Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stracone dane? Zniknięcie dysku...

K_o_N_z_I 24 Cze 2007 16:56 3901 40
    bomber
    Poziom 24  
    Nie no sformatowac dysk zeby odzyskac dane! - Człowieku wez ty lepiej juz nie pomagaj nikomu z komputerem !
    Dobra ale trudno stało sie teraz trzeba jakos wyjsc z tego .
    PO 1 . NIech Ci nie wpadnie do glowy juz cokolwiek robic z tamtym obszarem a tymbardziej zapisywac tam odzyskanych danych podczas odzyskiwania. Najlepiej jakbys podlaczył dysk pod 2 komputer z wolnymi 10gb i na ten dysk odzyskał dane, oczywiscie mozna na C nie powinno sie nic stac od tego.
    Po 2. Prawdopodbnie z tym lba48 to slepy korytarz bo jakby wtedy dysk byłby widziany jako całośc to bys chyba odrazu wydzielil partycje 26 gb albo nawet stworzyl nowa na wolnym obszarze.. no chyba ze zostawiles te 16gb wolnego co jak dla mnie sie wydaje dziwnym działaniem.
    Ja bym wzial podpiął dysk pod 2 pc i odzyskiwał dane na 2 dysk jednak jak pisalem jesli nie ma mozliwosci to mozna odzyskac na C - bo teoretycznie nie powinno sie nic dziac.
    Nie wiem czemu poleciliscie mu program Active Undelete jak jest File Inspector Recovery ktory jest bezplatny a ponadto nigdy mnie nie zawiódł a odzyskiwałem rózne dane utracone w rózny sposob.
    Nie rozumiem co to znaczy ze matka musi sobie zaintalowac sobie ten program i zobaczyc ....
    Przeciez ty straciłeś te dane więc je sam musisz odzyskac a tu jeszcze matke kolezanki zatrudniasz WSTYD !
    Wiec jesli juz jestes taki antypirat ze nie uzyjesz cracka do programu to wez skorzystaj z FileIR, na pewno przez odczyt danych nie pogroszysz swojej sytuacji ...
    Mstasik
    Poziom 20  
    Jeśli tak, to zamknij może temat, bo zaczyna się bezsensowna dyskusja, a co po niektórzy obrażają się już, że się ich o pomoc prosi.

Piozdrawiam

Remeknapr napisał:
    ... Radź sobie dalej sam, ja wychodzę ...
    Pozdrawiam
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Mstasik napisał:
    Co do formatowania dysku. Jeśli to zrobisz i nie zapiszesz na nim innych danych (zapisanie wielokrotne) jest to do odzyskania.

To prawda. Tylko jak się to ma do kontekstu? Takie rozumowanie może dotyczyć sytuacji nieopatrznego, pomyłkowo sformatowanego dysku. Jeśli dane nie zostaną nadpisane, dobry program z łatwością poradzi sobie z odtworzeniem tablicy alokacji i uzyskamy dostęp do danych. W tym konkretnym przypadku jednak z pewnością nie o to chodziło. Na 99% struktura logiczna dysku, tablica alokacji plików i dane były w stanie nienaruszonym na swoim miejscu i chodziło wyłącznie o systemowy dostęp do tego obszaru. Działania kolegi K_o_N_z_I polegające na odtworzeniu partycji o zupełnie innym rozmiarze i jej sformatowaniu były niepotrzebne, szkodliwe i w poważny sposób utrudniły odzyskanie danych. Teraz potrzebne są profesjonalne działania. Z dużym prawdopodobieństwemm możliwe jest ich odzyskanie przez autora wątku pod pewnymi warunkami. A mianowicie: będzie stosował się dokładnie i konsekwennie do rad udzielanych mu przez osoby kompetentne, oraz będzie krok po kroku informował bardzo dokładnie o podejmowanych działaniach i ich efektach. Innym wyjściem jest powierzenie dyku wyspecjalizowanej firmie, co niestety co niestety słono kosztuje. Kto powinien za to zapłacić dla mnie nie ulega wątpliwości.
    bomber
    Poziom 24  
    Lepiej napisać bo ludzie maja rózne pomysły.....
    Moim zdaniem niech zobaczy FileIR on tez daje sobie rade bez tablicy..
    Wiem bo sam odzyskałem dane z partycji ktora miała 20gb i została podzielona na mniejsze(usunieta i zalozone nowe z poziomu instalatora winXP) ... stało sie tak bo pomiliły mi sie literki ;]
    Dane nie były ważne ale z 100 razy szybciej odzyskałem niż bym miał to sciągać na łaczu 256 ...
    K_o_N_z_I
    Poziom 17  
    Z wielką chęcią stosowałbym się do waszych rad krok po kroku tyle że piszecie w większości mało konkretnie, bo jak miałem dostać się do tych danych skoro żadne skanery nie mogły się uruchomić na tej partycji bo windows miał problem z odczytem z tej partycji ?

Nic poza tym nie robiłem na tamtej partycji więc powinno być ok.
    Więc na ten moment sytuacja wygląda następująco:

dysk C: te 130GB sobie jest jak było, system to WinXP SP2, z początku nie przydzielił partycji ( tej 10GB wcześniej utworzonej) a jedynie połączył ją z pozostałą "brakującą" częścią. W efekcie po przydzieleniu tego miejsca nie można było odczytać nic z tej powierzchni i wyskakiwał komunikat pytający o chęć sformatowania go.

Następnie by móc coś odczytać z tego dysku sformatowałem tę partycję na szybko stosując system plików NTFS, po czym uruchomiłem skan zaawansowany programem Active Undelete Profesional 5.5 odczytałem i odzyskałem potrzebne mi dane, sprawdzałem ich zawartość (coś tam jest, ale czy zgodne z prawdą, czy może tylko krzaczki to nie wiem, ponieważ były to projekty które by móc otworzyć trzeba zainstalować potrzebny program, którego nie miałem, tak więc lada dzień matka przyjaciółki sobie zainstaluje i sprawdzi)

Dane odzyskiwałem na pendrive, poza tym ta partycja 20GB nie jest w żaden sposób używana.
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Mstasik napisał:
    Jeśli tak, to zamknij może temat, bo zaczyna się bezsensowna dyskusja, a co po niektórzy obrażają się już, że się ich o pomoc prosi.

Masz rację. Trochę mnie poniosło, ale ręce i nogi opadają. Chcesz pomóc, a spotykasz się z nieufnością i odwrotnym działaniem.
    K_o_N_z_I
    Poziom 17  
    Remeknapr napisał:
    Chcesz pomóc, a spotykasz się z nieufnością i odwrotnym działaniem.

Napisaliście bym skanował tę powierzchnię jak już ją ujrzę, skoro udało mi się zobaczyć brakujące Bajty - nie mogłem w inny sposób wykonać skanu.
    Skoro już to zrobiłem, to możecie napisać dla innych, którzy w przyszłości mogliby mieć podobny problem jak to się robi krok po kroku w takiej sytuacji, a następnie odnieść się do tego co teraz mam aktualnie :)

Pamiętajcie, że swoimi wypowiedziami pomagacie nie tylko mi, lecz i pozostałym osobom, które w przyszłości trafią na ten temat dlatego w imieniu własnym jak i tych "pozostałych" liczę na treściwą kontynuację wątku. :)
    Remeknapr
    Poziom 33  
    K_o_N_z_I napisał:
    Z wielką chęcią stosowałbym się do waszych rad krok po kroku tyle że piszecie w większości mało konkretnie, bo jak miałem dostać się do tych danych skoro żadne skanery nie mogły się uruchomić na tej partycji bo windows miał problem z odczytem z tej partycji ?

Mało konkretnie? A to co?

Remeknapr napisał:
    Proponuję dla bezpieczeństwa wykonać obraz całego dysku na inny dysk (np. Norton Ghost) i dopiero próbowac odzyskać utraconą przestrzeń dyskową.

Remeknapr napisał:
    trzeba obejrzeć MBR i bootsectory partycji odpowiednimi programami narzędziowymi. Potrzebny jest hexedytor dyskowy, Ranish Partition Manager, MbrTool, lub podobny program przy pomocy którego będziesz mógł odczytać i wkleić na grupę zrzuty wymienionych sektorów.

Jeśli to jest mało konkretne, to co jest? Takich programów używa się z czystego wiersza poleceń, lub ich własnych systemów. Nigdy z pod Windows. Jeśli nie pracowałeś nigdy z takimi programami, należało pytać aż do skutku. Nic w tym złego. Kto pyta nie błądzi. Prawdopodobnie jednak w Twoim przypadku tak zaawansowane działania nie były konieczne. Należało tylko doprowadzić do tego, aby sytem zobaczył cały dysk i było by po sprawie.
    bomber
    Poziom 24  
    No to ja robie tak. Pod zadym pozorem po utracie danych nie uruchamiam komputera z tego dysku na ktorym zostały utracone nic na nim nie ruszam itd. Podlaczam poprostu pod inny PC
    Uruchamiam program PC Inspector File Recovery i teraz albo wybieram dysk logiczny jak partycja jest, jesli patrycja została zmieniona lub znikła to wybieram opcje z dyskiem fizycznym i wyznaczam miejsce gdzie ma przeskanowac tak na oko z pewnym zapasem i jazda. Potem odzyskuje pliczki lub katalogi .. zalezy co znajdzie program. I jak narazie odzyskalem w ten sposob wszytkie pliki o ile na ich miejscu cos nie zostalo zapisane np. podczas uruchamiania systemu z tego dysku jesli pliki do odzyskania sa na C. Moim zdaniem najprostsza metoda i legalna ... Jeśli to nie podziała wtedy siegne po jakis inny program ale jak narazie nie było potrzeby.
    I nic nie trzeba formatowac albo zmieniac sam czysty odczyt wiec jeśli nawet mi sie nie uda to i tak nic nie zmienie na dysku, bedzie mozna oddac do firmy lub probowac inaczej. Oczywiscie mowie o sytuacji utraty danych nie przez bad sektory i inne problemy sprzetowe bo wtedy trzeba wykonac kopie 1:1 na inny dysk bo ten sie moze psuc dalej ...
    Remeknapr
    Poziom 33  
    K_o_N_z_I napisał:
    Remeknapr napisał:
    Chcesz pomóc, a spotykasz się z nieufnością i odwrotnym działaniem.

Napisaliście bym skanował tę powierzchnię jak już ją ujrzę, skoro udało mi się zobaczyć brakujące Bajty - nie mogłem w inny sposób wykonać skanu.

Kto pisał, to pisał. Ja nie. Pisałem : "zrób backup". Zrobiłeś? Założę się, że nie i założe się również, że teraz byłby bezcenny. Pisałem: "wklej na forum wyniki działania np. RPM". Zrobiłeś to? Można tak długo. Po prostu jesteś zbyt niecierpliwy. Ale nie przejmuj się, wszyscy przez to przechodzili, albo czeka ich to niebawem. Jedna zasada jest "święta". Przed użyciem niskopoziomowych narzędzi, koniecznie robimy backup, bo nigdy nie wiadomo co się może zdarzyć.
    K_o_N_z_I napisał:
    Skoro już to zrobiłem, to możecie napisać dla innych, którzy w przyszłości mogliby mieć podobny problem jak to się robi krok po kroku w takiej sytuacji, a następnie odnieść się do tego co teraz mam aktualnie :).

Teraz możesz użyć testdisk'a, lub Ranish Parition Manager i wyniki testów wkleić na forum. NIE DOKONYWAĆ ŻADNYCH ZMIAN. To już zresztą pisałem:
    Remeknapr napisał:
    Ważne, abyś na początek nie dokonywał na dysku żadnych zmian

K_o_N_z_I napisał:
    Pamiętajcie, że swoimi wypowiedziami pomagacie nie tylko mi, lecz i pozostałym osobom, które w przyszłości trafią na ten temat dlatego w imieniu własnym jak i tych "pozostałych" liczę na treściwą kontynuację wątku. :)

Święte słowa. Tyle, że cały wątek zawiera zarówno porady wartościowe, jak i te mniej celne. Należało by oddzielić ziarno od plew, ale oczywiście ja nie czuję się do tego uprawniony. Mógłby to ewentualnie zrobić moderator po dokładnej analizie.
    K_o_N_z_I
    Poziom 17  
    Ja po doprowadzeniu sprawy do końca // miejmy nadzieję że z Happy Endem :)

jakoś to ogarnę i napiszę po kolei co i jak :)

Dodano po 2 [minuty]:

póki co czekam aż sprawdzą sobie te odzyskane przeze mnie pliki, wiecie... inaczej by to było gdybym miał komputer przed sobą i mógł robić z nim o każdej porze dnia i nocy co tylko powiecie, a tak...

No cóż, stało się... Następnym razem będę już wiedział jak należy w takiej sytuacji zadziałać by nie pogorszyć stanu rzeczy :)

Dodano po 2 [godziny] 17 [minuty]:

właśnie dowiedziałem się, że niestety nie otwierają się odzyskane przeze mnie te pliki... a więc miał kolega rację pisząc, że znajdywać to znajduje ale ma problemy z odzyskiwaniem ten active undelete :(