĘGOWYCH IZBACH INŻYNIERÓW

  BUDOWNICTWA
  II - WYKAZ PRZEPISÓW I OBOWIĄZUJĄCY ZAKRES ICH ZNAJOMOŚCI

  KRAJOWA KOMISJA KWALIFIKACYJNA POLSKIEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA UPOWAŻNIONA JEST DO AKTUALIZACJI ORAZ UZUPEŁNIANIA WYKAZU PRZEPISÓW, STANOWIĄCEGO II CZĘŚĆ NINIEJSZEGO "SZCZEGÓŁOWEGO PROGRAMU" O NOWE AKTY PRAWNE ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM, BUDOWĄ UTRZYMANIEM I ROZBIÓRKĄ OBIEKTÓW BUDOWLANYCH, JAK RÓWNIEŻ DO WYCOFANIA Z WYKAZU PRZEPISÓW, AKTÓW KTÓRE UTRACIŁY MOC PRAWNĄ ORAZ OKREŚLENIA ZAKRESU OBOWIĄZKOWEJ ICH ZNAJOMOŚCI.

  KRAJOWA KOMISJA KWALIFIKACYJNA POLSKIEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA UPOWAŻNIONA JEST DO USTALANIA WYKAZU POLSKICH NORM, ZNAJOMOŚĆ KTÓRYCH OBOWIĄZUJE ZDAJĄCYCH EGZAMIN.
  --------------------------------------------------------------------------------

  SZCZEGÓŁOWY PROGRAM EGZAMINÓW
  I
  TRYB EGZAMINÓW NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE
  I SPECJALIZACJE TECHNICZNO-BUDOWLANE
  W OKRĘGOWYCH IZBACH INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA
  Na podstawie:

  1) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz.U. z 2001 r., Nr 5, poz.42 z późn. zmianami)

  2) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (jedn. tekst Dz.U. z 2003 r., Nr 207, poz. 2016 z późn. zmianami)

  3) rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. Nr 83 poz.578).

  USTALA SIĘ
  NASTĘPUJĄCY TRYB PRZEPROWADZANIA EGZAMINÓW NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE
  1. Zakres merytoryczny egzaminów

  1.1.Zgodnie z ustawą o samorządach zawodowych okręgowa izba inżynierów budownictwa nadaje uprawnienia budowlane w specjalnościach, o których mowa w art.14 ust.1 pkt 1-5 ustawy – Prawo budowlane z wyłączeniem uprawnień do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych w specjalności architektonicznej (art.14 ust.1 pkt 1 w zakresie określonym w art.14 ust.3 pkt 1), których nadawanie należy do kompetencji izb architektów.

  1.2.Uprawnienia budowlane są udzielane w specjalnościach:

  1.2.1. architektonicznej (art. 14 ust.1 pkt.1) w zakresie określonym w art.14 ust.3 pkt. 2-4

  1.2.2. konstrukcyjno-budowlanej (art.14 ust.1 pkt.2)- wszystkie rodzaje,

  1.2.3. drogowej (art.14 ust.1 pkt 2a) – wszystkie rodzaje,

  1.2.4. mostowej (art.14 ust.1 pkt 2b) – wszystkie rodzaje,

  1.2.5. kolejowej (art.14 ust.1 pkt 2c) – wszystkie rodzaje,

  1.2.6. wyburzeniowej (art.14 ust.1 pkt 2d) – w całości,

  1.2.7. telekomunikacyjnej (art.14 ust.1 pkt 2e) – wszystkie rodzaje,

  1.2.8. instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych,

  wodociągowych i kanalizacyjnych (art.14 ust.1 pkt 4) – wszystkie rodzaje,  1.2.9. instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych

  (art.14 ust.1 pkt 5) – wszystkie rodzaje.

  1.3.Postępowanie kwalifikacyjne oraz przeprowadzanie egzaminów w sprawach nadawania uprawnień budowlanych i wydawanie decyzji o nadaniu tych uprawnień należy do kompetencji okręgowych komisji kwalifikacyjnych, właściwych według miejsca stałego zamieszkania osób ubiegających się o uprawnienia budowlane.

  1.4.Prowadzenie postępowania odwoławczego i wydawanie decyzji w drugiej instancji w ww. sprawach należy do kompetencji Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej.

  2. Organizacja egzaminów

  2.1.Organizatorem egzaminów na uprawnienia budowlane oraz egzaminów na specjalizacje techniczno-budowlane są Okręgowe Komisje Kwalifikacyjne Okręgowych Izb Inżynierów Budownictwa, zwane dalej „Komisjami”.

  2.2.Postępowanie o nadanie uprawnień budowlanych lub specjalizacji techniczno-budowlanej składa się z dwóch etapów:

  1) postępowania kwalifikacyjnego,

  2) egzaminu.

  2.3.Postępowanie kwalifikacyjne i egzaminy Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna przeprowadza w zespołach kwalifikacyjnych i w zespołach egzaminacyjnych.

  2.4.Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzają 3-5 osobowe zespoły kwalifikacyjne, wyznaczone każdorazowo przez przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej.

  2.5.Egzaminy przeprowadzają 4-6 osobowe zespoły egzaminacyjne, wyznaczone każdorazowo przez przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej.

  2.6.W skład Zespołu Egzaminacyjnego każdorazowo wchodzą:

  – Przewodniczący Komisji lub jego Zastępca,

  – członkowie Zespołu, w tym 2 osoby z uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności odpowiedniej do specjalności, którą reprezentuje zdający.

  Przewodniczącym, jego zastępcami i członkami zespołu egzaminacyjnego mogą być osoby posiadające wyższe wykształcenie techniczne i uprawnienia budowlane bez ograniczeń oraz osoby z wykształceniem prawniczym.

  2.7. W przypadku egzaminu o nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej, w składzie komisji nie mniej niż połowa jej członków powinna posiadać specjalizację odpowiadającą specjalizacji, o którą ubiega się osoba egzaminowana.

  2.8.Zespół Kwalifikacyjny oraz Zespół Egzaminacyjny mają prawo żądać przedstawienia przez osobę ubiegającą się o uprawnienia budowlane opracowań projektowych, wykonanych w ramach udokumentowanej praktyki zawodowej (1-2 opracowania).

  3. Zakres wiedzy i umiejętności

  Egzamin składany przez osoby ubiegające się o uprawnienia budowlane oraz o specjalizacje techniczno-budowlane zawiera część pisemną w formie testu oraz część ustną i obejmuje sprawdzenie:

  3.1. znajomości procesu budowlanego (regulowanego przepisami ogólnymi i warunkami techniczno-budowlanymi),

  3.2. umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

  4. Szczegółowe warunki egzaminów

  4.1.Szczegółowy wykaz przepisów, których znajomość obowiązuje zdających egzamin, zawarty jest w części II - „Wykaz przepisów i obowiązujący zakres ich znajomości”.

  4.2.Pytania egzaminacyjne tak do egzaminów pisemnych testowych, jak i ustnych przygotowane są odrębnie dla każdego rodzaju uprawnień, każdej specjalności i każdej specjalizacji.

  4.3.Komisja sporządza listy osób zdających egzamin z podziałem na grupy specjalistyczne i rodzaje uprawnień.

  4.4.Egzamin pisemny polega na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na pytania zawarte w teście przygotowanym przez Komisję Kwalifikacyjną.

  Uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu pisemnego (testu) jest niezbędnym warunkiem przystąpienia (dopuszczenia) do egzaminu ustnego.  4.5. W zależności od posiadanego wykształcenia i zakresu odbytej praktyki zawodowej egzamin jest przeprowadzany:

  1) na uprawnienia budowlane do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi w danej specjalności,

  2) na uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności wyburzeniowej.

  4.6. Przyjęto zasadę ilościowego doboru pytań testowych:

  – 30 % – 35 % z zakresu ustawy – Prawo budowlane i przepisów wydanych na jej podstawie z wyłączeniem przepisów techniczno-budowlanych

  – 25 % - 30 % z przepisów techniczno – budowlanych

  - 20 % - 30 % z zakresu specjalności

  – 5 % - 10 % z zakresu przepisów związanych (pokrewnych)

  – 5 % - 10 % z zakresu Kpa

  4.7.Czas egzaminu testowego

  – przy 90 pytaniach –3 godziny

  – przy 75 pytaniach – 2,5 godziny

  – przy 60 pytaniach – 2 godziny

  – przy 45 pytaniach – 1,5 godziny

  – przy 30 pytaniach – 1 godzina

  4.8.Czas na przygotowanie się do egzaminu ustnego

  – przy 10 pytaniach – do 1,1/4 godziny

  – przy 8 pytaniach – do 1 godziny

  – przy 6 pytaniach – do 3/4 godziny

  – przy 4 pytaniach – do 1/2 godziny

  4.9.Zasady oceny z egzaminu ustnego

  Osoba zdająca odpowiada na pytania zawarte w wylosowanym zastawie pytań.

  W przypadku trudności w ocenie udzielonej odpowiedzi przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego może zadać egzaminowanemu dodatkowe pytanie nawiązujące do pytania wylosowanego.

  Odpowiedzi na pytania ustne oceniane są przez członków Zespołu Egzaminacyjnego w skali 0-5 pkt.

  Do zaliczenia egzaminu ustnego wymagane jest uzyskanie minimum 2/3 możliwych do uzyskania punktów.

  4.10.W czasie trwania egzaminu ustnego egzaminowany może posługiwać się tekstami aktów prawnych i Polskich Norm. W odpowiedzi należy wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania wiedzy technicznej i znajomością przepisów prawnych (zrozumienie).

  5. Egzamin

  5.1.Egzamin pisemny (testowy)

  Dla osób ubiegających się o uprawnienia budowlane w zależności od rodzaju i zakresu uprawnień test zawiera:

  1) na uprawnienia bez ograniczeń odrębnie: do projektowania albo do kierowania robotami budowlanymi

  – 75 pytań testowych

  w tym:

  * 42 pytania z zakresu Prawa budowlanego i przepisów wydanych na jego podstawie z czego 20 pytań z przepisów techniczno-budowlanych

  * 20 pytań z zakresu specjalności

  * 8 pytania z zakresu przepisów związanych

  * 5 pytań z zakresu Kpa

  – czas trwania egzaminów – 2,5 godziny

  – wymagana ilość trafnych odpowiedzi - 56

  2) na uprawnienia bez ograniczeń we wszystkich specjalnościach łącznie do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi

  – 90 pytań testowych

  w tym:

  * 50 pytań z zakresu Prawa budowlanego i przepisów wydanych na jego podstawie z czego 23 pytania z przepisów techniczno-budowlanych

  * 25 pytań z zakresu specjalności

  * 9 pytań z zakresu przepisów związanych

  * 6 pytań z zakresu Kpa

  – czas trwania egzaminów – 3 godziny

  – wymagana ilość trafnych odpowiedzi – 68

  3) na uprawnienia w ograniczonym zakresie - łącznie na uprawnienia do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi

  – 60 pytań testowych

  w tym:

  * 35 pytań z zakresu Prawa budowlanego i przepisów wydanych na jego podstawie z czego 15 pytań z przepisów techniczno-budowlanych

  * 15 pytań z zakresu specjalności

  * 5 pytań z zakresu przepisów związanych

  * 5 pytań z zakresu Kpa

  – czas trwania egzaminów – 2 godziny

  – wymagana ilość trafnych odpowiedzi – 45

  4) na uprawnienia w ograniczonym zakresie - odrębnie do projektowania albo do kierowania robotami budowlanymi

  – 45 pytań testowych

  w tym:

  * 25 pytań z zakresu Prawa budowlanego i przepisów wydanych na jego podstawie z czego 12 pytań z przepisów techniczno-budowlanych

  * 12 pytań z zakresu specjalności

  * 5 pytania z zakresu przepisów związanych

  * 3 pytania z zakresu Kpa

  – czas trwania egzaminów – 1,5 godziny

  – wymagana ilość trafnych odpowiedzi - 34

  5.2.Egzamin ustny:

  1) w zależności od rodzaju i zakresu uprawnień, zdający podczas egzaminu ustnego odpowiadają na 4-10 pytań przygotowanych przez okręgową Komisję Kwalifikacyjną w formie zestawu pytań.

  2) zestawy pytań przygotowuje się odrębnie dla każdego rodzaju uprawnień, każdej specjalności i każdej specjalizacji, z zakresu podanego w § 9 w rozp. z dnia 28.04.2006 r.

  3) zdający egzamin losuje zestaw pytań (wybór zestawu następuje poprzez losowanie z przygotowanych zestawów).

  4) prawidłowość odpowiedzi członkowie Zespołu Egzaminacyjnego oceniają punktowo w skali 0-5 punktów.

  5) ilość pytań ustnych na poszczególne rodzaje uprawnień (dotyczy wszystkich specjalności):

  a) uprawnienia bez ograniczeń - odrębne do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi:

  - 8 pytań; czas na odpowiedź do 40 min.; wymagana ilość punktów: 27 na 40 możliwych.

  b) uprawnienia bez ograniczeń we wszystkich specjalnościach łącznie do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi:

  -10 pytań; czas na odpowiedź do 50 min.; wymagana ilość punktów: 34 na 50 możliwych.

  c) uprawnienia o ograniczonym zakresie łącznie do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi:

  - 8 pytań; czas na odpowiedź do 40 min.; wymagana ilość punktów: 27 na 40 możliwych.

  d) uprawnienia w ograniczonym zakresie odrębne do projektowania albo do kierowania robotami budowlanymi:

  - 6 pytań; czas na odpowiedź do 30 min.; wymagana ilość punktów: 20 na 30 możliwych.

  6. Ubieganie się o uzyskanie uprawnień innego rodzaju lub w innym zakresie

  Przy ubieganiu się o uzyskanie uprawnień budowlanych, innego rodzaju lub w innym zakresie (specjalności) niż posiadane, obowiązuje egzamin w zakresie ograniczonym do zagadnień nie objętych programem egzaminu obowiązującego przy ubieganiu się o już posiadane uprawnienia oraz do znajomości zmian przepisów prawnych objętych zakresem egzaminu.

  Zestawy pytań przygotowuje się indywidualnie uwzględniając rodzaj posiadanych uprawnień i termin ich uzyskania.

  Obowiązujący zakres i formę egzaminu ustala każdorazowo, indywidualnie Komisja w postępowaniu kwalifikacyjnym.  Zaleca się:

  – w przypadku posiadania „uprawnień bez ograniczeń” do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi (dotyczy osób posiadających wykształcenie wyższe) – stosowanie trybu określonego niżej w pkt 6.1.

  – w przypadku posiadania „uprawnień w ograniczonym zakresie” do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi (dotyczy osób posiadających wykształcenie średnie) – stosowanie trybu określonego niżej w pkt 6.2.

  – w przypadku posiadania „uprawnień bez ograniczeń” (dotyczy osób posiadających wykształcenie wyższe), ubiegających się o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności pokrewnej – stosowanie trybu określonego w pkt 6.3.

  6.1.Dla osób ubiegających się dodatkowo o uprawnienia bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi lub projektowania:

  v egzamin pisemny (test):

  – 45 pytań testowych dotyczących nowych przepisów oraz rodzaju uprawnień (do projektowania lub kierowania robotami)

  w tym:

  * 25 pytań z zakresu Prawa budowlanego i przepisów wydanych na jego podstawie z czego 12 pytań z przepisów techniczno-budowlanych

  * 15 pytań z zakresu specjalności

  * 5 pytania z zakresu przepisów związanych

  – czas trwania egzaminu 1,5 godz.

  – wymagana ilość trafnych odpowiedzi - 34

  v egzamin ustny:

  – 6 pytań dotyczących nowych przepisów związanych z rodzajem uprawnień, o które ubiega się zdający egzamin

  – czas na odpowiedź - do 30 min., wymagana ilość punktów 20 na 30 możliwych

  6.2.Dla osób ubiegających się dodatkowo o uprawnienia w ograniczonym zakresie (do kierowania robotami budowlanymi lub do projektowania)

  v egzamin pisemny (test):

  - 30 pytań testowych dotyczących nowych przepisów oraz rodzaju uprawnień (do kierowania robotami budowlanymi albo do projektowania)

  w tym:

  * 18 pytań z zakresu Prawa budowlanego i przepisów wydanych na jego podstawie z czego 8 pytań z przepisów techniczno-budowlanych

  * 9 pytań z zakresu specjalności

  * 3 pytania z zakresu przepisów związanych

  – czas trwania egzaminu 1 godz., wymagana ilość trafnych odpowiedzi – 23

  v egzamin ustny:

  * 4 pytania dotyczące nowych przepisów oraz rodzaju uprawnień, o które ubiega się zdający egzamin

  – czas na odpowiedź - do 20 min., wymagana ilość punktów 14 na 20 możliwych

  6.3.Dla osób posiadających uprawnienia bez ograniczeń, ubiegających się dodatkowo o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie, w specjalności pokrewnej:

  v egzamin pisemny (test):

  – 30 pytań testowych dotyczących rodzaju uprawnień, o które ubiega się zdający egzamin (do projektowania lub kierowania robotami)

  w tym:

  * 18 pytań z zakresu Prawa budowlanego i przepisów wydanych na jego podstawie z czego 8 pytań z przepisów techniczno-budowlanych

  * 9 pytań z zakresu specjalności

  * 3 pytania z zakresu przepisów związanych

  – czas trwania egzaminu 1 godz.

  – wymagana ilość trafnych odpowiedzi - 23

  v egzamin ustny:

  – 6 pytań dotyczących nowych przepisów związanych z rodzajem uprawnień, o które ubiega się zdający egzamin.

  – czas na odpowiedź do 30 min., wymagana ilość punktów 20 na 30 możliwych

  7. Specjalizacja techniczno-budowlana

  Dla określenia specjalizacji techniczno-budowlanej wyodrębnionej w ramach specjalności (dotyczy specjalności konstrukcyjno-budowlanej, mostowej lub instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych oraz instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych):

  7.1. egzamin pisemny obejmuje (test)

  – 30 pytań testowych

  w tym:

  * 15 pytań z przepisów techniczno-budowlanych

  * 10 pytań z zakresu danej specjalizacji

  * 5 pytań z zakresu norm dotyczących danej specjalizacji

  – czas trwania egzaminu - 1 godzina

  – wymagana ilość trafnych odpowiedzi - 23

  7.2.egzamin ustny z zakresu specjalizacji obejmuje:

  – 6 pytań z zakresu umiejętności praktycznego stosowania wiedzy technicznej dotyczącej danej specjalności

  – czas na przygotowanie się do egzaminu ustnego – do 3/4 godziny

  – czas na odpowiedź - do 30 min.,

  – wymagana ilość punktów 20 na 30 możliwych

  8. Egzaminy dla osób ukaranych.

  8.1.Dla osób posiadających uprawnienia budowlane uzyskane w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej na podstawie art. 96 ww. ustawy, na które nałożono obowiązek złożenia egzaminu na uprawnienia budowlane, egzamin ten przeprowadza się według zasad obowiązujących dla osób przystępujących do egzaminu po raz pierwszy, z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

  8.2.Dla osób posiadających uprawnienia budowlane uzyskane w oparciu o przepisy obowiązujące przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. wydane do 31.12.1994 r.) i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej na podstawie art.96 ww. ustawy, na które nałożono obowiązek złożenia egzaminu na uprawnienia budowlane, egzamin ten przeprowadza się w obrębie jednej ze specjalności wymienionych w art. 14 ustawy, która swym zasięgiem jest najbardziej zbliżona do zakresu uprawnień posiadanych przez ukaranego. Pytania z zakresu specjalności budowlanej w części pisemnej i ustnej egzaminu dostosowuje się indywidualnie do zakresu specjalności stosowanej dla konkretnego egzaminowanego.

  8.3.Wynik egzaminu:

  1) pozytywny wynik egzaminu stanowi podstawę do utrzymania posiadanych uprawnień

  2) w przypadku uzyskania wyniku negatywnego wyznacza się termin dodatkowy, nie krótszy niż 3 i nie dłuższy niż 6 miesięcy

  3) w przypadku dwukrotnego negatywnego wyniku egzaminu – stwierdza się w drodze decyzji administracyjnej – utratę posiadanych uprawnień.

  9. Wyniki egzaminów

  9.1.Podsumowanie wyników egzaminów następuje na posiedzeniu niejawnym Zespołu Egzaminacyjnego (bez udziału egzaminowanego) i zostaje odnotowane w protokole, który podpisują wszyscy członkowie Zespołu Egzaminacyjnego.

  Formę protokołu egzaminu ustala Krajowa Komisja Kwalifikacyjna PIIB.

  9.2.Wyniki egzaminów są podawane zainteresowanym bezpośrednio po niejawnym posiedzeniu Zespołu Egzaminacyjnego.

  9.3.Zespół Egzaminacyjny występuje do Przewodniczącego Komisji z wnioskiem o nadanie uprawnień budowlanych w określonym zakresie osobom, które złożyły egzamin z wynikami pozytywnymi.

  9.4.W przypadku negatywnego wyniku egzaminu Przewodniczący Komisji w decyzji odmawiającej udzielenie uprawnień zobowiązany jest podać zainteresowanemu termin, po upływie którego może on ponownie przystąpić do egzaminu (termin ten nie może być krótszy niż 3 miesiące).

  10. Terminy egzaminów

  10.1.Egzaminy na uprawnienia budowlane przeprowadzane są co najmniej 2 razy w roku.

  10.2.Terminy egzaminów ustala przewodniczący Komisji.

  10.3.Ustalone terminy egzaminów podawane są na tablicy ogłoszeń Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

  10.4.Osoba dopuszczona do egzaminu powinna być zawiadomiona o terminie egzaminu listem poleconym co najmniej na miesiąc przed tym terminem